femeie vs copil

Foarte urat din partea ei.
mariapotinteu
Postat pe 14 Octombrie 2012 10:58
Wow...nu pot sa cred ca exista persoane care cred ca trebuie sa-ti expui nuditatea in fata copiilor,fie ei baieti sau fete, ca sa le faci educatie sexuala !!! Dupa logica lor poate ar trebui sa le si arate "live" cum se face sex...ca deh, nu e nimic anomal si tot nu e nimic de ascuns. Si tot dintr-o astfel de "logica", inteleg ca de aceea vin fetele acasa cu burta la gura ....ca nu si-au vazut parintii dezbracati defiland prin casa !!

Educatia se face prin comunicare deschisa, nu prin exchibitionism.
veve_eu
Postat pe 14 Octombrie 2012 11:34
bine punctat, veve si dor si toti cei care sunteti suficient de educati si de cu scaun la cap incat sa sa catalogati ca anormala si nesanatoasa situatia descrisa de cel care a deschis topicul !
intrebare pt restul care evident se cred deschisi la minte si posesori de viziuni liberale: sa presupunem ca aveti 2 copii, o fata de 14 ani si un baiat de 17. Pe principiul ca tb sa fim mandri sa ne expunem fara jena nurii, v-ati incuraja cei doi copii sa il vada pe celalalt iesind din baie dezbracat ?! Atentie, vorbim de adolescenti care sunt la varsta curiozitatii si a descoperirii sexualitatii ! Vi se pare sanatos asa ceva pt dezvoltarea lor psihologica ?! Mie una nu, din contra !


deliana
Postat pe 14 Octombrie 2012 12:01
Apropo de glorificarea unor obiceiuri din Vest, pe acolo e la moda si sa faci swinging, sa bei pana la coma alcoolica si sa consumi droguri ! Asa ca hai sa nu mai cadem muti de admiratie fata de vestici pt ca au destule bube si comportamente deviante !
deliana
Postat pe 14 Octombrie 2012 12:21
deliana, au suficiente bube dar mai au si ceva ce se pare ca tu n-ai: notiunea de diversitate. Faptul ca nu TOATA LUMEA TREBUIE sa fie cum ai invatat tu la ma-ta acasa. Si ca lumea nu se limiteaza la gospodariile din cucuietii din deal, si la comunitatea pe care o stii tu cu regulie ei de cucuietii din deal.
Despre asta discutam: DIVERSITATE. Nu care puncte cardinale sint mai breze.
quasaria
Postat pe 14 Octombrie 2012 12:31
Quasaria,dupa halul in care te exprimi, e evident ca esti o buna utilizatoare si cunoscatoare a limbajului de mahala, vulgar si marlanesc. pt tine diversitatea inseamna inconstienta, prost-gust si actiuni prostesti si te felicit ca te incadrezi cu succes in categoria celor diferiti. Pacat ca nu esti in stare sa discerni intre diversitate pozitiva si negativa si iei totul de-a gata fara sa treci prin filtrul gandirii (insa ca sa filtrezi tb sa ai si prin ce or tie exact asta iti lipseste), se numeste spirit de turma. Sigur o sa ma injuri, asta iti e nivelul si e modul de exprimare al frustratilor care nu pot emite o idee si convinge decat tipand si batand in masa cu pantoful ca Hrusciov . N-ai decat, doar ai educatie de oras, nu ? Nu am sa iti mai raspund, you are much too low for that.
deliana
Postat pe 14 Octombrie 2012 14:06
118,
tocmai obstinatia cu care te dai sfantul sfintilor ma face sa cred despre tine tot ceea ce am afirmat...
si raman la parerea mea....
si apoi, are dreptate Q...era un caz izolat, fara suficiente detalii, care sa permita o parere valabila 100%
dar de la prima postare si pana la toate aberatiile pe care le-am putut vedea....
mi-e mila de omenire...de aceea nu mai prea avem sanse....
oare toti crestem copii obsedati si deviati? nimeni nu mai este normal, nu stie nimeni sa isi creasca copilul frumos, curat, sa il invete sa fie naiv si copil...pana la o varsta la care sa fie capabil sa isi asume reponsabilitati?
si asta gradual, in timp ( util ), cu incredere, cu iubire, cu mandrie?
dor72_
Postat pe 14 Octombrie 2012 18:48
De la: dor72_, la data 2012-10-14 18:48:51118,
tocmai obstinatia cu care te dai sfantul sfintilor ma face sa cred despre tine tot ceea ce am afirmat...
si raman la parerea mea....
si apoi, are dreptate Q...era un caz izolat, fara suficiente detalii, care sa permita o parere valabila 100%
dar de la prima postare si pana la toate aberatiile pe care le-am putut vedea....
mi-e mila de omenire...de aceea nu mai prea avem sanse....
oare toti crestem copii obsedati si deviati? nimeni nu mai este normal, nu stie nimeni sa isi creasca copilul frumos, curat, sa il invete sa fie naiv si copil...pana la o varsta la care sa fie capabil sa isi asume reponsabilitati?
si asta gradual, in timp ( util ), cu incredere, cu iubire, cu mandrie?


