Singuratatea in....DOI !!!!

sunt subtile, profunde si nu intotdeauna expuse vederii.
emilia_constantin
Postat pe 29 Decembrie 2012 08:46
Buna draga mea , te inteleg perfect si stiu si eu ce inseamna singuratetea in "doi" . Incearca sa vorbesti deschis cu sotul tau despre relatia voastra , fiti sinceri si deschisi unul cu altul si vedeti de unde s-a ajuns la situatia asta si daca se mai poate salva casnicia voastra , daca nu stabiliti in mod civilizat ceea ce urmeaza sa faceti si comunicatile si copiilor decizia voastra . Nimeni si nimic nu are dreptul sa va influenteze decizia ! Statutul de femeie maritata , cu ce te ajuta , daca tu suferi si nu ti-e bine ? "Gura lumii"....hmmm traiesti cu lumea ?......oricum lumea are ceva de comentat , pro sau contra...asa ca , limpezesteti gandurile si ia cea mai buna decizie pentru tine si nu uita cea mai importanta persoana din viata ta esti TU .
Iti doresc un an nou plin de liniste si multumire sufleteasca .
garbo181553
Postat pe 29 Decembrie 2012 08:50
Ce este de neinteles? Mi emi se pare absolut normal. Crezi ca iubirea este vesnica? Crezi ca daca ai copii si familie, asta este o conditie a fericirii? habar nu ai prin ce trece o familie care are copii? Habar nu ai ca daca parintii nu stiu care sunt prioritatile iubirea dispare. Crezi cumva in mitul ca iubirea ne ajuta sa trecem peste orice greutate? Spulbeta-ri acest mit. Te ajuta doar sa te distrugi si nimic mai mult. Adevarul este ca parintii au o responsabilitatea atunci cand au copii, sa le ofere sprijin si protectie, sa ii invete sa paseasca in viata puternici si pregatiti de viata. Problema este doar ca uneori parintii uita ca pe langa acest rol de PARINTE, ei sunt casatoriti. Dupa ce copii se nasc, ei se casatoresc cu copii. Asta este unul din motivele pentru care iubirea dispare. Sunt si altele, diferite de la caz la caz. Ce ar trebui sa intelegem? este ca juramintele sunt niste prostii care iti pot ruina viata. Nu suntem facuti sa ne dorm aceleasi lucruri in fiecare zi, si atunci cum sa iubesti pe cineva toata viata?
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 29 Decembrie 2012 09:28
buna tuturor nu am citit decat linbaj agresiv si acidulat .nimeni nu a incercat sa aduca o mica consolare asta denota animalu din noi rautatea ,cunosc multe cupluri care au copii sunt casatoriti si stau separat fiecare cu casa lui ,chiar si de sarbatori nu i-am vzut inpreuna ,si au 3 copii ea merge si gateste in fiecare saptamana lui ,dar nu stau de sarbatori inpreuna ea e coplexata ca el este pilot si ea casnica ii este jena sa faca sarbatorile cu el si colegi lui cu sotiile ,,ca vezi doamne ce vor zice acei oameni despre ea ,dar el ajuta copii tine 2 case ,nu au relati intime ,el nu are pe nimeni ea nu ,asa s-au obisnuit multi ,dupa o vreme devine dependenta unul fata de altu ar trebui sa fim mai toleranti unu cu altu draga BETY asta e viata cu Dumnezeu inainte nu esti singura ,viata pe multi ii face sa fie asa ,am observat ca foarte putini te sustin . dar fii optimista ,e foarte usor sa versi VENIN asupra la o persoana necunoscuta ,asta denota caracterul ,sufletul pe care il are fiecare ,draga Bety i-ti doresc sa fii fericita si iubita de cei dragi tie un AN NOU plin de bucurii si prosperitate tie SI LA TOTI DE PE ACEST BLOG si hai sa nu mai fim acizi cu deosebit respect Elena LA MULTI ANY
Elena_Juravle_1
Postat pe 29 Decembrie 2012 09:58
Elena, cu ''linbajul'' tu o sosit i consolarea la pachet. Lume rea pe ''blogu'' aista.
Axl_R
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:10
De la: anca16, la data 2012-12-25 23:13:36
De la: dumitru111945, la data 2012-12-25 21:05:05 Nu pricep,daca este vorba de "doi"atunci de ce o numiti singuratate ?,unul este singur,doi sunt mai multi s-atunci de ce abordati asa subuectul ?


