NU MAI SUPORT

sunt casatorita de 6 ani dar de 1 an de cand a venit fetita pe lume nu ma mai inteleg cu sotul,dormim in cam separate,el nu ma ajuta deloc cu cea mik,dragoste facem 1 data la sap si atunci k nu scap de el., ne certam din nimicuri pana ajungem la vb grele.el o iubeste pe cea mik dar pe mine ma indoiesc.de ceva timp ii tot cer divortul mai in gluma mai in serios dar el rade pt k stie k nu am unde merge.parinti mei nu m ar primi.ajutati ma cu un sfat ,simt k inebunesc,am doar 25 de ani si langa el ma simt de50.nu mai simt pt el doar ura,in ultimul timp ma tot ameninta cu bataia chiar nu mai stiu ce sa fac,imi zice k dak vreau sa plec ma ajuta el cu bagajele.practic ma da afara din casa dar imi repeta k cea mik va ramane la el
VA ROG VREAU SA IAU O DECIZIE AJUTATI MA CU UN SFAT
yony_dany
Postat pe 11 Noiembrie 2011 18:03
Foarte multe familii trec prin crize de acest fel, mai ales dupa aparitia bebeilor. Tu trebuie sa-ti dedici timpul bebeului, Domnul tau nu intelege, duce la lipsa de comunicare si mai tarziu la un eventual esec matrimonial.
Ca atare, comunicarea este cheia unui camin sanatos/fericit dar depinzand totodata de abilitatile fiecarui partener de al intelege pe celalalt si suportul oferit. Mediul in care ati crescut poate ca e diferit si atunci amandoi trebuie sa va reeducati. Domnul tau va trebui sa inteleaga ca o femeie dupa ce naste, trece prin anumite schimbari, atat psihice cat si fizice si sa-ti acorde mai mult timp si rabdare ori sa-si schimbe stilul si sa inteleaga importata legaturii dintre tata si copil. Iar tu sa te reeduci in a stii cum sa te faci auzita si inteleasa de partenerul de viata.

Este greu nu este usor dar nu sunteti singurii care trec prin crize de acest fel, majoritatea cuplurilor au probleme de genu, care din pacate, daca nu sunt rezolvate la timpul potrivit pot lasa sechele si rani destul de adanci ca sa se mai vindece. Timpul si rabdarea le clarifica pe toate.

Venirea pe lume a unui copil implica foarte multe schimbari in modul de viata a cuplului, unii se pot adapta mai usor, altii mai greu si altii deloc. E foarte greu sa te povatuiasca cineva cu exactitate in acest caz pentru ca nimeni nu-l cunoaste pe Domnul tau si pentru ca voi simtiti si stiti cel mai bine ce va leaga si ce va desparte. Poate ca un ajutor ar fi binevenit din partea nasilor de cununie, a unei persoane pentru care sotul tau are foarte mult respect si are familie si intelege aceste aspecte, a unui consilier de familie, poate preot ori poate o sa vi le clarificati doar voi doi.
Eu una va doresc numai bine si sper ca pe viitor sa reusiti sa va reglati conturile
Persia
Postat pe 11 Noiembrie 2011 19:59
oare de cand "ksa" se scrie "casa"?...:P
eh, mai ai si tu scapari...:)))
eu_geminy
Postat pe 11 Noiembrie 2011 20:05
Persia
Postat pe 12 Noiembrie 2011 02:24
mey vuLvu... mai du-te mamy, la pipi... ca iara te scapasi aciulea...:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 12 Noiembrie 2011 02:27
Anxietate, panica, obsesii -> sindrom de anxietate postpartum. O evaluare medicala pentru a exclude o problema fiziologica, insotita de una psihiatrica, ar prinde bine, in vederea stabilirii unui tratament adecvat.
anakin
Postat pe 12 Noiembrie 2011 09:15
De la: Persia, la data 2011-11-11 19:59:54Foarte multe familii trec prin crize de acest fel, mai ales dupa aparitia bebeilor. Tu trebuie sa-ti dedici timpul bebeului, Domnul tau nu intelege, duce la lipsa de comunicare si mai tarziu la un eventual esec matrimonial.
Ca atare, comunicarea este cheia unui camin sanatos/fericit dar depinzand totodata de abilitatile fiecarui partener de al intelege pe celalalt si suportul oferit. Mediul in care ati crescut poate ca e diferit si atunci amandoi trebuie sa va reeducati. Domnul tau va trebui sa inteleaga ca o femeie dupa ce naste, trece prin anumite schimbari, atat psihice cat si fizice si sa-ti acorde mai mult timp si rabdare ori sa-si schimbe stilul si sa inteleaga importata legaturii dintre tata si copil. Iar tu sa te reeduci in a stii cum sa te faci auzita si inteleasa de partenerul de viata.

Este greu nu este usor dar nu sunteti singurii care trec prin crize de acest fel, majoritatea cuplurilor au probleme de genu, care din pacate, daca nu sunt rezolvate la timpul potrivit pot lasa sechele si rani destul de adanci ca sa se mai vindece. Timpul si rabdarea le clarifica pe toate.

