vraji,farmece...

mda... problema e ca realitatea bate filmul.
Ce ma amuza pe mine sint ideile fixe despre vraji, vrajitoare, gaini negre, pui de curca sau diverse tipare care asa trebuie sa fie si nu altfel! Discutam de energie pura, dar nu e pura daca nu e in forma de cotoi negru in calduri!
Probabil e un domeniu in care folclorul si-a lasat amprenta intr-un mod care devine hilar.

Irina, "vrajitoare" a fost bunica-mea, la modul baba din sat la care veneau toate femeile "sa le faca de." Ce o fi facut si ce n-o fi facut ea n-am prea mare idee - eram copil prescolar cind am plecat de la ei - cert e ca batrina era suficient de cinica si, mai ales, suficient de REA. Am ramas cu unele obiceiuri - de ex. sa imi descint copilul cu un ou, nu stiu cum altfel, sau sa maninc diverse ierburi cind ma simt rau - dar, analizind retrospectiv, sint convinsa ca, la concret, nu facea nimic. Nici nu lua banii nimanui, dar nici n-avea nimeni tupeul sa se apropie de curte fara stirea ei. Asa cum am spus, era suficient de rea. Rea pina in maduva oaselor, o rautate nativa, latenta, aproape maiestuoasa as spune, isi ducea privirea aia de iti ingheta singele in tine ca si cum asta i-ar fi fost trena regala...
A fost o femeie frumoasa, foarte frumoasa, cu niste ochi albastri-albastri, si cu multe cruci, si multe suflete pierdute sau ratacite in jur... Nimeni in afara de ea nu prea stia adevarul. Si uneori cred ca nu-l stia nici ea. A fost doar o femeie cu o viata aspra, care la un moment dat a incetat sa se vaite, si a incetat sa boceasca. Nu imi amintesc sa fi fost prea apropiate - in afara de faptul ca zaceam prin curtea ei si imi dadea sa maninc, ma culca, ma spala si in general isi facea datoria fara de mine cu strictete, dar fara prea multe vorbe. Era rece. Foarte rece, si foarte tacuta. Mi-as fi dorit sa o fi cunoscut mai tirziu.... sau sa o fi avut mai mult timp in viata mea. Dar cind m-am nascut eu era deja foarte batrina. Prea batrina sa fi apucat sa fim prietene...
Imi amintesc diverse secvente. Imi amintesc ca m-a repezit cind imi cintam eu singura cum ca o sa fiu a mai frumoasa din lume... mormaiam eu prin curte in legea mea... chestii de fetita de 5 ani...:-))) Si-a infipt ochii aia de vipera in ochii mei si mi-a zis sa nu iti doresti sa fii frumoasa, auzi? E un blestem! Sa tii minte toata viata ta ca e un blestem!
Ironic, dar am tinut minte.
Si, mult mai tirziu, chiar am ajuns sa ii dau dreptate.... Ca am ajuns si anorexica, si internata prin spitale la urgenta cautindu-mi in coarnele frumusetii, e un alt capitol.

Cam astea sint "blestemele" de fapt. Toate blestemele sint in interior, nu in afara... De noi ar trebui sa ne temem, restul reprezinta doar cite un trigger - inofensiv, fara explozibilul interior propriu...
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2013 12:07
De la: Iryna_Iry, la data 2013-01-09 10:45:19
De la: LLisa, la data 2013-01-08 19:22:18
De la: Iryna_Iry, la data 2013-01-08 19:14:27spuneti de emisiunea de sambata seara de pe dicovery chanel nu?? am mai vazut si eu cate ceva... io cred ca e doar subconstientul meu.. care nu vrea sa creada chestiile astea...dar e si afectivul care ma face sa mi pun anumite intrebari...

M-am referit la primul film "Paranormal Activity" in regia lui Oren Peli! Am inteles ca acum au ajuns la seria nr.4, dar cine a mai avut curajul sa priveasca asa ceva?! Io' sigur NU!!!!!!!!!


mi -ati trezit interesul am sa ma uit si eu la film ..ma mai uitam pe discovery.. si vedem fel de fel de cazuri..scz nu am stiut de film ul asta.. o zi buna si tot ce va doriti

