femeie vs copil

cer ajutorul femeilor. viitoarea mea sotie iese dezbracata din baie in fatza fiului ei de 12 ani. e normal pt voi femeile? mie nu mi se pare. MS mult
garbo_8352
Postat pe 9 Octombrie 2012 03:10
De la: garbo_8352, la data 2012-10-09 03:10:37cer ajutorul femeilor. viitoarea mea sotie iese dezbracata din baie in fatza fiului ei de 12 ani. e normal pt voi femeile? mie nu mi se pare. MS mult


Eu sunt pudica si nu cred ca as putea dar cunosc femei pt. care e ceva normal sa fie vazute dezbracate de copiii lor .... Depinde de fiecare femeie in parte ...
Fata_Morgana
Postat pe 10 Octombrie 2012 20:15

Nu,nu mi se pare normal,cu atat mai mult,cu cat este vorba de un baiat!!!Poate,as fi acceptat aceasta idee in cazul in care viitoarea ta sotie ar fi avut o fiica,,dar si in cest caz,s-ar pune problema existentei unor retineri!
The_rock_flower
Postat pe 10 Octombrie 2012 20:18
Sunt mama de baiat,are doar 9 ani, dar nu mai ies din baie goala in fata lui de cand avea vreo 6-7 ani.Nu mi se pare normal,si nu cred ca tine de pudoare sau emancipare, parerea mea este ca pustii de varsta de 6 ani deja constientizeaza ceeace vad, este inca in functie complexul Oedipian pana pe la 9-10ani, asa ca femeia adulta trebuie sa fie atenta la ceeace expune, astfel incat formarea lui psihica sa nu fie influientata de o nuditate extrema.S-ar putea ca aceasta mamica sa fi stat mult timp singura cu fiul ei si sa fi prelungit complexul mai sus amintit, astfel incat apropierea dintre cei doi sa fi trecut de granita pudorii, ea sa-l perceapa ca pe un vesnic copil datorita faptului ca el are un atasament prea mare pentru ea.Fii atent nu atat la comportarea ei fata de copil, ci la cum se reechilibreaza ea in comportarea fata de tine, viitoare sotie
garbo_5053
Postat pe 10 Octombrie 2012 20:19
mi se pare cam stupida situatia; nici daca esti singur acasa nu iesi goala/gol pusca din baie.... poate cand ai intrat tu nu era nimeni acasa, dar daca vine sotul/iubitul/ partenerul de viata cu unul sau doi prieteni acasa si tu (iubita/ sotia...) iesi din baie asa ?!
Cu atat mai mult nu trebuie sa iesi din baie dezbracata in fata copilului (baiat sau fata)
adeline
Postat pe 12 Octombrie 2012 23:10
Chestia cu goliciunea...ce sa zic... Nu mi se pare atat de dramatica situatia. De ce sa iti fie rusine ca mama sa fi vazuta iesind din baie de copil??? Ca doar nu o sta toata ziua dezbracata prin casa, nu?
Si daca ai o fata, ce e gresit sa iesi dezbracata in fata ei din baie, indiferent de varsta ei? Este corpul nostru, nu e nimic de ascuns, si nu e cazul sa'i facem nici pe copii sa se ascunda. Eu una nu m'as feri de fetita mea, de ce as face'o? Trebuie sa creasca fara sa ii fie rusine cu corpul ei, fara sa aiba complexe cum se intalneste des la generatia de astazi.
b727ana
Postat pe 13 Octombrie 2012 00:46
Chiar daca ai cerut expres ajutorul femeilor , incerc sa-ti dau si eu un raspuns. Consider ca ar fi bine sa o numesti pe respectiva ,, fosta mea viitoare sotie '' !
LaluuBaloo
Postat pe 13 Octombrie 2012 04:50
Mentalitate gresita pur romaneasca, In vest unde oamenii sunt emancipati nu au nici o problema sa stea dezbrabcati si tati si mame si copii. Am vazut multe familii cu copii la nudisti. Care este problema ? Sa nu-ti vada copilul ce? Si organele intime sunt tot ale noastre . Mana este a noastra vai ce reusine are si 5 ramificatii - degetele sa o tinem ascunsa sa nu o vada copilul. Este o prostie sa judeci o femeie ca iese goala din baie , vai vine sotul cu prietenii, cand vine suna la usa daca este civilizat si da telefon ca vine cu cineva. Sunt persoane care sunt pudice fata de ele nu se uita in oglinda sa-si analizeze suncile sa poata lua masuri si mananca ca nesimtitele pana le crapa burta si mai iese prin bluza un strat de grasime. Noi suntem saraci daca te uiti la ce burti au romanii sunt prea bogati au banii sa manance cat animalele fara masura.