Venirea pe lume a unui copil implica foarte multe schimbari in modul de viata a cuplului, unii se pot adapta mai usor, altii mai greu si altii deloc. E foarte greu sa te povatuiasca cineva cu exactitate in acest caz pentru ca nimeni nu-l cunoaste pe Domnul tau si pentru ca voi simtiti si stiti cel mai bine ce va leaga si ce va desparte. Poate ca un ajutor ar fi binevenit din partea nasilor de cununie, a unei persoane pentru care sotul tau are foarte mult respect si are familie si intelege aceste aspecte, a unui consilier de familie, poate preot ori poate o sa vi le clarificati doar voi doi.
Eu una va doresc numai bine si sper ca pe viitor sa reusiti sa va reglati conturile
mimymorena
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:32
iti multumesc pt sfaturi.voi incerca sa stau de vb cu el stiu k va fii fara rezultat dar incerc
yony_dany
Postat pe 16 Noiembrie 2011 16:52
Eu nu inteleg afirmatia:"dragoste facem 1 data la sap si atunci k nu scap de el"

Anakin are dreptate.

Sotul tau te iubeste dar iubeste femeia din tine care era cu un an in urma. Acum tu esti confuza si il confuzionezi si pe el.
Ciresica
Postat pe 16 Noiembrie 2011 18:47
cred k nu mai iubeste nici macar femeia din mine.nici mcar nu mi mai aduc aminde de cand nu ma mai tinut in brate,de cand nu ma mai sarutat.e mereu ganditor,obosit.am incercat sa vb cu el dar mereu se enerveaza dak vreau sa zic ceva.chiar nu mai suport aceasta situatie,mereu certuri,vb grele.nici macar cu parintii lui nu se comporta altfel.
yony_dany
Postat pe 17 Noiembrie 2011 11:26
"Cred k'' si io-s "confuzionata", cum faceti dragoste daca nu te tine in brate si nu te saruta?
Axl_22
Postat pe 17 Noiembrie 2011 11:40
in intimitate da ma tine in brate,dar doar atat.vreau sa ma simt iubita nu folosita
yony_dany
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:04
Zici ca faceti dragoste, nu sex, atunci este si iubire, n-ar trebui sa te simti folosita.
Eu cred, ca te iubeste.
Citeste te rog, mai atent, ce a scris Persia !
Axl_22
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:10
ma iubeste?nu.dak m ar iubi am comunik,am lua decizii imp,am petrece timp imp.e rece ,distant in viata de zi cu zii dar si in intimitate.nimic din ce fc sau zic nu i convine.
yony_dany
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:16
sa schimbt mult,sta din ce in ce mai mult la servici,se aranjeaza mai mult.am inceput sa cred k are pe altcineva
yony_dany
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:18
''dormim in cam separate''
"ne certam din nimicuri'' cuvintele tale

si '' Timpul si rabdarea le clarifica pe toate. ''

Cred, ca si tu te-ai schimbat.

Axl_22
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:20
353, fiecare iubeste cum intelege si cum simte! problema nu e ca nu te-ar iubi, ci ca, asa cum te iubeste el, nu te intampina pe tine. tu astepti altceva, ce el nu-ti poate oferi, desi, probabil te iubeste.
de aici si aparenta lipsei de comunicare. adica a empatiei, a rezonarii dintre voi. important e ce vrei tu: sa te iubeasca el, indiferent cum, sau sa simti ca esti iubita? caci daca vrei sa simti asta, si te inteleg, fiecare manifesta o doza de vanitate, atunci se schimba calimera.
maya_n
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:25
da si eu m am schimbat,mi am dat seama de acest lucru si am inceput sa redevin cea de la inceput.ma neglijasem in ultimul timp,acum am inceput sa ma aranjez k la inceput.am mers la salon,m am aranjat,mi am schimbat culoare parului iar el nici macar nu a observat
yony_dany
Postat pe 17 Noiembrie 2011 12:25
Draga mea,daca tu crezi ca el are pe cineva fii si tu fata desteapta,inainte de a veni el acasa,lasa neglijent un ciorap aruncat pe sub pat,un pantof ceva sa creada ca el este cel inselat,lasa_l sa stea cu fata cateva ore te imbraci frumos si pleci si tu motivezi ceva,sa creada chiar ca ai pe cineva si vezi cum actioneaza?(...si inca ceva fetelor tinere va spun fiti foarte ingrijite cu voi chiar daca sunteti casnice si aveti copii de crescut,treziti-va cu 10 min inaitea barbatilor aranjati-va,fiti frumoase asta tine de atitudine;)
calinca
Postat pe 28 Noiembrie 2011 14:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eUniversum 1 De la: eUniversum 4 Decembrie 2011 01:46
AM LUAT DECIZIA CORECTA???? 42 De la: garbo112066 14 Aprilie 2010 03:21
eu leoaica el balanta= s-a terminat 5 De la: mrl_pascu 29 Aprilie 2012 17:20
vreau sa ma ingras??? 3 De la: sheika29 1 Martie 2010 02:03
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
Setari Cookie-uri