Noua lege a avorturilor

Daca nu au bani sa ia o paine la copil, cu siguranta nu au bani nici pentru un avort...asa ca mai bine s-ar proteja
rox1402
Postat pe 29 Aprilie 2012 19:05
...mda,daca n-ai sa ii dai o paine mai bine il omori. A dreak gindire responsabila...
Pe principiul asta,stiu si eu niste aurolaci carora nu le da nimeni de nici o paine, da' nu m-am gindit sa dau cu masina peste ei din mila si umanitate. Ca decit o viata "saraca" mai bine nici o viata, nu?

Si tot extrapolind, daca tot sint asa sarace, incit un copil nu merita sa traiasca viata aia amarita, de ce considera ca pentru ele viata aia amarita se merita, oare...? Asa, ca nu e crestineste sa renunti la ea, e mai "crestineste" sa renunti la viata altuia.
In situatia in care pe bune vreuna ar considera ca viata nu merita traita, ar aplica asta in ce o priveste. Altfel, e doar un pretext. Copilul ala nu merita sa traiasca pentru ca ar incurca-o pe ea: nu pentru ca ar fi chinuit el. De unde ode infinite spiritului materin innascut.... sensibilitatii si bunatatii femeii, saraca.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 19:23
Sunt copii care se nasc in cocioabe de lut, cresc legati in lanturi si, daca-s fetite sunt violate de la cativa anisori, de neamuri. Daca au "noroc" sunt vanduti pentru cersetorie, altora. Si sunt cate trei, patru in batatura. Ajung cu mila lui Dumnezu, adulti. Daca nu se inmultesc intre ei, se vor inmulti cu altii asemeni lor.
A le cere unor asemenea oameni sa se informeze e ridicol. A incerca sa-i educi, mi se pare imposibil. Sa zicem ca ei sunt exceptia? Posibil, dar nu in Romania. Aici sunt peste tot, inclusiv in buriicul capitalei.

Desigur, noua lege a avorturilor nu-i pentru ei. Si inclin sa cred ca nu va functiona nici in comunitatea tiganeasca. Atunci pentru cine e?

Carei categorii credeti voi ca se adreseaza legea asta?
Anubis
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:01
unor pisi de mall se va adresa - inutil, dupa parerea mea.

