Stiti ce inseamna oameni saraci cu duhul?Adica oamenii fara credinta sunt saraci cu duhul

Oare preotii sunt saraci cu duhul? Ei au studuat biblia,,dar ei nu sunt sinceri,,,spun doar lucrurile care sunt in favoarea lor si sa nu ii afecteze pe ei nimic si sa trebuiasca sa isi bata capul...eu cred ca preotii sunt mai degraba rai,decat saraci cu duhul....preotii nu sunt sinceri...dar ei sunt barbati,,si barbatii nu au inima
ingerasulluptator
Postat pe 1 Noiembrie 2011 13:34
prapadenie iar aberezi!
pune mana si citeste Biblia, si apoi vezi ce inseamna cei saraci cu duhul...
parascovenie ce esti...
"fericiti vor fi cei saraci cu duhul, caci a lor va fi imparatia cerului!"
cum sa fie imparatia cerului a unuia fara credintza....
ti-ai pus vreodata intrebarea?
dupa ce ca esti gramada, mai faci si valuri
alfheim
Postat pe 1 Noiembrie 2011 14:08
Traducerea corecta zice-se ca ar fi "Fericiti cei care cersesc duhul".
Iar interpretarile sunt multiple.
nathalie
Postat pe 1 Noiembrie 2011 14:15
eu cred ca se refera....Fericiti sunt cei smeriti,,,care se cred saraci cu duhul si vor sa se imbogateasca cat mai mult spiritual....Faptul de a fii smerit,,inseamna de a fii umil,,da sa ai demnitate,,,,dar sa fii smerit,si mereu sa vrei sa te te imbogatesti cu duhul,,prin facand fapte bune,,,,si Dumnezeu fiind Imparatul sufletelor te va rasplati mereu spiritual...fiecare fapta buna este un pas inainte
ingerasulluptator
Postat pe 2 Noiembrie 2011 00:04
saracutza de tine..... !!!! ia uite si aici... tot ceva care deja te deranja..... !!!! numa ca astea-s reale !



Cum isi gasesc sotiile viitorii preoti.

http://www.gandul.info/magazin/afacerea-sotia-si-parohia-cum-isi-cauta-neveste-viitorii-preoti-motanul-danila-dracusorul-cristian-si-alec-la-suflet-copil-in-rest-barbat-8128798
asta este site-ul!

http://www.cetatea-crestina.org/cgi-bin/familia/despre.pl

de laaaaa.... nu conteaza ! de la cineva important !!!
barboneli
Postat pe 2 Noiembrie 2011 00:42
esti nebunatic,
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:52
barbo noty boy

Eugenia69
Postat pe 3 Noiembrie 2011 12:59
Oare de unde are linkul?

Io am primit de la capsunica
Axl_22
Postat pe 3 Noiembrie 2011 13:01
Eugenia69
Postat pe 3 Noiembrie 2011 13:11
Pai preotii si-au pus niste straie de haine preotesti si vor sa fie credibil....Si oamenii cand vad un preot..mai ,mai ca vor sa il pupe si sib coada,,,pt ca cred ca preotul o sa ii faca sa ajunga in rai....Si cum oamenii se uite mereu la eticheta decat la continut,sunt usor de dus in erori.....Eu una nu ma uit la eticheta,,pt ca nu vreau sa fiu dusa in eroare....Dar preotii sunt niste sarlatani,,care manipuleaza lumea si le este foarte usor pt ca majoritatea oamenilor sunt inapoiati ,nu sunt crestini adevarati,,,,,adica nu isi traiesc viata dupa invataturile lui Hristos....Pt ca asta inseamna sa fii crestin....sa iti traiesti viata dupa invataturile lui Hristos.....Pt ca exista multe culturi in lume,,,ortdoxi,,baptisti,catolici,,,dar cati crestini adevarati sunt in aceste culturi...ei se ascund in spatele religiilor,,,in spatele unur formalitati dar ei nu fac voia lui Dumnezeu,,nu isi traiesc viata dua invataturile lui Hristos
ingerasulluptator
Postat pe 3 Noiembrie 2011 13:28
Ingerash, mai bine razi, cum ai facut !
Lasa, preotii, sa-si caute neveste, pe net!
Axl_22
Postat pe 3 Noiembrie 2011 13:33

Senior Member

......"sarac cu duhul,in contextul bibilic inseamna omul nepatimas.Noi oamenii pacatosi nu suntem saraci cu duhul,adica suntem patimasi.Fiecare pacat este un duh necurat iar omul pacatos si patimas este un salas de duhuri,adica de patimi si pacate.Adica duhul maniei,duhul curviei,duhul pizmei,duhul betiei,duhul mandriei,duhul trandaviei,duhul slavei desarte,etc.Deci sarc cu duhul insemana omul care nu este stapanit de nici un duh necurat(sarc cu duhul)adica gol de patimi si pacate,adica omul sfant,desavarsit,omul indumezeit prin har,cu alte cuvinte omul cu sufletul curatit de patimi si pacate.Mai pe inteles,omul sarac cu duhul este templu al Duhului Sfant,caci Sfantul Duh sta in oamenii sarci cu duhul adica in cei curati,oamenii sfinti.Doamne ajuta! '
ratuscaceaurata
Postat pe 5 Noiembrie 2011 19:52
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-05 19:52:24
Senior Member

