Noua lege a avorturilor

nu ne batem destul capul de toti peretii,cred,
mai precis cei care sunt de acord cu legea.Poate vom deveni mai responsabili cei care avem posibilitati de achizitionare si utilizare a mijloacelor contraceptive,insa nici asa nu destul de suficient,uneori.S-au facut avorturi si pe vremea comunismului,cand totul era mai strict,contra unei sume de bani.Se va trece si pe viitor la aceeasi procedura.Pt ca din nou vom fi impinse de compatrioti intr-acolo,insa pacat ca nu pot sa le bag pe gat anticonceptionalele membrilor guvernului.M-as fi delectat cu aceasta mica oportunitate.Ei,majoritatea sunt barbati,ei pot face abuz de putere si pot plati concubinelor dumnealor suma necesara in schimbul unui avort.De altii nu-i mai intereseaza.Altii sa traiasca precum cainii vagabonzi.Poate vom prospera si vom ajunge la o lege de eutanasiere a copiilor din popor.Va fi ceva si mai inteligent din partea dumnealor. sunt niste nemernici.ma minunez pe zici ce trece.Nu avem posibilitati de adoptie,Casele de copii sunt arhipline,Apoi vor ajunge in strazi.Pana cand au de gand sa-si mai bata joc de popor?Raspunsul e:Pana mai pot abuza de putere.Sa nu-i mai votati pe aceiasi ticalosi,oameni buni.
trandafir1
Postat pe 29 Aprilie 2012 07:01
Tocmai de aceea trebuie o responsabilitate mult mai mare a barbatilor si a femeilor . Tocmai ca traim vremurile pe care le traim , condusi de cine conduce lumea ! Tocmai de aceea trebuie atentia nu doar marita ci...maxima ! Acum educatia speciei umane cam trebuie facuta de fiecare in parte cu el insusi. daca in timpurile indepartate educatia aceasta era incredintata Inteleptilor Preceptori sau Ghizi Spirituali de atunci, iata ca a sosit vremea ca sa ne ajutam mai mult singuri Psihicul , Sufletul ! Gata cu bagatul si scosul asa, dea'n p_ _, fara iubire , responsabilitate si tot acuzand in stanga si-n dreapta si gandind ca daca tot e greu in tara asta macar sa ne-o tragem deaiurea ca doar ce ....Gata copii adulti ce sunteti , daca vreti sport la alergat nu la bagat si scos ca sa va aflati asa, in treaba .... daca aveti cu ce va descurca pe ziua de azi si de maine bine , mai va ...daca nu, la alergare apoi relaxare....pana ajungeti la A MEDITA . Educatie Fundamentala se cheama ca sa puteti apoi atrage ce vi se cuvine .
garbo039975
Postat pe 29 Aprilie 2012 07:09
CITESC SI NU-MI VINE SA CRED.oAMENI BUNI, TREZITI-VA!TRAIM IN SECOLUL21,NU LA COADA VACII, NU IN EVUL MEDIU.FEMEIA ARE DREPTUL DE A HOTARI EA SINGURA CE FACE CU CORPUL EI,PUNCT.NU O POATE OBLIGA NIMENI SA FACA UN COPIL CA REZULTAT AL UNUI VIOL, DACA E BOLNAVA, DACA NU ARE SOT SI CHIAR DACA NU VREA EA.MORALA, RELIGIA SI CONSTIINTA PROPRIE SUNT LIMITELE,IN REST ESTE VORBARIE GOALA A UNOR ANONIMI DE PE AICI.