Draga nici macar nu incerc sa iti schimb parerea,pentru ca sincer nici nu ma intereseeaza sa ti-o schimb,mai mult decat atat nu ma intereseaza absolut deloc parerea ta.Asta e deja un obicei de a spune despre cei care isi permit sa isi dea cu parerea ca sunt ori obsedati,ori frustrati,ori,etc.Din punctul meu de vedere fiecare om sau cel puti majoritatea sunt obsedati de ceva sau de cineva si mai ales frustrati,Nu m-am dat drept un sfant,imi pare rau daca asta ti s-a parut,dar ma rog asta e modul tau de percepere si putin ma intereseaza daca tu percepi corect sau nu,desi cred ca ar trebui sa te intereseze pe tine sa percepi corect ceea ce incearca unii sa transmita.Nu m-am dat un sfant,in primul rand pentru ca eu nu cred in sfinti.Si nu vad de ce ti-ar fi mila de omenire,poate ar trebui sa iti fie mila si de tine ca si tu faci tot parte din omenire.Banuiesc ca tu esti un sfant,din moment ce ii faci pe ceilalti obsedati.
garbo179118
Postat pe 14 Octombrie 2012 19:37
Dragilor!Am sa mi exprim si eu parerea mea si nu doresc nici un comentariu in acest sens! Noi oamenii suntem superiori animalelor pentru ca ne a dat Dumnezeu minte.Pe care s o folosim . A umbla prin casa dezbracati in **curu gol** mi se pare o lipsa de educatie! O lipsa de respect pt. tine ca persoana si pt. cei din preajma ta!!!.Daca aveti asemenea opinii, propuneti celor din Parlament sa introduca o lege prin care romanii in zilele toride sa umble pe strada in **curu gol**!! Am umblat prin lume si prin Occident umblu..... dinainte de 1989 am fost ghid turistic.Nicaieri n am intalnit lume care sa fie imbracata indecent, sau sa umble dezbracate si am fost si la Marea Mediterana si in alte parti..Daca sunt pe acest pamant cateva **specimente** acestea isi castiga banii cu ajutorul **goliciunii** nu inseamna ca si noi restul femeilor din Romania suntem asa. Si asa, azi, copiii stiu prea multe si o stiu prea devreme!A ti arata goliciunea in fata copiilor tai sau a celor din casa mi se pare ceva **scarbos**!!Dragilor,,,,,,atunci puneti- va si dezlantuiti- va iesirile animalice in fata copiilor si faceti sex! !In fata lor !Ca .....este ceva firesc ,ceva normal, face parte din viata zilnica!!Si acest lucru!!
Niciodata noi nu ne am expus **frumusetea** in fata baietilor nostri!! Voi despuiati-va!!Fiecare cat doriti in fata copiilor vostri!!Succes!!
Jojolin
Postat pe 14 Octombrie 2012 20:17
118,
nu te mai lupta...te obosesti in zadar...
tocmai , ca nu ma dau/cred un sfant ci, dimpotriva, o persoana cat se poate de obisnuita, cu bune, cu rele...om
si nu e vorba ca vreau sa te contrazic...deloc....
poate era bine daca observai ca, asa cum tu ti-ai permis sa iti expui parerea, la fel mi-am permis si eu....de ce trebuie sa te lupti tu cu mine sau sa-mi demonstrezi ca poti sa ai atata venin?

118, atunci cand " nu te intereseaza", nu dai curs...nu te mai contrazice flagrant, ok?

am vazut si cazul baiatului abuzat de mama....ati uitat sa luati in calcul si calitatea morala, cel putin indoielnica a asazisei mame...

