casnicie nefericita


a dreaq pielea pa tine,bre,roby...
grele aritmetica asta,cine mai calculeaza in ziua de azi neshte chestii asea de multe?
precizilla
Postat pe 28 Iulie 2011 23:49
normal..,e mai usor cu "regula de una simpla" dupa 10 ani..
iti da rezultatul instant..
..=divort..
roby_cado
Postat pe 28 Iulie 2011 23:54
e,lasa...
bine ca nu i-a dat cu virgula,dinti de iubire - portzelou de bibelan si sechestru pe bunuri din partea chirurgului estetician
precizilla
Postat pe 29 Iulie 2011 00:03
eee,ho..,ca nu sa termenat inca..
roby_cado
Postat pe 29 Iulie 2011 00:19
Pai daca nu are nicio remuscare si mai si bea si nu va mai intelegeti deloc, ce mai ramine decit sa-l lasi??? cine nu s-a schimbat in zece ani n-o sa se schimbe nici in urmatorii
lusel
Postat pe 30 Iulie 2011 15:09
corect..
n-o fi nebuna sa mai astepte inca 10 ani pentru o palma..
roby_cado
Postat pe 30 Iulie 2011 17:38
L-a inceputul casatoriei noastre , dupa un argument mai apris cind domnul nu s-a mai putut apara si pentru ca l-am insultat ...a decis sa imi traga o palma ! a fost singura pe care am prit-o in aproate 33 de ani ...stii de ce ?

Desi cu mult my voinic decit mine 184 cm/80kg.eu 160 cm/55kg, dupa palma aceia si dupa vreo 2-3 minute cind mi-am revenit din shock , m-am dus incet si linistit in bucatarie, am luat cel mai mare cutit pe care l-am gasit si cum statea el asa frumos pe scaun cu spatele spre mine ..i-am pus in git si cu cea mai suava voce posibila i-am explicat donmnului ca viata lui este in pericol. ca nu poate incide ochii , minca sau bea ceva in casa si ca cel mai bine ar fi sa plece.........A inteles gravitatea momentului si a plecat ...

Dupa 3 luni l-am lasat sa se reintoarca...dar i-am explicat care sint regulile privind abuzul fizic, mintal si emotional- zero toleranta...I-am explicat ce inseamna te rog frumos, si multumesc .

Cind dragostea cea mare se duce...cind relatia sa invechit....cind esti asteptata sa gatesti sa speli, sa faci curat , sa ai grija de copii si mai si lucrezi ...si domnul are timp de altele....regulile trebuiesc puse in aplicatie...

Ultima data cind sotul meu drag m-a intrebad ce avem pentru "Dinner" a fost cu foarte multi ani in urma....acum este nostima chestia dar atunci nu a fost...Dupa ce am fost de garda 12 ore - sala de urgenta in NYC, am venit acasa sa gasec copii cu durere abdominala si cu repetate duceri la WC....asa ca adio dormit..si intam de garda din now in may putin de 10 ore, la baie un morman de rufe pline de....gata de spalat ( avem masina de spalat si uscator dar este treaba femeii? nu? ) A fost o zii destul de grea .....cind Domnul a venit de sercici la 5 PM , nici nu a inchis bine usa cind ma intreaba..." Honey what is for dinner?" my answer " Left over from the breakfast you cooked for me this morning !".. Si atunci am avut alte reguli de discutat...

Casatoria este facut-a si sustinuta in doi... daca vrea respect ...trebuie sa respecte..dar trebuie sa ii impui sa te respecte...saca nu ...NEXT !!!!!!
roramona
Postat pe 30 Iulie 2011 19:56
L-a inceputul casatoriei noastre , dupa un argument mai apris cind domnul nu s-a mai putut apara si pentru ca l-am insultat ...a decis sa imi traga o palma ! a fost singura pe care am prit-o in aproate 33 de ani ...stii de ce ?

Desi cu mult my voinic decit mine 184 cm/80kg.eu 160 cm/55kg, dupa palma aceia si dupa vreo 2-3 minute cind mi-am revenit din shock , m-am dus incet si linistit in bucatarie, am luat cel mai mare cutit pe care l-am gasit si cum statea el asa frumos pe scaun cu spatele spre mine ..i-am pus in git si cu cea mai suava voce posibila i-am explicat donmnului ca viata lui este in pericol. ca nu poate incide ochii , minca sau bea ceva in casa si ca cel mai bine ar fi sa plece.........A inteles gravitatea momentului si a plecat ...

