cum sa mi-l scot din minte ??

buna sera!
Eu zic sa te gandesti in primul rand la tine...este foarte important asta...TU esti cea care conteaza acum...si eu am trecut printr-o relatie care mi-a lasat in suflet o mare amaraciune...am investit in acea relatie foarte multi ani...si cu ce m-am ales? cu niste ani pierduti in care nu m-am distrat, nu m-am plimbat, n-am facut nimic....d-abia acum am realizat ca acei ani pe care i-am pierdut nu am cum sa-i mai intorc:( ( nu-mi parea rau sa-i fi pierdut pt un om care sa fi meritat, dar el n-a meritat nimic, sunt sigura ca D-zeu are grija de fiecare si intr-o buna zi o sa plateasca pt tot raul facut)...Iti doresc toate cele bune...capul sus!
garbo186559
Postat pe 19 Noiembrie 2011 17:54
e destul de complicat si eu sunt intr-o situatie aseamanatoare si e tare greu .Ma gandesc mereu la el si nu imi face bine...cand am impresia ca mi-a trecut ma suna sau primesc cateva un semn de la el si o iau iarasi de la capat:(
Andree_a_
Postat pe 19 Noiembrie 2011 18:00
Vreau sa stii ca si io am trecut prin asa ceva prin pierderea a tot ce avea mai pretios in momentul respectiv dupa o relatie de numai 2 luni dar am suferit de parca ar fi fost 10 ani.Si eu am parca ghinionul sa iubesc tot timpul pe cine nu ma iubeste Am plans zi si noapte dupa el de credeam ca am sa mor de la atata suferinta si inima o sa imi iasa din piept,si ma rugam intruna la Dumnezeu sa gaseasca o cale de impacare intre noi sa fim iara impreuna dar fara niciun raspuns, iar cu fiecare zi ce trecea din mine murea fiecare particica din corpul meu iar eu ma prabuseam de durere. Dar cam dupa 6 luni de suferinta mi-am luat inima in dinti si am zis sa merg mai departe si sa incerc sa il uit,sa nu mai vars o lacrima pentru el,asa cum lui nu ii pasa de relatia noastra sa incercam sa ne mai dam o sansa. Desi stiam ca nu o sa imi fie usor sa il uit,am incercat sa intru in alta relatie si incetul cu incetul cu multa rabdare si intelegere din partea partenerului am inceput sa il uit fara sa imi dau seama,desi si in perioada cat am fost cu el nu mia fost deloc usor sa ma gandesc intruna la fostu si sa plang intruna de dorul lui.
Dar acum cam dupa un an si ceva pot spune ca inima mea sa vindecat din cel mare de durere,iar acum la momentul respectiv is casatorita si il iubesc din tot sufletul meu pe sotul meu care a stiut cu multa intelepciune sa ma faca incet sa ma indragostesc de el.Nu pot zice ca nu imi mai zboara cateodata gandul asa fugitiv la el uneori pentru ca stiti cum se zice o iubire adevarata nu se uita niciodata,dar simt ca durerea din suflet cu privire la el sa diminuat foarte mult.
Si mi s-a mai intamplat o chestiune tare interesanta chiar azi noapte cand am visat un vis care m-a facut sa imi rascoleasca trecutul,am avut un vis cu el,dar imi pare foarte bine intr-un fel ca l-am vazut macar in vis ca imi era foarte dor de el sa il mai vad macar odata si in vis ne-am imbratisat si parca ne-am cerut iertare unul la altul si o replica care a spus-o el imi rasuna tot timpul in urechi,in timp ce ne strangeam strans in brata zice el '' Parca nu mai simtit acei fiori reci pe sina spinari asa cum il simteam mai demult. ''Iar asta asa si ii,acest vis m-a facut sa imi dau seama ca intradevar l-am uitat si ca toata iubirea si ura in acelasi timp pentru ce mi-a facut s-a stins si simt ca l-am iertat.

Deci draga mea mea capul sus ca se poate cu timpul il vei uita nu zice nimeni ca iti va fi usor,dar in urma experientei mele iti pot da un sfat incearca sa nu te izolezi de lume,fati tot timpul o ocupatie si cand te vei simti in putere incearca sa iti faci un alt prieten si ai sa vezi ca numai asa cu ajutorul altei pesoane il vei putea scoate din inima ta pe el.Si sa nu iti treaca prin cap sa faci prostia sa il contactezi ca el atunci mai mult ca sigur te va crede o ''proasta'' cu care poate face ce vrea,umbla si cu tine si cu altele pe langa, ca stie ca tu tot timpul esti la dispozitia lui asa ca poate sa faca din tine ce vrea,ca daca te-ar fi iubit atunci nu ar mai fi umbat si cu alta.