FEMEIE NU RAMANE INSARCINATA PTR CA ARE EA CHEF,CI PTR CA SE INTAMPLA.BIOLOGIC SI MEDICAL VORBIND,ORICE FACE PARTE DIN CORPUL UMAN ARE ROSTUL SAU.DECI, DACA FEMEIA NU-SI MAI CAUTA BARBAT, ATUNCI LA FEL SA FACA SI BARBATUL.DAR NU, EL SE VA DUCE CU ALTA, CARE NU E A LUI SI DE CARE NU-I VA PASA ORICUM.IAR DACA ACEEA VA RAMANE INSARCINATA, O PRIVESTE.HEI, MISOGINISMUL ESTE UN DEFECT, MAI USOR CU JUDECAREA FEMEII SI MAI MULTA RESPONSABILIZARE A BARBATULUI.DE CE SA-SI PUNA FEMEIA STERILET SAU SA INGEREZE PASTILE PLINE DE HORMONI CAND E FOARTE SIMPLU PTR EL SA ISI PUNA UN PREZERVATIV, ECONOMICOS SI IGIENIC?DECI, UNDE E NESIMTIREA SI LIPSA DE EDUCATIE?SAU DACA NU II PLACE PTR CA NU SIMTE PLACERE(OOOOOOOO, DAR FEMEILE NU AU DREPTUL LA PLACERE, DOAR AU FOST CREATE CA SA MULTUMEASCA BARBATUL,NU?)SA-SI FACA VASECTOMIE SI GATA.
garbo260055
Postat pe 29 Aprilie 2012 07:36
De la: AdrianaStoleru, la data 2012-04-13 05:16:03TREBUIE SA SE INTERZIK AVORTUL!!!E O CRIMA!!!!Dak iti ucizi pana si propriul copil asta chiar e ceva "sadic"...E O "CRIMA"DE NEIERTAT!N-ARE NICI O SCUZA!!!Dak nu vrei fi naiba atent/a dar dak se intampka ,accepta,tu esti de vina,si invata sa nu alegi calea simpla,adik fuga de responsabilitate asta inseamna k esti un gunoi...
garbo206533
Postat pe 29 Aprilie 2012 08:32
nu crezi ca e o crima sa il aduci pe lume si sa l dai la orfelinat pt ca nu ai cu ce il creste???? poate in unele familii nu e omentul potrivit cu toate precautiile ..si ..iaca te se intampla..cati ani ai doamna de spui asemenea "prostii"???!!!...am o cunostinta care a ramas la 40 de ani insarcinata..cu toate metodele de precautie..avand un copil de 20 ..de asta ce spui?..vb fara sa gandaesti .."doamna"..
Bianca70
Postat pe 29 Aprilie 2012 08:54
Draga Adriana Stoleru , nu sunt de acord cu tine . Daca e o sarcina cu probleme? cu riscuri de malformatii? daca risti sa pierzi sarcina in saptamani avansate si astfel risti sa iti pierzi si tu viata ? sau daca ti se va spune ca fatul are probleme grave si nu va trai dupa nastere mai mult de , sa zicem , o luna de zile ? nu ramai OARE marcata mai rau decat in cazul unui avort ? nu e OARE mai rau asa decat sa iei decizia de a intrerupe sarcina atunci cand trebuie ? gandeste-te la asta
garbo231668
Postat pe 29 Aprilie 2012 08:56
CRIMA CEA MAI MARE E CA DUPA CE IL NASTI L PARASEȘTI IN MATERNITATE SI SA CHINUIE STATUL SA-L CREASCA!!!!!!!!!!!! IAR APOI LA 18 ANI E PE STRADA DE ASTA CE MAI ZICETI?
cristinasires
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:07
SUNT PERFECT DE ACORD CU CEEA CE GANDESTI! DIN PACATE NICI PARINTII NU AU EDUCATIA NECESARA,TINAND CONT DE CATE DECESE DE CANCER DE COL UTERIN AVEM!!NU MAI COMENTAM CATI COPIII TRAIESC LA CAMINE FARA NICI UN VIITOR! E UN MARE GENOCID CE SE INTAMPLA
cristinasires
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:14
Avortul este un drept al femeii. Chiar daca aceasta nu a atins majoratul. Chestiile astea pur si simplu se intampla. Uneori este vorba despre un prezervativ care se rupe. Nu trebuie apelat la psiholog pentru a avorta. Iar in momentul avortului nu se poate vorbi despre o viata omeneasca.