Pentru copiii de care pomenesti ar trebui ca alte resorturi ale statului sa se sesizeze. Parintii alora nu vor face si nu fac avorturi, din moment ce le trebuie copii ca sa ii foloseasca.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:04
Sincer decat sa piarda timpul cu o astfel de lege mai degraba s-ar ocupa de o lege a adoptiilor. Sunt atatia copii abandonati chiar de mamele care nu isi permit din punct de vedere financiar sa faca avort. Multe cupluri care nu pot avea copii isi doresc sa adopte, dar birocratia le pune bete in roate. Din punct de vedere personal, nu sunt de acord cu avorturile.
yolandaT
Postat pe 29 Aprilie 2012 20:46
CE O FI ASA RAU????MAI MULTA ATENTIE ...CA SA NU AJUNGETI LA ,,MACELARIT,,....OF...OF...OF
garbo194252
Postat pe 29 Aprilie 2012 21:02
dupa cum a-ti inceput mesajul ,eram convinsa ca sunteti o persoana 100% "bisericoasa"-nu ca ar fi ceva rau in asta sau in ceea ce simtiti fata de aceasta lege, dar daca tot e asa ,ce cauta "NAIBII" ala acolo?Puteti sa va spuneti parerea si fara sa 'strigati" cu majusculesi binenteles si fara sa judecati! Parerea mea este ca ,da, este o crima , dar la educatia sexuala din aceasta tara si chiar si financiar vorbind ,e mai greu ptr. foarte multe femei.Iar cu faptul ca ele sunt vinovate-am auzit de multe femei de la tara care ,practic ,sunt controlate de barbati ,in acest sens-ce simt ele ,conteaza mai putin-asa ca ,sa ne pastram credinta ,fiecare cum poate si cum simte ...va doresc multa sanatate!!!!!!!!!!
mary_cezarina
Postat pe 29 Aprilie 2012 21:51
sanatate tie, in primul rand...:))
eu_geminy
Postat pe 29 Aprilie 2012 22:20
Dragele mele,nu le cereti voi barbatilor sa se gindeasca la starea voastra de bine,fizica si psihica,atunci cind sunt in erectie...In primul rind,voi trebuie sa va ginditi la voi.Nu am citit chiar toate postarile,dar de calendar ce spuneti? Adica 10 zile fara sex,in perioada de ovulatie-desigur,daca ai un ciclu regulat.Dar de sterilet? Se monteaza usor si nu mai esti stresata ca ai uitat sa iei pastiluta si sunt pe 5 ani.Eu am avut si a fost ok.Am vazut pareri foarte incisive si vehemente,dar sa nu uitam ca avem nevoie de ei tot atita cit au si ei de noi-asta este demonstrat de cele ce afirma ca ei nu vor sa foloseasca prezervativ-si totusi,accepta sa o faca asa.Atunci,nu este ea mai mult decit el vinovata? De ce doar ei sunt cei egoisti,nesimtiti,etc? Sa-i auziti si pe ei,barbatii,cum vorbesc despre noi,femeile,care le daruim placere....Eu cred ca vina este impartita,dar sa va mai spun ceva:daca exista oameni rau tratati(si femei si barbati),asta se intimpla doar pt ca ei permit asta.Oamenii se poarta cu noi asa cum le permitem.
grozea_rozalia
Postat pe 29 Aprilie 2012 23:20
nu pot sa cred ceea ce citesc...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 29 Aprilie 2012 23:26
documenteaza-te inainte de a fi de acord cu ceva...
plus ca daca o persoana e hotarata sa faca avort.....vrea sa il faca din anumite considerente si doar pentru ca ploua afara.Un avort se poate face intr-un termen limita nu asa cand iti aduci tu aminte sau cat te lungeste consiliera respectiva.
garbo035946
Postat pe 30 Aprilie 2012 11:50
