Stiti ce inseamna oameni saraci cu duhul?Adica oamenii fara credinta sunt saraci cu duhul

eu cred ca fiecare are cate un inger pazitor,,,dar omul tot facand rele,,ingerul se scarbeste si pleaca de la el,,si atunci cand un om nu are nici un inger,atunci il ia dracul in toate sensurile si face ce vrea cu el
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:17
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:17:09eu cred ca fiecare are cate un inger pazitor,,,dar omul tot facand rele,,ingerul se scarbeste si pleaca de la el,,si atunci cand un om nu are nici un inger,atunci il ia dracul in toate sensurile si face ce vrea cu el

eu ma refeream mai exact daca crezi k exista ingeri printre noi..nu la ingerul care il avem fiecare de la botez...
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:19
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:19:24
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:17:09eu cred ca fiecare are cate un inger pazitor,,,dar omul tot facand rele,,ingerul se scarbeste si pleaca de la el,,si atunci cand un om nu are nici un inger,atunci il ia dracul in toate sensurile si face ce vrea cu el

eu ma refeream mai exact daca crezi k exista ingeri printre noi..nu la ingerul care il avem fiecare de la botez...
adica la ce fel de ingeri te referi?spirite fii mai explicita te rog
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:23
nu nu ma refeream la spirite..ci la entitati...
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:30
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:30:02nu nu ma refeream la spirite..ci la entitati...
eu cred ca tu esti alta religie si ai invatat in alti termeni....eu cunosc religia in termeni ortodoxi.....
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:33
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:33:32
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:30:02nu nu ma refeream la spirite..ci la entitati...
eu cred ca tu esti alta religie si ai invatat in alti termeni....eu cunosc religia in termeni ortodoxi.....

si eu sunt tot crestin ortodoxa...vad k nu mi ai raspuns la intreabare .dar vorbesti in toate topicurile despre credinta (fericiri,porunci). prea inflacarata nush cum sa spun sa nu ma intelegi gresit...esti ..crezi k daca lupti tu si dai sfaturi lumea va face cum spui tu ?isi va iubi aporpaele si va face fapte bune??etc...eu zic ca fiecare isi stie sufletul si credinta sa..si din cotra nu se lauda in toate forumurile ...
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:41
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:41:25
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:33:32
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:30:02nu nu ma refeream la spirite..ci la entitati...
eu cred ca tu esti alta religie si ai invatat in alti termeni....eu cunosc religia in termeni ortodoxi.....

si eu sunt tot crestin ortodoxa...vad k nu mi ai raspuns la intreabare .dar vorbesti in toate topicurile despre credinta (fericiri,porunci). prea inflacarata nush cum sa spun sa nu ma intelegi gresit...esti ..crezi k daca lupti tu si dai sfaturi lumea va face cum spui tu ?isi va iubi aporpaele si va face fapte bune??etc...eu zic ca fiecare isi stie sufletul si credinta sa..si din cotra nu se lauda in toate forumurile ...
pai faci fapte bune,,dand sfaturi bune si incurajand.....eu nu hranesc parazitii si nu curat si si gatesc dupa barbati puturosi,,pt ca astea nu fac parte din religie ci fac parte din prostie.....Nu dau de mancare la lenesii carora nu le place munca..ci le dau sfaturi si ii incurajez,,daca vor asculta daca nu treaba lor...asta inseamna fapte bune sa ajuti la construire....nu sa dai de mancare la puturosi si sa ii inveti niste lenesi asa cum sunt barbatii pt ca asa i-au invatat femeile fara minte,,,ca cica asa cred ele ca astea sunt fapte bune
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:45
si eu sunt crestin ortodoxa,,,dar nu sunt o fraiera de femeie asa cum sunt alte femei,,,care se supun barbatilor pacatosi care doar asta cunosc si respecta din biblie,,,supunerea femeilor care i-a nascut,care le-a dat viata si le-a dat de crapare....Eu sunt ortodoxa dar nu ma supun barbatului pacatos care nu respecta poruncile,,,adica nu ma supun lui dracul...eu fac fapte bue,,incurajand,,dand sfaturi constructive,,,nu ca majoritatea romanilor,,,sa moara capra vecinului,,,,trebuie sa ai grija cui povesti ca iti merge bine ca iti fac ei ceva ca sa iti mearga rau..
eu dau sfaturi contructive,,,ca semnificatie de fapte bune,pt ca astea sunt fapte bune,,cine vrea ascula,cine nu treaba lor,,,pt ca daca nu le place munca sa nu manance....eu nu dau de manacare la lenesi,,,si nu incurajez lenea si nesimtirea si prostia
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:51
alte femei ortodoxe ii slugaresc pe barbati si dau de mancare la lenesi si incurajeaza lenea ca cica asa cred ele ca sunt fapte bune.....din cauza lor a femeilor fara minte,,,adica crestin ortodoxe,,,barbatii sunt niste putori si asteapta ca femeia sa ii se supuna si sa ii munceasca si sa se lase exploatata,,,,pai vezi prostia femeilor ortodoxe,,pt ca sunt rele si au mentalitatea sa moara capra vecinei,,in loc sa faca ceva pt constructie....dar cum ziceam,,prostii mor de grija altora
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:56
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:51:09si eu sunt crestin ortodoxa,,,dar nu sunt o fraiera de femeie asa cum sunt alte femei,,,care se supun barbatilor pacatosi care doar asta cunosc si respecta din biblie,,,supunerea femeilor care i-a nascut,care le-a dat viata si le-a dat de crapare....Eu sunt ortodoxa dar nu ma supun barbatului pacatos care nu respecta poruncile,,,adica nu ma supun lui dracul...eu fac fapte bue,,incurajand,,dand sfaturi constructive,,,nu ca majoritatea romanilor,,,sa moara capra vecinului,,,,trebuie sa ai grija cui povesti ca iti merge bine ca iti fac ei ceva ca sa iti mearga rau..
eu dau sfaturi contructive,,,ca semnificatie de fapte bune,pt ca astea sunt fapte bune,,cine vrea ascula,cine nu treaba lor,,,pt ca daca nu le place munca sa nu manance....eu nu dau de manacare la lenesi,,,si nu incurajez lenea si nesimtirea si prostia