IleanaAdrianaStan
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:36
Nu bre,tu vorbesti fara sa gandesti.(doamna cu prietena de 40 de ani)Daca doamna a ramas gravida cu toate precautiile e o problema(problema lor).Si ce daca are un copil de 20 de ani?Si eu am unul dar asta nu ar fi un motiv sa fac un avort daca as ramane insarcinata,mai ales ca la 40 de ani ,daca nu stiu exact cum e cu metodele contraceptive,stiu ca pe copii nu-i aduce barza.;)Unde au crescut ceilalti o sa creasca si ala.Baiatul meu cel mare se are 20 de ani,stie cum se fac copiii si cum nu se fac,si daca"s-ar intampla",asa cum ziceti voi unii,si eu si el l-am vrea acasa ptr ca un copil nu poate fi in nici un caz o intamplare,FACI SEX,POTI RAMANE INSARCINATA,deci e in cunostinta de cauza.Si daca nu vrea "intamplari",si nu stie cum sa faca sa nu se-ntample,sa stea pe couru' lui sau sa legane si sa taca.COPIII NU SUNT INTAMPLARI!!!!
Tantilo...ia si mai citeste si vezi ce inseamna o sarcina(ia-o de la conceptie pana la nastere si citeste cu ochii deschisi).ESTE VORBA EXACT DE O VIATA!Nu le condamn si nu le judec eu pe cele care hotarasc sa faca o intrerupere de sarcina,cand o faci o faci in deplina cunostinta de cauza,e problema fiecareia de ce o face!Dar ma dispera maxim chestia asta ca "S-A INTAMPLAT" si nu are ce face.
lady_in_black1
Postat pe 29 Aprilie 2012 09:39
E foarte usor de teoretizat.
Multe de aici vorbesc in necunostinsta de cauza.
Inainte de toate comentariile, aceasta lege este o incalcare a libertatii personale, a posibilitatii de a alege ce doresti sa faci cu viata ta fara interventia nimanui si in momentul asta.
Fiti sigure ca orice femeie ajunsa in pragul unui avort a intors problema pe toate partile pana s-a hotarat pentru avort. A primit toate sfaturile dorite si nedorite.
Lasati femeia sa-si aleaga ea barbatul care sa-i fie tatal copilului ei. Macar acum sa poata avea un cuvant de spus. Pentru ca oricum toate responsabilitatile cresterii copilului/copiilor vor fi pe umerii ei intreaga viata.
Sunt mult mai multe femeile care isi cresc singure copiii dacat barbatii.


adrianamanolache
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:03
Daca ai fi vazut vreodata cum arata un avort(o filmare a acestui act)nu ai vrea in veac sa faci asa ceva!???Gandeste-te ca ai fi rupta in bucati ,de un forceps fara anestezie.Ti-ar place sa simti asa ceva?????Cred ca sunt PROASTE toate femeile care se gandesc mai intai la un avort si nu mai INTAI la protectie contraceptiva!!!
vb_violeta2YAHOO_COM
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:27
de ce nu scoate securea la barbat?:)) ma faci sa rad..pai, daca ar fi sa scoata securea la barbat, asta ar inseamna sa ai o personalitate puternica, sa ai o educatie care sa-ti fi permis sa-ti scoti la interval personalitatea puternica si nu s-ar fi ajuns sa te bata barbatul de prima data..acasa, la sate, ce se invata?femeia sa munceasca, sa faca copii, sa nu mearga la scoala ca si asa nu-i trebuie, sa incaseze bataia cu stoicism, sa nu aibe dreptul la replica..unde pui ca toti se bat la sate, pana si politistul is omoara nevasta, atunci ce protectie astepti de la vecini, " organele legii" sau familie?
