Mi-ar placea sa lucrez intr-un orfelinat de copiii si nu stiu cum sa fac

Halal generozitate...oameni de mana a doua! Ingerasule, mai deschide o carte crestina si vezi cum e cu oamenii si de cate feluri sunt...
andine
Postat pe 23 Decembrie 2011 13:36
si tu cum esti, irinooka?...
sau nu esti om?!:P
:))
eu_geminy
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:36
De la: eu_geminy, la data 2011-12-23 23:36:19si tu cum esti, irinooka?...
sau nu esti om?!:P
:))
pai eu sunt o exceptie...foarte rara....exact ca diamantul....eu m-am referit in general...dar tu vad ca nu prea intelegi pt ca ai mintea marginita,,pt ca nu faci fapte bune..Daca ai face fapte bune si ai renunta la magariile tale Dumnezeu ti-ar darui inteligenta si bun simt si sensibilitate
ingerasulluptator
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:40
ce sa fac, irinooka... asta e, pe mine ma interneaza la comun, nu-mi face salon special, ca pentru tine...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:43
De la: eu_geminy, la data 2011-12-23 23:43:19ce sa fac, irinooka... asta e, pe mine ma interneaza la comun, nu-mi face salon special, ca pentru tine...:P
:))))
pai eu nu admit in prezenta mea decat oamenii care sunt ca mine...pt ca cine se aseamana se aduna...
ingerasulluptator
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:52
corect.
tu si peretii captusiti cu burete...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 23 Decembrie 2011 23:55
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-16 23:58:49de mult cam imi doresc asta..Stiu ca este greu,,,dar cu timpul o sa fie mai usor


Buna Ingerasule Lupator,ca sa lucrezi intr-un centru de plasament,ori faci voluntariat,ori te poti angaja la ONG-URI ca lucrator social,cat despre DGASPC-uri,e mai greu de patruns,dar daca simti ca asta e menirea ta poti sa faci Facultatea de Asistenta Sociala,ca materie de admitere iti trebuie psihologia,mult succes!
devi
Postat pe 24 Decembrie 2011 08:24
Ma distreaza discutia voastra. Am lucrat in sistem si stiu cu ce se mananca. Din afara ne inchipuim ca tu oferi afectiune si ti se raspunde pe masura. Raspunsul vine foarte tarziu. si aproape invariabil nu raspunde asteptarilor tale. Bineinteles ca sunt si cazuri in care reusesti. Atunci de abia vezi ca a meritat tot ce ai facut dar sunt si momente cand vrei sau cand esti fortat sa renunti. Trebuie sa ai nervii tari. Am lucrat in acest sistem din oct. '94 pana in apr. 2011, as putea scrie carti. Personajul Cosette din Mizerabilii este doar un personaj. Acolo unde am fost nu am regasit sacrificiul acelei mame care si-a vandut parul si dintii ca sa-i fie bine copilului (asa credea ea). Se intampla, spun eu o cruzime. In asezamintele in care sunt internati copii s-au creat conditii super, la care acesti copii vor trebui sa renunte la implinirea varstei de 18 ani si sa se reintoarca in mizeria de unde au fost extrasi. Cati se vor putea angaja? Cati vor putea sa-si intemeieze o familie? Copii lor ce viata vor duce? Vrei sa lucrezi in sistem? Ce vei face va imbunatatii cu macar un milimetru viata acestor copii? Va schimba cu ceva optiunile lor cand vor da piept cu viata? Sau vor face aceleasi erori ca si parintii lor?
apastrav
Postat pe 24 Decembrie 2011 08:43
E posibi , sa vrei sa lucrezi cu capul, si sa nu stii ca munca fizica inobileaza?!!!! "o minte sanatoasa , intr-un corp sanatos" si sa fie sanatosare nevoie de miscare fizica???Doamneee cat pot fii uni de redusi cu capul!!!!!!!!!!!
garbo032261
Postat pe 24 Decembrie 2011 10:02
Pana sa ajungi sa lucrezi in sistem, poti sa incerci sa te implici si facand donatii sau anumite lucruri intr-un moment oportun.
Mai concret ar fi sa faci ceva, sa incerci sa faci ceva daca poti si daca esti dispus pentru copiii din plasamente. Poate stii ceva despre aceasta situatie, daca nu studiaza link-ul urmator:

http://www.gandul.info/salveaza-craciunul/salveaza-craciunul-cum-arata-copiii-din-valea-screzii-prin-ochii-ingrijitoarei-miorita-toti-au-ceva-special-unul-e-sclipitor-altul-e-politicos-9087711

Numai bine si Sarbatori Fericite!
deanna_delly
Postat pe 24 Decembrie 2011 11:15
Am citit ca astia care lucreaza in mediul asta sint cam pedofili de aia le place sa lucreze in preajma copiilor
garbo256248
Postat pe 24 Decembrie 2011 11:45
dragi mei in ajun de anul nou un Craciun Fericit.uite eu sint un stigmatizat al acestei dorinte.din copil crescut in institutia puscarie nu am invatat decit lucruri urite caci daca esti bagat in mincarea porcilor cu siguranta vei fi mincat.spre deosebire de alti eu mi-am indeplinit visurile de om normal dar cicatricele nu se sterg niciodata indiferent daca cineva cu intenti cele m-ai serioase si cei m-a frapat sa afirme ca se ocupa cu educatia iar cu celalalte cineva de mina a 2 e dezgustator.dragi mei cu inocenta nu se face discriminare si e munca colosala pt.a cistiga increderea sinceritatea si iubirea copilului.eu am 6 si in fiecare clipa din 24 in 24 ore ei au nevoie de mine.nu jucati teatru caci imaginatia copiilor e fantastic de dezvoltata.am lucrat ca voluntariat si e foarte greu cu copii din ziua de azi.caracterul uman se schimba permanent e uimitor mintea umana si trebuie artifici serioase si educatie permanenta exact ca in medicina trebuie sa inveti permanent.sa faci un copil fericit de la orfelimat e foarte greu poate ei ramin toata vieata un copil dar noi trebuie sa fim acolo in preajma lui.decit sa intervi un weekent o saptamina si un an si pe urma sa-l uiti m-ai bine nu-l lasa sa viseze.nu bani si avantajul material le trebuie la acesti copii.iubiti ca propri copii caci sint majoritatea speciali o bucurie imaginabila caci diferenta o fac ei nu noi cei maturi.noi sintem aluatul lor si nu invers cind bravam cu aceste fiinte nevinovate.
fery111
Postat pe 24 Decembrie 2011 11:45
De la: fery111, la data 2011-12-24 11:45:48 eu mi-am indeplinit visurile de om normal dar cicatricele nu se sterg niciodata ... trebuie sa inveti permanent.sa faci un copil fericit de la orfelimat e foarte greu ... decit sa intervi un weekent o saptamina si un an si pe urma sa-l uiti m-ai bine nu-l lasa sa viseze.nu bani si avantajul material le trebuie la acesti copii.iubiti ca propri copii caci sint majoritatea speciali o bucurie imaginabila caci diferenta o fac ei nu noi cei maturi.noi sintem aluatul lor si nu invers cind bravam cu aceste fiinte nevinovate.

