sentiment de vinovatie,de singuratate.

Draga mea, inteleg ce simti si as dori sa discutam mai multe daca esti de acord.
Iti las un e.mil sa-mi scrii un mesaj, apoi ne regasim.
Nu uita ca nu esti singura niciodata.
maria.renoir@yahoo.it
garbo170425
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:06
Cred ca ai nevoie sa te opresti putin si sa tragi adanc aer in piept, si sa te intrebi ce-ti doresti de fapt. Ceea ce bineinteles conteaza pentru tine,nu ceea ce-ti pasa ce cred altii, am impresia ca ai scris doar asa sa primesti niste raspunsuri...oare tie iti place ce esti tu de fapt acum? In viata avem libertatea de a alege,aici si acum si in fiecare secunda. Sigur ca aceasta libertatea implica responsabilitate, darde fapt ce astepti tu de la tine, lasa viata alor tai, sau a prietenilor, prietenului, tu intreaba-te ce-ti doresti de fapt de la tine !
doinitazabrac
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:10
De la: michelle_, la data 2011-10-03 15:57:22mai pe sleau spus, cauta-ti preocupari... cauta-ti servici, citeste o carte, cauta-ti un hobby, fa ceva...viata e o provocare, mai ales la 22 de ani cat ai


Sa stii ca singuratatea este o stare creata de propria-ti persoana. Pe pamant sunt multi oameni care traiesc singuri dar nu se simt singuri. Gandeste-te ca in primul rand Dumnezeu este altaturi de noi si la bine si la rau. Totul depinde de modul in care gandesti. Gandurile duc la fapte frumoase sau urate.
"Ai grija ce gandesti, gandurile tale devin cuvinte. Ai grija ce spui, cuvintele devin actiuni. Ai grija ce faci, actiunile devin obiceiuri. Ai grija ce obisnuiesti sa faci, obisnuintele devin caracter. Analizeaza-ti caracterul, iti devine destin." Interviu cu Dumnezeu, de Octavian Paler.
Numai bine!
michu61
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:16
Sfatul meu:muta-te separat cu prietenul tau departe de familia ta,treaba lor ce fac,nu ar trebui sa te afecteze,trebuie sa te distantezi de ei,vezi-ti de viata ta si nu o sa te mai afecteze nimic din ce se intimpla in casa ta in prezent.Succes,viata este frumoasa,esti tinara si trebuie s-o traim asa cum este cu bune si cu rele,nu mai fii trista si pesimista ca nu ajuta la nimic sa stii!
Stii vorba aia:cele rele sa se spele,cele bune sa se adune!
garbo162553
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:27
Zack,

Eu n-am vazut bataie de joc, dar indicatoare de iesire da, empatie da.

In cele mai pertinente recomandari era impulsionata sa-si gaseasca o preocupare pentru a-si umple garla de timp liber. Cum de nu le-ai vazut?

Printre aceste preocupari, intr-adevar ar fi cazul sa se numere si studierea limbii romane.

nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:27
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:37
Amuzat, Ge?

