credeti in vise?


Preventiv, cher, preventiv..........
deratizez preventiv...........ce zici, se pune?? si-nmi fac curat si-n viata personala........



da, greta garbo... se pune ! de ce sa nu se puna... ? si daca, deratizand, iti mai faci si curat in viatza personala... ( ). e si mai bine... !!!!
barboneli
Postat pe 20 Mai 2012 13:02
Am multe,multe carti de vise...si desi NU cred in vise,stiu ca sunt ceva ramas in memorie de peste zi...si pt ca visez numai colorat..si pt a ma distra...citesc totdeauna...explicatia viselor mele in toate cartile sus amintite...
In cele romaneti,in cele populare=explcatii in stil popular,si in cele americane="facute" de o fundatia a unui colegiu dupa o "testare" a 6000 de oameni...
Si..niciodata,dar niciodata...exlpicatia unui vis nu este aceeasi..
Am visat ...de ex.,ca tineam in brate un caine alb care ma lingea..Cartea Romaneasca mi-a spus ca am un prieten credincios,blond pe care-l tin in brate...Cartea Populara..ca un barbat necunoscut imi va face o invitatie in bratele lui...Iar cea Americana ca voi ajuta un prieten drag intr-o prob.de suflet..Dar explicatia MEA LOGICA este ca in ziua respectiva am intalnit un catel alb in plimbarea sa cu stapana si pt ca eram ff grabita nu am stat de povesti cu el si prietena mea...m-a mustrat "constiinta" ca nu am avut timp de vb cu ei,si noaptea am visat ca luam in brate un catel alb!!
elisabeta_boia
Postat pe 20 Mai 2012 13:02
ce m-a surprins la un moment dat a fost sa visez exact acelasi lucru cu altcineva, exact in acelasi timp - si nimic legat de realitate, niste ciudatenii gen startrek :-))) M-am apucat sa ii povestesc si a completat detaliile.

mi s-a parut horror chestia asta.... Cum dreak, visam la comun?!?!
quasaria
Postat pe 20 Mai 2012 13:34
poate ca daca ne explicai si despre ce e vorba... poate, poate gaseam raspunsul ! dar cred ca daca era asa simplu... il gaseai si tu... !
barboneli
Postat pe 20 Mai 2012 17:11
era o aberatie, ceva gen scene de razboi... si finalul a fost ca am mierlit-o amindoi (si eu si ala care a visat fix acelasi lucru in noaptea aia)
Problema nu e de interpretare - interpretarea nu se face in nici un caz la modul vad o casa, e o casa, intepretarea se face prin simboluri si e foarte complicata. Chestia asta n-am incercat sa o interpretez nicicum, dar m-a lasat masca faptul ca am visat exact ACELASI LUCRU.
quasaria
Postat pe 20 Mai 2012 17:43
visele se arata mai mult oamenilor credinciosi, si curati la suflet!..aproape toate visele mi s-au implinit (ma refer la cele visate)...chiar as dori sa mai pot visa cate ceva dar de la o vreme nu mai pot....si...cred ca si cunosc cauzele (oboseala ,agitatie,neliniste sufleteasca,etc, ect)...da!, eu sunt o persoana care crede atunci cand viseaza, si mai ales atunci cand visul a fost frumos!
caleidoscop
Postat pe 20 Mai 2012 17:44
...de acord, visele se traduc prin interpretari fie ele si interpretari senzoriale, si altele de acest gen.....
caleidoscop
Postat pe 20 Mai 2012 17:50
De la: quasaria, la data 2012-05-20 17:43:02era o aberatie, ceva gen scene de razboi... si finalul a fost ca am mierlit-o amindoi (si eu si ala care a visat fix acelasi lucru in noaptea aia)
Problema nu e de interpretare - interpretarea nu se face in nici un caz la modul vad o casa, e o casa, intepretarea se face prin simboluri si e foarte complicata. Chestia asta n-am incercat sa o interpretez nicicum, dar m-a lasat masca faptul ca am visat exact ACELASI LUCRU.


aberatile sunt multe in vise... dar nu cumva, presupun si eu, ce vrei... dormeati alaturi, unul din voi a visat "cosmarul" respectiv... s-a trezit cand ia trecut glontzul prin frunte.... tu ai vrut sa-l linistetesti, mangaindu-l... el sau tu, ati povestit celuilat vusul urat... celalalt l-a auzit si a atipit la loc.... dar, a visat si el acelasi lucru... influientat de poveste... poate amnuntele nu erau exacte ! sau... ati vizionat inainte de culcare sau cu cateva zile inainte, acelasi film de razboi ! sau... nu mai stiu !!!
barboneli
Postat pe 20 Mai 2012 17:52
mama!!!!...ce imaginatie bogata ai barboneli!
caleidoscop
Postat pe 20 Mai 2012 18:21
nu dormeam impreuna, si nici nu ne-am intilnit zilele alea, pina atunci... si nici n-am vazut nici un film similar... asa ca nici eu nu-mi explic dar se pot face nspe supozitii pe tema asta....:-) Cert e ca m-am crispat cind am auzit... un fel de wtf, get out of my sleep!!! :-))))
quasaria
Postat pe 20 Mai 2012 19:36
imi place sa visez ca vom avea o Romanie bogata, cu oameni si mai bogati, inteligenti, harnici si sufletisti....oameni care pun mult suflet in tot ceea ce fac...imi place sa visez ca vom avea oameni impliniti din toate punctele de vedere....imi place sa visez ca tinerii si nu numai ei, nu vor mai pleca din tara pentru un trai decent....aceste vise vreau sa devina realitate intr-un timp relativ scurt.
caleidoscop
Postat pe 20 Mai 2012 23:11
Vise,draga mea....vise.... ....
Rotty
Postat pe 20 Mai 2012 23:13
...sunt atee si nu cred in cartile care explica visele....