Itzi doresc din tot sufletul SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi! Eshti minunat in comparatzie cu multzi altzii crescutzi in sanul unei familii ... Citind toate comentariile de pe aici mi-am amintit o discutzie cu un "mare" psiholog care lucra cu copii de la centrul de plasament shi care mi-a spus ca trebuie sa nu pui nimic la suflet, sa nu te implici emotzional ci sa aplici doar teoria...hmmm... nu prea mi-a placut conversatzia ...
carco
Postat pe 24 Decembrie 2011 13:47
buna
nu stiu exact de unde esti dar vreau sa stiu care este trecutul tau si ceea ce te atrage sa faci acest lucru.eu de la varsta de 6 ani am fost in orfelinate de stat si apoi la final am fost intr-unul privat.in totdeauna am avut o placere de a urmari reactiile oamenilor cu privire la lucruri in viata,dar ca cineva sa doreasca a face acest lucru inca nu am vazut.daca vrei sa accepti un sfat de la mine si vei merge sa lucrezi in astfel de loc o regula importanta in relatie de om matur ca tine si copii de acolo se formeaza in prima saptamana.sa nu faci favoritisme intre coipii.si eu am copii mei am familia mea.nu te lasa moale si spersa intelegi acest lucru.daca este un program respectal ca asa copii vor stii ceea ce va urma sa le ceri fara sa le spui mai multe dupa un timp.
iti doresc mult succes
garbo252431
Postat pe 24 Decembrie 2011 14:18
laudabil gestul tau, lyzzuka...
dar poate nu stii in ce pericol ii pui pe bietii copii, trimitzandu-le pe cap o asemenea iresponsabila...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 24 Decembrie 2011 16:54
bravo eu_geminy.
toti oamenii care ajuta acesti copii, indiferent de munca pe care o fac pentru ei, nu pot fi decat oameni deosebiti.
Sa speram ca aceasta fiinta miscatoare nu va ajunge prin preajma copiilor.
garbo072697
Postat pe 24 Decembrie 2011 17:13
De la: apastrav, la data 2011-12-24 08:43:20Se intampla, spun eu o cruzime. In asezamintele in care sunt internati copii s-au creat conditii super, la care acesti copii vor trebui sa renunte la implinirea varstei de 18 ani si sa se reintoarca in mizeria de unde au fost extrasi. Cati se vor putea angaja? Cati vor putea sa-si intemeieze o familie? Copii lor ce viata vor duce? Vrei sa lucrezi in sistem? Ce vei face va imbunatatii cu macar un milimetru viata acestor copii? Va schimba cu ceva optiunile lor cand vor da piept cu viata? Sau vor face aceleasi erori ca si parintii lor?




cred ca esti singura care a avut o contributie la subiectul asta...
A mai incercat cineva mai sus sa exprime, probabil, aceeasi idee, dar nu prea i-a iesit.

"Mie mi-ar placea" - e foarte bine daca ti-ar placea, problema e, in afara de faptul ca iti place TIE, ce iti propui sa faci pentru ei? Pentru ca sint oameni. Nu sint pisicute. Nu lucrezi intr-un orfelinat ca, vai, ce frumos e sa te joci cu copiii. Daca asta ai de gind, mai bine renunta... Dupa parerea mea, e mai bine sa nu iti placa sa lucrezi cu ei. Sa o faci pentru ca trebuie. In acest mod nu le creezi asteptari.
Cu un copil care are acasa familie iti poti permite sa te poti afectuos. Cu un copil care nu are familie, si care se ataseaza pentru ca umpli un gol in sufletul lui, decit sa il lasi balta ulterior mai bine stai departe de el. Copiii aia sint suficient de amariti oricum ca sa le arati ce inseamna sa ii iubeasca cineva si dupa aia sa iti vezi de drum.
quasaria
Postat pe 24 Decembrie 2011 17:36
Si eu as dori sa pot lucra la un legan de copii sau la in centru de ingrijire animalute dar se pare ca studiile sunt importante nu ceea ce iti place si sti cel mai bine sa faci
garbo117636
Postat pe 25 Decembrie 2011 00:10
363, sa nu-ti doresti asa ceva...
nu, nu studiile conteaza - in fond se "lucreaza" voluntar pe acolo...
ideea este ca intrand in aceste "centre", in "bucataria" lor, vei ajunge sa suferi pentru cei napastuiti (copii sau animalute), inzecit (daca-ti pasa de ei), intelegand ca si acolo cei ce au bani fac regula si, afisand masca de "bun samaritean", nu fac altceva decat sa-si urmareasca interesele, sa-si faca reclama, sa-si spele banii, sa deturneze fonduri, sa se scuteasca de cheltuieli si impozite, etc, etc, etc...
de regula cei care iubesc, cu adevarat, copiii si animalele, nu prea au starea materiala necesara sa infiinteze asa ceva iar cei care o au...o au pe principiul "frunza verde de dai n-ai, ia nu da sa vezi cum ai"