chiar, de ce?
danggggg
aoleu, frate draga, greu!
Bravo Quasaria,condivid ce scrii aici.Nu vreau sa fac pe grozava si sa spun lucruri mari.Candva prin 1988 am decis ca trebuie sa pun punct casniciei de 9 ani.Motive au fost nenumarate,cert este ca in ciuda faptului ca traiam in comunism ,cu mentalitatea care era,sa nu divortezi ca esti imoral,eu am facut-o.Asta pentru ca am avut respect de sine,demnitate ecct.dar mai ales respect pentru celalalt.Inutil sa traiesti in minciuna,de fatada,nu faci altceva decat sa prelungesti agonia.Nu trebuie sa iasa sange pentru a lua o decizie.Mai dureros este cand accepti chinul sufletesc.P.S.Oameni buni,traiti viata in mod liber,luati decizia cea mai buna pentru voi,doar o viata aveti,lasati cliseele si tot ce tine de asa zisa reputatie in societate.Sarbatori fericite,un an bun cu fericire si implinirea tuturor aspiratiilor.
kiramocanu
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:15
De la: garbo_8857, la data 2012-12-29 09:28:10Ce este de neinteles? Mi emi se pare absolut normal. Crezi ca iubirea este vesnica? Crezi ca daca ai copii si familie, asta este o conditie a fericirii? habar nu ai prin ce trece o familie care are copii? Habar nu ai ca daca parintii nu stiu care sunt prioritatile iubirea dispare. Crezi cumva in mitul ca iubirea ne ajuta sa trecem peste orice greutate? Spulbeta-ri acest mit. Te ajuta doar sa te distrugi si nimic mai mult. Adevarul este ca parintii au o responsabilitatea atunci cand au copii, sa le ofere sprijin si protectie, sa ii invete sa paseasca in viata puternici si pregatiti de viata. Problema este doar ca uneori parintii uita ca pe langa acest rol de PARINTE, ei sunt casatoriti. Dupa ce copii se nasc, ei se casatoresc cu copii. Asta este unul din motivele pentru care iubirea dispare. Sunt si altele, diferite de la caz la caz. Ce ar trebui sa intelegem? este ca juramintele sunt niste prostii care iti pot ruina viata. Nu suntem facuti sa ne dorm aceleasi lucruri in fiecare zi, si atunci cum sa iubesti pe cineva toata viata?
www.relatiidecuplu.com


EXACT. Iubirea nu este vesnica...sau in fine, sunt rare cazurile cand partenerii se iubesc cu adevarat. In general , la inceput, exista acea atractie fizica., vine nunta, vin copii, vin obligatiile firesti. Daca esti "dus cu capul" vei cauta mereu sa te indragostesti...ceea ce este o idiotetenie pentru ca povestea se poate repeta de multe ori in viata. Si ce au realizat? au ranit partenerul si copii ?
Iubirea trebuie sa se transforme in prietenie sincera, iubirea poate reinvia...sau iesi la iveala la un moment dat.
Viata nu inseamna o perpetua stare de bine..mai sunt si necazuri.Cine nu accepta acest fapt este un tembel., un egoist.
garbo229279
Postat pe 29 Decembrie 2012 10:16
Draga Elena_J ai inteles gresit..dar nici o pb. nu m-am suparat. Nu era vb despre mine,eu am un mariaj normal,fericit uneori ,cu pb. alteori..dar nu sunt singura ..in doi!!
Am insa,cateva prietene,si chiar prieteni ..care sunt ..singuri in doi!! Si nu le pot da sfaturi,nu-i pot ajuta..de fapt doar de ei depinde apropierea sau departarea unul de altul...,dar ma surprinde ca tot mai multe cupluri devin singuri in doi...?! :sml-conf
Asa ca am deschis acest topic ca sa ma lamuresc de ce?din ce cauze? si am aflat multe raspunsuri la nedumeririle mele,dar...ce-i mai trist...ca sunt muuule astfel de cupluri{asa zise ..fericite..}in lume;trist ..dar adevarat!
elisabeta_boia
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:24
Bety, La multi ani, iubita!

