casnicie nefericita

"..Stiu ca sunt proasta proastelor, idioata idioatelor si tampita tampitelor ,dar........i-am mai dat o sansa.."


nu stiu de ce am senzatia ca "TI-AI" mai dat o sansa..
roby_cado
Postat pe 8 August 2011 09:32
ba ai sa poti sa te reprezinti singura...gandeste-te ca nu o faci pt tine,ci pentru fetele tale ,care merita sa traiasca fara stresul cauzat de voi ca parinti.Si eu m-am reprezentat singura si pot sa-ti spun ca s-a terminat destul de repede,poate ca a contat si faptul ca amandoi am acceptat in final ca este mai sanatos inclusiv pt mintile noastre...dar ,dupa 16 ani...cand speri si nu se rezolva,mai bine incetezi sa-ti dai sperante.Am divortat si eu dupa 16 ani,AM UN BAIAT DE 15 ANI,tot ce iti trebuie este... hotarare,perseverenta si stima de sine...Cu cei din jurul meu am pastrat o oarecare distanta in perioada divortului,pentru ca eu am procedat destul de grav,imi spun acum.Nu aratam nimanui sau aproape,sa vada suferinta mea,ce era aproape zilnica,in timpul casniciei.Dar el,fostul sot o vedea ,imi spunea atunci ca sunt eu ciudata.Dar nu gasea timp sa vorbim,imi spunea sa-l las in pace ca e obosit,ca vorbim alta data....ii gaseam scuze inclusiv eu,spuneam ca suntem diferiti,ca avem educatii diferite....dar daca nu am gasit un drum comun a fost destul de greu si in final am decis.Insa toata lumea a fost socata.E drept ca,mama mea,spunea si spune ca asa sunt barbatii,mai beau ,mai fac sau nu treburile necesare,se mai uita la cate o femeie ,dar te faci ca nu vezi... si asa credeam eu ca se pot gasi solutii la probleme...ca pot tolera....Acum spun ca pot tolera,dar cu lipsa de respect nu ma impac,cu neglijenta,cu nepasarea...nu pot si nu am putut.Mama a imbatranit si in acelasi tmp si nervii mei s-au subtiat.....CONTEZI TU,CA FEMEIE , CA OM ,CA MAMA...
mariab
Postat pe 8 August 2011 15:37
buey, bairam, cica tipa s-a impacat...venisi prea tarziu cu sfatu'
sora_ilsi
Postat pe 8 August 2011 23:02
Nu stiu cati ani ai,copilul te impresioneaza si te doare sufletul ptr el , dar el are viata lui . are 8 ani acum peste 10 ani va avea 18 si atunci nu vei mai avea ce cauta in viata lui , te va exclude aproape cu totol. Imi pare rau ca-ti spun , singura si in varsta , vei face atatea analize ale diverselor perioade de viata si nu vei nici un raspuns care sa te multumeasca.Nimic nu merita sa traiesti in stres, o sa-ti lipseasca dar in timp vei ajunge sa sti sa te bucuri chiar si cand vezi iarba , primavara cand creste. BAFTA
emargga
Postat pe 9 August 2011 16:29
"..vei ajunge sa sti sa te bucuri chiar si cand vezi iarba , primavara cand creste. BAFTA.."

bre..,sa ma bata mama,da' esti tare rabdatoare..,daca ai ajuns sa "vezi" cum creste iarba..
sau te-au uitat aia in gradina..,si in lipsa de alte preocupari stai cu ochii beliti in iarba..?,bashca te mai si bucuri..
cam grav,in opinia mea..
da' halatu'..cat e halatu'..?
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 16:36
De la: roby_cado, la data 2011-08-09 16:36:45"..vei ajunge sa sti sa te bucuri chiar si cand vezi iarba , primavara cand creste. BAFTA.."

bre..,sa ma bata mama,da' esti tare rabdatoare..,daca ai ajuns sa "vezi" cum creste iarba..
sau te-au uitat aia in gradina..,si in lipsa de alte preocupari stai cu ochii beliti in iarba..?,bashca te mai si bucuri..
cam grav,in opinia mea..
da' halatu'..cat e halatu'..?



daca mai pui undeva o virgula,asezata corect,se va intelege altfel.....si cred ca se poate si fara ironie.....cand altii trec prin momente dificile in viata ,nu cred ca are cineva nevoie de bascalie...

nu in orice situatie e binevenit orice tip de comentariu.
mariab
Postat pe 9 August 2011 17:14
"..nu in orice situatie e binevenit orice tip de comentariu.."