Dupa 3 luni l-am lasat sa se reintoarca...dar i-am explicat care sint regulile privind abuzul fizic, mintal si emotional- zero toleranta...I-am explicat ce inseamna te rog frumos, si multumesc .

Cind dragostea cea mare se duce...cind relatia sa invechit....cind esti asteptata sa gatesti sa speli, sa faci curat , sa ai grija de copii si mai si lucrezi ...si domnul are timp de altele....regulile trebuiesc puse in aplicatie...

Ultima data cind sotul meu drag m-a intrebad ce avem pentru "Dinner" a fost cu foarte multi ani in urma....acum este nostima chestia dar atunci nu a fost...Dupa ce am fost de garda 12 ore - sala de urgenta in NYC, am venit acasa sa gasec copii cu durere abdominala si cu repetate duceri la WC....asa ca adio dormit..si intam de garda din now in may putin de 10 ore, la baie un morman de rufe pline de....gata de spalat ( avem masina de spalat si uscator dar este treaba femeii? nu? ) A fost o zii destul de grea .....cind Domnul a venit de sercici la 5 PM , nici nu a inchis bine usa cind ma intreaba..." Honey what is for dinner?" my answer " Left over from the breakfast you cooked for me this morning !".. Si atunci am avut alte reguli de discutat...

Casatoria este facut-a si sustinuta in doi... daca vrea respect ...trebuie sa respecte..dar trebuie sa ii impui sa te respecte...saca nu ...NEXT !!!!!!
roramona
Postat pe 30 Iulie 2011 19:56
L-a inceputul casatoriei noastre , dupa un argument mai apris cind domnul nu s-a mai putut apara si pentru ca l-am insultat ...a decis sa imi traga o palma ! a fost singura pe care am prit-o in aproate 33 de ani ...stii de ce ?

Desi cu mult my voinic decit mine 184 cm/80kg.eu 160 cm/55kg, dupa palma aceia si dupa vreo 2-3 minute cind mi-am revenit din shock , m-am dus incet si linistit in bucatarie, am luat cel mai mare cutit pe care l-am gasit si cum statea el asa frumos pe scaun cu spatele spre mine ..i-am pus in git si cu cea mai suava voce posibila i-am explicat donmnului ca viata lui este in pericol. ca nu poate incide ochii , minca sau bea ceva in casa si ca cel mai bine ar fi sa plece.........A inteles gravitatea momentului si a plecat ...

Dupa 3 luni l-am lasat sa se reintoarca...dar i-am explicat care sint regulile privind abuzul fizic, mintal si emotional- zero toleranta...I-am explicat ce inseamna te rog frumos, si multumesc .

Cind dragostea cea mare se duce...cind relatia sa invechit....cind esti asteptata sa gatesti sa speli, sa faci curat , sa ai grija de copii si mai si lucrezi ...si domnul are timp de altele....regulile trebuiesc puse in aplicatie...

Ultima data cind sotul meu drag m-a intrebad ce avem pentru "Dinner" a fost cu foarte multi ani in urma....acum este nostima chestia dar atunci nu a fost...Dupa ce am fost de garda 12 ore - sala de urgenta in NYC, am venit acasa sa gasec copii cu durere abdominala si cu repetate duceri la WC....asa ca adio dormit..si intam de garda din now in may putin de 10 ore, la baie un morman de rufe pline de....gata de spalat ( avem masina de spalat si uscator dar este treaba femeii? nu? ) A fost o zii destul de grea .....cind Domnul a venit de sercici la 5 PM , nici nu a inchis bine usa cind ma intreaba..." Honey what is for dinner?" my answer " Left over from the breakfast you cooked for me this morning !".. Si atunci am avut alte reguli de discutat...