Si sa stii ca din orice experienta de viata ai de invatat cate ceva,sti cum zice proverbu ca orice sut in cur ii un pas inainte,atunci cand ai picat la pamant iar te ridici si din aceasta experienta ai invatat o lectie importanta pe care nu ai s-o mai repeti.Deci capu sus si mergi inainte ca se poate.
O zi mai buna ca toate iti doresc.
rebysp
Postat pe 19 Noiembrie 2011 18:17
nu am un raspuns pentru tine...vreau doar sa spun ca te inteleg perfect...este foarte greu sa il stii cu alta fata... eu pe un fost prieten l-am uitat dupa 2 ani...si sunt convinsa ca timpul le rezolva pe toate... iti doresc sa nu patesti ca mine, sa il uiti mai repede! Ai incredere in tine si fii hotarata ca vrei sa il uiti ca daca nu, o sa ajungi sa traiesti in trecut, asa cum am patit eu... curaj
garbo120191
Postat pe 19 Noiembrie 2011 18:52
scumpo stii vb aia ''draga,draga pana tio b---''? cum sa ti-l scoti din minte? simplu nu te mai gandi la el, stiu k e greu dar trebuie sa mergi mai departe si sa nu mai accepti niciodata in viata ta sa fii ''cealalta'' ori tu ori singura nu lasa pe nimeni sa-si bata joc de tine ........
didi_dnny
Postat pe 19 Noiembrie 2011 18:54
eu nu stiu vorba aia cum, tio b---?
Eugenia69
Postat pe 19 Noiembrie 2011 18:57
ia-ti un alt boyfriend - e cel mai bun remediu. iesi in oras cu preitenele/prietenii/familia si fa mult sport. daca lucrezi, ocupa-ti timpul cu munca f f multa - asta iti va reda increderea de sine si cu timpul vei avea un alt prieten care sa te merite. asta a fost un porc si nu merita nici sa-i dai 'Buna ziua'.
stiu ca doare, am trecut toate prin asa ceva macar o data in viata, dar tu trebuie sa-ti vezi interesul tau: ALTUL la rand si daca nu-ti convine nici asta, schimba-l tu pe el, inainte sa te schimbe el pe tine cu o alta. curaj si nu uita: tu esti femeie si ai dreptul sa-ti alegi partenerul, nu sa te lasi aleasa.
iulioa
Postat pe 19 Noiembrie 2011 19:32
Timpul le rezolva si le aseaza pe toate doar timpul te va face sa poti sa accepti ca el va ramane in sufletul tau acolo undeva, si ca va trebui sa mergi inainte sa poti sa traiesti in prezent sa poti merge inainte. cauta in sufletul tau puterea de a ierta pe tine si pe el numai asa poti sa fi fericita si nu uita viata este frumoasa si trebuie traita cu bune si cu rele. te pup ai grija de tine .
garbo178218
Postat pe 19 Noiembrie 2011 20:46
De la: garbo186638, la data 2011-11-19 08:30:36E ok daca ai reusit si ai putut sa-i spui sa nu te mai caute . Timpul vindeca orice , chiar si un suflet ranit , chiar si o inima sfisiata . Incearca sa-ti ocupi fiecare minutel cu ceva pentru a nu avea timp sa te gindasti la el . Cindva o sa plinga dupa tine................


Minunat sfat, real si potrivit situatiei! Am trecut si eu prin ceva asemanator....acum....ma bucur de afacerea mea si ma amuz vazand potecile batatorite pe care le face venind dupa mine si plecand de fiecare data tulburat ca.............nu mai e ce a fost candva...........CINE NU ARE O OCUPATIE SERIOASA SE APUCA DE PROSTI! E o prostie sa suferi dupa cineva care nu te apreciaza! Te va aprecia enorm cand va vedea ca nu iti pasa de el!
ackentina
Postat pe 19 Noiembrie 2011 20:48
iubita mea,pt dragostea adevarata nu trebuie sa lupti decat cu cei din exterior care se interpun relatiei,insa nu si cu iubitul de care te-ai indragostit,iubirea adevarata o simtiti amandoi si luptati pt ea,daca e pe front numai unul singur....singur va ramane...asteapta acea mare iubire care sigur va veni si nu te incarca cu amintiri triste si trairi dureroase.nu uita ca tu esti o femeie care poti darui sentimente frumoase cuiva care le vrea cu adevarat si le merita.eu atat iti spun,hotararile tu le iei pt ca e viata ta.
