Egoismul este o forma de altruism?

Eu cred ca sunt lucruri in viata pe care le imparti cu cei dragi, cu cel pe care il iubesti, dar sunt lucruri pe care le vrei numai pentru tine.
Este o forma de egoism, si totusi esti fericita. Pentru ca fericirea inseamna sa fii egoist fara sa te simti vinovat.
Chiar si atunci cand impartim cu cei dragi o facem pentru ca ne simtitm fericiti facand lucrul asta, o facem pentru propria noastra fericire. Pentru ca fericirea lor ne face pe noi fericiti. Nu este asta tot o forma de egoism?

Mancarea este unul dintre acele lucruri la care apreciem nu doar calitatea, ci capacitatea de a ne aduce bucuria de a fi cu cei dragi si bucuria unui egoism fara vina.

Mai este cineva de acord cu mine?
Lingura_si_Strachina
Postat pe 25 Mai 2013 00:24
Asta-i filozofie luata direct din strachina ?
Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 08:10


neatza... !!! stai un pic Rotty... sa mai iau ica o lingura, poate o sa inteleg si eu ce-a vrut sa zica strachina... ! ca nu e o forma de altruism... de asta sunt sigur ! dar n-am inteles restul....
barboneli
Postat pe 25 Mai 2013 08:19
Mai beau o cafea , ca-i complicata rau..... Poate dupa aia o sa am vreo revelatie

http://www.cofei.com/store/en/articles/fun3.jpg

Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 08:45

Sunt doua "lucruri" distincte si usor de definit.
Cand egoismul apare in urma unei actiuni: a ascunde mancarea doar pt. tine, a fura ceva bun doar pt. tine, a folosi ceva ce poate fi folosit la comun.....etc.....inseamna ca esti foarte egoista dar nu si altruista
Poti fi altruista si fara sa fii egoista daca: ai un bol cu capsuni si ......il trimiti la mine sa-l mananc, stiind ca tu mai ai inca unu ascuns, ca sa nu salivezi ;))
:-w,na
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2013 15:41
Da tu de unde stii ca tocmai am fost la ferma sa cumpar capsuni ? Mmmmmmm........ce aroma.... Proaspat culesi....

http://2.bp.blogspot.com/-0pnpFU7qh1I/T7-zmMpd00I/AAAAAAAABbM/7jjBaqZIFrQ/s1600/1320049513capsuni-1.jpg
Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 17:15

Poi, dupa miros ;))
....am mancat un bol acum 2 h'......da mai vreau
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2013 18:06
Ai mei sunt culesi fresh heute morgen .....dau si tie ?
Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 18:12

danke!.....pi tati ca o forma de altruism....hai,ma supar:(....ioti te mi dai?.....asa stiu ca ma amagesti cu una doua si le tai si in jumate.....;))
Laaasa, manca-le tu pi toate!.....eu mai am la frigider....
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2013 18:38
Asa zgarca ma stii tu pi moi ???....Maine dimi la 9 , aduc altele ...proaspitiiiii....ca pita din cuptoriu.... ....10 min cu masina....si avem la micul dejun , cu crema de branzica....
Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 18:50

si pana maine stau cu_minte si le mananc pi ale mele?

Ooooo daca nu mai gasesti?....mai ghini du-te acu si stai acolo sa nu le fure careva nu ??
Fss_ssu
Postat pe 25 Mai 2013 18:55
Doar io nu`s paznic de noapte.....Las` ca gasesc , nu-ti fa griji
Rotty
Postat pe 25 Mai 2013 19:05
Este vorba de un egoism care nu te face sa te simti vinovat. Chiar si atunci cand esti altruist o faci pentru ca te simti bine, e o forma de fericire proprie care este exact acest egoism fara vina. Este un sentiment foarte placut pentru ca te elibereaza de orice fel de limitare, pentru ca ai suficienta incredere in tine si in libertatea ta totala de a fi fericit. Este un drept pe care de multe ori nu ni-l exercitam intotdeauna din pacate.

Am avut o experienta placuta zilele trecute care m-a facut sa imi dau seama cat de important este sa ne adcem aminte de acest drept.

Va doresc si voua sa traiti multe momente fericite.
Lingura_si_Strachina
Postat pe 26 Mai 2013 14:38
cateodata trebuie sa fii pt tine ca sa nu ii lasi pe altii sa isi bata joc din tine.

mancarea fiecare trebuie sa si-o castige pein munca...daca este bolnav,sta la pat nu poate munci il poti ajuta...dar in rest fiecare trebuie sa munceasca
poti da sfaturi bune celor cu poveri o vorba buna de incurajare,,dar nu trebuie sa ii bagi in traista ce sa il incurajezi sa munceasca.

nu este bine sa ai interese egoiste,,adica sa ai doar interesele tale egoiste fara sa iti pese de altii,,nu este bine sa fii nerecunoscator celor care te ajuta..

sa ii incurajezi pe altii sa fie recunoscatori cu bun simt sa munceasca si sa nu msai fie rai si dusmanosi
ingerasulluptator
Postat pe 26 Mai 2013 15:22
cateodata trebuie sa fii pt tine ca sa nu ii lasi pe altii sa isi bata joc din tine.

mancarea fiecare trebuie sa si-o castige pein munca...daca este bolnav,sta la pat nu poate munci il poti ajuta...dar in rest fiecare trebuie sa munceasca
poti da sfaturi bune celor cu poveri o vorba buna de incurajare,,dar nu trebuie sa ii bagi in traista ce sa il incurajezi sa munceasca.

nu este bine sa ai interese egoiste,,adica sa ai doar interesele tale egoiste fara sa iti pese de altii,,nu este bine sa fii nerecunoscator celor care te ajuta..

sa ii incurajezi pe altii sa fie recunoscatori cu bun simt sa munceasca si sa nu msai fie rai si dusmanosi
ingerasulluptator
Postat pe 26 Mai 2013 15:22


mai ingerashhhh... tu esti un ex. clasic de egoism... ! ce de altruism... sigur nu stii ce e aia ! tu cand postezi ceva, nu conteaza ce si unde... iti aerisesti mintea ta complicata si la noi nu te gandesti... ca nu intelegem nimic din ca scri.... ! eu o pun pe soatza sa-mi citeasca ce scri... si eu plutesc asa cu ochii in zare acultand vocile balenelor.... ! brrrr.... ma, tu ma hipnotizezi nu altceva....
barboneli
Postat pe 26 Mai 2013 16:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lapte praf 1 De la: kidz008208 20 August 2010 12:25
hy! 3 De la: fleurdelis 11 Mai 2010 22:52
Citate de / despre dragoste ? 29 De la: Dari_Daniela 20 Decembrie 2009 16:22
Filozofie ieftina 39 De la: garbo265966 6 Iunie 2013 21:00
Portretul unui prieten 82 De la: garbo265966 30 Mai 2012 20:36
Setari Cookie-uri