Daca esti o asa mama impatimita, fa-ti un copil, sau in cazul in care ai deja, mai fa`ti unul. faptul ca nu ai cu ce sa`l cresti e o prostie? femeie draga... poate faci o facultate, ca si student nu prea ai bani, e clar ca in studentie nu`ti trebuie copil. bun, termini cu studentia, iti cauti un loc de munca, vezi si tu cum sunt platite, cat trebuie sa muncesti pentru 2 parale, si tu vorbesti ca e o prostie? abia se descurca oamenii sa`si plateasca cheltuielile la bloc, chiria sau rata pentru apartament, si aici se vorbeste despre a interzice avortul? cu ce gandesti? sau...gandesti? in ce lume traiesti? sau dupa conceptia ta, rolul femeii in viatza e sa se marite si sa faca o satra de copii? nu are dreptul de a alege? trebuie sa chinuie 3 suflete? al mamei, al tatalui si al copilului? un copil il ai pentru toata viatza!!! de aia te gandesti inainte sa`l nasti: am cu ce sa`l cresc? barbatul de langa mine o sa ma ajute sau ma lasa singura in casa cu pruncul in brate si el coboara la bere? si poate am 30 de ani si nu vreau sa am copii, ce sa fac? imi este interzis sexul? sau cum gandesti? ca nu inteleg prostologia asta?
anticonceptionalele: care a luat anticonceptionale o perioada mai lunga de 5-6 ani, probabil stie. trebuie sa fii in permanenta legatura cu medicul pentru ca la un anumit timp corpul se imunizeaza si nu mai au efect. tu zici ca avortul trebuie interzis dar recomanzi anticonceptionale? permite`mi sa rad. stii ce fac practic aceste pilule in corpul tau???
hai sa fim si noi ca tiganii in cazul asta, facem copii cati putem, si lasam la mila Domnului soarta lor, ca deh.. atat de credincioasa sunt incat nu am putut avorta, dar in schimb am putut face 10 copii si nu am ce le pune pe masa, nu am cu ce ii imbraca, nu am un acoperis deasupra capului.. dar eu is credincioasa, nu? decat sa ma chinui eu si sa`mi port singura greseala, hai sa fac viata grea inca la vreo 10 pe langa mine, ca ma face mai buna asta, nu? ... doamne..
avortul e crima? spirit de turma. copilul se formeaza abia de la 3 luni, iar dupa 3 luni nu iti mai face nici un medic chiuretaj, tocmai din acest motiv. Chiuretajul se face intre 5-12 saptamani, pentru ca nu e format, nu are maini, nu are picioare, nu are suflet! ... dar nah... si n oi ca oamenii, ne place sa vorbim numa` sa ne aflam in treaba in necunostinta de cauza:D
zicea cineva ca nu e vorba de lipsa de informare? inseamna ca acea persoana cunoaste ca metode de contraceptie numai prezervativul si anticonceptionalele. sunt femei ale caror corp nu suporta anticoncepionalele. hai sa vedem ce alte metode mai exista? bag mana in foc ca multe femei, poate nici eu nu le cunosc pe toate. si atunci ce fac, prezervativ nu, anticonceptionale nu, deci care`i solutia? ma paraseste barbatul?:)) ajung la ideea ca unora inca le curge comunismul prin vene! cum poti tu, care nici nu ma cunossti sa`mi spui sa nu avortez? cand tu nu stii ce trai am eu. nu stii cum am fost crescuta, nu stii daca am avut ce manca in copilarie, nu stii daca nu cumva am umblat cu papuci rupti si capatati din mila altora, tu care nu stii nimic despre mine sa`mi decizi mie soarta? ce sa fac eu cu pantecul meu? ...
carmenizabella
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:15
metoda calendarului e cea mai nepotrivita metoda. atat pentru conceptie cat si pentru contraceptie. nu sunt 10 zile. ia`ti niste teste de ovulatie si fa`le in ziua 9, 11, 13 si o sa vezi ce`ti iese. luni repetate. fiecare corp difera.
carmenizabella
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:23
ironica esti... pana la 12 sapt nu este fat. deci nu omori ceva... nici copil nici nimic. cand deja devine fat, nimeni nu`ti mai face chiuretaj. deci nu are rost sa te exprimi in felul asta.. ca nu il nasti si dupa aia ii dai in cap.
carmenizabella
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:27
oh, te paraseste barbatul.... :-)) Mai bine da, omora-ti copiii ca sa tii cu dintii de o putzulica caruia nu ii pasa de tine cit sa te protejeze de o trauma: si fizica, si psihica.
Daca atit de ieftina esti, corect, nici un fel de consiliere nu ajuta.

