Stiti ce inseamna oameni saraci cu duhul?Adica oamenii fara credinta sunt saraci cu duhul

De la: eu_geminy, la data 2011-11-09 04:34:58
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-06 21:22:09
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-06 18:53:59ai facut Teologia?
Da eu studiez mereu in fiecare zi teologia..Dar cu Iisus


asa se epune acuma? ca "studiezi"?!...
si "Iisus" ala de unde e?!... cum de s-a milostivit de tine?!:D
l-ai fraierit, ai?!:))))
pai eu l-am primit in mintea si inima mea...Pt ca prefer sa fiu o luptatoare pt dreptate decat o fraiera de femeie servitoare a barbatilor...mai bne prefer sa fiu sefa lor
ingerasulluptator
Postat pe 9 Noiembrie 2011 10:56
am cunoscut si preoti foarte buni,generalizarile nu sunt bune.
ceilalti,sunt vanatorii de bani multi,sau oamenii lui ceausescu,fbagati la preotie,ca sa distruga biserica.
preotii au o responsabilitate uriasa.
uite,eu m-am maritat aici in grecia,si nepotii mei probabil ca nu vor vorbi limba romana.
ce va ramane,din tot ce las copiilor mei?
doar obiceiurile sanatoase,si iubirea.
preotii au datoria,resonsabilitatea asta,sa invete lumea sa faca ce e pentru binele ei.
sa ne puna pe drumul bun,sa ne dea speranta,intelegere,iubire,atunci cand nu o gasim altundeva decat in biserica.
sa ne uneasca.
cei cu aceeasi credinta,sunt cumva uniti.
se iarta,se ajuta,etc.
ne amintesc de dzeu,de iertare,de posibilitatea de fi mai buni.
am intalnit preoti responsabili si credinciosi.
nu sunt valabile generalizarile.....
d
daniilia
Postat pe 15 Noiembrie 2011 16:53
am cunoscut si preoti foarte buni,generalizarile nu sunt bune.
ceilalti,sunt vanatorii de bani multi,sau oamenii lui ceausescu,fbagati la preotie,ca sa distruga biserica.
preotii au o responsabilitate uriasa.
uite,eu m-am maritat aici in grecia,si nepotii mei probabil ca nu vor vorbi limba romana.
ce va ramane,din tot ce las copiilor mei?
doar obiceiurile sanatoase,si iubirea.
preotii au datoria,resonsabilitatea asta,sa invete lumea sa faca ce e pentru binele ei.
sa ne puna pe drumul bun,sa ne dea speranta,intelegere,iubire,atunci cand nu o gasim altundeva decat in biserica.
sa ne uneasca.
cei cu aceeasi credinta,sunt cumva uniti.
se iarta,se ajuta,etc.
ne amintesc de dzeu,de iertare,de posibilitatea de fi mai buni.
am intalnit preoti responsabili si credinciosi.
nu sunt valabile generalizarile.....
d
daniilia
Postat pe 15 Noiembrie 2011 16:53
Pai daca preotii ar fii copiii lui Dumnezeu atunci ar fii constructivi si s-ar vede ceva in urma lor......Pt ca logic vorbind Dumnezeu este constructiv,,,,michiduta este distructiv.....
Si ca sa te numeste copilul lui Dumnezeu trebuie sa fii un om integru.
INTEGRU...
Un om sincer,,smerit,,,curat la inima,,,vesel etc
Si multi preoti zic ca faptele bune sunt rasplatite in cer,,,,ceea ce nu are nici o logica,,ceea ce spun.