garbo273075
Postat pe 13 Octombrie 2012 06:05
Avand in vedere ca deja copilul e mare,nu mi se pare normal.Al meu are 6 ani dar deja de ceva vreme nu il mai las sa intre peste mine in baie.Ma vede poate cel mult seara fara sutien cand mi-l dau jos sa ma pregatesc de culcare.Dar ce sa-ti spun,fiecare cum crede ca e mai bine.Mi personal nu mi se apre ok.
garbo181261
Postat pe 13 Octombrie 2012 06:13
chiar m-am gindit daca eu ies in fata fie-mii dezbracata din baie... raspunsul e ca nu, pentru ca mi-e frig. De obicei imi trag un prosop pe mine, ceva. Dar chiar nu mi-am pus problema sa ma feresc in mod intentionat de ea. Si nici nu vad de ce as face-o.
quasaria
Postat pe 13 Octombrie 2012 06:13
Cucoana ! Ne lasi cu chestiile gen"mentalitate romaneasca" ? E mentalitatea bunului simt !!!! Tot ce fac occidentalii trebuie sa facem si noi ca asa vrei dumneata !!!!
Maria_Iacob_1
Postat pe 13 Octombrie 2012 08:16
mie nu mi se pare "romaneasca" neaparat, mi se pare ca tine de cit de habotnic e fiecare... asa na, pe mine m-a facut una albie de porci ca imi schimbam copilul in parc - pentru ca saracul bebelus "nu avea intimitate". Adica putea cineva care trecea pe acolo sa ii vada popoul, la 3 luni.
Si nu eram in Romania.
Pe de alta parte, eram si intr-o tara unde nu erau locuri alocate pentru schimbat bebelusi - deci ar fi trebuit sa o tin uda pina acasa, din "pudoare".
quasaria
Postat pe 13 Octombrie 2012 08:27
Ai cerut parerea noastra si noi am spus cate ceve, fiecare in felul sau.
Nu parerea noastra conteaza ci parerea ta. Atunci cand ai intrebat deja aveai indoieli fata de ceea ce se intampla ...doar tu poti socoti corect pentru tine.
Eu am o fata cam de acceasi varsta, uneori ma vede dezbracata la baie sau eu pe ea si nu facem din asta un caz dar, niciodata nu se intampla la fel cu sotul meu. Eu as spune ca nu este normal ca parintele de sex opus sa vada dezbracat copilul peste o anumita varsta si totusi daca copilul are vreo boala, vreo probleme ... este discutabil.
Judeca corect fara prejudecati, eu te sfatuiesc sa ai si o discutie cu ea pe aceasta tema.
ticolea
Postat pe 13 Octombrie 2012 09:21
Atata vreme cat goliciunea unei femei nu are o conotatie sexuala ,nu poate fi vorba despre ceva gresit sau imoral.Gandeste-te ca ai putea sa mergi la mare si sa nimeresti o plaja de nudisti,ce sa mai spui atunci, cand sunt si goi pusca si in public,nu in intimitatea casei lor???Nu este inca varsta cand un copil vede in mama sa, altceva decat un protector si o persoana care il iubeste si ocroteste,peste cativa ani insa lucrurile se schimba total.Iti garantez ca atunci copilul va fi cel care -i va atrage atentia mamei sale asupra goliciunii fara rost,se va simti el insusi jenat.Poti merge si prin curte in pielea goala daca ai chef si iti face placere ,nu exista norme in intimitatea casei tale,decat daca ai urmat scoala catolica.In rest toate regulile intr-o casa le face stapana sau stapanul casei ,asta este obiceiul oriunde in lume.
garbo265966
Postat pe 13 Octombrie 2012 10:35
ori e nerusinata ori pedofila
mmiriam
Postat pe 13 Octombrie 2012 10:53
NU ! CATEGORIC NU ESTE NORMAL CA MAMA SA IASA GOALA PUSCA DIN BAIE SA O VADA COPILUL BAIAT DE 12 ANI! ...decat doar daca femeia nu este normala la minte! si atunci trebuie dusa la spital si tratata ca in scurt timp o sa devina un pericol public.Copii de azi datorita alimentatiei chimizate excesiv sunt dezvoltati , de pe la 8-9 ani deja se manifesta sexual , sunt foarte preocupati de acest lucru pentru ca nu au ocupatii care sa le absoarba timpul fiind in mare parte intr-o stare de ,,plictiseala" , pentru mine nu exista notiunea aceasta, eu nu m-am plictisit niciodata sau mai bine zis nu am