bacalaureat 2011-dezastru

De la: aida71, la data 2011-10-14 01:02:49Am citit parerile voastre toate,parerile sunt impartite,dar nu inteleg cum cineva poate lua apararea unor ,,dascali,, si ca din cauza lor nu au invatat copii! Am doi copii la facultate,unul din ei are bursa de merit(a intrat cu 10),eu fiind plecata de aproape 11 ani la munca .Copiii mei au invatat singuri,fara meditator(cum e moda)si au trait singuri de 4 ani,s au gospodarit complet(spalat,calcat,gatit,curatenie ,achitarea datoriilor(bineinteles cu bani ce le trimit eu),fara petreceri,nu beau,nu s au luat de droguri)).Acum o sa spuneti(scrieti)ca ma laud,nu este asa .Copiii care au capacitatea de a invata si le place ceea ce fac reusesc mereu.Bieinteles ca i am tinut din scurt,le am interzis multe distractii i ar acum imi multumesc.Nu sunt de acord cu parintii care le ofera copiilor tot fara a cere in schimb nimic.Daca au vrut la mare sau la munte trebuia sa vad notele sau sa discut cu diriginta si cu asta se incheia discutia!Eu cred ca marea parte din vina o poarta parintii ca le a dat dat frau liber si le au acceptat toate mofturilre!


Corect, Aida... Noi romanii cautam vinovatul in semenii nostri si nicidecum in noi. Daca ne-am asuma fiecare greselile care le facem sunt sigura ca Romania ar fi fost pe o alta pozitie in Europa si in lume.
michu61
Postat pe 16 Octombrie 2011 07:19
asumarea raspunderii? implicare . ...cred ca glumesti....noi papam tot ce ni se arunca ,fasole cu carnati si sarmalute...si apoi dansam cu burta plina dansul pinguinului .
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 07:46
De la: aida71, la data 2011-10-10 16:53:29Ce parere aveti despre propunerea unora ca elevii cazuti la bac ,sa fie totusi admisi la facultate!?

sa inteleg ca si tu ai picat bacul?
MARILENA_25
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:02
'Neata,
Buna intrebare, dar voi de aici, sunteti siguri ca toti"picatii" sunt nepregatiti?
Pai daca da, cum se face caunii au picat iar altii care nu stiu nici sa copieze "bacalaureat" dupa tabla su scris Balareat si au luat bac-ul?
rezultat dezastruos, da cu programa schimbata de 3 ori, cu ore facute pe fuga si in vacarm, cu profesori terminati fizic si psihic, la fele ca noi toti, cu grija, tot mai mare, a zilei de maine, cu facturi, copii, scoli si ce o mai avea fiecare, fara perspectiva unei calificari si tot asa ..............
de ce sa nu se facac selectia naturala, sa mearga la facultate cine vrea, caci sigur pana la finele anului I numai raman decat cei care pot continua studiile atat di punct de vedere intelectual cat si material
sa aveti o zi buna
garbo013668
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:11
"caunii"...".se facac selectia naturala"...s-a facut! sau nu?
Axl_22
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:15
Da,da ai dreptate ,intr-un partid ,ca mai este ceva de distrus in tara asta codusa "de vai steaua lor"
garbo032261
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:20
668,

Nu mai bine se-nscriu direct la doctorat?
Sa nu mai stea toti pretiosii-n drum de-un bac, de-o licenta, maruntisuri de-astea?
nathalie
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:25
Parerea mea este ca cea mai mare vina a "dezastrelor" de la bac si titularizare o au cei de la minister. In primul rand, in anii din urma, au titularizar tot felul de indivizi (nu toti) care s-au trezit in fata elevilor si nu mai stiau ce sa faca, asa ca i-au invatat pe elevi ce stiau si au facut si ei: COPIAT. iar cei care au dat anul acesta titularizare s-au trezit cu niste subiecte pe care nici ministerul nu stia sa le rezolve in totalitate (cica sa demonstreze ei ca viitorii profi sunt incapabili). Si inca ceva: de ce le permite unor dintre vechii profesori sa paraseasca examenul (ca nu stie sa rezolve subiectele) si sa ocupe o catedra cu nota din anii din urma(care a fost luata tot prin copiat, ca atunci se putea)?
astept parerile voastre
ionut78
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:33
Cum poti sa stai in underwear, sa vorbesti despre invatamant si sa vrei sa fii credibil?
E jenant, parol.
nathalie
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:39
Bun, ti-ai schimbat avatarul...
Acum putem dialoga.