Bonjour.
nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:43
hello, nat!...
mai degraba, zambesc.
la aparitia unei pete de culoare...;)
:))
eu_geminy
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:53
o culoare plucuta, face chipul numai zambete
http://www.youtube.com/watch?v=yzN-hBvIm38&feature=related
Noli
Postat pe 9 Octombrie 2011 14:59
te cred ca te simti foarte singura si descurajat e un adevarat circ la tine in familie,daca vezi ca iubitu nu iti este alatru renunta nu are rost sa sti langa cineva cer nu te sprijna ,daca ar tine la tine nu s-ar purta asa ,un om care tine la tine chiar daca in nu esxista sentimente de iubier te ajuta, daca el nu este alturi de tine cand ai nevoi nu te merita,poate e greu acum sa renunti la el dar o sa iti fie mai bine mai incolo. Iti dau un sfat deschidete in fata lui Dumnezeu mergi la biserica si roaga-te sincer la Dumnezeu sa stii ca este doar o incercare dechide-ti sufletul catre Dumnezue si o sa veszi ca rezultatele nu o sa inceteze sa apara,daca crezi cu adevarat in Dumnezu o sa veiz ca totul o sa fie bine trebuie sa crezi cu adevarat.Iti spun acest lucru ca eu am avut o bola grava leucemie acum 4 ani si Dumnezue m-a salvat era sa mor dar am avut incredere si acum sunt bine sanatoasa sa stii ca Dumnezue exista si ne ajuta poate de multe ori suntem egosti si zicem ca nu ne ajuta ce nu ne da in acel moment ceea ce cerm dar el ne da atunci cand suntem capabili sa primim ceea ce am cerut.
ai incredere si o sa vezi ca totul o sa fie bine gandeste pozitiv si totul o sa fie bine .
Sper sa aud numai de bine cand o sa mai vad ceva postata de tine.
iti doresc numai fericire si o sa vezi ca Dumnezue face minuni si totul o sa fie bine,nu uita ia incredere.
garbo090064
Postat pe 9 Octombrie 2011 15:34
Io pana la Dumnezeu, ma mananca sfintii
Noli
Postat pe 9 Octombrie 2011 15:40
ideea e ca cei care decid sa ceara un sfat aici ar trebui sa il primeasca, nu sa fie atacati cu comentarii de genul "nu stii gramatica limbii romane si inainte de a aduce in discutie problema ta cea neimportanta si de a ne plictisi pe noi aici, trebuie sa pui mana pe carte"; daca citesti primul mesaj pe care fata asta l-a primit e unul in care este jignita; chiar daca i s-a dat si un sfat, cum crezi ca s-a simtit ea sa citeasca si criticile de rigoare de la care unii dintre voi nu se pot abtine? criticand nu ajuti; poti spune ce ai de spus fara sa ataci si fara sa jignesti; ma bucur ca au fost atat de multe alte persoane care au putut trece peste greselile ei gramaticale si care au ales sa fie de ajutor; a critica si a fi sarcastic e usor pt unele persoane; mai dificil cred eu e sa dai dovada de delicatete suflteasca.
s_ela27
Postat pe 9 Octombrie 2011 15:59
De la: zack, la data 2011-10-09 13:37:03Cred ca fata asta chiar ne cere ajutorul. Incetati sa va mai bateti joc de ea. Sunt sigur ca daca a apelat la noi, a facut-o pentru ca nu vede iesirea. Hai sa facem abstractie cu totii de greseli gramaticale, cata scoala are, etc.


Ai dreptate ,Zack! Este copleshita... Mie putzin imi pasa de gramatica ei la ora asta. Ma gandesc doar ca trebuie ajutata sa nu clacheze. Cat timp sunt in shcoala, copiii trebuie sustzinutzi. Mi se pare ca a ieshit prea buna la cata sustzinere a avut din partea familiei...
boji
Postat pe 9 Octombrie 2011 17:23
De la: nathalie, la data 2011-10-09 14:27:34Zack,

Eu n-am vazut bataie de joc...


Ba da, Nathalie, a fost shi bataie de joc :(... Va urmaresc postarile de ceva vreme. In tine aveam mai multa incredere ca apreciezi mai corect anumite situatzii. Unii scriu doar de dragul de a scrie pe aici, pentru ca asha s-au invatzat. Cum apare un nou topic raspund cam aceleashi persoane. Ba mai mult, incep saluturile shi discutziile intre ele... Eu am o intrebare , insa, nu acorzi primul ajutor unui om decat dupa ce mai studiaza putzin limba romana?! Panseaza-i ranile shi apoi , cand este convaleshcent mai vezi ce faci cu el...
boji
Postat pe 9 Octombrie 2011 17:36
De la: Persia, la data 2011-10-03 15:31:36ooaaaauuuuuuuuu esme,

Crezi ca a inteles mesajul?!
Rekha13
Postat pe 9 Octombrie 2011 18:42
Boji,

N-as dori sa vorbim impreuna si sa ne intelegem separat...

N-a fost bataie de joc. Nu in optica mea.
Ca punctul tau de vedere nu concorda, e alta mancare de peste. Nu incerc sa te conving.

In ceea ce am citit aici, am vazut exact cum am spus, imbolduri adresate domnisoarei, de a-si construi o viata si etc. Perfect corect. Si complet.

A, ca tonul folosit nu era cel cu care mangai un convalescent, e cu totul alta socoteala (nici domnisoara nu e intr-o astfel de situatie) Numai ca de data asta, nu el face muzica.