avut timp niciodata sa ma plictisesc!Se impune o educatie corecta in familie fiindca anii de pana la 14 ani sunt anii care-l formeaza pe copil ca viitor adult iar el are ca model membrii familiei , copilul trebuie sa invete si adopte in comportament perceptele morale , sa le cunoasca , familia mai intai bine ca mai apoi sa le transmita copiilor lor! Ori in familia de mai sus se pare ca aceste lucruri nu au fost preluate corect si nici difuzate corect , iata un motiv in plus sa deschidem bine ochii cu cine ne casatorim si din ce fel de familie vine , cu ce educatie vine etc. Dupa cele prezentate in mesajul sotului , in familia aceasta , nu mai urmeaza decat sa faca sex in 3 , ca tot se poarta ...bine inteles ,,in lumea timpita,imorala si corupta".
ileana1959
Postat pe 13 Octombrie 2012 10:54
*copiii
ileana1959
Postat pe 13 Octombrie 2012 10:55
Eu am doua fetite gemene de 15 ani,niciodata nu m-am ferit de ele ,ele insa se mai feresc de mine si cu siguranta de tatal lor,care asa le-a obisnuit ,sa-si respecte unul altuia intimitatea.Cat despre o viitoare sotie neinbihibata in fata unui baiat de 12 ani ,care nu-i este fiu,ei bine,m-ar deranja si pe mine .Asa cum a spus cineva aici,e bine sa stati de vorba ,s-o cunosti mai bine ,mai ales inclinatiile sexuale .Sa n-ai surprize mai tarziu ...Bafta!
laurar
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:11
De ce catalogati o femei ca fiind "pedofila" sau nedemna sa se casatoreasca cu un barbat, doar pentru ca iese de la baie dezbracata???
Mai omule, cel care ai postat, ai vazut vreun alt comportament straniu la ea??? Daca nu, si daca baiatul e ok si nu are dereglari psihice, eu zic ca nu ai de ce sa'ti faci griji. Plus de asta, ar trebui sa vb cu ea, cea care'ti va deveni sotie, nu sa intrebi strainii pe forum. Daca o iei de nevasta si ai vrea sa incerci o pozitie noua, ce'ai sa faci? Ai sa ceri sfaturi tot aici?Vorbeste cu femeie, pun pariu ca e destul de dezghetata la mine incat sa'ti explice gestul ei, care repet, nu este atat de tragic !!!!!
Si aici nu e vb de mentalitate romaneasca sau occidentala sau...alte bazaconii. Sa nu uitam ca Dumnezeu ne'a lasat goi, asta ca tot vb de pudoare si de a ne ascunde corpul. Rusinea a aparut din pacatul Evei...ca poate va cruciti cand o femeie umbla debracata in fata copilului si nu stiti la cine va cruciti si de ce....
b727ana
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:20
salutare dragilor!
fiul meu are 21 de ani si nici odata nu m-am ascuns de el, dupa cum nici el de mine.... asta nu inseamna ca ne-am expus nuditatea... daca viitoarea ta sotie iese dezbracata de la dus in fata fiului ei, eu spun in urma experientei cu fiul meu ca nu e nici o problema... Zonele noastre intime fac parte din trupul nostru si ele nu trebuie tratate altfel decat alte zone.... cred ca problema sta in modul nostru ca adulti cum tratam acest subiect. Copilul trebuie invatat sa discute deschis despre orice problema cara apare in viata lui, fie si atunci cand aceasta problema se refera la zona intima.Prin tratarea absolut fireasca a acestui subiect copilul va avea incredere sa dezvolte pe viitor subiecte legate de zona lui intima. Numai bine!
anamaria_s68
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:35
Bravo, Ana! Singurul om normal de pe aici....
garbomonica
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:50
Da, e normal pt noi femeile....noi le-am dat viata! nu cred ca umbla dezbracata tot timpul , ci numai atunci cand iese din baie sau se schimba...
garbomonica
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:52
De la: LaluuBaloo, la data 2012-10-13 04:50:36Chiar daca ai cerut expres ajutorul femeilor , incerc sa-ti dau si eu un raspuns. Consider ca ar fi bine sa o numesti pe respectiva ,, fosta mea viitoare sotie '' !