Casatoria este facut-a si sustinuta in doi... daca vrea respect ...trebuie sa respecte..dar trebuie sa ii impui sa te respecte...saca nu ...NEXT !!!!!!
roramona
Postat pe 30 Iulie 2011 19:56
Sa stii ca a divorta nu este greu deloc! Insa s-ar putea sa te trezesti ca ai sarit din lac in put! De regula barbatul cand se apuca de baut are cateva motive care il determina sa faca acest lucru(si nu spun asta pt ca sunt barbat,pentru ca eu nu am baut si nu beau chiar daca sunt divortat,dar stiu fenomenul din pielea unui barbat): Nu mai are tragere de inima sa vina acasa in caminul conjugal(aici ar trebui sa vezi si tu de ce!).
De regula se spune chiar din popor o vorba veche"patul tine casa",asa ca de regula apucatul de baut al barbatului este o corigenta a femeii !!
Spui de asemenea ca vorbeste urat cu rudele tale,pai ce cauta rudele tale sau ale lui in FAMILIA VOASTRA?!? El te-a plaut,iubit si cerut de nevasta pe TINE,nu toata familia ta din care proveneai,asta este alt obicei pe care il au femeile sa BAGE PE GAT sotului toata familia ei,si sotul este si el om,doreste sa fie doar in familia LUI care sunt sotia si copilul nu si alte persoane care ar "contribui"la disctiile si relatiile dintre voi,acest lucru este gresit sa existe. Daca tu doresti sa nu ramai singura dupa un divort parerea mea este ca poti merge mai departe cu ce ai inceput,insa cred ca ar trebui mai inainte sa analizezi atent daca un divort va rezolva mai mult decat va complica lucrurile! Pentru ca daca (asa cum banuiesc eu)ai rude ce se vor "in" viata ta plus COPILUL(asta este foarte important mai ales pentru el!),eu zic ca un alt barbat ar fi si mai putin dispus sa faca concesii suplimentare mai degraba decat tatal copilului tau care iti este sot!!Eu unul nu as dori sa cunosc o femeie cu "bagaje",in asta includ copii,parinti,frati,surori,o vreau DOAR PE EA si atat! Ia mai gandeste-te putin si singura fara sfatul celora ce se vor "IN"viata ta si pe mai departe!
Gabriel1960
Postat pe 31 Iulie 2011 10:34
Repede divort,nu merita nici cel mai mic efort cum te vei adanci mai mult in aceasta relatie va fi mai rau pentru tine,antidepresive nici gand nu fac bine,capul sus si lupta pentru tine si fericirea ta,fiecare om o merita,
hicealuminitacatalina
Postat pe 31 Iulie 2011 11:34
te inteleg perfect,trb sa nu dai inapoi,aceeasi poveste am trait-o si eu dareu am pus punct ,eram stresata,ma simteam obosita atat fizic cat si psihic,si copilul era in aceeasi situatie ca si mine.am aprivit in suflet si m-am regasit pe mine,am gasit forta de a pune punc ,acum de la 2 ani aproape de divort sunt foarte linistita si eu si copilul si imi merge mult mai bine,nu se merita sa suferi,mai tarziu v-a fi aceeasi situatie chiar daca ii dai sanse,eu i-am dat n...sanse dar degeaba asa ca fii puternica si gandeste-te ce vrei de la viata ptr copilul tau si ptr tine
tirki
Postat pe 1 August 2011 14:53
De la: garbo215042, la data 2011-07-23 22:25:43Dupa 10 ani de casnicie,sotul meu nu ma mai respecta.Dupa ce a consumat bauturi alcoolice,a inceput sa ma jigneasca si sa ma injure atat pe mine cat si pe familia mea(mama,surori,tot neamul).Toate astea s-au intamplat in fata copilului in varsta de 8 ani.In urma cu un an de zile ,am inaintat actiune de divort dupa ce am primit o palma de la el. Dupa ce am vazut cat sufera copilul si la rugamintile si promisiunile sotului,am renuntat la divort.M-am gandit ca a fost singura data cand ma lovise dupa 9 ani de casnicie si am sperat ca vom fi mai intelepti pe viitor si nu vom duce certurile la extrema.Acum la un an de atunci,nu s-a repetat experienta cu palma,dar mi-a adresat niste cuvinte pe care nu pot sa le reproduc pt ca depasesc orice imaginatie.Am un singur regret,acela ca am retras actiunea de divort pierzand si banii pe care i-am dat avocatului respectiv jumatate din onorariul cerut de el.Mentionez ca sunt bugetara si banii sunt o reala problema pt mine.Nu stiu ce sa fac ,traiesc cu antidepresive,sunt derutata,dezamagita.Nu si-a cerut nici macar scuze.Sunt socata si nu stiu cum ar trebui sa-l tratez pt ca nu pare a avea vreo remuscare,iar pt moment nu am nici resurse financiare si nici psihice sa pot pune punct.Un sfat mi-ar fi de ajutor in aceste momente.