si daca tu spui lucrurile aste ape toate forumurile crezi k "vreo fraiera de femeie" isi reveni??? eu inteleg ca tu lupti sa fie bine pt fiecare..dar nu cred k ai ales metoda buna..cat despre datul sfaturilor.. o vorba buna nu te costa nik sa o dai...fiecare isi va trai viata cum vrea...fiecare are credinta sa..chiar daca tu incerci sa lupti pt toti..nu poti "salva"sufletul fiecaruia... mai ia o pauza de respiro
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 15:56
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 15:56:19
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 15:51:09si eu sunt crestin ortodoxa,,,dar nu sunt o fraiera de femeie asa cum sunt alte femei,,,care se supun barbatilor pacatosi care doar asta cunosc si respecta din biblie,,,supunerea femeilor care i-a nascut,care le-a dat viata si le-a dat de crapare....Eu sunt ortodoxa dar nu ma supun barbatului pacatos care nu respecta poruncile,,,adica nu ma supun lui dracul...eu fac fapte bue,,incurajand,,dand sfaturi constructive,,,nu ca majoritatea romanilor,,,sa moara capra vecinului,,,,trebuie sa ai grija cui povesti ca iti merge bine ca iti fac ei ceva ca sa iti mearga rau..
eu dau sfaturi contructive,,,ca semnificatie de fapte bune,pt ca astea sunt fapte bune,,cine vrea ascula,cine nu treaba lor,,,pt ca daca nu le place munca sa nu manance....eu nu dau de manacare la lenesi,,,si nu incurajez lenea si nesimtirea si prostia

si daca tu spui lucrurile aste ape toate forumurile crezi k "vreo fraiera de femeie" isi reveni??? eu inteleg ca tu lupti sa fie bine pt fiecare..dar nu cred k ai ales metoda buna..cat despre datul sfaturilor.. o vorba buna nu te costa nik sa o dai...fiecare isi va trai viata cum vrea...fiecare are credinta sa..chiar daca tu incerci sa lupti pt toti..nu poti "salva"sufletul fiecaruia... mai ia o pauza de respiro
pai exact..eu imi traiesc viata cu vreau,,,si imi place ceea ce fac...daca tu ai credinta ta,,treaba ta,,eu o am pe a mea si o manifesc si prin fapte reale....si ca romanilor le merge rau,,este pt ca nu fac nimica ca sa le mearga mai bine...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 16:04
nu prea ai inteles nimik..hai o zi buna in continuare si multa santate
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 16:10
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:10:00nu prea ai inteles nimik..hai o zi buna in continuare si multa santate
nici tu cred ca nu ai inteles nimica.....si tie multa sanatatte si ca Dumnezeu sa iti lumineze mintea si inima
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 16:11
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 16:11:56
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:10:00nu prea ai inteles nimik..hai o zi buna in continuare si multa santate
nici tu cred ca nu ai inteles nimica.....si tie multa sanatatte si ca Dumnezeu sa iti lumineze mintea si inima

:) ce te face sa crezi k nu am mintea si inima luminata??? doar pt k am schimbat cateva vorbe??? te inseli,..dar cum spuneam, fiecare are inima sufletul si viata sa...sanatate si multa LUMINA in continuare
Iryna_Iry
Postat pe 19 Noiembrie 2011 16:15
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:15:33
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 16:11:56
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:10:00nu prea ai inteles nimik..hai o zi buna in continuare si multa santate
nici tu cred ca nu ai inteles nimica.....si tie multa sanatatte si ca Dumnezeu sa iti lumineze mintea si inima