cat de tampita poti fi sa ii spui asa ceva?? frustrato
MARILENA_25
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:56
De la: garbomonica, la data 2012-10-13 11:50:02Bravo, Ana! Singurul om normal de pe aici....


Mai, mie chiar nu mi se pare o tragedie....si faza aia cu Oedip... Nu vedem padurea de copaci, ca sa'l citez pe sotul meu...pe bune acum, nu e nimic gresit. Sunt alte lucruri care ar trebui sa ne preocupe in educatia unui copil, nu faptul ca ne vede couru' gol, acelasi cour pe care si el il are... Zi buna!
b727ana
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:57
goliciunea este fireasca..asa ne-am nascut, nu e nimic rusinos. nu trebuie sa ne invatam copiii sa le fie rusine de corpul lor, nu trebuie sa ne ascundem dupa false pudori. intr-o familie totul trebuie sa fie natural, firesc. da, e normal sa nu se fereasca de fiul ei. tu, in schimb ai multe prejudecati si daca ai ajuns sa o judeci pt asa ceva, nu e in regula cel putin pt ea, ca are langa ea un barbat inchis la minte.
MARILENA_25
Postat pe 13 Octombrie 2012 11:58
Oameni buni, numai o femeie (barbat), inhibata, frustata poate gandi asa, ce rau face daca femeia iese din baie dezbracata? Doar nu sta la tv asa, nu gateste goala...doar a iesit din baie....atat !
Eu am o fata de 20 ani si baiat de 22 ani, cand erau mici, faceau baie impreuna, eu nu ma feream de ei, astfel incat nu au avut nicio curiozitate vis a vis de sexul opus, pe cand eu, fiind singura la parinti, mereu aveam curiozitatea sa vad ce are tata mai diferit decat mama, care nu se ferea de mine.Astfel, am invatat ca nu este bine sa ne ferim, cu cat te feresti mai mult, cu atat curiozitatea copiilor este mai mare.
Fata mea, eu, daca se intampla, iesim si asa din baie, nu abuzam, dar daca e cazul, nu ne ferim...care este problema?
Vara stau la plaja in curte fara sutien..ei si?? Consider ca atata timp cat ne simtim bine in pielea noastra si nu aratam hidos, nu avem de ce sa ne ferim, ci din contra, inca sa ne mandrim .
Probabil, cel care a pus intrebarea nu are copii si nu stie cum sta treaba.....o sa faca unul cu viitoare sotie si mai vorbim peste cativa ani....succes !
irina14
Postat pe 13 Octombrie 2012 12:46
daca goliciunea ar fi fireasca asa cum se tot trambiteaza pe aici, atunci hai sa umblam goi, ca vorba ceea, tot stim toti cum arata un corp uman in toata nudiitatea lui!

