bacalaureat 2011-dezastru

Ce parere aveti despre propunerea unora ca elevii cazuti la bac ,sa fie totusi admisi la facultate!?
aida71
Postat pe 10 Octombrie 2011 16:53
eu propun....sa fim admisi la facultate inca din prima zi de gradinita
Eugenia69
Postat pe 10 Octombrie 2011 17:20
Asta i Romania!Si ne miram ca toti ne dau cu sutul,iar cativa vin si ne cumpara copiii inteligenti c

are ne au mai ramas! Ca pe asti a cazuti la Bac nu i vrea nimeni!Sau poate i vrea vreun partid?
aida71
Postat pe 11 Octombrie 2011 01:42
De la: aida71, la data 2011-10-11 01:42:14Asta i Romania!Si ne miram ca toti ne dau cu sutul,iar cativa vin si ne cumpara copiii inteligenti c

are ne au mai ramas! Ca pe asti a cazuti la Bac nu i vrea nimeni!Sau poate i vrea vreun partid?




despre examenul de titularizare al profesorilor ...care a fost si el un mare dezastru...ce parere ai?
ratuscaceaurata
Postat pe 11 Octombrie 2011 05:51
auzi, ratusco... vaz ca bagi topice apocaliptice la greu.
da'incerci si tu, ce sa zic.

imi amintesti de un amic care mergea pe principiul: "incerc la 100 de fumei simultan, si daca macar una pica la pat, inseamna ca a meritat"...:P

:))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2011 09:48
1%
ce succes avea prietenul tau ...
cricat
Postat pe 11 Octombrie 2011 09:49
De la: aida71, la data 2011-10-10 16:53:29Ce parere aveti despre propunerea unora ca elevii cazuti la bac ,sa fie totusi admisi la facultate!?


Este cea mai mare greseala.Nu ar fi corect pentru cei ce au luat bacul cu truda. Ce facem? Ce am promova?
Noli
Postat pe 11 Octombrie 2011 09:51
locuri de munca pentru profesorii de la facultate.
unii dintre ei mai incapabili decat elevii fara BAC
cricat
Postat pe 11 Octombrie 2011 09:54
De la: cricat, la data 2011-10-11 09:49:461%
ce succes avea prietenul tau ...


cri, 1% ar fi logica pe care merge cu titlu de principiul succesului minim asigurat, dar se pare ca ajunge in pat cu mult mai multe.:P

daca ne gandim bine, nu se iroseste prea mult, fiindca pentru el e foarte simplu:
nu-si pierde timpul, adreseaza propuneri directe.
:P
:))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2011 10:01
si isi asuma efectul
de a raspunde toate 100 ..
cricat
Postat pe 11 Octombrie 2011 10:03
ala e deja risc, cri...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2011 10:08
nu mai criticati elevii.criticati mai intai profesorii.criticati sistemul,programa incarcata,criticati ministerul invatamantului care are asemenea angajati "de profesie".este un proverb ;"cand sexuiesti o oarba..uite/te si in ochii ei!"asa si voi ....ce tot judecati atat elevii?cauza sunt profesorii si efectul sunt elevii.
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Octombrie 2011 12:52
De la: Noli, la data 2011-10-11 09:51:33
De la: aida71, la data 2011-10-10 16:53:29Ce parere aveti despre propunerea unora ca elevii cazuti la bac ,sa fie totusi admisi la facultate!?


Este cea mai mare greseala.Nu ar fi corect pentru cei ce au luat bacul cu truda. Ce facem? Ce am promova?




ce parere aveti despre profesorii care nu au luat note de trecere la examen dar profeseaza si azi...sau despre altii cu diplome false care inca profeseaza...???
ratuscaceaurata
Postat pe 12 Octombrie 2011 12:58
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-12 12:52:30.ce tot judecati atat elevii?cauza sunt profesorii si efectul sunt elevii.