Nu cred ca exista sfaturi pentru cei ce se simt singuri in doi! Singuratatea e o stare atat de intima, de complexa incat doar omul cu pricina poate sti cu adevarat cat de tare il apasa. Pentru unii e suportabila, pentru altii dificil suportabila, pentru altii insuportabila- se poate cadea in boli nervoase chiar...Cred ca la randul ei, singuratatea este de mai multe feluri: sociala, afectiva, intelectuala, spirituala, sexuala, materiala.
Daca o accepti de dragul copiilor, chiar trebuie sa te interesezi daca acesti copii chiar au nevoie! Este posibil sa fii bun parinte dar sa nu mai existi in cuplu.
Singuaratea spirituala mi se pare cea mai dureroasa.
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:42
De la: anca16, la data 2012-12-25 12:48:37Craciun fericit tuturor!

M-a cam surprins agresivitatea atacurilor, macar in momente de-astea, cand vorbim sau auzim de pace in suflet etc... Sau e de la prea mult post si exploda oala sub presiune?
De ce singuratate in doi? Poate fi si de la dependenta? Masochistul trebuie sa aiba cineva care sa-l chinuie, sadicul are nevoie de victima


La dependenta nu m-am gandit dar poate fi adevarat. In cazul asta , singuratatea e blanda, nu te apasa, nu te face sa suferi. Te-ai obisnuit...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:46
De la: quasaria, la data 2012-12-26 06:56:00cred ca pur si simplu le e teama.