Unul din motivele dezastrului este scaderea calitatii educatiei.
Si mai sunt si alte cauze, care tin de demotivarea din sistemul de invatamant.
nathalie
Postat pe 16 Octombrie 2011 09:45
trebuie sa fie nebuni ! Din pacate aceste specimene nu au muncit deloc , poate ar trebui sa invete sa munceasca pur si simplu!
( copilul meu isi petrece timpul la scoala , acasa invata si este preocupata de invatatura acum e momentul , da!) si sa vina un avorton al nepasarii si sa ii ocupe locul de munca in viitor sau si mai rau sa-i fie sef ? De ce tragem spre dezastru , pt ca nu are Abramburica studenti?
Avem nevoie si de palmasi , iar ,, cazutii si cazaturile,, acolo trebuie sa se regaseasca!
BALAJMARIA
Postat pe 16 Octombrie 2011 10:12
Da! si ce ne ofera conducerea acestei tari? Luam bacul, facem facultatea si dupa? si dupa ce facem? stam...ca nu ni se ofera nici macar un loc de munca in domeniu. Se cere experienta in domeniu, dar cum sa faci experienta in domeniu daca nu te angajeaza nimeni tocmai pentru ca nu ai experienta? nu are pic de logica!
multi sunt mult mai preocupati de ce fac dupa facultate...si totusi tara asta nu ne ofera nici o solutie pentru asta.
punkys
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:11
De la: nathalie, la data 2011-10-16 09:25:31668,

Nu mai bine se-nscriu direct la doctorat?
Sa nu mai stea toti pretiosii-n drum de-un bac, de-o licenta, maruntisuri de-astea?


puctul pe i!
daca nu ajungem, licenta...:)) high level!
Ktine
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:31
Facultate ,,,,,
Cea mai mare Geseala a majoritatea PARNTILOR, a majoritatea Profesorilor, chiar si a copilului care refuza de cele mai multe ori sa puna accent pe ceea ce-i place sa faca cel mai mult.
Daca se va tine cont de aceste nimicuri, cum zic unii adormiti, ar disparea saracia, neajunsurile chiar si aceste examinari pentru o diploma fara valoare.
FACULTATEA,,,,, va aduc aminte cu toata dragostea,,,, reprezinta scoala cea mai avansata, scoala cu cele mai noi informatii in meseria pe care o va practica acel student cu toata dragostea.
Cu regret va spun,,,,, foarte multi copii ajung la aceasta scoala fara voia lor, ajung la aceasta scoala pentru o diploma, ajung la aceasta scoala ca sa-si umple timpul liber cu ceva, efectueaza aceasta scoala , stand cu mintea la alte interese, nicidecum sa invete ceva, nicidecum sa practice acea specialitate la care sa dus sa invete.
Asa ca,,, ar fi mult mai bine sa ia o diploma pe merit, fara favoritisme.
Cel mai dureros e , ca majoritatea Parintilor au uitatat de Dumnezeul nostru Creator, au uitat sa le impartaseasca copiiilor acest dar divin, au uitat sa ceara ajutor de la divinitate ca sa-i ajute, sa-i ilumineze pe copiii lor sa faca ceea ce le place, ceea ce le este menit sa faca pe aceasta planeta.
Poate ati observat si voi,,,, in decursul vietii cand ati efectuat o meserie care era sau este in afara celei Meserii Obligatorii , efectuata cu dragoste, cu libertate sufleteasca, fara stres, fara program de lucru, parca sa efectuat cu mai multa seriozitate, cu mai multa constienta, chiar daca aveati lacune, ati pus mana pe o Carte de Specialitate, va-ti documentat cat mai bine si ati efectuat acea lucrare cu cea mai inaltatoare seriozitate. In acel moment daca s-ar da un examen la acea specialitate la-ti lua ???
Dupa voia divina si vointa copiilor nostrii , dupa vointa parintilor, Dumnezeul Nostru Creator sa le daruiasca acea iubire divina infinita si dragoste de viata pe Planeta Pamant alaturi de cei dragi fara limite.
GHEORGHITA
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:39
+ + +
Ktine
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:43
Care ar fi logica? Ce facultate ar putea face un copil care nu a reusit sa-si ia examenele de bacalaureat? In ce domeniu s-ar putea specializa? Nu avem destule vanzatoare "licentiate in drept"?
adela_scridon
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:44
ionut,eu cunosc trei cazuri in care profesorii nu s-au prezentat la bac sau la ore si au lasat sa fie inlocuiti de cunostinte fara studii si diploma.chiar inlocuitoarele au spus ..liber..la copiat!mai stiu alte individe care si-au cumparat diplomele. acest aspect se cunoaste la nivel inalt dar nu se intampla nimic.totul a ramas ..ca la inceput.sistemul in care traim azi este corupt la cel mai inalt nivel...asa ca adio mama ,adio tata ...alta tara m-a chemat.
ratuscaceaurata
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:46
eu cunosc un caz aparte!
deci ADIO!
Ktine
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:50
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-16 11:46:37ionut,eu cunosc trei cazuri in care profesorii nu s-au prezentat la bac sau la ore si au lasat sa fie inlocuiti de cunostinte fara studii si diploma.chiar inlocuitoarele au spus ..liber..la copiat!mai stiu alte individe care si-au cumparat diplomele. acest aspect se cunoaste la nivel inalt dar nu se intampla nimic.totul a ramas ..ca la inceput.sistemul in care traim azi este corupt la cel mai inalt nivel...asa ca adio mama ,adio tata ...alta tara m-a chemat.