Ce cred de fapt, este ca pe tine te-a deranjat, mai mult decat raspunsul meu adresat lui Zack, sa vezi saluturile userilor si o... conspiratie, sau ce-oi crede tu, in legatura cu SCRIEREA CORECTA IN LIMBA ROMANA. Reguli la a caror aplicare nici eu nu fac rabat.
nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 18:44
De la: zack, la data 2011-10-09 13:37:03Cred ca fata asta chiar ne cere ajutorul. Incetati sa va mai bateti joc de ea. Sunt sigur ca daca a apelat la noi, a facut-o pentru ca nu vede iesirea. Hai sa facem abstractie cu totii de greseli gramaticale, cata scoala are, etc.

eu cred ca daca facem abstractie, pierdem esenta....prea sunt legate unele de altele
dor72_
Postat pe 9 Octombrie 2011 18:46
Elegant spus...

Ciao!
nathalie
Postat pe 9 Octombrie 2011 19:49
...tu,Alfheim...te crezi cumva Dumnezeu??....chiar de data asta ai trantit un raspuns de dragul de a scrie...si ai o acreala in tineeeeee.. nu mai judeca tu lumea!!!!
garbo028998
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:06
Axl_22
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:20
De la: garbo101131, la data 2011-10-09 08:30:26As vrea sa-ti raspund, sa vorbesc cu tine, dar nu stiu ce varsta ai.
Ai terminat liceul?....cu ce te ocupi inainte de a face curat dupa toti....inainte de a astepta sa fii bagata in seama?....
Draga mea, cunosc sentimentul si crede-ma , poti sa-ti rezolvi situatia.
Daca doresti sa vorbim ,raspunde si da-mi detalii.
Situatia ta nu este atat de grava, trebuie doar sa iei niste hotarari legate de tine ca om.
Esti importanta, cea mai importanta si trebuie sa-ti vezi tu valoarea.
Nu esti invizibila....nu-i lasa sa-ti faca asta,pentru ca asa o sa traiesti toata viata.
Cred ca esti foarte tanara , nu ai parte de afectiune, respect, siguranta.
Dar stiu ca esti un om valoros , cu multe calitati, care trebuie sa iasa la lumina, sa-si gaseasca drumul.
Astept sa raspunzi daca vrei si ai intrebari.

O prietena mai mare,

Raphaella



cam asa ceva am doar 22 de ani. pai uneori asa ma simt ca sunt invizibila. liceul l-am terminat acum doi ani.nu ma ocup cu mare lucru. ma mai invart si mai vand parfumuri,altceva nu prea mare lucru. din casa nu ies nici fara prietenu meu nici cu el,el are mereu aceeasi scuza ca mai bine se odihneste dupa o saptamana de lucru,intr-un fel il inteleg pt ca atunci cand am lucrat ma trezeam la ora 4 dimineata ca sa ajung la locul de munca si apoi veneam acasa si continuam acasa cu treburile. ceea ce ma deranjeaza e ca atunci cand firma unde lucreaza le deconteaza la fiecvare 3 luni sa mearga la un suc si la o pizza,cu colegii lui iasa chiar daca e in cursu saptamani. eu stau in casa spal dupa fiecare fac mancare si restu. si cand ma cheama vreo fosta colega la suc sau ceva de genu nu are chef.
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:28
De la: garbo020705, la data 2011-10-09 11:44:07sentiment de vinovatie?de ce?trebuie sa faci ceva pentru tine,ce scoala ai terminat?trebuie sa-ti gasesti un job,ai pus 2000 cv-uri mai pune 2000,trebuie sa fie ceva si pentru tine,in fiecare zi trebuie sa faci ceva ce iti place tie nu trebuie sa astepti nimic de la nimeni,toti au problemele lor,ai asteptari de la altii ,de la tine nimic



am terminta ca si tehnician electoronist.
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:39
652 ... orice munca legala este buna, nu trebuie sa cauti neaparat pe calificarea ta. Totul e sa te impaci cu tine si sa ceri mai mult de la tine si mai putin de la ceilalti.
Mai este un pericol in cuplurile in care unul are de lucru si celalalt nu. Cel care lucreaza vine acasa obosit si abia asteapta sa se odihneasca iar celalalt abia asteapta sa se plimbe, sa vorbeasca, doar acest moment l-a asteptat toata ziua.
Si .. de ce trebuie sa iasa si el cu tine si cu colega ta la un suc? Mergeti singure, vorbiti de toate si nimic...
cricat
Postat pe 10 Octombrie 2011 08:51
Ar fi cazul sa studiezi sa faci ceva pt tine sa te impaci cu tine, sa stii ceea ce vrei sa faci in viata nu numai treburile gospodaresti conteaza ca asta le fac si cele care au serviciu. Sa te gandesti ca vremea trece si ajungi mai tarziu sa regreti ca nu ai facut mai mult.Fiecare trebuie sa-si traiasc viata. ..cu suisuri si coborasuri. Sa-ti iei un serviciu, nu trebuie sa ne plangem, viata merge inainte esti tanara
garbo226095
Postat pe 10 Octombrie 2011 10:09
De la: alfheim, la data 2011-10-03 13:21:28ce-ai zice daca te-ai apuca sa mai citesti ceva carti, sa mai faci ceva exercitii de gramatica?
ti-ai mai umple timpul, ai mai invatza sa scrii... nu ai mai sta sa te gandesti tot timpul cat de singura esti si nu te-ai mai lamenta intre cele doua topicuri deschise din plictiseala!
greu de urmarit povestea ta... si imi da de banuit ca nu intamplator nu te baga nimeni in seama, de la prieteni pana la iubit...!
in fine ... dadeam si eu cu presupusul ... tu fa ce stii si ce vrei ... pana la urma trece si viatza asta!