rato, da copiii astia sunt toti orfani si adoptati de profesori?
esti deja penibila cu insistenta pe o singura latura a problemei
dor72_
Postat pe 13 Octombrie 2011 23:56
Am citit parerile voastre toate,parerile sunt impartite,dar nu inteleg cum cineva poate lua apararea unor ,,dascali,, si ca din cauza lor nu au invatat copii! Am doi copii la facultate,unul din ei are bursa de merit(a intrat cu 10),eu fiind plecata de aproape 11 ani la munca .Copiii mei au invatat singuri,fara meditator(cum e moda)si au trait singuri de 4 ani,s au gospodarit complet(spalat,calcat,gatit,curatenie ,achitarea datoriilor(bineinteles cu bani ce le trimit eu),fara petreceri,nu beau,nu s au luat de droguri)).Acum o sa spuneti(scrieti)ca ma laud,nu este asa .Copiii care au capacitatea de a invata si le place ceea ce fac reusesc mereu.Bieinteles ca i am tinut din scurt,le am interzis multe distractii i ar acum imi multumesc.Nu sunt de acord cu parintii care le ofera copiilor tot fara a cere in schimb nimic.Daca au vrut la mare sau la munte trebuia sa vad notele sau sa discut cu diriginta si cu asta se incheia discutia!Eu cred ca marea parte din vina o poarta parintii ca le a dat dat frau liber si le au acceptat toate mofturilre!
aida71
Postat pe 14 Octombrie 2011 01:02
aida, cam despre asta ziceam si eu...
si copilul meu are program...are si timpul sau...ar si alte activitati, acestea in urma doar daca nu afecteaza rezultatele scolare...si nici nu face ce, cand si cum doreste...

am auzit un parinte spunandu-i dirigintelui : abia astept sa inceapa scoala, ca m-am saturat cu ei acasa...nu mai pot. si avea 2
dor72_
Postat pe 14 Octombrie 2011 16:16
pai de elevi nu s-a ocupat nimeni de ei,apoi ii terorizeaza..nu stiu ce sa zic
ingerasulluptator
Postat pe 14 Octombrie 2011 23:19
doresc ca toti copiii lumii sa aibe posibilitate sa studieze.atunci vom avea o generatie care ne poate schimba viitorul..dar pentru ca acest lucru sa se ntmple trebuie ca si noi ca printi s nu admitem ca profesori cu medii 3,75 la examenul de titulatur sa mai profeseze nici macar cu contract de colaborare,deoarece nu le este permis sa fie angajati .politicienii trebuie sa creeze un sistem social care sa permit tuturor copiilor s studieze in formele de nvmnt existente.
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Octombrie 2011 07:38
DE ACORD CU AIDA.CEA MAI MARE VINA O AU PARINTII,APOI COPII SI LA URMA UNII PROFESORI.CONCEPTIA PARINTILOR DIN ZIUA DE AZI E CA CE L-E TREBUIE COPIILOR SA INVETE CA ORICUM NU-I AJUTA CU NIMIC CEEA CE M-I SE PARE TOTAL AIUREA.SPER SA SE INDREPTE CEVA IN VIITOR CA ALTFEL E JALE.
monandy
Postat pe 15 Octombrie 2011 13:04
De la: monandy, la data 2011-10-15 13:04:27DE ACORD CU AIDA.CEA MAI MARE VINA O AU PARINTII,APOI COPII SI LA URMA UNII PROFESORI.CONCEPTIA PARINTILOR DIN ZIUA DE AZI E CA CE L-E TREBUIE COPIILOR SA INVETE CA ORICUM NU-I AJUTA CU NIMIC CEEA CE M-I SE PARE TOTAL AIUREA.SPER SA SE INDREPTE CEVA IN VIITOR CA ALTFEL E JALE.