Pt ca faptele bune sunt platite pe pamant.....Daca facem fapte bune,,,acestea ajuta la construirea caracterului nostru...Daca faci fapte bune si nu esti raplatit de oameni,,,pt ca ei sunt saraci sufleteste,,,Dumnezeu te rasplateste,.spiritual,,,ajutatand la construirea ta,,,,sa devii un om intreg la minte,normal,,,integru,sanatos la minte.....Si practic,faptele bune ajuta la construirea caracterului nostru......Dar acum sa putem intelege si Ceea este fapta buna? Fapta buna este sa te comporti frumos,,,,sa dai sfaturi bune,,sa incurajezi,,,chiar daca pe tine nu te incurajeaza nimeni de bine si nu te sfatuieste bine,,,decat foarte putini...Si totusi tu trebuie sa te stradui sa fii asa ca Dumnezeu sa te ajute la construirea ta.......
Pt ca pt acumularea si primrea lucrurior constructive si intelepte trebuie sa muncim....
De asta in primul rand trebuie sa te gandesi ca atunci cand faci lucruri rele,,,trebuie sa stii ca faci lucruri care ajuta la distrugerea caracterului tau....Te distrugi pe tine....distrugand pe altii......construind pe altii te construiesti si pe tine.....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:02
adica zidindu-i definitiv, ca pe Ana lui Manole...:P
eventual cu o mica dispensa: intre gratiile ospiciului, sau ale puscariei, pe cei cu comportament deviant...:DD
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:06
Un copil al lui Dumnezeu este un om integru,constructiv,pozitiv,optimist......Si gandind logic.......
Pt lucrurile folositoare si constructive trebuie sa muncim ca sa le primim,,,adica sa ii ajutam pe altii la construirea lor....chiar daca nu primim nimic de la ei,,,pt ca ei poate nu te pot ajuta pt ca sunt saraci sufleteste.
Dar Dumnezeu este cel care ne rasplateste.......
Pe cand pt lucrurile negative si rele nu trebuie sa muncim pt ca ele vin singure,,,dar acelea te distrug daca le practici....Si asta este logica......Daca nu muncesti esti un nimic.....Cu toate ca poate ai bani,,,dar te poti numi un om de nimic,,,cu bani care esti respectat de oameni pt ca se gandesc ca poate si ei vor obtine ceva..Dar acesta nu este un respect sincer,,,,ci un respect cu interes.
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:09
Dar a fii copilul lui Dumnezeu,,,,nu inseamna ca trebuie sa incurajezi lenea,,,,sa incurajezi nesimtirea,,,sa incurajezi rautatea.....Poti vorbi sa spui ce nu iti convine dar fara rautate.
Si tu ca copil al lui Dumnezeu trebuie sa muncesti ca sa poti manca si bea si nu cersesti de e altii...Ci sa iti bati capul sa poti munci.....si sa te poti intretine.....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:13
Si pt ca altii nu pot sa te ajute pt ca sunt saraci sufleteste....
Atunci cand esti in situatii dificile...Smereste-ti mintea si roaga-l pe Dumnezeu ca sa te indrume si nefacand rau nimanui.....Pt ca duhul lui Dumnezeu sa nu te paraseasca.....
Pt ca smerenia si facand rau,,,,trebuie sa fii smerit si sa il rogi pe Dumnezeu sa te ajute sa te stapanesti de la lucrurile rele,care ne vin spontan si sa te ajute sa fii constructiv cu semenii tai si sa nu ii urasti.......Si atunci cand ai nevoie de sfaturi,,,,smereste-te si Dumnezeu iti va mangaia inima intristata si vei deveni mai puternic si mai optimist.....Eu una asa fac..
Si pot sa zic ca ma simt foarte bine.....
Si ma simt mai puternica,,,de fiecare data cand ma rog,,atunci cand sunt dezamagita de oamenii saraci sufleteste....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:36
Cand spun sarac/-a cu duhul, m-as gandi la tine, irinooka... (si nu doar la tine, din zona asta:P)
