Singuratatea in....DOI !!!!

De la: elisabeta_boia, la data 2012-12-23 22:24:37Am auzit de multe ori aceasta expresie-am incercat s-o inteleg,sa mi-o explic dar e greu,fff. greu!
Incerc sa inteleg de ce doi oameni care s-au iubit,au facut copii impreuna,au gineri,nurori,nepoti...si totusi ei suint doi straini,care incearca sa salveze aparentel-de "ochii" lumii si ai copiilor pot convietui ,asa, impreuna??
Sa fie partea materiala{casa,masina,cont.}. motivul??Am mai auzit si ca sa nu strice viitorul copiilor,ca ar dori sa dea la..Academie-si conditia de baza este sa ai familie "model" si mai ales...nedespartiti...Credeti????
E nedrept sa accepti asa ceva...si totusi eu...cunosc..5 astfel de cupluri....
Poate ca sunt mai multe,dar stiu sa ascunda acest trist fapt!

1. Uneori aparentele insala
2. Sigur ca nu sunt atat de tembeli s creada ca vor gasi marea iubire dupa vreo 50 de ani. Cel putin ei se cunosc si pot fi macar amici .N-am vazut in jurul meu niciun tip sau tipa care se desparte dupa zeci de ani de casnicie si isi gaseste 'jumatatea".
3. Pot si cauze financiare. Oare ce sa imparta 2 oameni la varsta aceea...? Un apartament cof II ? Cum sa se descurce cu un venit mizer? sau o pensie mica ? ( 2/3 din populatie au sub salariul mediu si sub pensia medie)
TEMA...ar fi mult de comentat....si multe fatete a acestei situatii.
garbo229279
Postat pe 31 Decembrie 2012 20:38
Acum la cumpana dintre ani,doresc tuturor celor singuri in ..doi;Sa fie {macar pt cateva minute..}IMPREUNA!! Sa -si aminteasca ca sau iubit..si poate ca se mai iubesc!!
La Multi Ani...cupluri singuratice!!
elisabeta_boia
Postat pe 31 Decembrie 2012 21:17
275, din contra - ar fi "tembeli" daca ar considera ca viata lor s-a terminat la 50 de ani. Chiar poate sa inceapa cea mai frumoasa perioada atunci.
Prin toate zonele turistice din lumea asta si prin toate aeroporturile internationale vezi o gramada de pensionari hi hi si ha ha, care spre deosebire de aia care muncesc si trebuie sa isi creasca copiii, chiar nu mai au nici o grija decit sa "travel" si sa isi sufle in coarne.
E vorba de mentalitate: nu de finante. De ce n-ar considera ca varsta la care au un venit asigurat - mic, mare, dar il au - si n-au alte responsabilitati gen program, copii, etc, nu e momentul sa aiba grija doar de ei si de sufletullor si sa isi umple vidul din viata - inclusiv cel al siguratatii, in unul, in doi?
Ce e cu frica asta de batrinete? De ce nu poate fi acceptata pur si simplu ca pe o ALTA etapa, cu dezavantaje dar si cu avantaje? Oamenii nu au sentimente si nevoi sufletesti numai la 20 de ani. Au tot timpul. La 50 poate mai mult ca la 20 de ani...
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2013 09:45
279, iote, s o tip care s-o desprit dup zeci de ani de csnicie i chiar am gsit jumtatea mea...
Adevru-i c nu m-am desprit pt a-l ntlni...

Dar io chiar nu tiam c este o limit de vrst n dragoste.
Axl_R
Postat pe 1 Ianuarie 2013 10:37
Axl!! Nu DRAGOSTEA nu are varsta!! Dragostea e DRAGOSTE la orice varsta si e frumoasa!! Nu e rusinos sa iubesti la o varsta mai...avansata,e mai rusinos{parerea mea..} sa te prefaci ca iubesti la batranete partenera{ul} de-o viata-de fat ...doua singuratati intr-un ....cuplu de ochii lumii..Ce fericire mai este si acest "gen"de ..ïubire"?????
elisabeta_boia
Postat pe 1 Ianuarie 2013 11:22
Un 2013 bun, frumos si iubaret, doamnelor! Eu una va iubesc...
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Ianuarie 2013 11:28
Se iubeste mai bine la varste "trecute"! Copiii sunt crescuti, scapi de o multime de griji si probleme, esti finalmente LIBERA!
Luna_in_capricorn
Postat pe 1 Ianuarie 2013 11:29
Luna Cata dreptate ai!!
elisabeta_boia
Postat pe 1 Ianuarie 2013 11:49
La multi ani tuturor !!!!! Lasa grijile si bucura-te de tot ce ai agonisit pana acum.....nu judeca....nu lasa sa fii judecat, viata asta asa grea cum ni se pare >>>>>>>> are si avantajele ei ! Fruntea sus pt toti anii care vor veni....
marinamatei87
Postat pe 1 Ianuarie 2013 21:34
Nu stii ce sa mai faci in situatia asta...Ramai agatat de trecut, te straduiesti sa traiesti in prezent si astepti ca salvarea sa vina in viitor...si poti doar sa duci o lupta titanica cu tine insuti, in care nu se stie daca exista un invingator...si suferinta multa!
garbo294491
Postat pe 2 Ianuarie 2013 02:42
problema e ca nu "vine" nici o salvare din exterior... nici din viitor.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2013 07:39
De la: quasaria, la data 2013-01-02 07:39:55problema e ca nu "vine" nici o salvare din exterior... nici din viitor.