da'de ce nu ne spui ADIO noua, tuturor, ratzo?!:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 11:56
Foarte proasta,cum sa devii student,daca nu ti-ai terminat nici liceul?
Te destepti pe parcurs,este o idiotenie-proiectul doamnei senator Andronescu in acest sens-pur si simplu ii acopera pe pustii lenesi si cu figuri in cap,ca materie cenusie de unde-neuronul singuratic si cu hormonii zburdand pe-afara,in rest nimic de capul lor!
garbo162553
Postat pe 16 Octombrie 2011 12:21
eu pe vremea mea am dat examen de bac desi nu a fost usor , si am dat si examen la facultate ...dar se pare ca mai noi se incurajeaza si se promoveaza prostia ......vb aia ....prost la prost trage .... ca un destept nu mai are ce cauta in adunatura asta de prosti din romania !!!!! daca luam de la presedinte si pana la amaratul de elev care nu a luat bacul pute romania de prostie si ne mai miram de ce oamenii desteptzi aleg strainatatea ......pt ca in strainatate se apreciaza capacitatea omului . pacat de aceasta tzara ca am avut n valori in diferite domenii , si de-a lungul istoriei au murit n oameni , poate chiar mii ...ca sa apere aceasta tzara ....si a ajuns unde a ajuns ....felicitari , am ajung tzara de lumea a 3 a !!!!! ganditzi-va ...de la amaratul ala de dac care prostul d ela bac nu stie ....pana la revolutzie .......catzi oameni au murit pt aceasta tzara ??
angelof_love
Postat pe 16 Octombrie 2011 12:29
Hai sa ne gandim la situatia din Romania .... oricine are bani, face facultate! Nu conteaza ca ai bacul sau nu, ai bani, ai diploma! Profesorii nu-si mai dau interesul! Eu sunt la liceu, si profesorii nostrii nici macar nu se deranjeaza sa ne explice, sa faca lectie, ne da lectia pe stick, sa o copiem .... acasa! Chiar credeti ca astia ce nu au bacul nu ajung patroni? :)) Daca au bani si pe cineva in spate noi care invatam si stim carte ajungem sa lucram pentru ei! Si apropo ... imi aduc aminte ca in clasa a9a, voiam sa lucrez la matematica in plus si i-am cerut profesoarei mele o culegere de exercitii ... ghiciti ce mi-a spus: Nu-mi da decat daca iau ore de la el!!! Lumea nu-si permite sa mearga la medidatii, si asa nu te invata nimeni!

Dar cum se zice .... PROST SA FII, NOROC SA AI!
garbo065539
Postat pe 16 Octombrie 2011 13:14
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-16 11:46:37ionut,eu cunosc trei cazuri in care profesorii nu s-au prezentat la bac sau la ore si au lasat sa fie inlocuiti de cunostinte fara studii si diploma.chiar inlocuitoarele au spus ..liber..la copiat!mai stiu alte individe care si-au cumparat diplomele. acest aspect se cunoaste la nivel inalt dar nu se intampla nimic.totul a ramas ..ca la inceput.sistemul in care traim azi este corupt la cel mai inalt nivel...asa ca adio mama ,adio tata ...alta tara m-a chemat.