draga mea, cu siguranta, tu in familie n-ai trait astfel de situatii, parintii tai nu se bat, nu-si dau cu toporul in cap, asa ca, n-ai cum sa te pui in papucii femeilor in a caror familie asta se intampla la ordinea zilei..nu mai judecati, ca daca se intampla vreodata asa ceva, va spun eu, ca , cu toate " de ce nu-i da cu securea si ea" vei ingheta pe loc, n-o sa stii nici ce se intampla cu tine, iar daca tratamentul se repeta, iti va ingheta si sangele in vene cand ii vei auzi cheia in usa c-o baga..cunosc atatea cazuri in care femeile si copii au trait si crescut in teroare..ca urmare, oricine ridica doar tonul la ei, au amutit...oricum ar fi, numai cand vei trai astfel de experienta, da-ti cu parerea si acuza
annalouissa
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:40
DA, exista sterilete, dar doctorul nu-ti pune sterilet daca nu ai macar un copil.....asa ca, ce poti sa faci daca tu nu vrei nici unul?
Nu imi spuneti de abstinenta, ca nu e tocmai o solutie....
.Si nici ca exista dildouri, vibratoare, etc.....
E o difernta intre a "o face" cu un obiect sau cu o persoana....
Noiniumi
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:46
Omule scrie si tu romaneste !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
yolanditza
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:51
a judeca, inseamna a-l acuza, nu a-l pedepsi..mica -mare diferenta
annalouissa
Postat pe 29 Aprilie 2012 10:56
? scuzati eventualele greseli tipografice
Noiniumi
Postat pe 29 Aprilie 2012 11:44
De la: garbo039975, la data 2012-04-29 06:51:55 In mod normal femeia ar trebui sa fie dedicata doar vietii de familie, insa datorita cruzimii acestei epoci in care traim, femeia trebuie sa munceasca pt. a manca si trai. Intr-o societate cu adevarat culta si civilizata, femeia nu trebuie sa munceasca in afara casei pt. a putea trai. Acest lucru de a munci in afara casei este o cruzime de cea mai rea categorie.. In viata moderna ar fi bine ca femeile sa faca cariere scurte, sa se informeze asupra frumusetii, pedagogiei.... etc.,etc.,etc.



975, daca tie ti se pare normal sa fii o planta de apartament, te rog nu vorbi in numele tuturor.
"Cruzimea" e ca te-ai nascut cu creier si capabila sa muncesti si sa te intretii, pe tine si copiii tai, cum fac o gramada de femei. Nu e nimeni obligat sa te intretina pentru ca tu faci omenirii favoarea de a-ti perpetua specia. Nu esti in stare sa ii asiguri necesarul, nu o perpetua.

O femeie are la fel de multe satisfactii in cariera cum are in familie - iar daca tu nu esti capabila sa le intelegi nu inseamna ca ar trebui interzise. Eu de exemplu n-as fi niciodata fericita doar crescind-mi copilul si atit. Sint degenerata pentru ca mi-l cresc - singura - si am si cariera, si prieteni, si viata sociala, si "ies din casa" cu copil cu tot cit de mult pot???? Si putin imi pasa de "frumusete si pedagogie", lucrez pe bani, nu pe fluturi??

Sigur ca pentru mine a fost foarte simplu, sigur ca n-am avut nici un obstacol, sigur ca m-a nascut mama gindind fix ca acum, nu mi-am luat-o niciodata ca saracele femei care n-au cum sa scoata toporul si jelesc ca e o mare cruzime sa fie puse sa munceasca... Treziti-va, nene! Sintem toti nascuti LA FEL, ce facem noi cu noi dupa aia conteaza - nici macar ce fac parintii. Ce facem noi. E aberant sa te ascunzi la maturitate dupa fusta mamei si sa pretinzi ca "nu m-a educat". Daca nu te-e aducat, ghinion , dar tu de ce nu te-ai educat cind ai devenit adult?! Pentru asta cine e de vina?