Cum sa-l tratezi? cu un cocktail: alcool si antidepresive, in cazul in care o lupta corp la corp ar fi in detrimentul tau.E adevarat ca poti sa-l faci zombie, dar uneori crede-ma e mai bine sa planga ma-sa decat sa planga ma-ta.
Si mai lasa-ma cu zodia, sensibilitatea si depresia. Eu sufar de depresie de 20 de ani, doctorii zic ca nu se vindeca niciodata complet, dar ce nu te-omoara te intareste.
Sa stai langa el sa suferi sa te jigneasca chipurile ca sa nu sufere copilul, denota lipsa de curaj si de respect fata de propria persoana.
Asta ti-o spune o depresiva care a suferit imens pentru ca mama ei nu a putut divorta de tatal ei la timp. Iar tata nu a batut-o niciodata de mama, dar insultele au curs si abuzul psihic e uneori la fel de insuportabil ca si abuzul fizic.
As fi suferit si daca s-ar fi despartit, fara indoiala, la fel cum sufera si copilul meu, desi tatal ei e o persoana destul de cumsecade si un tata bun, dar relatia noastra nu a mers si am decis sa punem punct si sa ramanem prieteni.
charmelen
Postat pe 1 August 2011 18:49
Daca consuma alcool in mod repetat, lasa-l. nu-si va reveni. Divortul se poate face si fara avocat. Nici nu trebuie sa vorbesti ceva. Partajul este mai greu. Daca te hotarasti, incearca sa faci un inventar cu un martor asupra bunurilor pe care le aveti. cel mai important este ca sa cresti intr-o atmosfera linistita copilul, altfel, s-ar putea sa nu-l mai stapanesti la adolescenta. Copilul conteaza cel mai mult.!!!! succese!!!!
alias_flore
Postat pe 2 August 2011 07:43
De la: Gabriel1960, la data 2011-07-31 10:34:22Sa stii ca a divorta nu este greu deloc! Insa s-ar putea sa te trezesti ca ai sarit din lac in put! De regula barbatul cand se apuca de baut are cateva motive care il determina sa faca acest lucru(si nu spun asta pt ca sunt barbat,pentru ca eu nu am baut si nu beau chiar daca sunt divortat,dar stiu fenomenul din pielea unui barbat): Nu mai are tragere de inima sa vina acasa in caminul conjugal(aici ar trebui sa vezi si tu de ce!).
De regula se spune chiar din popor o vorba veche"patul tine casa",asa ca de regula apucatul de baut al barbatului este o corigenta a femeii !!

Gabriel
tu de ce ai divortat? nu era mai usor sa iei alt pat?
cred ca ti-e ciuda ca fosta nevasta se descurca mai bine acum, fara tine.
alias_flore
Postat pe 2 August 2011 07:51
aloooooooo....dar nici unul dintre voi nu pune intrebrea:"de ce si-a luat o palma"?..pentru ca unele din femei chiar o merita..atata ii mai judecati pe barbati,parca numai ei sant de vina.o rog pe doamna sa ne zica si noua daca doreste care a fost motivul pentru care si-a luat palma...atunci sa vedem cine si cum are dreptate.nu va dati cu parerea pana nu aflati totul.ea spune numai ce e in favoarea ei
alexya198305
Postat pe 2 August 2011 10:22
De la: alexya198305, la data 2011-08-02 10:22:03aloooooooo....dar nici unul dintre voi nu pune intrebrea:"de ce si-a luat o palma"?..pentru ca unele din femei chiar o merita..atata ii mai judecati pe barbati,parca numai ei sant de vina.o rog pe doamna sa ne zica si noua daca doreste care a fost motivul pentru care si-a luat palma...atunci sa vedem cine si cum are dreptate.nu va dati cu parerea pana nu aflati totul.ea spune numai ce e in favoarea ei


Nime-ni nu merita sa fiel lovit...nu conteaza pretextul folosit....daca nu iti convine ceva pleci, mai ales daca usa este deschisa ....si daca trebuie sa stii de ce am luat o palma iti spun eu de ce, aveam un argument despre fosta lui prietena, care inca se tinea de capul lui si care ii tot cerea ajutorul , si el binenteles eu aflasem ca o ajuta ..asa ca eu l-am trimis la ea definitv-el mi-a spus sa tac din gura eu am continuat si atunci m-a lovit...