...decand ma stiu, visez foarte putin si uneori, visele ma inspaimanta....

...cand eram de 5-6 ani am visat o papusa plina de sange si cu un fel de furtun la buric...peste ani, mama mi-a spus ca a facut un avort spontan la 4 luni ...

...cand eram de 8 ani m-am visat intr-o camera de spital, cu tuburi in nas si cu o lumina mica de lanterna...eram bolnava de bronsita asmatica si la o saptamana trebuia sa merg la Craiova pentru niste analize...mi s-a facut rau pe holul spitalului nr.1 si m-am trezit dupa cateva ore la reanimare, cu masca de oxigen, iar langa patul meu murise un copil si rudele aprinsesera lumanari...

...cand tragea sa moara bunica din partea mamei, am visat-o cu mainile pe piept si nici macar nu stiam ca este bolnava ...

...cand si-a rupt mana dreapta fiica-mea, am visat-o plangand cu mana prinsa de gat (era in vacanta la socrii si nu aveau telefon...a doua zi m-a invoit de la serviciu si am plecat la tara - ex-ul mi-a zis ca nu-s pe creanga mea...evident ca socrii au crezut ca are mana doar luxata si nu o dusesera la doctor)...


...cand a avut accident vascular tatal meu, l-am visat ca se simte rau si mi-a zis ca ne paraseste pentru totdeauna...

.........

...cand am plecat in Italia, l-am visat pe tatal meu (era mort de 3 ani) inconjurat de 3 baieti si o fata; mi-a zambit si m-a incurajat...
...trebuia sa lucrez la o batrana, dar baba avea un amant mai tanar ea , asa ca nu m-a primit si a trebuit sa-mi caut altceva de lucru.....
..am lucrat cateva luni la curatenie...dupa cateva luni a venit o prietena la verisoara mea unde locuiam si mi-a zis ca in medic dentist are tatal de 92 ani bolnav...
...am mers sa-l vad..cand am intrat pe usa, am ramas fara cuvinte: batranul avea parul cret si ochii albastri si semana cu tatal meu...are 3 baietii si o fata si a fost invatator, ca tatal meu....

vise...vise...vise...

daria_
Postat pe 21 Mai 2012 00:58
telepatia intre mama-copil e clara.... :-) Cumva, si eu stiu imediat daca se intimpla ceva cu fie-mea, indiferent ca e la 10 m distanta sau la 10.000 km. Din pacate, functioneaza nu numai de la ea la mine, ci si invers: cind am avut accident de masina s-a trezit urlind, brusc, si a pus bona sa ma sune. Asa ca vorbeam cu copilu' la telefon, copilu' fiind la munte, in timp ce incercam sa deblochez portiera...


quasaria
Postat pe 21 Mai 2012 13:22
Mie nu mi s-a intamplat niciodata ca un vis sa-mi anunte un eveniment viitor... Visez mult, visez bazaconii pe care nu le uit cateva zile, am visat odata ca-mi certam copilul si visul asta m-a facut sa ridic tonul in casa muuuult mai rar , spre deloc (deci iata, ce visez uneori ma si schimba).
Una dintre surorile mele are vise premonitorii...sau avea...a nimerit-o de vreo 2 ori... Eu sper sa n-am never-ever!
Coriss_2938
Postat pe 21 Mai 2012 13:55
Mie nu mi s-a intamplat niciodata ca un vis sa-mi anunte un eveniment viitor... Visez mult, visez bazaconii pe care nu le uit cateva zile, am visat odata ca-mi certam copilul si visul asta m-a facut sa ridic tonul in casa muuuult mai rar , spre deloc (deci iata, ce visez uneori ma si schimba).
Una dintre surorile mele are vise premonitorii...sau avea...a nimerit-o de vreo 2 ori... Eu sper sa n-am never-ever!