Fiecare "face ce vrea cu corpul ei" - de acord, sa faca cu corpul ei. Sa isi bage un batz in cour ca n-o opreste nimeni, dar asta inainte de a ucide o fiinta nevinovata.
Bineinteles ca poti sa decizi ce barbat ai accepta sa fie tatal copilului tau - ca doar tu decizi la care iti ridici fustele si la care nu. Poate ca asta ar trebui reconsiderat. Poate ar trebui sa te gindesti daca, in afara de faptul ca poarta putza, il accepti in acel moment nu numai ca viibrator, dar si ca tata al copiilor tai. Si poate si bizonul ar trebui sa considere ipoteza asta inainte sa se descheie la slitz.
Te-ar ajuta sa iti murdaresti mai putin si trupul si sufletul.
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 11:56
Doamne ce inconstienta!!!!!!!!!!! De ce problema mereu se reduce la propria persoana?Am citit toate mesajele si ma fac sa rad!!Pe ce lume traiti???????!!!!!!!!!!!!Voi stiti care este viata in mediul rural si pana unde poate ajunge saracia si lipsa de educatie????!!!Cand si cum au femeile rabdare cu lacrimi in ochi omorate in bataie sa le spuna sotilor beti :,,stii ce,nu ai vrea sa iti pun prezervativul ca daca se intampla sa te scapi si nu dai afara,sa mai fac un copil nu mai avem cu ce-l creste????!!!,,hahahha,va spun eu!In afara de faptl ca multe nici nu au auzit de prezervativ nici nu au cu ce-l cumpara!Sa nu mai vorbim de anticonceptionale care costa cat cateva paini sa hraneasca familia pentru nu stiu cat timp,si mai ales ca ca barbatii la tara nu stau fara bauturica!De unde toate acestea?! Ce sa mai vorbimd de consiliere psihologica cand unele femei abia au de unde sa scoata bani din buzunar pentru un avort?
V-ati pus problema cat sufera un copil adus pe lume fara sa aiba asigurarea traiului zilei de maine?Cate familii de la tara fac copii cu nemiluita numai sa traiasca de pe urma alocatiilor,lasandu-i in mizerie si fara nici un viitor! Mai mult,ce le poate oferi Romania cand nici nu exista suficiente conditii sa asigure un trai cata de cat si un viiitor pentru un copil aflat in dificultate??!!..-valabil si pentru femei-cand se fac proiecte cu finantament european(ex)si se fura cu nesimtire?
Dar v-ati gandit ce se poate intampla cu o adolescenta cand traieste cu frica de parinti si ramane insarcinata,ca se intampla,prin faptul ca parintii nu-i vorbesc ca le ie rusine??
19801975
Postat pe 29 Aprilie 2012 12:07
inconstienta esti tu ca nu iei in considerare cauza, ci efectele. "Aia e situatia la tara" - ok, aia e, ce facem sa nu mai fie? Facilitam avorturile pentru ca recunoastem ca aia e situatia si e bine sa o lasam asa, sau schimbam "situatia" respectiva, chiar si cu biciul daca e cazul, ducind si bizonul si joita la consiliere si punindu-i sa plateasca banii de bauturica pe faptul ca omoara un copil - ca sa inteleaga ca II COSTA, si data viitoare sa se gindeasca de doua ori?
Nu ti se pare ca daca il loveste pe ghitza ala in tzuica lui ar putea avea un impact?
Nu ti se pare ca daca i-ar arata toata lumea cu degetul in loc sa ii compatimeasca si acopere, ar avea un impact?