:) ce te face sa crezi k nu am mintea si inima luminata??? doar pt k am schimbat cateva vorbe??? te inseli,..dar cum spuneam, fiecare are inima sufletul si viata sa...sanatate si multa LUMINA in continuare
un om care este doar py el,,nu are pe Dumnezeu in inima si in mintea lui..eu gandesc logic
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 21:32
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 21:32:59
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:15:33
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-19 16:11:56
De la: Iryna_Iry, la data 2011-11-19 16:10:00nu prea ai inteles nimik..hai o zi buna in continuare si multa santate
nici tu cred ca nu ai inteles nimica.....si tie multa sanatatte si ca Dumnezeu sa iti lumineze mintea si inima

:) ce te face sa crezi k nu am mintea si inima luminata??? doar pt k am schimbat cateva vorbe??? te inseli,..dar cum spuneam, fiecare are inima sufletul si viata sa...sanatate si multa LUMINA in continuare
un om care este doar pt el,,nu are pe Dumnezeu in inima si in mintea lui..eu gandesc logic
ingerasulluptator
Postat pe 19 Noiembrie 2011 21:35
"Fericiti cei saraci cu duhul, ca a acelora este imparatia cerurilor"
Prin cuvintele "saraci cu duhul" se inteleg acei oameni care niciodata nu socotesc, ca au agonisit din destul invataturi folositoare, deprinderi frumoase, fapte bune si tot felul de comori sufletesti si niciodata nu se ingamfeaza cu ceea ce au, niciodata nu se dau lenei, ci necontenit se straduiesc pe calea binelui si roaga staruitor pe Dumnezeu sa le dea ajutorul Sau, ca sa o scoata la bun sfarsit. Acestor suflete, vesnic framantate de dorul de mai bine, Mantuitorul le fagaduieste odihna si fericirea vietii de veci, caci acesta este intelesul de aici al zicerii "imparatia cerului".
("Explicarea celor 9 fericiri".Parintele Galeriu)
carco
Postat pe 21 Noiembrie 2011 01:11
obiceiurile rele trebuie invinse....pacatele care ne invaluie trebuie biruite si obiceiurile rele trebuie invinse.Inclinatiile si preferintele gresite trebuie dezradacinate,iar emotiile si temperamentul nostru vor fii innoite prin influenta Duhului lui Dumnezeu..Cand ne opunem obiceiurile noastre rele,acestea vor exercita cea mai puternica rezistenta,dar daca lupta continua,in mod perseverent si energic,ele pot fii invinse
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:11
Harul lui Hristos sfarama lantul obiceiurilor rele.
Prin har,omul este facut in stare sa sfarame lantul obiceiurilor rele.Aceasta este singura putere care il face sa mearga pe calea cea dreapta,si sa ramana statornic.Prin puterea lui Hristos,multi barbati si femei au reusit sa rupa lantul obiceiurilor pacatoase.
Ei au renuntat la egoismul lor,Cei profani au devenit religiosi,alcoolici au devenit abstinenti,cei imorali au devenit curati
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:18
gandurile curate si faptele bune pot deveni obiceiuri....Puterea stapanirii de sine se dezvolta prin exercitare,Printr-o repetare constanta,ceea ce poate parea dificil la inceput devine usor,pana cand gandurile si actiunile corecte devin obisnuinta.
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:21
obiceiurile sunt esentiale in viata religioasa.
In fiecare dimineata,consacrati intreaga voastra fiinta-sufletul,trupul si spiritul lui Dumnezeu.
Deprindeti obiceiul de a petrece timp in acte devotionale si incredeti-va din ce in ce mai mult in Mantuitorul vostru.Puteti crede cu toata convingerea ca Domnul Iisus va iubeste si doreste sa cresteti si sa atingeti dimensiunile caracterului Sau.
El doreste sa va dezvoltati si sa va intariti in toata plinatatea iubirii divine.Astfel veti reusi sa cunoasteti si sa intelegeti valoarea suprema a timpului si a eternitatii Amin
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:29
asa Irinuca draga. doar suntem in post.
Da/ne caile de urmat si de spalat pacatele ..
cri_cat
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:34
Cel care ii ajuta pe altii se ajuta pe sine.Multi oameni se afla in intuneric.Si-au pierdut orientarea si nu stiu in ce directie sa mearga.Cei care sunt derutati de dificiultati sa caute pe altii la fel de dezorientati,si sa le adreseze cuvinte de incurajare si de speranta.Vor fii mangaiati tocmai prin cuvintele de mangaiere pe care le rostesc pt cei impovarati de necazuri.Cel care ii ajuta pe altii se vor ajuta pe ei insini sa invinga propriile dificultati.Bucuria va lua locul tristetii si amaraciunii.
Niciunul dintre aceia care procedeaza in felul acesta nu va continua sa ramana in intuneric.deorece intunericul lor se va lumina ca lumina zilei,de amiaza
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:41
Iete, Ingerasul Luminator!
SAL
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:44
Grija mare Irinooko , sa nu te umfli de mandrie ca si Satana a fost inger de lumina si vezi c-a fost detronat din cauza infatuarii!
SAL
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:46
Fiintele omenesti au nevoie unele de altele.
In planul lui Dumnezeu.fiintele omenesti au fost create asftel,incat sa aiba nevoie unele de altele.Ce lucrare binecuvantata s-ar realiza,daca toti oamenii ar face ceea ce le sta in putinta pentru a-i ajuta pe cei care au nevoie de ajutorul lor,in simpatie si dragoste.
Fiecare este inzestrat de Dumnezeu cu talente specifice.Fiecare dintre noi este dependent de ceilalti si toti,laolalta,depindem de Hristos.Talentele noastre se perfectioneaza si se dezvolta numai prin indeplinirea unei slujiri lipsite de egoism.
ingerasulluptator
Postat pe 21 Noiembrie 2011 21:51
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-01 13:34:09Oare preotii sunt saraci cu duhul? Ei au studuat biblia,,dar ei nu sunt sinceri,,,spun doar lucrurile care sunt in favoarea lor si sa nu ii afecteze pe ei nimic si sa trebuiasca sa isi bata capul...eu cred ca preotii sunt mai degraba rai,decat saraci cu duhul....preotii nu sunt sinceri...dar ei sunt barbati,,si barbatii nu au inima