greeti,tinerii se intreaba unde vor profesa dupa terminarea facultaii? parintii au o singur vina...c nu schimb definitiv sistemul n care ne blcim contieni dar neimplicai.
ratuscaceaurata
Postat pe 15 Octombrie 2011 19:47
Ce ne mai tot ascundem dupa degete? Invatamantul nu mai e ce a fost. Sunt studenta in anul 1 la facultate si am trecut prin experiente cu profesori foarte buni, extrem de buni dar si cu unii de-a dreptul incopetenti. Si chiar mai mult decat incompetenti...ceea ce e foarte grav :). Sistemul isi are, bineinteles si el vina, faptul ca lucrurile se schimba de la an la an bulverseaza parinti, elevi si profesori la un loc. Parintii au si ei bineinteles rolul lor in educatie, bun sau rau [din pacate cam rau in ultima vreme, din cate observ]/ Dar sa fim seriosi, daca elevul isi doreste cu adevarat sa invete, sa studieze, sa afle, sa ia o nota buna la BAC/Teste nationale/admitere sau orice alt examen, absolut nimic nu il impiedica sa invete! Nimic! Se poate invata si fara profesor. Sursele informationale sunt acum la indemana oricui, mai ales acum, cu internetul. Asa ca, problema principala suntem noi, generatiile tinere, de dupa 90 care se strica din ce in ce mai mult cu fiecare an. Si credeti-ma, vorbeste cineva care are doar 19 ani si care ar trebui, teoretic, sa tina partea elevilor. Ei bine, eu asa vad lucrurile.
Ada666
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:27
Ce va mirati ? Asa profesori, asa BAC si nici gand de mai bine...
Luska
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:44
aici nu ai dreptate, cine vrea invata cine nu...nu asa ca cei care au picat bacul, bravo lor daca nu sunt capabili sa mearga la munca de jos ca nu toti pot fi directori
arabela_paul
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:52
ada666...este parerea ta direct din banca elevilor si studentilor si ti-o respect.insa am si eu o intrebare....ce crezi ca iti rezerva viitorul ..dupa terminarea facultatii?
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:53
vina nu e a profesorilor ci a voastra a elevilor, cand o sa invatati ce inseamna respectul veti primi mai mult, dar atata timp cat nu aveti cei sapte ani de acasa si ii tratati cu spatele asa va trateaza si ei si sincer o meritati, asa ca nu va mai plangeti si macar invatati sa scrieti corect romaneste ca daca ma uit pe ce ati postat sunt destule greseli gramaticala si apropo poate matematica nu o puteti invata singuri dar gramatica limbii romane ....... lasati mult de dorit
arabela_paul
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:56
De la: Luska, la data 2011-10-16 02:44:25Ce va mirati ? Asa profesori, asa BAC si nici gand de mai bine...







ai dreptate.
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 02:58
De la: arabela_paul, la data 2011-10-16 02:56:52vina nu e a profesorilor ci a voastra a elevilor, cand o sa invatati ce inseamna respectul veti primi mai mult, dar atata timp cat nu aveti cei sapte ani de acasa si ii tratati cu spatele asa va trateaza si ei si sincer o meritati, asa ca nu va mai plangeti si macar invatati sa scrieti corect romaneste ca daca ma uit pe ce ati postat sunt destule greseli gramaticala si apropo poate matematica nu o puteti invata singuri dar gramatica limbii romane ....... lasati mult de dorit




ce parere ai despre examenul de titularizare al profesorilor care a fost si el un dezastru?
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 03:12
Sistemul de invatamant este un dezastru...Incepand cu anii de invatamant gimnazial, unde nu se mai dau note , se dau "calificative", clar competitie nu mai exista, apoi continuam cu sistemul liceal, unde daca un copil,in speta eu, are ghinionul sa pice intr-o clasa cu mai multe elemente nepropice invatatului, prin faptul ca acele elemente se mentin prin spagi, si alte cele ..., din nou competitia este stirbita, automat nivelul ,bagajul de cunostinte este unul mediocru chiar sub mediocru.Aici se pune intrebarea "Cum este mai bine: sa fi cel mai bun dintre cei mai prosti;sau sa fi cel mai prost dintre cei mai buni".
Apoi plecand cu un bagaj submediocru de cunostinte la facultate (cu BAC-ul luat si cu examen de admitere),primul an de facultate se descurca, dar in al doilea an ,lacunele din bagajul de cunostinte isi fac cu sigurantza simtita prezenta,si acel copil va avea probleme serioase in a intelege materia predata.( nota bene: eu ma refer la o facultate cu profil tehnic).Apoi daca ,acel copil,mai provine si dintr-o familie care nu il poate intretine la facultate, e nevoit sa se angajeze.Alta problema , am desfiintat facultatea la seral, ca asa a cerut (M)U.E.,deci nu mai exista decat fara frecventa,dar la o facultatea tehnica nu ai cum sa inveti meserie la fara frecventa,deci avem numai la" zi".Ei ce sa vezi programul facultatii este facut de asa natura incat acel copil este nevoit sa faca slalom printre job-uri si (s)cursuri, ca sa se poata intretina.Si acum cu criza asta economica job-uri mai deloc, noul cod al muncii favorabil patronilor =,slabe sanse sa iti poti gasi un job part time care sa te satisfaca financiar si aal programului de lucru.
Apoi la facultate am avut marea surpriza sa invat limbaje de programare,programe de grafica, pe calculatoare, care efectiv nu functionau, Sa invat procedee de lucru, ce nu se mai folosesc inca dn anii "60,si tot felul de penibilitati.