foarte adevarat, salvarea nu vine, daca reusesti singur esti salvat, daca nu...
garbo294491
Postat pe 2 Ianuarie 2013 20:17
De la: elisabeta_boia, la data 2012-12-29 12:24:37Draga Elena_J ai inteles gresit..dar nici o pb. nu m-am suparat. Nu era vb despre mine,eu am un mariaj normal,fericit uneori ,cu pb. alteori..dar nu sunt singura ..in doi!!
Am insa,cateva prietene,si chiar prieteni ..care sunt ..singuri in doi!! Si nu le pot da sfaturi,nu-i pot ajuta..de fapt doar de ei depinde apropierea sau departarea unul de altul...,dar ma surprinde ca tot mai multe cupluri devin singuri in doi...?! :sml-conf
Asa ca am deschis acest topic ca sa ma lamuresc de ce?din ce cauze? si am aflat multe raspunsuri la nedumeririle mele,dar...ce-i mai trist...ca sunt muuule astfel de cupluri{asa zise ..fericite..}in lume;trist ..dar adevarat!

Asta pentru ca : CASNICIE vine de la casna....pe vecie!?
garbo035697
Postat pe 3 Ianuarie 2013 12:30
La multi ani, cititori iubiti !
Nu e vorba de dat sfaturi, iti spui parerea.... ca mine, acum...
Singuratatea in doi exista... cea mai mare durere si tristete, este deprimant si iti imbatrineste sufletul si daca esti atent, iti imbatrineste trupul.... si ajungi la un moment dat sa te intrebi " de ce am inghitit asta? de ce n-am schimbat asta? de ce?.... " si cea mai mare durere deriva din faptul ca realizezi toate astea cind sufletul e prea batrin si crezi ca nu mai poti schimba nimic.... MARE GRESALA ! niciodata nu e prea tirziu.... alte greseli... formalism, conservatorism, comoditate, complacere, partaj ...
Cit priveste copiii (adica pentru copii traim singuratatea in doi), acestia pleaca la casele lor si au o doza de egoism datorita careia considera ca fericirea li se cuvine doar lor fiindca sunt tineri iar parintilor la ramine obligatia de a le crea si oferi un tipic si asta nu include fericirea parintilor, doar sunt batrini ce le mai trebuie, si-au trait viata, gata.... in acest caz unde este iubirea copiilor si intelegrea fata de parinti, de ce nu merita si ei fericire... cine le da dreptul sa considere ca virstnicii nu mai au dreptul la FERICIRE, chiar nu realizeaza ca si lor le vine rindul, chiar considera ca vor fi tineri mereu?
Mai e ceva, DE OCHII LUMII, oare ce spune lumea... sincer, lumea va intretine? lumea va ingrijeste? lumea sufera cu voi ????? Lumea are nevoie de subiecte de comentat, pina se plictiseste si asta tine o vreme, apar alte subiecte de tocat dar cei singuri ramin tot singuri si nu-i ajuta lumea si se topesc, se sting mihniti si goi la suflet si neintelesi de nimeni....
VIATA E UNA SINGURA !!!!! Fratilor ! nu uitati asta.... si toti avem dreptul la fericire.... nu renuntati la ea....
garbo_4289
Postat pe 3 Ianuarie 2013 15:41
97 nu m-am gandit{pana acum..} la "CASNA"=casatorie..pe vecie...?!! Dar poate fi si asta un mare adevar!! Si doar am facut si fac la "rebus"....
elisabeta_boia
Postat pe 4 Ianuarie 2013 00:49
DA, la ,,tati n'ii greu'' dar si frumos!Ca si relatiile cu copii e si greu si frumos! Ca intr-un balansoar...te mai apropii...te mai indepartezi,altfel ne plictisim !? Deci,cateodata e bine sa nu ne luam prea in serios! La multi ani ! Si nu uitati,nu va luati prea in serios!
garbo035697
Postat pe 4 Ianuarie 2013 12:05
DA, la ,,tati n'ii greu'' dar si frumos!