ahaaaa,
abia acuma inteleg eu ca "in experienta altora" ai gasit un pretext ca sa nu mai faci scoala deloc...
la ce buna scoala... gramatica, kkturi...
banii se pot face cu mult mai usor, nu?!;)
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 13:15
acc. pe ..."liber/a la copiat" !:))

aici...c/p! :D
Ktine
Postat pe 16 Octombrie 2011 13:20
De la: eu_geminy, la data 2011-10-16 13:15:40
De la: ratuscaceaurata, la data 2011-10-16 11:46:37ionut,eu cunosc trei cazuri in care profesorii nu s-au prezentat la bac sau la ore si au lasat sa fie inlocuiti de cunostinte fara studii si diploma.chiar inlocuitoarele au spus ..liber..la copiat!mai stiu alte individe care si-au cumparat diplomele. acest aspect se cunoaste la nivel inalt dar nu se intampla nimic.totul a ramas ..ca la inceput.sistemul in care traim azi este corupt la cel mai inalt nivel...asa ca adio mama ,adio tata ...alta tara m-a chemat.


ahaaaa,
abia acuma inteleg eu ca "in experienta altora" ai gasit un pretext ca sa nu mai faci scoala deloc...
la ce buna scoala... gramatica, kkturi...
banii se pot face cu mult mai usor, nu?!;)
:)))



bai lasatzi scuza asta cu prost sa fi noroc sa ai si datzi vina pe profesori, daca vrei sa invetzi , invetzi si singur .....nu exista nu pot ....exista mu vreau
dar generatzia voastra invatza prin cluburi cu alcool , etnobotanice , droguri , si sex la greu ....ce mai conteaza o cultura generala sau o limba straina ??? fetelle se duc in strainatate si fac trotuarul sau iau exemplul lui proasta de moni si iau un mos cu bani .....si baietzii la ciordeles prin strainatate .
angelof_love
Postat pe 16 Octombrie 2011 14:13
panty_C
Postat pe 16 Octombrie 2011 14:26
De la: angelof_love, la data 2011-10-16 14:13:55

bai lasatzi scuza asta cu prost sa fi noroc sa ai si datzi vina pe profesori, daca vrei sa invetzi , invetzi si singur .....nu exista nu pot ....exista mu vreau
dar generatzia voastra invatza prin cluburi cu alcool , etnobotanice , droguri , si sex la greu ....ce mai conteaza o cultura generala sau o limba straina ??? fetelle se duc in strainatate si fac trotuarul sau iau exemplul lui proasta de moni si iau un mos cu bani .....si baietzii la ciordeles prin strainatate .


mey anghelof...
cu mine vorbeai?:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 15:17
eu cred ca este evident ca nu Ge...
panty_C
Postat pe 16 Octombrie 2011 15:21
nici eu nu cred, pante... ca eu cate o etnobotanica mai trag pe nas cand si cand (a propos, cine-s astea si cum se cum se "trag"?:P),
doar cu secsu la greu stau mai superficial...:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 16 Octombrie 2011 15:26
Nu sunt de acord ca acesti elevi sa fie admisi la facultate intru-cat am crea un precedent. Examenul de bacalaureat nu ar mai avea nici o valoare si ar fi si nedrept fata de elevii care au invatat si au luat acest examen. Aceasta situatie a iesit abia acum la iveala dar ea este de mult.Se stie ca inainte de examen parintii cotizau ca odraslele lor sa ia note mari.Ma bucur ca anul acesta nu le-a mai mers si as vrea sa nu fie doar praf in ochi si sa continue acest lucru iar cine nu invata sa nu treaca.Pentru a trece un examen este nevoie de foarte mult studiu iar generatiile de acum nu stiu ce inseamna a invata.Acum se sta numai prin cluburi si atunci..........Se desfiinteaza si s-au desfiintat multe biblioteci fiindca nu le mai trece nimeni pragul.
Inainte vreme scoala romaneasca era renumita acum..........
Pacat de tara asta.............
garbo230370
Postat pe 16 Octombrie 2011 18:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BUna lume.... 8 De la: tutankhamon 30 August 2009 23:16
cafea 147 De la: garbo_387603 3 Martie 2014 09:22
De ce suntem imbecili in lumea virtuala? 58 De la: duchess1 6 Februarie 2014 13:19
La multi ani ! Urari de toate cele de la forumisti catre forumisti ! 81 De la: barboneli 2 Ianuarie 2014 21:02
ajutor 3 De la: acosac 6 Noiembrie 2011 11:12
Setari Cookie-uri