dar tu nici macar fericita nu esti...;)
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:40
L-am intrebat pe un preot ca daca esti casatorit cu o persoana,,,si se comporta urat ce trebuie sa faci...Cica zice ca trebuie sa te rogi pt el....Dar ceea ce spune popa nu are nici o logica.....
Degeaba te rogi daca el nu vrea sa se schimbe....Sa se pocaiasca,,,sa devina om cinstit....Pe cand este mai bine ca sa isi mentina nevasta pe postul de servitoare....
Eu cred ca barbatul este asa cum vrea el sa fie....pt ca omul este ceea ce el vrea sa practice
Asa ca puneti bata pe ei,,,,la figurat,,fiti hotarate si spuneti lucrurile pe nume....fiti serioase....si de treaba
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:43
auzi, irinooka...
nu ai infiintat inca grupul crestin "Dabija", al grijuliilor?...
hai ca-ti nominalizez eu vreo cativa prozeliti...;)
:))))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:45
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 22:40:30Cand spun sarac/-a cu duhul, m-as gandi la tine, irinooka... (si nu doar la tine, din zona asta:P)
dar tu nici macar fericita nu esti...;)
:)))
eu pot sa zic ca sunt fericita...pt ca sunt legata cu inima de Dumnezeu si nu am de gand sa il tradez vreodata
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:46
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 22:40:30Cand spun sarac/-a cu duhul, m-as gandi la tine, irinooka... (si nu doar la tine, din zona asta:P)
dar tu nici macar fericita nu esti...;)
:)))
sunt nefericita pt ca vad cat de rau o duc unele femei,,chiar daca multe nu recunosc asta....barbatii nu le pasa de nevestele lor....le pun sa munceasca pana cad in bot...eu nu intru in categoria lor dar ma doare sa vad cum sunt tratate.....apoi eu nu sunt neaparat in cautare de oameni sanatosi, sufleteste.....ci in cautare si de oameni bolnavi sufleteste sa ii ajut cat de cat sa se mai insanatoseasca....nu este usor..dar sincer chiar imi pare rau si vad rautatea lor ca o slabiciune si prostie
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:51
Apoi eu vreau sa am mintea lui Iisus.....Si apoi Iisus nu a venit pe pamant pt cei sanatosi,,,ci pt cei bolnavi...
Asa ca eu dupa ce vad ca omul se face sanatos,,imi vad de drum,,caut altul.....
la construire nu este usor,,,,dar ajutandu-i pe altii te ajuti per tine..
dar sincer imi pare rau pt tristetile lor si pt ca ei nu sunt bine
mi-ar placea ca si ei sa o duca bine
nu poti sa fii fericit doar cand altii o duc rau,,,,
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:56
deocamdata ceea ce vrei sa ai (nu neaparat a lui Iisus - despre minte vorbim!:P), iti lipseste cu desavarsire...:DD
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:58
Pe mine ma afecteaza problemele altora...pt ca duc greu...
mai ales femeile care muncesc pana cad in bot si pe barbati ii doare in...............
doar nu poti sa fii fericit.....cand vezi cum cei din jurul tau se chinuie...incerc sa ii ajut si eu cat mai tin puterile si mintea mea
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 22:59
am remarcat ... "femeile care muncesc pana cad in bot"
nu trebuie sa repeti