Da, Q, si teama face parte din sistemul de inecuatii...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Decembrie 2012 12:49
buna fetelor!
am citit comentarile voastre , insa cand e vb si de copii la mijloc te complaci intr-o astfel de situatie , stai si suferi langa un barbat pt copii. la fel e si situatia mea.
poate nu e cea mai buna decizie de a sta langa un barbat pt care nu mai simti nimic, doar respect ca e tatal copilului. E trist dar adevarat.
garbo097056
Postat pe 29 Decembrie 2012 14:58
Singuratatea in doi e grea. Pur si simplu e comod, rutina si lasitate.
si de ce nu...lipsa de incredere in propria persoana. - ti-e teama ca nu mai poti fi important pentru cineva.
mirei_42myg
Postat pe 29 Decembrie 2012 15:29
Singuratatea in ... doi!!!!!!! Este cel mai cumplit lucru care se poate intampla, sa stai in casa cu o persoana cu care nu reusesti sa comunici, sa gasesti un subiect comun, sa primesti raspunsuri monosilabice la orice intrebare. sa fii ultima care afla cand pleci in concediu (de la prieteni). Te simti umilit, nesemnificativ, iti distruge personalitatea...
Am simtit-o pe propria piele, iar ca sa intregim tabloul, cu un copil de nici 1 an in brate, la 2000 km de casa, de mica oaza de siguranta, si depinzand 100% financiar de EL...
Multumesc lui D-zeu ca am realizat ce se intampla, ca am avut puterea sa ma rup din aceasta situatie, si sa-mi schimb viata. Multumesc lui d-zeu ca am reusit sa depasesc momentul, sa trec peste rautatile si condamnarile celor din jur, sa ies din noroiul pe care EL mi l-a aruncat in spate (pentru ca evident EL nu a facut "nimic", fara sa inteleaga ca tocmai asta e problema, nu a facut nimic pentru a schimba lucrurile care mie imi faceau rau). Nu traiesc pe roze, dar macar exista speranta ca poate voi intalni pe cineva cu care sa nu ma mai simt singura, pana atunci ma bucur de fiecare zambet al copilului meu,
Singuratatea in ... doi!!! ese fara speranta, fara viitor, fara bucurii, fara caldura sufleteasca, doar frica si uneori siguranta financiara... Dar oare ajunge???????? Atat ne dorim????? Atat meritam?? Eu nu cred!!!!!!!!
garbo176046
Postat pe 29 Decembrie 2012 15:37
doamna sau domnule , sunt singuri din egoism si pentru ca asa vor ei!acesti oameni nu-s de compatimit , ce-i mai grav este ca nu constientizeza ca isi pun sanatatea in pericol!...probabil ca ochii vad , inima cere, este principiul dupa care se ghideaza iar despre credinta in dumnezeu nu cred ca putem vorbi in astfel de familii...totusi sta scris : ceea ce Dumnezeu a unit , omul sa nu desparta!dar nu cred ca stiu acestia de aceasta regula scrisa in cartile bisericesti , probabil ca sunt alte interese care-i tin impreuna ...si de fapt ei si raspund la intrebarea:,,daca nu va mai intelegeti de ce mai stati impreuna?"ei raspund cam asa ,, pai avem casa , gospodaria impreuna , unde sa ma duc acum , sa las munca de o viatza?"iar unii mai pudici asa adauga,,avem copiii , gineri , nepoti , cumetri , cumnati , rude , prieteni , cum sa divortam? ... hai sa fim cinstitzi , sa spunem lucrurilor pe numa , adica adevarul , dupa 50 de ani , barbatii intra la andropauza iar aceasta i face pe foarte multi si mai ales cei care au curvasarit in viata lor si cei care au consumat alcool cu moderatzie / fumat , sa aiba impresia ca-s zmei in pat dar , cand trec la fapte , sa constate ca de fapt nu pot sa intretina normal un act sexual , femeile intra si ele la menopauza lucru care le face in cea mai mare parte sa aiba un apetit sexual crescut insa partenerul nu mai poate sa rezolve problema si atunci incep certurile , nemultumirile in familie si care de cele mai multe ori duc la divort sau traiul separat desi aparent familia este impreuna.Pana cand cuplurile invata sa se tolereze reciproc si sa faca ajustarile in functie de noul context deja se separa si se instaleaza ruptura si instrainarea , unii ajung la divort , altii se mint asa si din ratziuni practice si interese cred ca-i mai bine sa ramana impreuna.
ileana1959
Postat pe 29 Decembrie 2012 17:31
buna tuturor,
am citit pareri pro si contra. Singuratatea in doi este f grea,o spun in cunostinta de cauza.
sunt casatorita de 25 ani, am 2 copii, dar am si aceasta singuratate in doi.
totul a inceput.......doamne nici nu mai stiu cand, cert este k a inceput f demult. Probabil toate femeile care trec prin asa ceva stiu ce grea este aceasta situatie cand cel de langa tine este un obiect de inventar cand nu mai simti nimic pentru el si nici el pentru tine. La inceput am zis k stau pentru copii dar de curand mi am dat seama k viata trece, copii pleaca, fiecare isi face familia lui si tu ramai...........singur, pustiit sufleteste. Copii cresc si cu siguranta nu te vor muta de la soare la umbra si invers, sau nu ti vor da un pahar de apa in plus pentru k ai stat sa ti treaca viata,
tineretea si ai suferit.
Si acum vis a vis de iubire, da ea vine cand te astepti mai putin si nu este ceva programat, dar cand este sincera vine ca o avalansa, k un vulcan pe care nu poti sa l mai opresti.
Acum cateva luni am cunoscut o persoana pur si simplu intamplator, este o persoana mult mai in varsta decat mine,dar mi-am dat seama k este ceva special, cu atat mai mult avem aceeasi zi de nastere, aceleasi tabieturi, aceeasi gandire, ne simtim reciproc.