Nu te sfatuiesc...eu de cate ori imi amintesc scenele din film, retraiesc aceiasi GROAZA!
LLisa
Postat pe 9 Ianuarie 2013 13:31
Q. ai maaare dreptate-"vrajitoarele" sunt acele femei greu incercate de viata,s-au inchis in ele..dar incearca sa "ajute" alte suflete aflate la necaz ...cred eu...din experienta lor!"Imbraca"leacul in ceva fantastic{depinde de imaginatia fiecareia} si ..gata:vraja!!
Eu stiu sigur ca fiecarte din noi avem ,undeva in univers,energie pozitiva dar si negativa-in mod egal;de NOI depende cum ne-o "dozam" De preferat in mod egal,dar atunci cand 'luam" numai eg. pozitiva-devenim.."prosti" de buni;precum daca "luam" numai eg. negativa-devenim ..rai!! :sml-happy0158
Suntem ..propii nostri "vrajitori" ..buni sau rai!! Sa ne ajutam singuri..sau sa ne facem..singuri..rau...
elisabeta_boia
Postat pe 9 Ianuarie 2013 19:21
Dna Q pana sa mi se intample chestia de atunci noaptea ..auzisem multe dar nu le-am acorda atentie..nu spun ca acum o fac pt k gura lumii vorbeste multe ..si nu ce trebuie.. probabil ca m am lasat dusa de val/ /insa am stat si am gandit mai "la rece" totul si cum sp si dna Elisabeta..pana la urma de mine si puterea mea interioara tine daca sa cred daca le atrag spre mine si fam mea sau nu..noi suntem energie si nu vreau sa atrag energia negativa asupra noastra..multumesc pt sfaturi
Iryna_Iry
Postat pe 9 Ianuarie 2013 19:33
Sunt si vraji si farmece cred eu.Ca Dracu ii pe pamant.Dar bunul Dumnezeu este mai tare decat dracu asa ca trebuie sa ne rugam.
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 21:55
are si rugacinea un "rol" insa..eu cred ca fiecare avem credinta noastra ..si e acolo in suflet,inima nu se etaleaza..merg destul de rar la biserica .pt k atunci cand merg incerc sa fiu acolo total si fizic ,mental si spiritual..insa in zilele astea .Biserica e doar un loc in care se aduna babele la barfa.. de cum intru ... aud.."cumatra ai vazut pe nepoata lui ileana cum s o imbracat..." sau" vai tu cumatra ai auzit ce o patit x"??? si clar tot de tineret se iau ca noi facem si noi dregem..da ele nu se vad. nu -si vad barna din ochiul lor doar barna vecinei../vecinului.. ca de se plictisesc acasa... acum tre sa aleg bine la ce Biserica merg.. numai bine
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:36
Vrji, farmece--> babe-->biseric i iar babe...

Iry, asta ce e?
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:44
Vezi Iry,de aia nu merg eu la biserica ....mai bine la crasma,ca acolo toata lumea zice "Doamne ajuta" cand ciocneste un pahar
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:48
sarut mana..cam ciudata legatura ..poi vraji,farmece de la aghiutza..merem la biserica unde dam peste babe(si ma ref la alea rele care se duc anume pt asta acolo) stam acolo cat reusim sa ne abtinem.. sau cam asa se deduce leg ..tinand cont de parerea dnei Jojolin....
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:49
pana acum numi picase fisa asta.. doamne ajuta.. e doar cofee dupa masa de pranz..
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 12:50
Iry, cu sru' mna mi-am adus aminte de o slujb de anu' nou n MO.
Cum intra cineva, mama soacr mi spunea cine-i. Dac era vreo rud, hopp la mine...pupici i pe mn.
Pn am ieit din biseric am fcut cunotin cu neamurile.