venizigoldplated
Postat pe 19 Noiembrie 2011 22:37
De la: OliF10, la data 2011-11-19 15:53:54Draga fata, pentru acest om ai fost dintotdeauna a doua roata la caruta, sper sa te ajute mesajul meu scurt, dar concis: bine ai facut trimitandu-i acel mesaj, pacat ca nu ti-ai dat seama mai repede. Nu reveni la greselile de inainte, chiar daca te suna sau incearca sa te contacteze in orice alt mod. Un om care te-a avut usor si a vazut ca esti acolo pentru el no matter what, nu te va respecta nicicand, chiar daca veti relua relatia. Or dragoste fara respect nu se cheama dragoste. Deschide ochii si inima si cu siguranta vei gasi omul pe care sa-l meriti si care sa te merite... Good luck!
venizigoldplated
Postat pe 19 Noiembrie 2011 23:08
a doua roata la caruta? eu din cate stiam a cincea era in plus...nu mai folositi expresii populare doar din auzite pe jumatate.o singura roata se cheama monociclu,doua roti se cheama bicicleta,trei roti se cheama tricicleta iar patru roti se cheama caruta....deci daca tot ai dat exemplul din urma adica caruta ar fi a cincea roata la caruta...dar in fine ce mai conteaza cand e asa frumos sa tst si sa iti dai parerea...
venizigoldplated
Postat pe 19 Noiembrie 2011 23:12
ai procedat corect ca ai renuntat la el.e clar ca nu ai reprez f mult pt el .tu ai acceptat sa fii "o fata de ocazie" pt el si cand nu ai mai vrut el ti-a respectat decizia ,cu alte cuvinte i-a convenit.E usor sa iti spun sa nu te mai gandesti la el ..de facut nu e chiar la fel de simplu.daca vrei mai mult decat o partida ocazionala cu acet tip atunci mai bine nu mai visa..nu vei avea.Iti doresc multa tarie de caracter..sterge nr lui de tel k a nu mai fii tentata sa il suni...iti vei face rau singura rascolind in cenusa....Bafta!!
theodora_schiopu
Postat pe 19 Noiembrie 2011 23:31
tu ai fost impreuna 5 luni, dar eu am fost impreuna cu un baiat 5 ani. Acuma este mult mai greu sa mi-l scot din suflet, minte. Si da cand sunt suparata ma gandesc la clipele petrecute impreuna.
bordeianuoana
Postat pe 19 Noiembrie 2011 23:35
o, ce bune sunteti la sfaturi!...
dar nu vad pe una dintre voi, macar, fericita...
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Noiembrie 2011 00:01
De la: eu_geminy, la data 2011-11-20 00:01:53o, ce bune sunteti la sfaturi!...
dar nu vad pe una dintre voi, macar, fericita...
:)))


Ba era una fericita,mai sus . Zicea ca s-a imprietenit cu un tip pe FB shi l-a uitat pe mojic . Shi mi-a mai placut cea cu "Draga ,draga, pan'tzi-o baga!" Pacat ca o astfel de expresie (foarte la obiect ) n-a fost scrisa corect .
carco
Postat pe 20 Noiembrie 2011 01:07
of of of cate griji iti faci.....iubita mea,daca contai catusi de putin pt el crede-ma ca te cautaaa si nu renunta la tine....pe cand asa tu nu ai facut altceva decat sa ii faci viata mai usoara...tu ai spus pa....si el a fost multumit.Sa nu crezi ca ti-o spun cu rautate,stiu perfect ce simti,am avut momente in care credeam ca mor,imi venea sa ma tavalesc pe jos de durere..asta e,gandeste-ta ca ai castigat.Inteleg ca ai avut momente de neuitat si ca iti lipsesc dar a venit timpul sa nu maitraiesti din amintiri :( gataaa...iao pur si simplu ca pe o experienta frumoasa de viata (gandindu-te doar la momentele placute) si incearca sa te obisnuiesti cu ideea ca nu mai e si ca iti e mai bine asa...impaca-te cu tine,iubeste-te,pune-te pe primul loc,meriti ce e mai bun,sa nu crezi ca el e vreun printz si tu cersetorul...trebuie sa fie invers.te pup si iti doresc multa bafta.