Repet intro relatie nimeni nu trebuie, si nimeni nu MERITA sa fie lovit...
roramona
Postat pe 2 August 2011 10:52
De la: roby_cado, la data 2011-07-28 07:19:38tz'ale dreaq de simpatice..

Si tu de misogin!!!
sora_ilsi
Postat pe 5 August 2011 16:07
...mai bine plangi la psiholog decat sa razi la psihiatru...
tialda
Postat pe 6 August 2011 09:27
Daca tot zici ca nu poti sa pleci,incearaca sa iti faci tu viata frumoasa fara el pleaca cu copilul la plimbare cu colegele de serviciu incearca sa faci ceva care sa te faca sa uiti de el pt,moment si cind ajungi acasa nu mai vb cu el s-au nu mai raspunde incearca sa faci cite ceva in fiecare moment cind esti in preajma lui,intr-un cuvint trateaza-l cu indiferenta si incearca sa nu iti mai pese de el raspundei prin ,,da ,,sau nu,, si vezi cum se comportra.MULT NOROC
ghurdubaie
Postat pe 6 August 2011 09:27
STI DRAGA CE MOTIV ARE II PLACE FOARTE MULT ARE IN SINGE VB ROMANULUI MA-SA BEAT TA-SU BEA EL DE CE NU? BEA DE PLACERE NU DE DURERE
ghurdubaie
Postat pe 6 August 2011 09:31
COPILUL ORICUM SUFERA CHIAR DACA DIVORTEZI SAU NU.DACA VEDE IN CONTINUARE STAREA INCORDATA DIN FAMILIE NU VA AVEA NICI EL LINISTE.EU CRED CA TREBUIE SA-I ASIGURI COPILULUI LINISTEA NECESARA IAR ACEASTA O OBTII DOAR INTR-UN SINGUR MOD.CRED CA ITI ESTE CLAR CARE ESTE ACELA.CU CAT LUNGESTI LUCRURILE CU ATAT E MAI RAU PENTRU CA SI TU AI AJUNS LA ACEEASI CONCLUZIE DAR,ITI ESTE GREU SA IEI HOTARAREA NECESARA.ORICE DESPARTIRE ESTE GREA . ESTE CA O OPERATIE PRIN CARE ELIMINI RAUL.TREBUIE SA FII PUTERNICA PENTRU FIUL TAU SI SA IEI VIATA IN PIEPT PENTRU CA NU ESTI PRIMA NICI ULTIMA CARE A PATIT-O.DE ASEMENEA TREBUIE SA CREZI IN TINE SI SA STII CA VEI AJUNGE DIN NOU SA ZAMBESTI SI SA FII FERICITA. ITI DORESC MULT NOROC INDIFERENT CE HOTARARE VEI LUA. CAPUL SUS !
nelu2323
Postat pe 6 August 2011 15:46
tialdo...
si-n caz ca m-a apucat deja rasu' - ce fac? ha?
ma servesti cu o camasa (candva) alba,cu maneci lungi?
precizilla
Postat pe 6 August 2011 21:00
rogi pe cineva sa te duca la psiholog, pentru ca tu voiai doar sa plangi....
dor72
Postat pe 6 August 2011 23:49
preci, vezi sa nu fie cu dungulite verticale!
sora_ilsi
Postat pe 7 August 2011 00:00
Draga mea, daca vrei sa-ti salvezi viata ta si a copilului, divorteaza cat mai repede posibil. Nu inseamna ca te va omori, ci ca te va ucide incetul cu incetul. Nimic nu face mai rau unui copil decat certurile din familie. Iti inteleg motivul retragerii actiunii de divort din anul trecut, dar fa, te rog, un nou efort financiar si divorteaza, dar de data asta mergi pana la capat, indiferent cat de mult te-ar implora oricine...nimic nu se va schimba in atitudinea lui, dimpotriva, se vor agrava situatiile si vei manca bataie cum nici nu ai crezut vreodata. Atitudinea lui fata de tine este foarte clara, betiile si certurile, ca sa nu mai vorbesc de palme sunt concludente: il enervezeaza prezenta ta si ar vrea si el sa scape, dar nu are curajul sa recunoasca. Si nu ai nevoie de palme fizice, insultele sunt mai mult decat palme, sunt pumni si loviri mult mai dure.
Scapa de el pana nu te baga la balamuc si te arata cu degetul...asta este scopul lui final.
Sa ai multa putere si hotarire, nu ceda nici unui argument al nimanui, este vorba de tine si nu de altcineva, este in joc viata ta si nu a altuia. Ai curaj si respecta-te pe tine in primul rand.