undeva are loc o ruptura in logica comportamentului acelei mame!
nu e vorba de falsa pudoare sau habotnicie ci de un minim de moralitate!
chiar facand abstractie de Biblie, care vine cu un percept (destul de sanatos) - copilul sa nu vada goliciunea parintilor sai si nici a surorii sale sau a rudelor cele mai aproapiate... pentru ca acesta este un pacat, totusi cred ca trebuie sa fie o difertenta intre a-ti expune nuditatea in fata copiilor tai si a discuta deschis despre acest aspect!

pana la urma consider ca totul tine de exchibitionism!

pentru cei(cele) care au venit cu aprecieri pozitive pentru mama care isi arata nuditatea in fata copilului ei, am o intrebare:
cum ar fi sa aveti o fata, iar tatal vitreg al fetei, sau chiar tatal natural sa defileze gol, in fata ei, cand iese din baie! vi s-ar parea normal? vi s-ar parea la fel de natural? (nu vreau raspuns, e deajuns sa lasati ipocrizia deoparte si sa va raspundeti voua insiva, eventual cu ratiiune, bun simt, logica si sinceritate!)
heartbit
Postat pe 13 Octombrie 2012 12:58
eu cred ca ar trebui sa citesti un pic psihologie si sa vezi ce se poate dezvolta in mintea unui baiat de 12 ani la vazul unei femei in nud ... gandeste-te ce influenta va avea asupra lui cand va fi de 17 ani ? eu stiu un caz in care ei doi ( mama si fiu !) au devenit parteneri ...
lotus
Postat pe 13 Octombrie 2012 13:02
De la: b727ana, la data 2012-10-13 11:20:27...... Daca o iei de nevasta si ai vrea sa incerci o pozitie noua, ce'ai sa faci? Ai sa ceri sfaturi tot aici?Vorbeste cu femeie, pun pariu ca e destul de dezghetata la mine incat sa'ti explice gestul ei, care repet, nu este atat de tragic !!!!!
..... Sa nu uitam ca Dumnezeu ne'a lasat goi, asta ca tot vb de pudoare si de a ne ascunde corpul. Rusinea a aparut din pacatul Evei...ca poate va cruciti cand o femeie umbla debracata in fata copilului si nu stiti la cine va cruciti si de ce....


se pare ca nu ai habar de cum ne-a lasat Dumnezeu, desi voorbesti despre asta!

citeste Geneza, si vezi ca Dumnezeu, ne-a CREAT goi, dar si fara diferentierea binelui de rau... apoi, dupa comiterea pacatului originar, omului i s-a deschis ochii si a cunoscut ca era gol si s-a ascuns!!!! apoi la izgonirea din Rai, dumnezeu LE-A DAT (FACUT) HAINE DIN PIELE lui Adam si Evei!
in concluzie, daca nu stii despre ce e vorba, mai bine te documentezi si apoi deschizi gura!

iti dau dreptate in privinta sfatului de-a vorbi cu ea despre subiect, dar mi se pare si normal sa caute si alte pareri, cu atat mai mult cat isi pastreaza anonimatul!
chestia cu o pozitie noua, nu vad ce n-ar fi firesc sa puna o intrebare pe un forum sau altul? ti se pare lipsit de pudoare???
eu bine, da, ar fi lipsit de pudoare sa intrebe pe forum asa ceva, insa la adapostul anonimatului, ar ramane doar o discutie colocviala, si ar putea afla mai multe despre ceea ce il intereseaza... etc.
heartbit
Postat pe 13 Octombrie 2012 13:14
corect deliana!
heartbit
Postat pe 13 Octombrie 2012 13:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce inseamna omul bun si omul rau? 39 De la: anaROBERT 16 Ianuarie 2011 23:55
sunt o aventura sau ceva mai mult 118 De la: salbatica_sexy 22 Decembrie 2009 10:30
cer un sfat 73 De la: garbo080088 28 Iunie 2014 00:35
"Arta impacarii" 0 De la: 16 Februarie 2010 03:43
CUM SE POATE DARAMA UN APARTAMENT 30 De la: garbo164001 26 August 2010 12:23
Setari Cookie-uri