asta mi-a placut, insa ma intreb de ce ai pus ghilimelele? pe cine ai citat? ...
heartbit
Postat pe 4 Ianuarie 2013 12:52
De la: quasaria, la data 2012-12-25 23:07:18dupa parerea mea, nu sint de condamnat: sint doar victime... Victime ale unui sistem in care sfanta "familie" crestineasca e mai importanta decit individul, deci tu nu valorezi nici cit o ceapa degerata daca nu ai "un statut". Exista diverse presiuni sociale in acest sens: dar presiunile sociale nu sint in nici un caz menite sa fie in interesul tau. Iti trebuie ceva cojones sa iesi din "linie" si sa iti asumi responsabilitatea vietii proprii asa cum intelegi TU sa o traiesti, nu ceilalti.
pai tu quasaria nu ai cum sa itelegi viata de cuplu si de familie,asa ca nu mai dezvolta subiectul.la tine s-a perpetuat in familie expulzarea bartbatului dupa imperechere ca la albine...te tot lauzi cand poti cu independenta ta si a fiicei tale,dar sunteti vai de steaua voastra.zi-mi tu mie ca nu ai nevoie de stabilitate emotionala...inseamna ca esti instabila psihic si se vede asta.hai draga ca deja te dai in stamba cu postarile tale
garbo229821
Postat pe 5 Ianuarie 2013 21:20
De admirat femeia care poate fii independenta!! Si ..de invidiat de..unele ca ..21... Si ..vezi de ce se ingroasa nr. femeilor singure ..dar in doi!!
elisabeta_boia
Postat pe 6 Ianuarie 2013 00:21
Singurate in doi??!!! Nu exista!Daca stii sa mentii echilibru familiei!Noi suntem singuri de 13 ani dupa plecarea baietilor, dar nu ne simtim singuri! Suntem fff. bine de peste 41 ani impreuna!
Jojolin
Postat pe 6 Ianuarie 2013 09:50
Ma bucur pt voi Jojolin. ..dar sunt muuuulte cupluri ..care se simt ca doi straini,nu comunica decat cu "da" sau "nu"...in cel mai fericit caz....;stau ,uneori ,in aceeasi camera si nu vb unul cu altul..fericit caz...ca se poate ca sa fie numai certuri ,jigniri...chiar violenta.. ..Voi sunteti ,ca multi altii.cupluri fericite! !Dar ,nu uita,sunt muuult nefericite....!
Dar ..ieri am fost la inmormantarea unei femei care singura fiind de Craciun,de Ravelion...soacra ii murise de 2 ani;sotul ii murise de aproape un an;fiiul casatorit,cu familia lui si copilul..nu au putut veni de sarbatori la ea...asa ca a "hotarat" sa se spanzure...MARE greseala!!Dar MARE trebuie sa-i fii fost ....singuratatea!!
elisabeta_boia
Postat pe 7 Ianuarie 2013 15:36
Cand oamenii sunt pe aceeasi lungime de unda nu exista, nici o singuratate in 2 !!!
Jojolin
Postat pe 10 Ianuarie 2013 22:16
De la: quasaria, la data 2012-12-26 10:44:34esme, asta reprezinta ei insisi pentru ei... in asta consta valoarea propriei persoane: in faptul ca EA ii maninca banii aluia, nu alta... in faptul ca EA iese agatat pe strada la bratul cuierului, sa vada vecina... in faptul ca EA are hartoaga de proprietate pe care scrie "familie".
Cam asta e tot ce reprezinta EA, identitatea ei, singura identitate ramasa dupa x ani de nefericire: restul s-a pierdut undeva, pe drum...
Toate am fost la un moment dat copile, toate am avut niste vise cu iubire si feti frumosi: a ramas unicul vis de a figura pe statul cuiva de plata: sa luptam sa nu mai poate scapa de noi,desi ar vrea. Masura fericirii supreme. Asta e...