Da, cred ca majoritatea stim, mai ales ca te straduiesti neincetat sa ne dai exemple care sa ne inlature orice dubiu!
charmelen
Postat pe 22 Noiembrie 2011 18:34
si apoi la oamenii la care biserica le zice sfinti...Eu cred ca unii oamenii care biserica le zice sfinti,au fost oameni buni care au facut fapte bune au ajutat neconditionat.si oamenii ii considera sfinti pt ca ei sunt rai
Cat au fost in viata oamenii buni nu au fost respectati si toti aia raii au sarit pe ei ca la loto,acum dupa moarte in loc sa ii lasa sa se odihneasca,,,ca au fost suparati destul de oamenii rai,,,nici nu dupa moarte totusi nu sunt lasati in pace.

oamenii in loc sa munceasca sa se pocaiasca si sa se straduie sa resppecte poruncile si sa nu mai fie asa rai si sa se roage direct la Dumnezeu...si sa ii lase pe credinciosii morti sa se odihneasca in pace.......pt ca atata merita si ei dupa o viata atata de grea traita intre oamenii rai si comozi
pt ca oamenii sunt rai din cauza ca sunt comozi,,,,ei nu fac nimica dar vor sa fie ajutati tot de oamenii buni....
sper ca nici cu mine sa nu faceti asa si dupa moarte sa ma lasati sa ma odihnesc in pace pt ca atata merit si eu,,,ca asa pe pamant este viata grea din cauaza rautatii si prostie oamenilor care fac copiii dar nimic nu ii invata,,,sunt doar niste incurca lumea......adica eu sunt mic,,nu stiu nimic






Asa ca va rog dupa moarte sa nu imi pupati moastele si sa ma lasati ca sa ma odihnesc in pace langa oamenii cu mai multa minte in cer ...eu ma rog la Dumnezeu sa imi faca si mie un locusor cat de mic in cer,,acolo unde sunt oamenii cu mai multa minte
ingerasulluptator
Postat pe 23 Noiembrie 2011 22:09
promit ingerasule, n-o sa-ti pupam nimic, relaxeaza-te sa n-ajungi prea devreme in ceruri cu atitudinea asta a ta atat de serafica!
charmelen
Postat pe 23 Noiembrie 2011 22:12
De la: charmelen, la data 2011-11-23 22:12:26promit ingerasule, n-o sa-ti pupam nimic, relaxeaza-te sa n-ajungi prea devreme in ceruri cu atitudinea asta a ta atat de serafica!
adica ce vrei sa zici ca trebuie sa am mai degraba o atitudine de mironosita si de martira ca sa ajung in cer...
Cica sfintii martiri care nu au vrut sa schimbe nimic intre oameni,,,au facut pe martirii.....
adica ca sa ajung mai repede in cer trebuie sa fac si eu ca ei...
gata am inteles smecheria
ingerasulluptator
Postat pe 23 Noiembrie 2011 22:19

Recomandari

Setari Cookie-uri