da, interesant... ! caleidoscop spunea si ea ceva in genul asta, cand a sfatuit-o pe Dna. cu soarecii... ca prin visul ei se cerea ceva ordine in viata ei (poate nu exact, dar asa era ideea). uite ca si la tine, un vis a schimbat o situatie precedenta. probabil ca visele, uneori, sunt ca si o discutie cu tine insasi, de unde tragi anumite concluzii de a imbunatati comportarea. se poate... binenteles depinde si de vis... ! daca visai ceva "negativ", ca: a bate, rani... etc. nu il luai in seama sau scuipai in san... sa nu se intample asa ceva... ! pe scurt, unele vise te pun pe ganduri... se pare !!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 14:27
De la: caleidoscop, la data 2012-05-20 18:21:48 mama!!!!...ce imaginatie bogata ai barboneli!


se poate... mersi... asta din cauza ca eu am citit mult in copilarie cartile lui Jules Verne... sau altele de genul... sau poate din alte motive !!!! imaginatia asta ma ajuta si in viata de toate zilele... si in domenii triviale, ca gasire de solutii repede si eficace... !!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 14:33
...in domenii triviale....eu spun ca situatia ma depaseste si ies frumos si elegant din scena....chiar nu vreau sa ma incarc cu energie negativa de la altii...
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 21:08
:-)) ce ma distreaza expresia asta, "nu vreau sa ma incarc cu energie negativa".
Ai impresia ca energia bate la usa, si te intreaba dna caleidoscop, pot sa te incarc sau te las asa? :-))) "Energie" captezi oricum. Din obiecte, de pe strada, de la oamenii pe linga care treci... din locuri in care esti... samd.
quasaria
Postat pe 21 Mai 2012 21:16
Pe mine visele m ncarc da' tare dimi primul gest caut i aprind i ncepe o nou zi...fr VISE!
Axl_R
Postat pe 21 Mai 2012 21:38
... si eu care am visat... ca te-ai lasat de ele... !!!!!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 21:42
Barbo, dau i io vina pe VISE! Altfel de mncat NU-regim, de but NU...s oam i io. Mcar att!
Axl_R
Postat pe 21 Mai 2012 21:45
De la: quasaria, la data 2012-05-21 21:16:20:-)) ce ma distreaza expresia asta, "nu vreau sa ma incarc cu energie negativa".
Ai impresia ca energia bate la usa, si te intreaba dna caleidoscop, pot sa te incarc sau te las asa? :-))) "Energie" captezi oricum. Din obiecte, de pe strada, de la oamenii pe linga care treci... din locuri in care esti... samd.
...nu vreau sa captez energie negativa, receptorii ii declar defecti, asa merge?
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 22:02
"nu vreau sa captez energie negativa, receptorii ii declar defecti, asa merge ?"

merge cum vrei tu... nu-i problema ! dar corect, zic eu, este sa spui ca nu mai vrei sa participi la asa o discutie care te scoate din sarite..... !!!! sau te calca pe nervi... ! sau: "ce naiba caut eu aici... la subiectul asta care nu-mi place"... !
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 22:13
corect e cum spun eu nu cum vrei tu....cumva ai o energie rea, acum in asta seara?....fug amu cat vad cu ochii!
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 22:18
De la: mitiduk, la data 2012-05-18 16:53:46 Asta e vis premonitor!Foarte tare! Deci......cumpara casa!



e logic sa crezi in vise,important insa este sa stii sa le si descifrezi informatia.tu se pare ca ai si un ajutor,un indrumator ..atentie insa daca informatia primita este in favoarea sau defavoarea ta.informatiile pot veni din multe alte locuri....daca insa bunica iti este ajutor benefic si iti permiti financiar ...cumpara casa.
ratuscaceaurata
Postat pe 21 Mai 2012 22:20
ai sa vezi schimbari majore la mine!...mi-am propus sa stau calma de acum incolo....un calm englezesc!
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 22:21
tot urata... tot urata... ratzushco ???? am crezut ca ai facut deja operatie estetica.... !!! n-am inteles nimic din ce ai scris... !
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 22:24
De la: caleidoscop, la data 2012-05-21 22:18:32 corect e cum spun eu nu cum vrei tu....cumva ai o energie rea, acum in asta seara?....fug amu cat vad cu ochii!


corect ! daca fugi fara sa vezi cu ochii... e nasol, poti sa te impiedici de ceva... sau de cineva !!!
iar la schimbarile majuore de care scrii... eu credeam tot timpul ca esti calma.... ! asta probabil din cauza zambetului la comanda..... !!!!
nu, nu stiu ce energii am... mi s-a defectat aparatul de masurat energiile..... !!!!!
barboneli
Postat pe 21 Mai 2012 22:28
barboneli, azi am vazut un ratoi frumos, sic!sic!sic!...va spun noapte buna!
caleidoscop
Postat pe 21 Mai 2012 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
UNDE NE ASCUNDEM ATUNCI CAND FUGIM DE NOI ??????????? 184 De la: eu2009 30 Mai 2013 18:53
isa_mikaa 11 De la: garbo167167 10 Ianuarie 2013 22:27
momente nasoale...? 154 De la: quasaria 3 Martie 2010 21:51
PROBLEME CU NETUL 4 De la: mia79x 16 Iulie 2009 18:30
Rugăciunea Sf. Marta 33 De la: Dab__ca_Alexandra_1 30 August 2016 21:43
Setari Cookie-uri