Nu stiu ce voi face mai tarziu, voi lasa timpul si viata sa decida.
garbo073686
Postat pe 29 Decembrie 2012 20:11
...86, dar de ce sa nu decizi tu?
esme
Postat pe 29 Decembrie 2012 20:23
momentan nu pot decide.... imi este imposibil acum.........
garbo073686
Postat pe 29 Decembrie 2012 20:46
De la: garbo073686, la data 2012-12-29 20:46:35momentan nu pot decide.... imi este imposibil acum.........


Inteleg. Dar nu lasa timpul sa treaca...viata e scurta si aproape nu intelegem nimic din ea...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Decembrie 2012 21:49
De la: garbo176046, la data 2012-12-29 15:37:41Singuratatea in ... doi!!!!!!! Este cel mai cumplit lucru care se poate intampla, sa stai in casa cu o persoana cu care nu reusesti sa comunici, sa gasesti un subiect comun, sa primesti raspunsuri monosilabice la orice intrebare. sa fii ultima care afla cand pleci in concediu (de la prieteni). Te simti umilit, nesemnificativ, iti distruge personalitatea...
Am simtit-o pe propria piele, iar ca sa intregim tabloul, cu un copil de nici 1 an in brate, la 2000 km de casa, de mica oaza de siguranta, si depinzand 100% financiar de EL...
Multumesc lui D-zeu ca am realizat ce se intampla, ca am avut puterea sa ma rup din aceasta situatie, si sa-mi schimb viata. Multumesc lui d-zeu ca am reusit sa depasesc momentul, sa trec peste rautatile si condamnarile celor din jur, sa ies din noroiul pe care EL mi l-a aruncat in spate (pentru ca evident EL nu a facut "nimic", fara sa inteleaga ca tocmai asta e problema, nu a facut nimic pentru a schimba lucrurile care mie imi faceau rau). Nu traiesc pe roze, dar macar exista speranta ca poate voi intalni pe cineva cu care sa nu ma mai simt singura, pana atunci ma bucur de fiecare zambet al copilului meu,
Singuratatea in ... doi!!! ese fara speranta, fara viitor, fara bucurii, fara caldura sufleteasca, doar frica si uneori siguranta financiara... Dar oare ajunge???????? Atat ne dorim????? Atat meritam?? Eu nu cred!!!!!!!!


"Povestea" asta m-a durut dar , pe masura, m-a bucurat ca te-ai eliberat! Te inteleg perfect. Acest "El" a dovedit o lipsa de omenie imensa. Sa-ti fie mila de el...vai de sufletul lui...
Luna_in_capricorn
Postat pe 29 Decembrie 2012 21:55
adevarul e ca te uimeste uneori in ce se transforma barbatul ala care te iubea de nu mai putea...

http://www.youtube.com/watch?v=CnK_aTf120M
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 22:44
daca m-am simtit singura, cu adevarat SINGURA vreodata a fost intre doi barbati care "ma iubeau" - si ma iubeau atit de mult incit nu au observat ca exact pe mine ma ucid, eu fiind in mijlocul luptelor lor de cocosi. Ei erau ocupati sa revendice o cosinzeana care intre timp murea incet, dar ce conta, nu? Contau orgoliile, conta ai cui sint laurii victoriei.
Oricum sint convinsa ca fiecare la rindul lui ar fi preferat sa imi puna flori decit sa fiu a celuilalt.
"Iubire"...
quasaria
Postat pe 29 Decembrie 2012 23:09

wow, Q, ucigatoare versuri! m-au lasat fara cuvinte. insa, asa cum spune si ea, vorbele raman doar vorbe... bizonul n-are receptori pt durere sau sensibilitati.
esme
Postat pe 29 Decembrie 2012 23:40
si, desigur, nu e vorba despre el!