Doamne, unii nu vad padurea de copac....
dor72_
Postat pe 14 Octombrie 2012 20:41
Sara!
Dorulet, cin' te-o :( asa tare?......apari o data la 'nspe sapt. pi toapice si te confunda lumea cu "Gaitele" ?....hai sa traiesti !;)
....si imi permit sa spun si io una parere personala!.....Nea asta care ai deschis "subectu' " di ce ai disparut si nu iti asumi raspunderea sa iesi la interval sa vb/ aprobi fetele, frumos?
Matali esti pur needucat de la 15 ani ca nu respecti viitoarea sotie, asa incitanta cum vrea sa se arate,caci dumneata o vezi imorala......
Ce vina are femeia ca trebuia sa-si ia prosopu' pi care matali trebia sa il duci si intre timp, "zbenguitu' ala" o scos capu' s-o vazut-o?......eeeee, lasi fetele sa se certe intre ele pt . viitoarea ta mor(t)alitate....X_X
Fss_ssu
Postat pe 14 Octombrie 2012 21:36
Aleluia...In sfarsit o pus cineva dejitu pi buba
Seara faina Supi
Rotty
Postat pe 14 Octombrie 2012 21:43

Sara!
Poi zai tu, na....di unde sa stie fetele de ce boli sufera copilu' la 12 ani(poate nu vede,poate nu il ajuta mintea sau poate ca are vre-un handicap si 'mnealui o deschis topic ca sa se "sparga" in fraze si parereri, care mai de care.... m-o :( rau di data asta....aproape ca imi vine,nus'ce sa-i fac,na.....asta ii "tema" serioasa,ce crede el???
Tati fetele isi strofoaca creierii sa spuna fiecare ce gandeste,ba se si cearta si el sta nepasator dupa perdea.....na....fine.
Fss_ssu
Postat pe 14 Octombrie 2012 21:55
Ghini ai zas ...ca di pi caiet.
Rotty
Postat pe 14 Octombrie 2012 22:03
fratioare suparat
de la o postare plictisita...a ajuns culmea moralitatii...neafisate...
asta ma enerveaza , de fapt...
cine , cu un minim neuron (in regula), are comportamente degradante....
minti bolnave
dor72_
Postat pe 15 Octombrie 2012 00:18
De la: suparatu_, la data 2012-10-14 21:55:48
Sara!

Tati fetele isi strofoaca creierii sa spuna fiecare ce gandeste,ba se si cearta si el sta nepasator dupa perdea.....na....fine.


nenea suparatu, doar uc voia ta si cu osebire daca-mi permiti sa nu ma includ in "Tati fetele ..." m-as simti mai binisor
just a joke, no offence!
heartbit
Postat pe 15 Octombrie 2012 00:31
sunt mama a 2 baeti dar nu am esit dezbracata in fata lor si nici lor nu le accept sa esa dezbracati depinde de fiecare mama in parte dar nu mise pare normal
saftica
Postat pe 15 Octombrie 2012 07:05
femeia aceasta nu se gindeste cit rau poate provoca copilului ei Doamne fereste
saftica
Postat pe 15 Octombrie 2012 07:07
De la: garbo273075, la data 2012-10-13 06:05:43Mentalitate gresita pur romaneasca, In vest unde oamenii sunt emancipati nu au nici o problema sa stea dezbrabcati si tati si mame si copii. Am vazut multe familii cu copii la nudisti. Care este problema ? Sa nu-ti vada copilul ce? Si organele intime sunt tot ale noastre . Mana este a noastra vai ce reusine are si 5 ramificatii - degetele sa o tinem ascunsa sa nu o vada copilul. Este o prostie sa judeci o femeie ca iese goala din baie , vai vine sotul cu prietenii, cand vine suna la usa daca este civilizat si da telefon ca vine cu cineva. Sunt persoane care sunt pudice fata de ele nu se uita in oglinda sa-si analizeze suncile sa poata lua masuri si mananca ca nesimtitele pana le crapa burta si mai iese prin bluza un strat de grasime. Noi suntem saraci daca te uiti la ce burti au romanii sunt prea bogati au banii sa manance cat animalele fara masura.


In acest caz nu tine de Vest sau Est si nici de mentalitati.
Una este nudismul pe plaja , acolo toti sunt dezbracati si alta este sa defilezi de nebuna prin casa dezbracata. Dar nu mi-as fi dus copiii la nudism never-ever! NU mi-am tinut niciodata copiii pe plaja in curul gol cat au fost mici. Daca te uiti pe litoralul romanesc tot neamu' isi tine copiii in curul gol, romanii sunt singura natie care procedeaza asa. Romanii sunt singurii care se pisa in apa marii pentru ca vezi mamele care dau indicatii de pe mal cum sa-si dea drumul plozii despuiati "la pipi" in apa marii.
Si ar mai fi multe erori pe la tine prin educatie.
adeline
Postat pe 15 Octombrie 2012 09:46
De la: dor72_, la data 2012-10-14 20:41:21 118,
nu te mai lupta...te obosesti in zadar...
tocmai , ca nu ma dau/cred un sfant ci, dimpotriva, o persoana cat se poate de obisnuita, cu bune, cu rele...om
si nu e vorba ca vreau sa te contrazic...deloc....
poate era bine daca observai ca, asa cum tu ti-ai permis sa iti expui parerea, la fel mi-am permis si eu....de ce trebuie sa te lupti tu cu mine sau sa-mi demonstrezi ca poti sa ai atata venin?