daca ai fi in locul meu m-ai intelege. poti sa imi zici si mie unde nu am scris bine? sau te crezi destep(a). daca ai o facultate nu te face cu nimic mai destept decat pe unu care are doar 12 calse.
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:36
De la: cricat, la data 2011-10-10 08:51:10652 ... orice munca legala este buna, nu trebuie sa cauti neaparat pe calificarea ta. Totul e sa te impaci cu tine si sa ceri mai mult de la tine si mai putin de la ceilalti.
Mai este un pericol in cuplurile in care unul are de lucru si celalalt nu. Cel care lucreaza vine acasa obosit si abia asteapta sa se odihneasca iar celalalt abia asteapta sa se plimbe, sa vorbeasca, doar acest moment l-a asteptat toata ziua.
Si .. de ce trebuie sa iasa si el cu tine si cu colega ta la un suc? Mergeti singure, vorbiti de toate si nimic...



pentru ca asa mi se pare normal intr-un cuplu. intotdeauna m-am delasat eu pe mine,nu m-am mai ingrijit,in sensul ca nu m-a interesat daca sunt sau nu machiata,daca meregam in oras,nu conta daca sunt sau nu eleganta,m-am delasat ca stau toata ziua in casa si nu m-a mai interesat felu in care arat.
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:40
De la: garbo028998, la data 2011-10-10 08:06:55...tu,Alfheim...te crezi cumva Dumnezeu??....chiar de data asta ai trantit un raspuns de dragul de a scrie...si ai o acreala in tineeeeee.. nu mai judeca tu lumea!!!!


nu se crede Dumnezeu,mi-a dat un exemplu cum a ajutat-o pe ea Dumnezeu. de ce trebuie sa critici mereu? tie ti-ar place sa fii criticata mereu? nu cred ca ti-ar pica bine
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:42
De la: nathalie, la data 2011-10-09 14:27:34Zack,

Eu n-am vazut bataie de joc, dar indicatoare de iesire da, empatie da.

In cele mai pertinente recomandari era impulsionata sa-si gaseasca o preocupare pentru a-si umple garla de timp liber. Cum de nu le-ai vazut?

Printre aceste preocupari, intr-adevar ar fi cazul sa se numere si studierea limbii romane.




ca tu tare desteapta esti. daca ai facultate aia nu inseamna ca eu is mai proasta sau mai inferioara fata de tine!!!!
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:44
De la: garbo043878, la data 2011-10-09 03:21:25 Fataaaaaaaaaa treci la treaba!!!! Nu mai sta pe coada!!!! afara cu tine , la munca, ca ai mintea odihnita.Si vezi ca prostia se mosteneste!!!



daca as avea mintea odihnita nu as mai scrie pe topic. crede-ma ca nu imi arde mie sa citesc carti cand mereu am ceva de facut in casa si in jurul casei.
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:47
De la: garbo064303, la data 2011-10-09 10:48:13MA DOARE CAPUL!!!



de ce te doare capul?
garbo164652
Postat pe 10 Octombrie 2011 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum e relatia dintre un taur si un capricorn? 18 De la: Dydycatkiss 7 Octombrie 2012 09:18
CE SANSE AU :UN CAPRICORN SI O VARSATOARE ? 9 De la: garbo060457 2 Ianuarie 2012 17:03
Zodia gemeni 73 De la: eu_geminy 29 Noiembrie 2011 23:51
Ea fecioara - El taur 24 De la: garbo_7774 4 Martie 2013 17:40
femeia scorpion-barbatul sagetator 3 De la: carmen396 17 Ianuarie 2012 00:19
Setari Cookie-uri