Nu spune nimeni sa nasti 100, e normal sa nu nasti nici unul daca nu vrei - sa il concepi si sa il omori nu e normal. Citeste despre cum arata, cit e de dezvoltat si ce simte un fat la trei luni, inainte sa te ascunzi dupa pretextul ca nu e inca un copil: este.
Si aici responsabilitatea e a ta, nu a barbatului!
Nu e in burta lui copilul. Nu decide barbatul ce faci tu cu corpul tau. Mai lasati-ma cu chestiile astea, ca ala e de vina. Exceptind cazurile - rare - de viol, daca nu ridicai tu coada fara contraceptie, nu se intimpla: punct. Aluia pur si simplu nu ii pasa de tine - il doare fix in fund.



quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:47
De la: carmenizabella, la data 2012-04-30 12:23:51metoda calendarului e cea mai nepotrivita metoda. atat pentru conceptie cat si pentru contraceptie. nu sunt 10 zile. ia`ti niste teste de ovulatie si fa`le in ziua 9, 11, 13 si o sa vezi ce`ti iese. luni repetate. fiecare corp difera.


In mesajul pe care il citezi, se spune clar "in cazul unui ciclu regulat". In mod normal, DOAR IN ACEST CAZ, zece zile sunt mai mult decat ok. Daca iti calculezi si temperatura, pot fi mai putine.

Arata-mi insa o fata din ziua de azi care STIE cu certitudine ca are sau nu ciclu regulat (toate vor afirma ca au ramas insarcinate pentru ca au cicu neregulat! E ca o poezie invatata pe dinafara). Apoi mai arata-mi fata care rezista zece zile fara sa faca sex, in cazul in care are vreun pustiulica ce-i da tarcoale pe la fund.

Cum poate cineva sa reziste fara sex doar ca nu are un amarat de prezervativ in sertar si mai e si inchis la non stop?! Cum sa reziste fara sex cand iubi a pus botul de sapte kile si o ameninta cu parasirea?! Un avort dureaza o jumatate de ora. Si daca-i fata desteapta, plateste iubi si nu afla nimeni.


Anubis
Postat pe 30 Aprilie 2012 13:25
Si eu cred ca, intotdeauna (excludem cazul unui viol) femeia este responsabila pentru ceea ce i se intampla, adica aparitia unei sarcini. Are exact ceea ce permite.

In cazul unui avort insa, vina eu as imparti-o in functie de varsta celor implicati.
Anubis
Postat pe 30 Aprilie 2012 13:28
Dragele mele,
Nu se pune problema ca nu exista mijloace de protejare impotriva unei sarcini nedorite, doar ca nici un mijloc de protectie nu este 100% eficient!! Asta ar trebui sa stiti daca tot spuneti ca sunteti informate.... Nici sterilet, nici metoda calendarului, la unele femei nici anticonceptionalele.. ce naiba!! Nu cred ca marea majoritate a femeilor care vor sa faca avort au ajuns in situatia aceea pentru ca sunt nesimtite si nu isi iau masuri de prevedere. Nu mai pozati in mari bisericoase ca nici una nu sunteti sfinte. Este dreptul unui copil sa se nasca daca este dorit de parinti si daca vine intr-o familie care sa il poate creste. Ce este cu tampenia asta "daca a facut o greseala sa si-o asume, sa nu fuga de responsabilitate" ? Chiar nu aveti minte?? Pai o femeie care nu isi doreste copil dar a ramas insarcinata, chiar credeti ca isi va da interesul prea mult pentru acel copil? Inca sunt dezbateri despre momentul in care se considera ca un produs de conceptie devine fiinta vie, asa ca nu mai dati voi din gura.
Cat despre femeile de la tara, treaba e cu totul alta. Ele inca traiesc in ceva asemanator evului mediu. Nu merg la medicul ginecolog pentru ca le este rusine si multe fete nu au habar ce este ala ciclu menstrual. Chiar credeti in capsoarele voastre ca astfel de femei se intereseaza prea mult despre metode de contraceptie?? Au ele habar de sterilet, calendar, ovulatie? Pe ce lume traiti? Avortul este intr-adevar o metoda dura dar e singura care functioneaza in multe cazuri.
garbo181410
Postat pe 30 Aprilie 2012 13:29
Nu stiu tu ce pe lume traiesti si cum poti sa crezi ca la cite avorturi se fac, toate sint din erori, nu marea majoritate din nesimtire. Si cit timp se vor gasi persoane care sa scuze crima din pura nesimtire, vor fi in continuare la fel.