ps: intr-o buna zi o sa razi cu pofta de momentele astea si o sa realizezi ca ai investit o gramada de chestii pt nimic :) pup
luly83
Postat pe 20 Noiembrie 2011 04:09
Nu a fost dragoste! sa-ti intre asta in cap! dragostea e ceva foarte pretios si rar. Apoi gandeste-te ca meriti mai mult si ca vei avea mai mult daca nu te impiedici de ceea ce a fost. A fost o etapa. O lectie. Stai si analizeaza. ce ai de invatat de aici? Apoi mergi mai departe: traieste fiecare clipa a zilei, admira copacii, adulmeca aerul, preiveste oamenii din jurul tau...viata e frumoasa si tot ce ti se intampla are un rost. Nu ramane blocata in ceea ce a fost. Invata si mergi inainte...va veni si timpul cand te vei trezi dimineata si iti vei da seama ca nu te mai gandesti la el. Pana atunci, de cate ori iti apare in minte alunga gandul acela si inlocuieste-l cu ceea ce ai in prezent. Felicitari, oricum ai luat o decizie inteleapta! Fii mandra de asta si crede ca vei avea mai mult!
cosmopolita
Postat pe 20 Noiembrie 2011 08:57
Buna draga mea ; barbatii sunt f parsivi in ziua de astazi si te duc cu vorbe frumoase pe care nu le-ai mai auzit ,te fac sa te indragostesti apoi sa suferi pt ca lor nu le pasa ,asa ca sfatul meu este sa incerci sa ti-l scoti din minte cat mai repede pt ca lumea nu se termina si nici nu a inceput cu el ,prin ceea ce a facut el se vede ca este un parsiv un om care te vrea apoi nu te mai vrea la fel face si cu prietena lui si sa sti un lucru si daca se va casatori va fi la fel pt ca genul acesta de barbati nu se multumesc cu o singura femeie ! .Stiu ca este f greu extrem de greu cunosc sentimentul dar tre sa incerci ..Oricum dragostea si cuvintele lui frumoase nu ai cum sa le uiti dar incearca sa-ti gasesti sufletul tau pereche omul care te merita !Mult succes !.
garbo039600
Postat pe 20 Noiembrie 2011 10:17
e doar in mintea ta ,,,,,,
garbo194693
Postat pe 20 Noiembrie 2011 11:22
daca te pretuia cu adevarat acum ar fi fost linga tine , dar cum ai aflat si singura el iubeste pe altcineva (ex).
e dificil sa dai sfaturi in asa momente , pentru ca cine a iubit odata cu toata fiinta lui si a fost parasit , te intelege perfect.
am fost in aceeasi situatie si am iesit la lumina foarte greu dar am reusit si stii ce a fost bizar mi-am dat seama ca persoana care m-a facut sa sufar s-a dovedit a fi un mare nemernic.
eu m-am agatat de lucruri care mi-au tinut mintea ocupata , am lucrat si cite 12 ore .
toate cele bune ,fruntea sus.
demetra
Postat pe 20 Noiembrie 2011 12:03
Mimymorena,

mai rar asa o unanimitate pe forum! Sper sa devii lucida si sa tii cont de sfaturile pe care le-ai cerut, care-ti spun aproape la unison "uita-l". Nu ceda ispitei, nu-i da voie sa te mai tulbure. Tu trebuie sa ai suficienta stima de sine ca sa nu te mai lasi tulburata de acest om.
anca16
Postat pe 20 Noiembrie 2011 12:53
draga mea, nu te gandi la el...incearca sa iti ocupi timpul cu orice altceva care sa nu iti aminteasca de el. Seara inainte de culcare iti va fi cel mai greu pt ca te vei gandi la el. Si eu am adormit de multe ori cu gandul la fostul meu prieten, inca il mai vizez si imi zambeste in vis chiar daca au trecut 2 luni si are pe altcineva. nu lasa garda jos si fii cat de puternica poti fi. Bafta!
ionix806
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:19
va multumesc mult...din cate am vazut ,toata lumea imi spune acelasi lucru...si in felul asta realizez k am fost inconstienta.......aveti dreptate...nu este singurul baiat pe lume,,,,,iar eu nu merita sa iubesc un baiat care probabil se amuza de inconstiienta mea.....chiar m-ati ajutat enorm de mult sa-mi deschid ochii.....sfaturiile voastre mi-au fost de folos....multumesc inca o data....:*:*:*
mimymorena
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:39
daca tu esti cea de la avatar, esti mult prea tanara si frumoasa ca sa te lasi suparata de cineva care nu merita....
e clar ca nu merita, atat vreme cat te face sa suferi....