welcome in the..... GARBOOOO.....
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 17:52
mda...lala land
nu inteleg de ce asteapta unii doar raspunsuri seci si la obiect
whatever...
michelle_
Postat pe 9 August 2011 17:55
ei , pentru ca sunt ' oameni seriosi ' ........de aia
jeanette40
Postat pe 9 August 2011 18:01

asa multi bre..?
ca io auzisem oaresce despre oamenii "seriosi"..,dar vad ca-s multi rau..
roby_cado
Postat pe 9 August 2011 18:06
Multumesc tuturor! Au fost bine venite toate sfaturile voastre.Nu m-au suparat nici cele date in .... bascalie,ba din contra m-au facut sa zambesc(am fost numita MATRACUCA)Nu voi mai fi singura niciodata,acum va am pe voi !SANATATE SA AVETI SI SA-MI TRAITI 1000 DE ANI!
MARY__FIL
Postat pe 10 August 2011 09:57
Este trist sa vezi atata lume sfatuind cu atata usurinta la despartire,divort. Lumea priveste cu multa usurinta un divort AL ALTUIA! Nu zic ca sunt total impotriva divortului cu ORICE PRET,insa eu sustin ca un divort mai mult complica lucrurile decat le rezolva! Lumea nu se gandeste deloc la copil care fara tatal lui nu va avea aceiasi viata,si tatal isi iubeste copilul oricat ar dori feministele sa nege asta si are si nevoie de dragostea de tata,chiar daca mai aspra,este o componenta necesara din punct de vedere educational,oricum este mai mult decat s-ar putea astepta de la un tata vitreg! In primul rand eu nu as putea sa admit copilul altuia cand stiu ca il am pe al meu!!Mi se pare normal ca ori este al meu ,sau SI AL MEU,ori nu este nici unul!Este punctul meu personal de vedere,stiu ca multi(mai ales femeile)ma vor balacari pt asta,dar am dreptul sa simt in felul meu,si fiecare are acest drept,nu putem fi obligati sa simtim cum doreste "x"sau "y".Sentimentele intotdeuna au fost libere,si eu nu ma cred unicat,sunt convins ca multi alti barbati(chiar si femei)gandesc asemeni mie,si oricat s-ar stradui de dragul partenerului/ei sa admita un copil care nu-i al lui/ei,asta nu se va putea face din suflet,nci chiar daca copilul creste de mic cu alt parinte decat al lui,si nici pe parintele lui nu-l poti obliga sa traiasca intr-un continuu sacrificiu si sa ramana singur!Desigur ca vina de a se casatori cu persoana nepotrivita este una reala si chiar o platim cumplit de scump cand constatam dupa multi ani ca nu ne mai suportam unul pe celalalt ajungand la un divort dureros,iar pentru copii chiar mult mai dureros chiar daca ei nu constientizeaza acest lucru vor fi victime ale divortului parintilor lui!Va avea de suferit pe parcurs,dea lungul timpului,vor fi momente cand absenta tatalui sau mamei naturale il vor rani,incepand cu scoala si terminand cu cununia lui/ei civila cand mama va veni cu...si tata va veni cu...da cat se poate de prost si ca imagine si in viata lui ca si durere sau strangere de inima.
Gabriel1960
Postat pe 10 August 2011 10:33
da mai!
ce bine ca ne-ai luminat tu....daca n-ar mai exista divorturi, toata lumea ar fi fericita!
zambila
Postat pe 10 August 2011 10:46
Axl_22
Postat pe 10 August 2011 10:54
Imi pare rau sa spun asta....dar e o gandire pesimista...negativista.De ce trebuie ca oamenii sa vada doar partea neagra a unei probleme.Atitudinea acesta afecteaza in mod negativ si optica copiilor in ceea ce priveste divortul parintilor.Deci...pe langa greseala de a se casatori si a face copii cu persoana nepotrivita....parintele se incarca si cu starea negativa pe care o induce copilului.Nu stiu de ce e atat de greu pentru unii sa inteleaga....ca adoptand o atitudine pozitiva....amelioreaza durerea si frustrarea copilului.Sa lasam egoismul deoparte cand e vorba de copilul nostru.Afirmatiile de genul"pentru copillul meu asta e bine"....sau "nimeni in afara de mine nu poate fi..."....sunt egoiste.De aici putem deriva discutia spre iubire.Ce este iubirea adevarata????Stiti sa va iubiti cu adevarat copilul????Atunci trebuie sa tineti cont de ceea ce este mai bine pentru EL.Doar e vorba de a-i fi lui bine....nu sa ne fie noua!!!Nu sa tinem cont doar de ceea ce credem noi....ci sa vedem concret cum ii este lui mai bine.
Cuvantul divort este o problema comuna.....dar datele problemei difera de la caz la caz.Nimeni nu vorbeste cu usurinta despre divort....mai ales daca a trecut prin asta.Nimeni nu poate vorbii de fericirea sau nefericirea copiilor care provin din familii divortate.Dar cred ca cine a trecut prin asta poate sa dea un sfat.Al meu personal este.....daca a-ti gresit odata...nu persistati in greseala in continuare.Faceti ceea ce trebuie facut....pentru a le fi bine copiilor in primul rand.Eu una....foarte sincer....indiferent de durere si sacrificiu....cred ca am facut ceea ce a fost mai bine pentru copii.Si spun asta dupa aproape 5 ani ....privindu-i pe ei !!Si un lucru foarte important este sa cautati a da un echilibru situatiei.Nu conteaza ca altii te judeca....sau ca te considera prost....sau slab.Nu conteaza decat rezultatul final....
Toate cele bune !!
walkiria
Postat pe 10 August 2011 11:06
De la: zambila, la data 2011-08-10 10:46:27da mai!
ce bine ca ne-ai luminat tu....daca n-ar mai exista divorturi, toata lumea ar fi fericita!