Nu e nimic contestabil dpdv medical in cind apare viata la un fat - contestabil este faptul ca nu iti asumi adevarul, ca omori ceva ce e deja o fiinta umana.
Iar mie putin imi pasa de religie - dar sa imi omor copilul n-as fi in stare. Daca tot ce as putea face pentru el e sa il nasc - as face macar atit, si as accepta sa fie adoptat, cel putin i-as da singura sansa pe care as putea sa i-o dau, in loc sa il omor. Ar putea sa isi gaseasca niste parinti care sa il iubeasca, daca eu tot n-as fi in stare.
Nu imi dau seama la ce ar fi mai buna versiunea in care sa il fac bucati. Chiar nu imi dau seama.
A, mai comoda pentru mine, fizic, probabil.
Dar doar fizic.

Iar asta ar presupune ca intr-adevar a fost un accident in care metodele de contraceptie au esuat - ca presupun ca nu esueaza metodele alea la fiecare trei luni, anul si plodul nu asa se justifica.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 13:46
Traiesc in aceeasi lume in care traiesti si tu, doar ca eu sunt realista. Din cate vad nu urmeaza sa se precizeze o diferentiere: ia sa vedem, ai fost nesimtita si nu ai folosit metode de contraceptie sau ai folosit dar nu au fost eficiente.
Cat despre adoptie, ai avut vreodata curiozitatea sa te interesezi care sunt conditiile de adoptie in tara noastra minunata? Cum poti sa astepti mai bine de 1, 2 ani sa se finalizeze formalitatile daca nu cotizezi unde trebuie?
Hai sa turnam copii ca tiganii, ca sa nu ii omoram si sa ii aducem in aceasta lume de vis. Iar daca nu vrem sa ii crestem putem sa ii dam spre adoptie in orfelinate in care nu au ce manca si stau la mila autoritatiilor sau a comunitatiilor care baga totul sub pres. Asa ceva nu inseamna sa ii condamni la o soarta mai rea ca moartea, nuuu. Ce fac acesti copii dupa 18 ani??? Te-ai gandit? Ingroasa randurile boschetarilor si a dorgatiilor. Asa ca nu imi veni cu solutii idioate cum e adoptia. Sunt destui copii de adoptat dar prea putin care sunt adoptati.
Scade populatia Romaniei? Surpriza!! Dna Sulfina Barbu sa propuna legi care sa aiba drept efect cresterea nivelului de trai si apoi sa vina cu unele ca cea despre care dezbatem noi aici.
garbo181410
Postat pe 30 Aprilie 2012 14:18
Eu cred ca legea asta este una la fel de proasta ca si altele dintr-un lung sir si cu siguranta nu ultima.....dar cred cu tarie ca in scoli,licee....institutii de invatamant ar trebuii sa se vorbeasca mai mult despre contraceptie despre protejarea ambilor parteneri,despre comportamentul in societate ,despre constiinta nationala... decat despre chestii tampite ce nu au aplicabilitate in viata reala
Sau poate ca daca ,capetele luminate ce ne conduc ar pune la punct un program real de "cresterea natalitatii".... da' real fratilor bazat pe o legislatie solida corect bazata si sustinuta real finaciar (....in asa fel incat in 10 ani sa nu cumva sa devenim "RRomlia " ) atunci cred ca acest gen de legi pompieristic luate/adoptate nu ar mai aparea ....am citit ca finlandezii au o lege '"vecheeeee " care spune multe despre modul lor de a vedea problemele
Pe la anul 1600 s-a legiferat ca cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii!!!
....in fond si noi avem creiere!!! - haideti sa le folosim!
...."somnul ratiunii naste monstri" - mai actual ca niciodata.