Nu ti se pare ca adolescenta respectiva ar fi descurajata sa faca sex neprotejat daca ar stii ca e COMPLICAT, nu simplu, sa scape de consecinte?
quasaria
Postat pe 29 Aprilie 2012 12:19
De la: si_totusi, la data 2012-04-21 11:15:18
nu e vorba ca "li se permite".pur si simplu sunt barbati care au o singura lege in familie;legea pumnului. sunt femei sarmane care nu au alta alegere decat sa traiasca asa.astfel au trait bunicile lor, mamele, asa vor trai si ele.nu au alta alegere

in loc sa infierati femeile care fac avorturi, mai bine v-ati oripila ca nu exista legi care sa pretejeze mama si copilul in tara asta, ca nu se gasesc resurse pentru a incuraja natalitatea, ca nu se iau masuri pentru stoparea violentei casnice,ca nu exista programe reale de protectie si informare.

eu nu as vedea in cel avort o crima si nici nu i-as da aceasta conotatie religioasa de" pacat". as vedea, insa, un mare pericol medical asumat de femeie. orice avort implica niste riscuri
garbo134556
Postat pe 29 Aprilie 2012 12:49
De la: si_totusi, la data 2012-04-21 11:15:18
nu e vorba ca "li se permite".pur si simplu sunt barbati care au o singura lege in familie;legea pumnului. sunt femei sarmane care nu au alta alegere decat sa traiasca asa.astfel au trait bunicile lor, mamele, asa vor trai si ele.nu au alta alegere

in loc sa infierati femeile care fac avorturi, mai bine v-ati oripila ca nu exista legi care sa pretejeze mama si copilul in tara asta, ca nu se gasesc resurse pentru a incuraja natalitatea, ca nu se iau masuri pentru stoparea violentei casnice,ca nu exista programe reale de protectie si informare.

eu nu as vedea in cel avort o crima si nici nu i-as da aceasta conotatie religioasa de" pacat". as vedea, insa, un mare pericol medical asumat de femeie. orice avort implica niste riscuri

Este cea mai mare tampenie care se poate face ... eu sunt un decretel si azi i spun mamei adesea ca mai bine isi baga o furculita in burta decat sa ma faca caci dupa cate am vazut eu o multime de femei nu au capcitatea necesara de a creste copii care sa-i sprijine pentru a-si atinge potentialul maxim si multe din alea tocmai ca nu avorteaza. nu e de ajuns sa cresti un copil doar fizic. Colac peste pupaza mai toti parintii au o perceptie teribila asupra micutului care depinde total de ei ... pe masura ce creste trebuie sa raspunda la comenzile lor ca deh le dau mancare si i imbraca si nu au dreptul la parere atat timp cand sunt in ingrijire.
rezulta de aici ca nu o astfel de lege e necesara ci acele legi care sa faca viata suportabila acele legi care permit in tara un nivel de trai decent; si nu in ultimul rand oamenii cu totii ar trebui mai intai si isi schimbe comportamentul... ceea ce e numai citind aici e de ajuns sa iti dai seama cum unii considera ca trebuie sa hotarasca pentru altii ce sa faca in viata lor
garbo134556
Postat pe 29 Aprilie 2012 13:17
deacord
RODICA_N
Postat pe 29 Aprilie 2012 16:22
Imi pare extrem de rau ca aud si citesc asa ceva... Sunt casatorit de 22 de ani cu iubita mea,avem doua fete de 21 si 13 ani,am avut adesea momente unice,am fost fericiti cat timp ne-am crescut fetele si nu ne-a fost usor,singuri,ne-am protejat dupa un'' eveniment'' trist, ea cu sterilet,apoi mai tarziu, eu am folosit prezervativ si totul a fost ok .
Regret mizeriile la care ati fost martore,pe care le-ati trait,unele dintre voi,eu,ca barbat !
Totusi,decat asemenea viata alaturi de un neom,mai bine singur(a) !
Ei au vazut asa ceva in familiile lor,asa au fost educati de mamele lor,asa au fost chinuiti in copilariile lor!
Si voi vreti sa -si puna prezervativ?!
Cate dintre voi ati avut un orgasm adevarat,macar o singura data,alaturi de barbatul iubit candva?!