......"sarac cu duhul,in contextul bibilic inseamna omul nepatimas.Noi oamenii pacatosi nu suntem saraci cu duhul,adica suntem patimasi.Fiecare pacat este un duh necurat iar omul pacatos si patimas este un salas de duhuri,adica de patimi si pacate.Adica duhul maniei,duhul curviei,duhul pizmei,duhul betiei,duhul mandriei,duhul trandaviei,duhul slavei desarte,etc.Deci sarc cu duhul insemana omul care nu este stapanit de nici un duh necurat(sarc cu duhul)adica gol de patimi si pacate,adica omul sfant,desavarsit,omul indumezeit prin har,cu alte cuvinte omul cu sufletul curatit de patimi si pacate.Mai pe inteles,omul sarac cu duhul este templu al Duhului Sfant,caci Sfantul Duh sta in oamenii sarci cu duhul adica in cei curati,oamenii sfinti.Doamne ajuta! '
Eu cred ca mai degraba se refera...Saraci de Duhul sfant...saraci sufleteste,,,suflet sarac...un om plin de duhuri rele,,se numeste posedat...sarac cu duhuk mai degraba se numesc saraci spiritual...
ingerasulluptator
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:49
un om pacatos se numeste om demonizat....un om cu credinta curat se numeste plin de Duhul sfant...Dumnezeu este un duh si el se salasuieste in oamenii curati....Si Dumnezeu se salasuieste si in oamenii pacatosi,,daca pacatosii il lasa pe Iisus sa faca curatenie,,,sa fie smeriti sa renunte la rautatile lor si sa il roage pe Dumnezeu sa vindece neputintele si sufletele lor
ingerasulluptator
Postat pe 5 Noiembrie 2011 22:53
ai facut Teologia?
ratuscaceaurata
Postat pe 6 Noiembrie 2011 18:53
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-06 18:53:59ai facut Teologia?
Da eu studiez mereu in fiecare zi teologia..Dar cu Iisus
ingerasulluptator
Postat pe 6 Noiembrie 2011 21:22
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-06 21:22:09
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-06 18:53:59ai facut Teologia?
Da eu studiez mereu in fiecare zi teologia..Dar cu Iisus




mai ai colegi de an?
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:09
are colegi de salon, ratzusco...
pe tine...:D:D:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:14
De la: eu_geminy, la data 2011-11-09 00:14:19are colegi de salon, ratzusco...
pe tine...:D:D:D
:)))



pe tine
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:19
ratusco, esti multilaterala, ma surprinzi!...
sincer, nu stiam ca esti si papagal_itza...:P
dar in schimb, ma asteptam sa poti fi...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:20
ai uitat ca facem parte din acelasi regn?papagalule
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:25
e clar, ti s-a zgariat discul... :D
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:28
. punct
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:29
ce parere ai...e periculos in Afganistan?
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:35
du-te sa verifici...
n-ar fi nicio pierdere...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:36
vb serios
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:37
si el ....
jeanette40
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:41
vb in locul lui?
ratuscaceaurata
Postat pe 9 Noiembrie 2011 00:44
pe oricine as lasa sa vorbeasca in locul meu, ti-ar face fatza cu succes, ratzo...

PS: de cainele meu nu mai zic...
el deja recita poezii musafirilor, nu-si strica stilul cu tine...
:PP
:))))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 01:53
De la: ingerasulluptator, la data 2011-11-06 21:22:09
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-11-06 18:53:59ai facut Teologia?
Da eu studiez mereu in fiecare zi teologia..Dar cu Iisus


asa se epune acuma? ca "studiezi"?!...
si "Iisus" ala de unde e?!... cum de s-a milostivit de tine?!:D
l-ai fraierit, ai?!:))))
eu_geminy
Postat pe 9 Noiembrie 2011 04:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
boala secolului 21.... 71 De la: Axl_R 30 Septembrie 2012 16:09
vreau parerile voastre sincere! 11 De la: iasomia 26 Ianuarie 2010 15:17
Relatia dintre un barbat varsator si o femeie scorpion ar merge? 18 De la: eladaela 27 Octombrie 2009 09:56
Ce inseamna a fii un om cuminte dupa parerea voastra? Dupa parerea mea un om se numeste cuminte atunci cand isi vede de treaba lui si nu profita de slabiciunea si prostia a nici unui om.Oare exista asa ceva? 22 De la: ingerasulluptator 21 Aprilie 2012 12:26
2010 7 De la: sunset474 5 Ianuarie 2010 12:43
Setari Cookie-uri