liliana73
Postat pe 30 Aprilie 2012 16:08
410, chestia cu "mai rea ca moartea e interpretabila" - cred ca am mai scris pe aici ca nu ne apucam sa omorim cersetorii din mila. Mi se pare o aroganta nejustificata sa stabilesti tu ce ar fi pentru altcineva "mai rau ca moartea". Cine vrea sa moara, e liber sa o faca: n-ai cum sa judeci tu in locul altcuiva si sa alegi sa nu traiasca, si din pacate un copil chiar e "altcineva". Tu poti sa decizi pentru tine daca vrei - pentru altul, lasa-l sa decida el daca prefera sa moara, cind o avea discernamint. Poate ca nu prefera.
Nu stiu detalii despre adoptii dar stiu persoane care au adoptat si sint foarte fericiti - si ei, si copilul. Asa ca se poate. Greu sau usor, se poate. Sint de acord ca ar trebui simplificate legile - astfel incit un copil nedorit sa aiba mai multe sanse sa aiba parinti. Sint de acord si ca ar trebui ajutate mamele fara posibilitati - ajutate sa se integreze si sa aiba un loc de munca, altfel nu cred ca e cazul sa iti dea nimeni bani gratis ca torni copii.

In rest, "departajarea" se face doar ca frecventa, credeam ca ai inteles ce am scris.
Accept ca se poate o eroare a metodelor contraceptive la un moment dat - mi-e greu sa cred ca la alea care au mai mult de trei avorturi, si stiu destule "cucoane" in situatia asta, e vorba de erori. Erorile sint ele...
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 16:35
Quasaria, aroganta este sa fie stabilit prin lege ce fac eu ca femeie cu corpul meu si cu un produs de conceptie care nu e inca o fiinta vie!! Eu trebuie sa decid ce fac cu viata mea si nu o lege data de niste imbecili. Nu traim intr-o tara in care accesul la produse de contraceptie sa fie facut cu responsabilitate de la varsta la care la adolescenti le zburda hormonii in cap. Ia zi-mi tu mie ce ar trebui sa faca o prostovana de fata care ramane insarcinata cu un baiat la fel de fraier ca ea la o varsta la care ambii sunt nepregatiti pentru a deveni parinti? Chiar daca ne laudam ca am devenit foarte cunoscatori in ceea ce privesc produsele de contraceptie, acestea se gasesc in toate farmaciile dar cati adolescenti stiu exact cum se administreaza fiecare? Cati merg la un medic inainte de a incepe un tratament cu un astfel de medicament? Cate fete sufera transformari hormonale ireversibile din cauza anticonceptionalelor luate dupa ureche? Inainte de a da astfel de legi, ar trebui sa ne asiguram ca fiecare din noi este constient ce inseamna un produs de contraceptie si ce efecte au asupra corpurilor noastre.
Fetele care practica cea mai veche ocupatie din lume, puteti fi siguri ca nu se vor obosi sa piarda timpul in vreun cabinet de consiliere psihologica, asa ca legea oricum nu se va putea aplica la multe categorii de persoane (fete din mediul rural care din frica sau rusine nu merg la medic si nici nu apeleaza la vreun mijloc de contraceptie, prostituate, femei obisnuite care desi au folosit prezervativ au ramas insarcinate - pentru ca surpriza, prezervativele nu asigura nici ele 100% protectie, si exemplele pot continua).
Nu cred ca exista vreo femeie normala care sa ajunga la avort dupa avort pentru ca este nesimtita si nu se protejeaza. Avortul este o varianta finala care se foloseste.
garbo181410
Postat pe 30 Aprilie 2012 19:12
Nu sunt de acord cu aceasta, noua lege a avorturilor.Femeia este libera sa aleaga ce vrea in aceasta privinta.Este decizia ei daca este pregatita sau nu sa aduca un copil pe lume ,mai ales acum cand mama si copilul, in Romania , nu au drepturi si nu au un trai decent.
garbo177590
Postat pe 30 Aprilie 2012 21:19
deja ma oboseste subiectul,pentru ca nu inteleg aplombul in a apara ceva ce e fundamental gresit in loc sa discutam masuri sa se previna. Insasi abordarea asta denota nesimtire: nu e viu. Serios? :-))
Una dintre,masurile discutate in lumea cit se poate de civilizata ar fi ca femeia sa fie obligata sa IL VADA inainte de avort: tocmai ca sa se lamureasca cit e de viu.

http://www.youtube.com/watch?v=TwyJX3K5xYM

Sa fie obligata sa inteleaga exact inainte de a face avort ce decide sa faca.
Ce se intimpla in timpul uni avort.