Daca niciodata,sau rar,ganditiva serios pentru ce mai stati alaturi de niste oameni care nu va mai iubesc si pe care nu ii mai iubiti !
Pentru ce : pentru copii ? Pentru case ? Din obisnuinta?
Nu,ci pentru ca ESTE ALEGEREA VOASTRA !
Pirat
Postat pe 29 Aprilie 2012 16:55
SI UNDE AJUNG COPII BIETII DE EI CEI CARE TRAIESC IN MIZERIE SI NU AU UN SPRIJIN! PE STRADA,AJUNG SA FURE SA COMITA DIVERSE INFRACTIONALITATI,PROXENETISM SAU PROSTITUTIA! CE SA MAI COMENTEZ...NU ARE ROST!CE SA MAI COMENTEZ EU,TU ALTA IDEEA E CA VAI DE CAPUL ROMANIEI! ACUM CA AU VAZUT CA SPORUL ROMANIEI E IN DESCRESTERE NU STIU CE LEGI SA MAI INVENTEZE?DAR NU SE VEDE CLAR CA OAMENII NU AU CU CE-SI CRESTE COPII IN MARE PARTE?CE DRACU EI VISEAZA CAI VERZI PE PERETI? NU AU ALTE TREBURI DE REZOLVAT CA SISTEMUL SANATATII E LA PAMANT,SUNT SPITALE UNDE UMBLA SI GANDACII PE PATURI,FARA APARATURI,LOCURI INSUFICIENTE,SALARII MICI CA A PLECAT DIN TARA FOARTE MULT PERSONAL MEDICAL DIN IN CAUTAREA UNUI LOC DE MUNCA SI CA INMEDIUL RURAL SPITALELE SUNT LA PAMANT SAU INEXISTENTE!!UFFF!VAI DE CAPUL NOSTRU,CA TOATE PROBLEMELE SA LEAGA IN LANT! IN LOC SA CREEZE LOCURI DE MUNCA SA SE AIBE GRIJA CU SERIOZITATE DE LEGILE SI ECONOMIA ROMANIEI SI SA IMBUNATATEASCA TRAIUL ROMANILOR!
DACA S-AR RIDICA NIVELUL DE TRAI SI IMBUNATATI EDUCATIA ATUNCI AR CRESTE SI SPORUL NATURAL! IN ATATIA ANI DE TRANZITIE NU S-A FACUT MAI NIMIC E UN HAOS COMPLET!!!SI MAI DUREAZA GENERATII INTRAGI!CINE STIE! SI AR MAI FI MULTE DE SPUS FOARTE MULTE DESPRE GUVERNUL CE S-A TOT SCHIMBAT SI CUM S-AU IMBOGATIT CEI DE LA PUTERE SI ADMINISTRATIA DE MERDA CARE E!
19801975
Postat pe 29 Aprilie 2012 17:11
De la: mihaelacorina, la data 2012-04-21 12:16:50"si_totusi", eu as zice sa nu ne hazardam sa consideram ca acele femei nu ar avea "alta alegere". de ce?! sunt sclave? sunt handicapate? sunt incapabile sa-si castige existenta?
eu am venit acum peste 20 de ani in Capitala din provincie fara sa am unde sa stau, fara niciun ban in buzunar, fara loc de munca si o perioada de cativa ani m-am chinuit ingrozitor. dar Dumnezeu a fost cu mine si de atunci incoace...este impresionant cati bani am agonisit si cate studii am facut.
daca stai doar sa-ti plangi de mila, sigur ca nu vei avea "alta alegere".
prietena mea de care am amintit este bugetara, nu i-a fost usor cu doi copii dar are o viata implinita in prezent.