118, atunci cand " nu te intereseaza", nu dai curs...nu te mai contrazice flagrant, ok?

am vazut si cazul baiatului abuzat de mama....ati uitat sa luati in calcul si calitatea morala, cel putin indoielnica a asazisei mame...

Doamne, unii nu vad padurea de copac....



Deja ai vazut o lupta?Si ai mai vazut si atata venin?Eu as zice sa iti pui ochelari,ca nu vezi bine.Incepe razboiul,nu e doar o lupta.
garbo179118
Postat pe 15 Octombrie 2012 09:48
Vorbim despre nuditatea femeilor in fata baietilor sau a mamelor in fata fiilor??
Pentru ca este o mare diferenta!!!
Oricat de emancipata ar fi o femeie si oricat si-ar expune nuditatea in public,si oricat de deschisa ar fi acea societate in care isi expune nuditatea(vezi exemplul cu Elvetia unde se schimba de slipi in public sau ex Quasariei cu scosul chilotilor pe strada), trebuie sa tinem seama ca in cazul copiilor NOSTRI le putem crea adevarate blocaje.
Sunt de acord cu topless-ul, cu plajele de nudisti, cu emanciparea sociala a femeii,etc...
Dar am in fata exemplul unui bun amic(prieten din gradinita,scoala generala, sport,joaca in copilarie ,apoi gasca de prieteni de liceu, de facultate si vecin de bloc, cu care imi permit discutii apropiate).Mi-a povestit odata, pe cand aveam 21 de ani, cand din intamplare venise vorba,ca a asistat cu niste ani in urma, pe la vreo 12ani ai lui, la expunerile topless ale mamei sale cand mergeau pe la munte,pe la mare,doar ei 4-familia lor(tipu' avand si o sora).
Si replica lui de atunci imi este motivatia comportarii fata de copilul meu astazi-a spus:"eu nu am mai putut accepta de atunci de la mama nici o lectie de morala, ,mi se parea ipocrizia suprema orice spunea ea despre cum e corect sa facem, desi ceeace facea ea atunci nu am crezut initial ca e reprobabil, dar eu am simtit din acel moment ca nu mai am acelasi respect pentru ea.La inceput nu stiam ca este asta, luam in deradere tot ceeace spunea moralist,cu fronda tipica varstei de 12-17 ani, dar acum imi dau seama ca nu am mai avut pentru ea respect de atunci."Avea vreo 21-22 de ani, tin minte ca eram in anii de facultate cand vorbeam despre aceste lucruri...
Fara alte subtilitati,barbateste, simplu si scurt pe doi.
De ce?....Nu stie sa explice ....Si fara legatura cu aspecte incestuaose, care cred eu ca tin de sfera patologicului, si fara motivatii sexuale, si fara o educatie prea puritana in el insusi(-ce educatie puritana vedeti voi ca-i dadea acea femeie??)
Asa ca ,doamnelor, iata ce cred copiii nostri despre noi daca ne punem singure in asemenea situatii ....
garbo_5053
Postat pe 15 Octombrie 2012 10:13
exact ce spuneam, deliana. N-ai nici cea mai vaga notiune de diversitate. "Diversitatea pozitiva" e aia conforma cu parerile tale, "diversitatea negativa" e aia care nu, nu? Adica toata lumea sa aiba opinii fix ca tine, da' diverse....
Da, eu am educatie " de oras". De multe orase. Si ce am detestat in toate e intransigenta si fanatismul. Nu stiu de ce discutia asta inversunata cu acoperitul courului imi aminteste de hijabul femeilor arabe. Si de unele care au fost omorite cu pietre ca s-au opus.... Care ar fi diferenta, pina la urma?!
quasaria
Postat pe 15 Octombrie 2012 12:00
Fi-miu are 9 ani si mie nu imi este rusine sa apar goala in fata lui. Ma gandesc ca ceva mai incolo, cand o sa fie adolescent, n-o sa mai fie asa. Daca ea asa simte ca e ok, n-are rost sa faci tam-tam din asta, doar o sa pui niscaiva paie pe foc, nu-ti faci bine nici tie si nici ei. Ai putea doar sa o intrebi de ce face asta, dar fara sa o judeci, pe un ton neutru. Daca o judeci, s-ar putea sa se simta atacata in relatia ei cea mai apropiata, adica dintre mama si fiu.
simogros
Postat pe 15 Octombrie 2012 12:07

Salut!
...bit(te) , ...nu am inclus eu nica, nici in "tati fetili" nici in........semnalizeaza si ocoleste..X_X de ....fine!