M-am referit la femei, dar mie imi e foarte clar, dureros de clar cum sperantele unui barbat pot fi si mai penibile de atit. Penibile... sau triste. Pur si simplu triste. Nu stiu daca imi inspira mai mult mila...sau mai mult sila. Probabil mai mult mila.
ankh
Postat pe 11 Ianuarie 2013 03:12
Suntem singuri in principalele momente ale propriei vieti: in nastere, in moarte, dar intre aceste doua momente, zic eu, ca ar trebui sa alegem...echilibrul... si atunci cand ne uitam in oglinda sa nu ne uram, sa nu ne scuipam, sa nu ne palmuim, ci...sa zambim, in rest, totul e doar o chestiune de alegere, iar alegerile sunt...grele, e teama de nou, de a infrunta opinia publica, care e f pregatita sa...judece, teama de un nou esec...etc.
ankh
Postat pe 11 Ianuarie 2013 03:20
21, nu iti mai pierde timpul cu discutii care te depasesc. Sezi mumos, nu te agita, ca vine acu' nenea cu suzeta. Si te echilibreaza emotional.
quasaria
Postat pe 11 Ianuarie 2013 08:38
..oops...
LLisa
Postat pe 11 Ianuarie 2013 18:17
Ankh DA suntem singuri la mastere si la moarte...dar e cineva mereu langa noi:DUMNEZEU !!! Asa mi-a spus un perot...ca niciodata NU suntem singuri!!
Am citit candva..ca ne nastem plangand-dar rad cei care ne asteapta-sa murim razand si sa planga cei care ne conduc pe ultimul drum!
elisabeta_boia
Postat pe 11 Ianuarie 2013 20:05
Este totusi posibila singuratea in doi. Se intampla cand in viata de familie s-a instalat rutina, s-a intrerupt comunicarea si a aparut o prapastie aparent de netrecut intre cei doi. De obicei se intampla cand cei doi petrec tot mai putin timp impreuna, fiecare isi gaseste preocupari de unul singur sau in compania altora si ajunge a nu se mai simti comfortabil in compania partenerului. Atunci cand aceasta singuratate a aparut cei doi trebuie sa aiba taria de a discuta situatia si a o rezolva inainte de a deveni imposibil de remediat. Asta presupune curaj, vointa si timp, lucruri nu intotdeauna la indemana, dar absolut necesare. Si, inevitabil, reinnodarea comunicarii. O familie care comunica ramane unita, in ciuda tuturor intemperiilor. In cei aproape 15 ani de casatorie am trecut si prin aceasta experienta si nu a fost usor, dar am reusit sa trecem peste ea. Fara falsa modestie, cu toate greutatile vietii si incercarile de zi cu zi, am o casnicie fericita, cladita cu dragoste, respect reciproc, comunicare si lupta in aceeasi tabara. Asta nu inseamna ca noi doi nu ne certam niciodata si totul are culoarea roz, mai ales ca amandoi avem caractere foarte puternice. Un proverb vechi spaniol zice ca "familia este un lucru de doi" si cine nu-l ia in seama ajunge sa traiasca "singuratea in doi" cu toate reprosurile, frustrarile, neimplinirile si amaraciunea de rigoare. Partea buna este ca, atunci cand cei doi sunt constienti ca a aparut, se poate remedia si poate ramane doar un vis urat, dar din care se pot invata multe.
angel_forever
Postat pe 13 Ianuarie 2013 21:43
Da,Angel..cred ca de la rutina..pleaca totul.... Dar de cand am deschis topicul..am mai aflat de inca 5 cupluri....singuri in...doi!! Si ce-i interesant..nu sunt ..nemultumiti,s-au complacut in aceasta situatie..si li se pare "normal" sa fie asa...
Ba am auzit o replica,mie mi s-a parut ff. ciudata...:"E mai bine asa,nu ma bazaie,nu ma enerveaza-fac ce vreau!"
Cred ca ..acolo a ..murit ..iubirea!! Se accepta ca ..tovarasi de apartament{casa} !!
elisabeta_boia
Postat pe 13 Ianuarie 2013 22:45
o parare care suna destul de urat.
ai putea fi mai finuta
dor40
Postat pe 14 Ianuarie 2013 22:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SA NU RIDETI CA SE IA ....! 8 De la: VOIAJOR 1 Octombrie 2012 11:42
am fost invitata la o slujba de baptisti,dar nu ma mai duc pt ca mi-am invatat lectia 8 De la: pantera_neagra 10 Iulie 2011 19:00
Postliceala FEG 1 De la: garbo202614 6 Iulie 2011 19:05
droguri...ajutor 12 De la: quasaria 9 Octombrie 2010 21:47
Ce v-a costat pastrarea unui copil? 51 De la: garbo171675 25 Ianuarie 2013 19:47
Setari Cookie-uri