Femeia e fiinta cu discernamint, nu? Dreptul la informare....

http://www.youtube.com/watch?v=M1bvM1BhrDU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=c82WUgjIUng&feature=related






quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 21:31
De la: quasaria, la data 2012-04-16 15:54:06401, daca te iubeste si respecta suficient de mult cit sa te pune sa iti omori copiii pentru ca el nu se simte bine "cu ceva pe dinsa", poate e mai bine sa plece la alta si sa o foloseasca pe aia, nu crezi? Sau sa si-o opereze pe dinsa respectiva. Nu vrea copii, e liber sa nu faca. Sa o rezolve el chirurgical: nu tu.


Las-o incolo.......
Femeia asta, 401 chiar a zis-o pe romaneste.
Ce iubit, ce respect?
Astea sunt notiuni despre care ai citit tu prin carti cand ai fost la scoala.
Probabil prea multa lectura suplimentara.
Realitatea e cam cum spune ea.
Are dreptate: asta e nivelul de cultura al barbatilor din Romania..Si trebuie sa il recunoastem.
garbo225715
Postat pe 30 Aprilie 2012 23:46
De ce sa-mi spuna un psiholog cati copii trebuie sa fac eu??????????
Ce mi-l creste psihologul???? Cand m-am intors dupa 2 ani concediu de crestere a copilului, la seviciu, am mai lucrat o luna si apoi am fost data afara de la PETROM. Mi-au spus ca mi s-a desfintat postul . Si uite asa ....am ajuns muritoare de foame si cu un copil in brate. Pt ce sa facem copii in Romania??? A scazut natalitatea???? De ce oare??? Datorita nivelului de trai ......ffffff ridicat Ce facemi parlamentarilor si guvernantilor, ne intoarcem in 1989????
gavril
Postat pe 1 Mai 2012 06:35
In primul rind ar trebui EDUCATIE,acasa ,iar in scoli introduse in scoala generala ciclul doi, ore separate de educatie sexuala pentru baieti si fete.Nu stiu daca mai exista,dar in urma cu 40 de ani in librarii gaseai o carte despre pericolele actului sexual neprotejat.Deci este foarte simplu sa previi tinerii care nu au educatie,nu inteleg ce modificari se petrec in organismul lor si mai mult profesorii ii trateaza in scoli preferential.Ar trebui sa existe cabinete de psihologie in fiecare scoala,liceu.Deci acolo in colectivitate se petrec marile modificari ale tinerilor si degeaba sunt atitea materii daca nu se fac si ore separate de comportament,educatie etc.
garbo102323
Postat pe 1 Mai 2012 09:56
De la: gavril, la data 2012-05-01 06:35:50 De ce sa-mi spuna un psiholog cati copii trebuie sa fac eu??????????
Ce mi-l creste psihologul???? Cand m-am intors dupa 2 ani concediu de crestere a copilului, la seviciu, am mai lucrat o luna si apoi am fost data afara de la PETROM. Mi-au spus ca mi s-a desfintat postul . Si uite asa ....am ajuns muritoare de foame si cu un copil in brate. Pt ce sa facem copii in Romania??? A scazut natalitatea???? De ce oare??? Datorita nivelului de trai ......ffffff ridicat Ce facemi parlamentarilor si guvernantilor, ne intoarcem in 1989????
sa vedem ce-o face PONTA si cu ai lui ministri!
caleidoscop
Postat pe 1 Mai 2012 11:37
http://ladys.ro/a/MOyY0RMZ
oanabarbu
Postat pe 1 Mai 2012 11:58

Recomandari

Setari Cookie-uri