Haide, un Craciun fericit, tuturor!
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2011 01:00
Stiam si eu o vorba -

Frunza verde de dai, n-ai
Si-unde pui, nu mai gasesti!

Ambele variante sunt valide...

Craciun fericit!
nathalie
Postat pe 25 Decembrie 2011 01:26
De la: pantera_neagra, la data 2011-12-25 01:00:52363, sa nu-ti doresti asa ceva...
nu, nu studiile conteaza - in fond se "lucreaza" voluntar pe acolo...
ideea este ca intrand in aceste "centre", in "bucataria" lor, vei ajunge sa suferi pentru cei napastuiti (copii sau animalute), inzecit (daca-ti pasa de ei), intelegand ca si acolo cei ce au bani fac regula si, afisand masca de "bun samaritean", nu fac altceva decat sa-si urmareasca interesele, sa-si faca reclama, sa-si spele banii, sa deturneze fonduri, sa se scuteasca de cheltuieli si impozite, etc, etc, etc...
de regula cei care iubesc, cu adevarat, copiii si animalele, nu prea au starea materiala necesara sa infiinteze asa ceva iar cei care o au...o au pe principiul "frunza verde de dai n-ai, ia nu da sa vezi cum ai"


Haide, un Craciun fericit, tuturor!


Scuze, am gresit, era 636

Nathalie,
panty_C
Postat pe 25 Decembrie 2011 02:20
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-17 20:50:39
De la: Eugenia69, la data 2011-12-17 16:55:05ingerasule, poti face munca voluntara
da mi-ar placea sa ma implic in educatia lor.,sa ii invat..Dar munca fizica sa o faca oamenii de mana a doua
oare ce inseamna "oameni de mana a doua"? daca tu te incadrezi la "oameni de mana intai" ce atuuri ai ? cu asa atitudine mi-e teama ca poti face voluntariat ! oricum ,,,,bafta multa !
lili_khanem
Postat pe 25 Decembrie 2011 03:50
adica oameni care si cu cealalta mana fac treaba la fel de bine, ca si cu prima.
ceea ce Irinooka nu prea poate face, adica...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Decembrie 2011 04:05
irinuco tu mai bine ai sta o vreme la socola sau la spitalul 9 sa te vindeci poate un pic la creierul ala cu care vrei sa muncesti........oricum testul psihologic de angajare nu il vei lua SIGUR
traian41
Postat pe 25 Decembrie 2011 08:59
irinuco sau lupty cum ti se mai spune ......ATAT DE PROASTA ESTI CA FACI DEGEABA UMBRA PAMANTULUI...........de cand ai tu tupeul sa categorisesti oamenii..........,,oameni de mana a doua"..........ptr tine cu mintea ta undeva in africa tiar fi locul sub un bananier
traian41
Postat pe 25 Decembrie 2011 09:13
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-17 20:50:39
De la: Eugenia69, la data 2011-12-17 16:55:05ingerasule, poti face munca voluntara
da mi-ar placea sa ma implic in educatia lor.,sa ii invat..Dar munca fizica sa o faca oamenii de mana a doua


Craciun fericit! Tuturor, inainte de toate.