Bonne chance, ma belle!
dor72_
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:45
Eu cred ca in situatia asta a fost f ok ultimul tau mesaj..trebuia lasat din primele dati in care el s-a distantat de tine..Nu sta dupa el,ci mergi inainte,el e barbatul in relatia voastra,tu repreziniti femeia,care trebuie cucerita sedusa iubita etc,nu el...el trebuie sau trebuia sa fac pasul asta cu mult timp in urma,macar ceva regrete.Nu trebuie sa facem noi femeile ce cade in atributia barbatilor,nu incurcati roulurile.Daca el pare ca nu te mai vrea ,probabil ca nu te mai vrea ,asta trebuie acceptat.Fiti femei si aveti putina demnitate !
julia_itl
Postat pe 20 Noiembrie 2011 13:56
Deci, s-a votat: NEXT!
Darksukkubus69
Postat pe 20 Noiembrie 2011 16:37
nu regreta ceea ce s-a intamplat...a fost frumos atat cat a fost...e simplu sa spui ca vrei sa ti-l scoti din cap sau sa uiti tot ceea ce ai petrecut cu el el....dar imi pare rau sa te dezamagesc...sunt anumiti pasii pe care trebuie sa ii parcurgi pentru al uita...in primul rand incearca sa revizuiesti tot ceea ce ai petrecut cu el bine sau rau....invata sa ACCEPTI ceea ce s-a intamplat intre voi...si sa accepti ca atat a fost sa fie...este lectia pe care ai avut-o cu el...apoi du pa ce ai invatat sa accepti vei ajunge la etapa a doua IERTARE incearca sa ierti tot ceea ce ti-a facut si sa ramai cu amintirile frumoase...chiar daca ti se pare absurd ceea ce iti spun...pana cand nu il ierti in sufletul tau nu ai sa poti sa uit.....dupa iertare ajungi la etapa a treia UITARE ...abia atunci te vei simti libera...si abia atunci ai trecut peste...sper sa incerci ceea ce iti spun...te inteleg am trecut si eu prin asa ceva
ramyramy
Postat pe 20 Noiembrie 2011 17:54
si eu am trecut prin ceva asemanator si crede.ma ca ai procedat corect dar ranile se vindeca in timp
kudika471390
Postat pe 20 Noiembrie 2011 22:03
...Eusor sa dam sfaturi.Pe langa parerile noastre ,sfaturi care noi ti le dam ,tu trebue sa fi constiienta ca indiferent de decizia pe care o ve'i lua v'a trebui sa ti'o asumi si sa te gandesti la avantajele si dezavantajele ei .
Cheia e la tine! Tu esti cea care trebue sa aleaga intre a sta si a plange(sa te inchizi in tine,sa suferi) si de a merge mai departe.Sa spui Stop la ceva ce nu iti aduce mai multa suferinta decat liniste si momente frumoase.Nu poti trai din iluzii,amintiri de dragul clipelor frumoase cu o persoana si sa te multumesti cu putin.
Meriti mai mult! cu totii meritam.In sufletelul tau sa da o lupta si ai niste sentimente inexplicabile datorita situatiei create...azi la ea peste 3 zile la tine.Chiar iti place sa fi folosita? Sigur se afla un alt el care poate sa iti impartaseasca toate aceste sentimente frumoase si momente care le petreci langa X dar gandeste'te ca un altul ar putea sa fie tot timpul langa tine.
Sau lasa o perioada sa treaca.Acordati un timp numai pentru tine.Ocupati timpul cu ceva,pastreaza frumosul in sufletul tau si inceteaza sa'l mai cauti.O sa fie o perioasa destul de grea...dar gandeste'te la binele tau.
Succes!o sa reusesti :*:*:*
Adhiambo
Postat pe 21 Noiembrie 2011 04:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
vreau sa uit 55 De la: Luna_in_capricorn 23 Octombrie 2011 19:42
avatar 9 De la: wife 21 Iunie 2009 19:24
parerea voastra 10 De la: garbo_5723 13 August 2012 13:43
casnicie sau cosmar....? 155 De la: cameea_kidz 13 Decembrie 2010 11:33
dezorientata.am nevoie de un sfat 66 De la: garbo061173 13 Octombrie 2009 10:45
Setari Cookie-uri