Fr dvs! Nu-s chiar bbu.
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2013 13:10
Io mai astept vreo 20 de ani....inca esti babutza in devenire
Rotty
Postat pe 12 Ianuarie 2013 13:12
Bre, cu baticu-n cap chiar m simeam aa. Da' dac trb...musai.
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2013 13:15
aminteles.. nu a fost cu intentie ..nu tre sa va simtiti babuta.. sunteti la a2 a tinerete..
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 13:18
Tot nu vrei s-mi spui tu?! OK, neleg i io.
Axl_R
Postat pe 12 Ianuarie 2013 13:21
Cine crede in DUMNEZEU nu mai trebuie sa creada in vraji e suficient...
Marin_Stoian_1
Postat pe 12 Ianuarie 2013 15:32
dvs credeti in ceva... doar in ce TREBUIE?
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:51
erata: dvs crredeti in ceva PT CA TREBUIE???
Iryna_Iry
Postat pe 12 Ianuarie 2013 21:51
Nici eu,nu am crezut in asa ceva,dar din nefericire am patito si o petesc pe propriami persoana.De citiva ani,totul se manifesta ca si deochiul.Daca nu-mi spune cineva tatal nostru sau sa-mi descinte,nu mai ma tin pe picioare.Am umblat la multe minastiri si biserici.De cind citesc in fiecare searas Acatistul Sf.Minma,totul este ok.Oare,nu le este frica de DUMNEZEU?
Duminica_Alexandra_1
Postat pe 13 Ianuarie 2013 06:02
da cunosc la pitesti,mai precis la stefanesti/arges,o d/na f,f buna.o cheama dida.tel ei este0755846134.daca o suni spui ca esti prietena cu lLavinia.bafta multa.
garbo172553
Postat pe 13 Ianuarie 2013 20:29
multumesc pt info da nu am de gand sa apelez la asa ceva..nu intorc raul cu raul..pt ca stiu ca roata asta se intoarce odata si odata...aici pot avea rabdare.. oricum multumesc o zi buna
Iryna_Iry
Postat pe 14 Ianuarie 2013 11:25
ce ar fi sa postati niste descantece!!!
esperanzza
Postat pe 16 Ianuarie 2013 09:13
N-ar strica.
Axl_R
Postat pe 16 Ianuarie 2013 09:22
De la: esperanzza, la data 2013-01-16 09:13:51ce ar fi sa postati niste descantece!!!


de ce, esti deocheata?
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:33
Ptiu...ptiu...stuche-n san
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:41
Da, eu cred ca exista magie neagra, dupa cum exista si deochi. Rugaciunea ca si mersul la biserica si asistatul al anumite slujbe indeparteaza asemenea lucruri.
miriammm
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:46
acu' ne zice ca sintem rautaciosi...si o scuipam!
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 10:47
Numa` asa putin,sa nu-i fie de deochi
Rotty
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:21
nt, nt.... cita insensibilitate!
quasaria
Postat pe 16 Ianuarie 2013 11:24
Draga Iryna, eu nu cred in aceste lucruri.Uite de exemplu cand ai o problema si te framanta acea problema iti repeti in gand "ce ma fac?",nu este trebuie sa te gandesti la solutii, sa te plimbi in natura sa asculti muzica linistitoare...Am facut aceasta adaugare deoarece multe persoane apeleaza la "vrajitori...vrajotorii",in momentul in care au o problema.O solutie foarte urata este cea de a merge sa iti ghicesti in carti sau sa faci alte tampenii.Ele nu au scoala dar te atrag intr-un fel de capcana, se joaca cu mintea ta.Un exemplu gicitul in carti este de multi ani activ si acolo exista niste interpretari,se iau dupa acele interpretari si stiu cum sa te faca sa spui mai multe lucruri despre tine.Se folosesc de ceea ce le zici tu,incearca sa faca o conexiune cu acesta.Tu(persoana care se duce) vezi ca ceva a fost adevarat din ce a zis si continui sa te duci,rau faci ca pierzi banutzi din buzunar intr-un mod inutil.Tu,singur poti gasi rezolv ari are problemelor tale fara sa apelezi la vrajitoare :D.De exemplu o tehnica si e psihologica este sa te uiti la un peisaj,ceva ce tie iti face placere, aici tu ti-l alegi, poate fi arta sau orice altceva care iti place foarte mult sa privesti cu placere acel "tablou" si apoi sa ichizi ochii ii faci o fotografie in mintea ta, iti umpli sufletul de acea placere resimtita si in momentul in care respiri te gandesti la acel lucru minunat.2 minute un astfel de exercitiu este foarte benefic.Nu este bine sa ne intoxicam mintea, e bine sa alegem partea cea buna.Si la biserica daca te duci si aprinzi lumanari si esti lasat in "pacea ta"strarea psihologica cunoaste imbunatatiri deosebite.PACE IN SUFLET.:)
RonnaGarbo117309
Postat pe 17 Ianuarie 2013 16:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
unde gasesc echilibru mamicile singure? 14 De la: Blue_Tattoo 23 Aprilie 2010 15:10
invatamant 2 De la: elodia 13 Septembrie 2011 16:15
In urma topicului " cum sa scapam de michelle?" 013 a fost banat 65 De la: elisabeta_boia 7 Septembrie 2011 01:40
OF REFERENDUMUL ! 20 De la: elisabeta_boia 28 August 2012 10:10
Raylor Sole Golf Clubs 1 De la: servers9 15 Iulie 2010 10:47
Setari Cookie-uri