Referitor la subiectul temei, nu cred ca este o ideea buna, atunic ce rost ar mai avea examenul de BAC. Ce rost mai are diferentierea? ce rost mai are ca unul e mai capabil si altul mai putin capabil?
romanticul_pragmatic
Postat pe 16 Octombrie 2011 03:43
la ce sistem de invatamant exista rezultatele se vad ca "lumina zilei"...cat despre admiterea la facultate fara bac, eu sunt si impotriva admiterii la liceu fara examen, deci concluzia e de la sine inteleasa
alina00
Postat pe 16 Octombrie 2011 06:51
De la: romanticul_pragmatic, la data 2011-10-16 03:43:46Sistemul de invatamant este un dezastru...Incepand cu anii de invatamant gimnazial, unde nu se mai dau note , se dau "calificative", clar competitie nu mai exista, apoi continuam cu sistemul liceal, unde daca un copil,in speta eu, are ghinionul sa pice intr-o clasa cu mai multe elemente nepropice invatatului, prin faptul ca acele elemente se mentin prin spagi, si alte cele ..., din nou competitia este stirbita, automat nivelul ,bagajul de cunostinte este unul mediocru chiar sub mediocru.Aici se pune intrebarea "Cum este mai bine: sa fi cel mai bun dintre cei mai prosti;sau sa fi cel mai prost dintre cei mai buni".
Apoi plecand cu un bagaj submediocru de cunostinte la facultate (cu BAC-ul luat si cu examen de admitere),primul an de facultate se descurca, dar in al doilea an ,lacunele din bagajul de cunostinte isi fac cu sigurantza simtita prezenta,si acel copil va avea probleme serioase in a intelege materia predata.( nota bene: eu ma refer la o facultate cu profil tehnic).Apoi daca ,acel copil,mai provine si dintr-o familie care nu il poate intretine la facultate, e nevoit sa se angajeze.Alta problema , am desfiintat facultatea la seral, ca asa a cerut (M)U.E.,deci nu mai exista decat fara frecventa,dar la o facultatea tehnica nu ai cum sa inveti meserie la fara frecventa,deci avem numai la" zi".Ei ce sa vezi programul facultatii este facut de asa natura incat acel copil este nevoit sa faca slalom printre job-uri si (s)cursuri, ca sa se poata intretina.Si acum cu criza asta economica job-uri mai deloc, noul cod al muncii favorabil patronilor =,slabe sanse sa iti poti gasi un job part time care sa te satisfaca financiar si aal programului de lucru.
Apoi la facultate am avut marea surpriza sa invat limbaje de programare,programe de grafica, pe calculatoare, care efectiv nu functionau, Sa invat procedee de lucru, ce nu se mai folosesc inca dn anii "60,si tot felul de penibilitati.

Referitor la subiectul temei, nu cred ca este o ideea buna, atunic ce rost ar mai avea examenul de BAC. Ce rost mai are diferentierea? ce rost mai are ca unul e mai capabil si altul mai putin capabil?



ai expus multe lucruri reale in comentariul tau.ai aderat la aripa tanara a unui partid?sper sa nu te confund.ai profesat in mass/media?cum se implica generatia tanara pentru a schimba acest sistem dezastruos?
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 06:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Metamorfoza 86 De la: elodia_2 24 August 2012 20:14
la bloc 10 De la: Stefania_Negrus_1 28 Septembrie 2016 13:23
BUna lume.... 8 De la: tutankhamon 30 August 2009 23:16
Cateva idei pt organizarea unui bal al francofoniei 1 De la: naomi 7 Aprilie 2010 12:19
valoarea unei femei ..., Cat de mult o apreciati pe femeia care va este alaturi? 48 De la: garbo_19362 30 Ianuarie 2014 23:40
Setari Cookie-uri