Amuzant totusi cum regasim acelasi pattern comportamental in milioane de situatii diferite... si persoane, teoretic, diferite.
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 00:42
Frumoasa turnura a prins topicul,multumesc tuturor celor care au intrat cu comentarii pertinente! :sml-happy0065
Frumoasa e viata cand stii s-o traiesti pt tine,pt. copii tai si pt cel de langa tine-daca merita,daca nu-mai bine cum zicea cineva..mai bine"singur CUC"!!
La Multi Ani !!incercatilor in viata,luptatorilor si luptatoarelor cu...."morile de vant "
Si in continuare...topicul e deschis pt noi "lamuriri"pt noi ..clarificari..pt. a invata unii din expirienta{trista sau nu..}de viata a celui ce povesteste,sfatuieste sau doar afirma!
elisabeta_boia
Postat pe 30 Decembrie 2012 01:05
salut bety foarte adevarat ce spui tu noi sintem primi vinovati de ce ni se intanpla ,fiinca permitem acest lucru ,noi insine sintem cei mai inversunati dusmani ai proprie persoane,,nu totii..uni dintre noi ,LA MULTI ANY PE 2013
Elena_Juravle_1
Postat pe 30 Decembrie 2012 10:00
Eu cred ca le e teama sa se recunoasca in aceasta situatie, in primul rand. In momentul in care accepti realitatea asa cum este, cred ca e mai usor ca lucrurile sa-si urmeze cursul firesc, oricare-ar fi acela. Nu trageti in pianist, este doar o parere!
garbo294491
Postat pe 30 Decembrie 2012 11:32
Eu stiu ca participa doar inima, creierul si trupul pot constientiza defectele si greselile si inima sa nu asculte nimic, totusi, chiar si dupa 100 de ani. Poti alege cu mintea ce este bine, ce ti se pare potrivit, cu mintea poti alunga ce te-a ranit iar inima sa nu renunte nicicum la ceea ce iubeste. Si cu cat descoperirea asta este mai tarzie cu atat este mai groaznic totul si mai adanc golul singuratatii in doi.
garbo294491
Postat pe 30 Decembrie 2012 11:41
491, iti dau dreptate... Totusi, si inima are momente cind "renunta". Nu neaparat cele planificate de noi, nu neaparat ne dorim renuntarea asta, sau nu neaparat credem ca se va intimpla vreodata - si totusi, inima "renunta". Si diferenta dintre trecut si prezent devine dureros de clara. Ce faci, in situatia asta?
quasaria
Postat pe 30 Decembrie 2012 12:06
De la: garbo097056, la data 2012-12-29 14:58:23buna fetelor!
am citit comentarile voastre , insa cand e vb si de copii la mijloc te complaci intr-o astfel de situatie , stai si suferi langa un barbat pt copii. la fel e si situatia mea.
poate nu e cea mai buna decizie de a sta langa un barbat pt care nu mai simti nimic, doar respect ca e tatal copilului. E trist dar adevarat.


... si de ce sa nu va despartiti... cu respect? Adica ramanand amici, fara sa va besteliti reciproc in fata copiilor, fara insulte, ajutandu-va reciproc cand e vorba de ei, in schimb, acordandu-va libertatea sa mergeti mai departe in viata fiecare? Poate intalnind fiecare o alta persoana langa care sa simtiti ca traiti... Am mai spus, nu pledez pt divort, dar in niciun caz n-as recomanda o casnicie/o relatie de compromis, doar asa, ca sa fie...

Multi fac raul de a se denigra ingrozitor unul pe altul, in incercarea de a-si atrage copilul de partea lui. E o complicitate nociva si malefica pentru copii. De aia zic Țdespartire cu respectȚ
anca16
Postat pe 30 Decembrie 2012 18:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un cuvant frumos 3 De la: garbo_1568 16 Aprilie 2012 12:02
Ingerii lui Daniel 2 De la: Freya_ 21 Noiembrie 2010 12:48
acordati atentie viselor din timpul noptii?? 159 De la: Ralu_Garbo 30 Iulie 2009 00:42
forum 1 De la: narcysa 12 Decembrie 2010 06:06
Dragoste online: exista sau nu? 318 De la: Juna 1 Mai 2011 16:46
Setari Cookie-uri