Cu drag, Victoria
Mamma_leone
Postat pe 7 August 2011 06:13
Draga mea, aceasta este drama sotiilor din Romania. Daca stau sa fac une comparatii, sotul tau este un inger. Stii cate femei maltratate merg zilnic la urgenta? Sute! Si pentru ce? ca la o varsta anume s-au indragostit de cineva ce parea a fi Fat-Frumos. Si apoi, cu trecerea anilor, ceva s-a schimbat la el. Incearca sa aflii si apoi sa actionezi. sa stii, ca daca 'il sperii" cu divortul, si nu esti convinsa de acest lucru, vei pierde batalia cu viata, cu proriile-ti arme. Si apoi copilul! El este prea mic sa stie ce este aia suferinta! Sa nu accepti sa vada asa ceva cand el are doi-trei ani, ca atunci este grav. Sfatul meu este sa inceci sa afii ce s-a petrecut cu el. Si apoi, tu sa cauti calea de a redresa casnicia. Daca ati facut acest pas, cu siguranta, canda v0-ati iubit. Este pacat sa dai cu piciorul la o casnicie. Poate mai tarziu vrei sa ai o casnicie si nu mai ai posibilitatea. Oricum, bafta in ceea ce vei intreprinde!
garbo215027
Postat pe 7 August 2011 18:53
Stiu ca sunt proasta proastelor, idioata idioatelor si tampita tampitelor ,dar........i-am mai dat o sansa. Acum este bine.Dupa ce l-am tratat cu indiferenta o perioada si i-am aratat ca si eu ma pot schimba si pot deveni alt om,cred ca si-a revenit. Nu a mai baut,dar s-a reapucat de fumat dupa un an de zile.In urma cu un an am reusit sa scapam impreuna de acest viciu,dar tot de atunci sotul meu a inceput sa bea tot mai mult. Prefer mai bine sa fie fumator decat alcoolic.Acum se poarta ireprosabil cu noi.Nu stiu cat o sa tina ,dar sper sa redevina omul pe care l-am avut alaturi timp de zece ani.Stiu ca multi o sa ma judecati,o sa ma ironizati ,o sa dati cu pietre. ..ASTA AM DECIS..... VEDEM CE-O SA IASA.
MARY__FIL
Postat pe 7 August 2011 20:27
Felicitari! si...pe curand...
sora_ilsi
Postat pe 8 August 2011 01:34
nu te judeca, nu te ironizeaza si nu da nimeni cu pietre....
din punctul meu de vedere, tu faci niste greseli grave, ( nu constient) pe care el nu ti le spune ( asa sunt barbatii)...
mergeti impreuna la un psiholog.....eu cred ca el vrea sa fiti o familie dar nu il lasi tu....
trebuie neaparat sa te analizezi mai mult pe tine si sa vezi unde gresesti atat de tare....si indreapta-ti greselile...cere-ti iertare de la el pentru toate necazurile pe care i le-ai provocat si fa un pic de spatiu...nu-l omori cu neamurile tale...lasa-l sa respire....
poate nu vei intelege mare lucru din ceea ce ti-am spus, ai nevoie de specialist...
si daca v-ati impacat, nu incepe cu aceleasi reprosuri interminabile...mai schimba si tu macazul....si arata-i ca stii cum sa il iubesti...
schimba rutina anilor care au trecut...mai surprinde-l si placut....
succes si minte multa!
dor72
Postat pe 8 August 2011 08:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CADOU CARE ALINA SUFERINTA...... 5 De la: pussy_busy 25 Decembrie 2009 20:53
despartire sau compromis 253 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:15
buna! 5 De la: emory 23 Octombrie 2010 17:48
roscata 4 De la: garbo020337 2 August 2009 14:01
Despre fericire 132 De la: caleidoscop 7 Iunie 2011 06:54
Setari Cookie-uri