Pirat
Postat pe 29 Aprilie 2012 17:14
De la: mihaelacorina, la data 2012-04-21 12:16:50"si_totusi", eu as zice sa nu ne hazardam sa consideram ca acele femei nu ar avea "alta alegere". de ce?! sunt sclave? sunt handicapate? sunt incapabile sa-si castige existenta?
eu am venit acum peste 20 de ani in Capitala din provincie fara sa am unde sa stau, fara niciun ban in buzunar, fara loc de munca si o perioada de cativa ani m-am chinuit ingrozitor. dar Dumnezeu a fost cu mine si de atunci incoace...este impresionant cati bani am agonisit si cate studii am facut.
daca stai doar sa-ti plangi de mila, sigur ca nu vei avea "alta alegere".
prietena mea de care am amintit este bugetara, nu i-a fost usor cu doi copii dar are o viata implinita in prezent.

Mihaela Corina, vorbesti extraordinar,ai dreptate, te exprimi minunat!
Ne-ai dat exemplul prietenei tale cu 2 baieti.
Ai relatat cat de greu ti-a fost acum 20 de ani,cand ai venit in Bucuresti,cum ai razbit.
Apoi,despre cati bani si cate studii...
Dar NIMIC despre copii tai,despre casnicia ta,poate fericita !
Ce stii tu despre ele,le-ai trait ?
Pirat
Postat pe 29 Aprilie 2012 17:23
BIZONUL SI JOITA SUNT ANIMALE! CUM NAIBA CREZI CA PE BIZON SI JOITA II INTERESEAZA CE SPUNE MEDICUL SAU PSIHOLOGUL::??????nnnnnnnnnUU!! STII CRE E GANDIREA LOR DE GENERATII!!????? ,,,ii,da decat sa dau banii la doctor mai bine fac avortu' acasa cum faceam pe vremea lui Ceausescu!!,, SI UNDE SE POATE AJUNGE...LA SEPTICEMIE,...SI IN FINAL DECES. nu am nimic impotriva cu consilierea lasa statul sa mai traga niste bani de pe noi si sa mai bage in buzunar,,bietii de ei,,ca omul de rand tot nu asculta! Educatia se face sin scoala ,apoi autoeducatia,mass media si apoi sa vedem efectul la viitorii parinti!! inconstiento.
19801975
Postat pe 29 Aprilie 2012 17:28
De la: garbo249401, la data 2012-04-17 18:35:00 DRAGA MEA CU TEORIA STAI BINE...SA TE VAD IN REALITATE........BARBATUL DEVINE INTRE TIMP PUTUROS..PT CA SE IA DUPA ALA SI ALA ...DACA AI PE CINE SA MODELEZ E OK ...EU DAIA AM RAMAS SINGURA CU 2 COPII PT CA AM BATUT CU PUMNUL IN MASA LA 10 DE CASNICIE...EU AM DUS TOT GREU SI EL TIMP DE 20 DE ANI NU A FACUT NIMIC...SI NICI ACUM NU FACE DACA BAIETII ILO ROGA SA II AJUTE CU CEVA SAU SA SE VADA... II EVITA MAI MEREU..E CORECT ??? PT FEMEI NU DELOC USOR...ITI DOESC NUMAI BINE !!! PS ...BAIETII MI-AU ZIS BINE CA NUMAI ESTI CU EL MAMA ....
cat
Postat pe 29 Aprilie 2012 17:51
Ai dreptate,acum nu avem cu ce sa-i crestem,o sa facem copii la senectute,cind in loc sa ne spuna mame ne vor zice bunici,iar cind ar trebui sa ne zica bunici ne vor zice strabunici...am glumit...
garbo162553
Postat pe 29 Aprilie 2012 18:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concediu de maternitate 8 De la: office_salinasusesi_ro 15 Septembrie 2010 11:27
PENTRU OMUL DIN TINE ! 119 De la: liaiedera 5 Aprilie 2010 19:39
As dori cateva pareri 17 De la: kidz003804 4 Noiembrie 2010 19:12
Toti barbatii din lume sunt copiii nostri 12 De la: garbo_2364 15 Mai 2012 19:14
sarcina -40 ani 156 De la: cris_13 14 Septembrie 2016 11:06
Setari Cookie-uri