....sau nefericita!!!
walkiria
Postat pe 10 August 2011 11:17
Nu sunt adepta divorturilor dar nici a violentei conjugale chiar daca sunt si copii la mijloc. Pai ce exemplu ia un copil din o asa casnicie?Sunt foarte multe de spus in asemenea probleme ,de aia zic : e mai bine PUNCT la ce a fost si de la capat.
ghelene_06
Postat pe 11 August 2011 10:12
Foarte tare faza cu scaunul , dar nu si suficienta ! Si eu am vrut sa divortez m-a convins ca se poate schimba ( dintr-o putoare ordinara speram saa devina un om interesat de familie si casa ) , asa ca i-am dat 1 an la dispozitie pentru a vedea schimbarea , bineinteles ca minunea nu s-a intamplat . Cea mai inteligenta decizie a fost sa ma tin de promisiune si sa divortez ! Deci , proverbul romanesc "rau cu rau , dar mai rau fara rau ! "nu se aplica in casnicie si cu atat mai putin atunci cand sunt probleme de alcool .
garbo174849
Postat pe 11 August 2011 17:26
sfatul meu,divorteaza! fara avocat te aperi singura.Platesti numai inaintarea actiuni cam 40 de lei crede-ma .E singura cale, nu exista cale de mijloc aici.
garbo170636
Postat pe 11 August 2011 21:20
sfatul meu,divorteaza! fara avocat te aperi singura.Platesti numai inaintarea actiuni cam 40 de lei crede-ma .E singura cale, nu exista cale de mijloc aici.
garbo170636
Postat pe 11 August 2011 21:20
Imi pare rau...dar adevarul este ca s-a terminat.Trebuie sa accepti, sa crezi si sa mergi mai departe. Este cumplit, stiu cum este sa nu fii respectat de fiinta apropiata...dar se intampla si nu este vina ta. In timp, oamenii, chiar si cei casatoriti , intalnesc alti oameni cu imprimari diferite,caractere diferite...si atunci copiaza....La noi in popor se spune "anturaj"...adica oamenii apropiati cu care el se simte bine si ii copiaza si au influenta asupra lui.
Cel mai rau este ca ai bagat divort , ai retras divortul....si acum te si dispretuieste,pentru ca dispretul este urmarea ...focului de artificii urmat de un mare faassss!!!
Acum tot ce poti face este sa ai curaj si sa incerci sa te "dezlegi" de el, bani nu ai..dar poti sa .bagi divort, nu iti trebuie avocat, tu poti depune actiunea, te poti reprezenta singura, nimeni nu stie mai bine decat tine. Ai copil minor....ai toate sansele de a obtine casa...si copilul, dar dupa cum am spus iti trebuie tarie, multa rabdare si tarie si vei reusi !!!!! Foloseste-te de toti cei ce ii simti aproape, vei avea nevoie de sprijin moral, chiar material...indrumare si ..mai ales de faptul ca nu esti singura .
carloni_carla
Postat pe 16 August 2011 20:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Despartirea doare 1 De la: Axelandru 1 Mai 2019 20:59
e grea despartirea 14 De la: Thor_again 19 Februarie 2011 18:48
Se pare ca totul sa terminat.... 83 De la: little_angel1151 4 Februarie 2010 09:39
forum 6 De la: garbo193766 23 Iulie 2011 11:46
casnicie nefericita 83 De la: carloni_carla 16 August 2011 20:59
Setari Cookie-uri