de munca iti este frica tie , stiam eu ..
cri_cat
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:02
Pe mine ma afecteaza problemele altora...pt ca o duc greu...
mai ales femeile care muncesc pana cad in bot si pe barbati ii doare in...............
doar nu poti sa fii fericit.....cand vezi cum cei din jurul tau se chinuie...incerc sa ii ajut si eu cat mai tin puterile si mintea mea
barbatii sunt nemilosi
cum pot sa fiu fericita sa vad asa ceva .....cred ca trebuie sa ai o inima de caine asa ca a barbatilor,,,,care ii doar in .............. de tot chiar si de nevestele lor
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:03
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 22:40:30Cand spun sarac/-a cu duhul, m-as gandi la tine, irinooka... (si nu doar la tine, din zona asta:P)
dar tu nici macar fericita nu esti...;)
:)))



se pare ca nu stii nimic despre duh....mai studiaza caci sarac cu duhul nu inseamna ...om cu un handicap de perceptie....
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:04
sigur ca nu, ratzo, dimpotriva... uite, tu de exemplu percepi... dar percepi prost.. nu conteaza, oricum...:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:06
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 23:06:35sigur ca nu, ratzo, dimpotriva... uite, tu de exemplu percepi... dar percepi prost.. nu conteaza, oricum...:PP
:)))
si tu percepi doar lucrurile care iti convin tie...
daca ti s-ar spune hai ca se da de mancare mocca si bani si altceva,,,sa vezi ce repede ai intelege.....dar cand este vorba de munca,,te faci ca vorbesti alta limba si nu intelegi..
stii cum se zice...la placinte inainte,la razboi inapoi
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:11

Senior Member

......"sarac cu duhul,in contextul bibilic inseamna omul nepatimas.Noi oamenii pacatosi nu suntem saraci cu duhul,adica suntem patimasi.Fiecare pacat este un duh necurat iar omul pacatos si patimas este un salas de duhuri,adica de patimi si pacate.Adica duhul maniei,duhul curviei,duhul pizmei,duhul betiei,duhul mandriei,duhul trandaviei,duhul slavei desarte,etc.Deci sarc cu duhul insemana omul care nu este stapanit de nici un duh necurat(sarc cu duhul)adica gol de patimi si pacate,adica omul sfant,desavarsit,omul indumezeit prin har,cu alte cuvinte omul cu sufletul curatit de patimi si pacate.Mai pe inteles,omul sarac cu duhul este templu al Duhului Sfant,caci Sfantul Duh sta in oamenii sarci cu duhul adica in cei curati,oamenii sfinti.Doamne ajuta!
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:13
ia un flit, ratzo...:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:13
nu merge cu flit ... iti dau eu niste graunte rosii ..

ca tot mi se spune rea .. barem sa/mi dau arama pe fata
cri_cat
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:17
da-le de alea pentru soareci...:D:D:D
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:18
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 23:13:59ia un flit, ratzo...:))
si tu percepi doar lucrurile care iti convin tie...
daca ti s-ar spune hai ca se da de mancare mocca si bani si altceva,,,sa vezi ce repede ai intelege.....dar cand este vorba de munca,,te faci ca vorbesti alta limba si nu intelegi..
stii cum se zice...la placinte inainte,la razboi inapoi


ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:19
ingeras,uite cum se dau de gol unii...Iarta/i Doamne caci stiu prea bine ce fac!
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:20
si tu percepi doar lucrurile care iti convin tie...
daca ti s-ar spune hai ca se da de mancare mocca si bani si altceva,,,sa vezi ce repede ai intelege.....dar cand este vorba de munca,,te faci ca vorbesti alta limba si nu intelegi..
stii cum se zice...la placinte inainte,la razboi inapoi


ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:20
De la: eu_geminy, la data 2011-11-15 23:18:44da-le de alea pentru soareci...:D:D:D
:))
eu zic sa le papati voi pt ca stiu ca va plac
ingerasulluptator
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:23
da, ratzo... stiu foarte bine ce fac, spre deosebire de tine, care elucubrezi, cu tzatza irinooka...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 15 Noiembrie 2011 23:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat...cum sa faci fata unei despartiri in timpul sarcinii??? 51 De la: garbo_4771 13 Iulie 2012 13:20
oare cum poti cuceri pe cineva care iti place? 3 De la: luptatoareacurajoasa 9 Mai 2010 22:45
nu stiu ce sa fac 5 De la: anonima20 8 Iunie 2015 15:58
Va este dor de anotimpul cald ? 5 De la: elisabeta_boia 18 Februarie 2012 09:14
ce imi place pe garbo 3 De la: caasandra 8 Iunie 2010 06:39
Setari Cookie-uri