Adeline, tu ai perfecta dreptate cu Romanii(la modu' general) insa la noi apa mariii, devine mai cristalina cu pipi-le plozilor(cica) si o stire de ultima ora, tot Ro. o asimilat Vit. D2 mai repede in courul gol decat cu costumatie si nu i s-o urcat la creier inca.......
Duduia lu' mishu, poate si-o depistat deficientele in timp si crede ca poate asimileaza si ea umbland goala prin casa.....nu conteaza prin fatza cui se fatzaie.....important ii sa capteze....cum ce?

Iote si la tine(minim de moralitate?!) ....da MAXIMA, cum arata, imi zaci? te rog fr.!
Soro,ti si eu.....!
Fss_ssu
Postat pe 15 Octombrie 2012 12:59

maxima? poi... stiu Irina...ea chiar e la maxim...( ce-o fi)

da ma...minim minimorum...e suficient pentru a face cele mai simple diferente/conexiuni....
si apoi...daca toata lumea din casa e constienta ca ierarhia este foarte bine stabilita si fiecare isi cunoaste rolul, pana la esenta...nu exista probleme...
mno, hai sa ti ...ca nu-s pudica de felul meu

si mai terminati cu tot felul de exemple gen "topless la munte"...n-are nici in clin nici in maneca cu ceea ce a zis aici neica disparutu'...
iar copilul ala o fi inteles sa nu se uite a prostu la ma-sa....
ar fi bine sa apara si initiatorul ( desi , dupa cate vad , ori au fost cioace, ori si-a dat seama de cata ridiculitate a afisat)
dor72_
Postat pe 15 Octombrie 2012 17:31
De la: simogros, la data 2012-10-15 12:07:27Fi-miu are 9 ani si mie nu imi este rusine sa apar goala in fata lui. Ma gandesc ca ceva mai incolo, cand o sa fie adolescent, n-o sa mai fie asa. Daca ea asa simte ca e ok, n-are rost sa faci tam-tam din asta, doar o sa pui niscaiva paie pe foc, nu-ti faci bine nici tie si nici ei. Ai putea doar sa o intrebi de ce face asta, dar fara sa o judeci, pe un ton neutru. Daca o judeci, s-ar putea sa se simta atacata in relatia ei cea mai apropiata, adica dintre mama si fiu.


Eu simt nevoia sa sa cant hip hop : Ia femeia de buci, fa-te muci si baga bine-n cap mesajul meu neortodox livrat in ritm de rap/ Am inspirat un fum ciudat/ Depresiile le-am alungat/ ma vad in ochii tai/ ce p*** mea/ sunt praaaaf.
Rosemaryyy
Postat pe 15 Octombrie 2012 23:09
multumesc tuturor. credeam k eu sunt mai incuiat. tocmai am trecut-o la fosta mea viitoare sotzie
garbo_8352
Postat pe 16 Octombrie 2012 16:45
felicitari!
asteptam detalii si despre urmatoarea.
poate o sa fie mai indrazneata si o sa plece la cumparaturi dupa iesirea din baie, nuda cum a facut-o mamaica ei!
heartbit
Postat pe 16 Octombrie 2012 17:44
Rotty
Postat pe 16 Octombrie 2012 17:48
De la: heartbit, la data 2012-10-16 17:44:38felicitari!
asteptam detalii si despre urmatoarea.
poate o sa fie mai indrazneata si o sa plece la cumparaturi dupa iesirea din baie, nuda cum a facut-o mamaica ei!



doamneeee, ce rau esti ....
adeline
Postat pe 17 Octombrie 2012 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exista barbati dispusi sa construiasca o relatie serioasa cu o femeie care 235 De la: samburica 19 Februarie 2011 16:42
Craciun fericit! 6 De la: tutankhamon 27 Decembrie 2009 11:46
vrea sa ma pararseasca pentru ca sunt bolnava:( 3 De la: miruna_andreea2001 29 Noiembrie 2010 10:39
De ce oare barbatii se comporta urat cu femeile si le considera proaste? Poate ca sunt prea tolerante si prea bune cu barbatii 66 De la: xenaluptatoareainimoasa 5 Noiembrie 2010 15:19
dilema 33 De la: chanty 7 Septembrie 2010 12:57
Setari Cookie-uri