Scuza-ma ca iti spun asta, dar scrii prostii, Ingerasule. In voluntariat nu exista oameni de mana a doua sau de mana a 7-a. In voluntariat faci si munca fizica, uneori nu ai timp sa te gandesti ca tu esti om de categoria prima si nu iti poti strica unghiile frumos lacuite. Eu fac voluntariat adevarat de 3 ani, si crede-ma ca pui mana si faci orice este nevoie. La fel si superiorul tau, la fel si superiorul lui. Fiecare voluntar este important, isi are rolul lui iar fitele de genul asta nu isi au locul. Ori vrei sa o faci cu adevarat, ori pui conditii. Voluntarii se sprijina unii pe altii, si nu sunt impartiti in cuceritori si cuceriti.
Ajung la vorba cuiva...mai bine ii lasi pe altii sa faca asta, ar fi mai bine. Pentru toti.
klaire
Postat pe 25 Decembrie 2011 10:35
Aceasta este definitia credintei: acceptarea a ceea ce noi ne imaginam ca este adevarat, dar care nu poate fi dovedit.

Muntii nu se vor muta niciodata din loc pentru ca ai o credinta infinita intr-un dumnezeu cat un bob de mustar, ci pentru ca ai o credinta cat un bob de mustar intr-un Dumnezeu infinit.
Ana32
Postat pe 25 Decembrie 2011 11:25
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-18 16:34:08
De la: nathalie, la data 2011-12-18 11:34:08*dar sunt si copiii cu parinti care nu primesc afectiune*

Corect, nici parintii (de fapt, adultii, in general) nu primesc intotdeauna afectiune...

Frumos canta Lara Fabian -

Je suis seule sans toi
Je suis laide sans toi
Comme une orpheline dans un dortoir...

Pai oamenii nici nu stiu sa transmita afectiune din cauza ca poate ca gandeste negativ,,,nu este intelept si nu isi intelege semenii..
Cand oamenii intalnesc un om cuminte in loc sa il aprecieze vor sa il faca sa gandeasca la fel de negativ ca ei..si asta datorita gandirii lor distructive...
oamenii daca ar stii sa gandeasca frumos si sa aiba ganduri bune unii fata de ceilalti,,,poate ca ar intalni in timp si oameni care sa stie ii aprecieze...dar ca sa te poti mentine bun si corect cu ganduri bune trebuie sa fii un om puternic
marcsi
Postat pe 25 Decembrie 2011 12:37
nu stii sa scrii......mai intai invata sa scrii si apoi pune sa lucreze singurul neuron care ti-a mai ramas ....Marry Christmas!
marcsi
Postat pe 25 Decembrie 2011 12:39
De la: ingerasulluptator, la data 2011-12-18 16:27:26
De la: Ana32, la data 2011-12-18 11:13:17".Dar munca fizica sa o faca oamenii de mana a doua "
mie nu imi place munca fizica.Mie imi place munca cu creierul..


munCA Cu creierul presupune evitarea cacofoniilor!
Iar chestiunea legata de oameni de mana a doua mi s epare jignitoare. Oare cum s-ar descurca directorii de firme daca nu ar exista femeia d eserviciu care s ale spele WC-urile? Si sa le mature mucurile d etigari de firma aruncate ici -colo la locul de fumat?
dolce_farnientte
Postat pe 25 Decembrie 2011 12:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FEMEIA CARE DUPA DIVORT RAMINE CU UN COPIL -BAIAT- ESTE GREU SA MAI GASEASCA UN SOT 1 De la: DRAGHINA 26 Ianuarie 2012 23:36
asemanari-deosebiri........sotie-amanta 30 De la: garbo011917 8 August 2012 21:10
neincredere 40 De la: garbo115329_camy 21 Mai 2010 09:22
o zi speciala 115 De la: walkiria 7 Septembrie 2010 13:09
Jigniri in loc de pareri,e mai simplu asa 69 De la: garbo265966 6 Iunie 2013 20:53
Setari Cookie-uri