e dureros...cum sa trec peste despartire?

7 ani l-am iubit si il iubesc enorm.Iubirea pentru el m-a orbit,nu vedeam nimic rau la el.Pentru mine era barbatul alaturi de care vroiam sa traiesc toate viata.Dar in viata lui a aparut alta de cateva luni,si-a schimbat comportamentul fata de mine,a devenit rece,distant.Stiu sigur ca exista alta.Am incercat sa lupt,dar ma loveam de un zid...mi-am spus ca nu poate fi adevarat...dar pana la urma am renuntat la el,la relatia noastra,...asa cum si el renuntase la noi.Iubire cu forta nu se poate.Nu a confirmat,dar nici infirmat existenta respectivei,mi-a spus ca el ma iubeste,dar ca nu ne mai intelegem de ceva timp si ca are nevoie de libertate.....Ma doare,sufar mult...cum sa trec peste tot...peste cat timp imi va fi mai usor?Ce ar trebui sa fac?Multumesc pt orice sfat
carmen30ro
Postat pe 26 Februarie 2011 11:51
Nu ai ce face. Vei suferi o vreme si ... o sa treaca - ca orice in viata asta. Incearca sa gasesti lucruri care iti fac placere si fa-le. Schimba ceva la viata ta - la obiceiurile pe care le ai - incearca sa fii mereu ocupata - sa nu ai timp sa te gandesti prea mult cat de mult suferi.
Lady_Di
Postat pe 26 Februarie 2011 12:15
buna.o sa suferi o perioada mult ,dar cu timpul o sa iti revii,incearca sa nu te mai gandesti la el deloc scoate-l din minte,gandeste-te ca nu a fost ptr tine,timpul vindeca ranile eu stiu ce zic am trecut si eu prin foarte multe,mult mai rau ca tine si uite ca am uitat,si ma distrez imi e bine,deocamdata nu am pe nimeni ,nici nu vreau acum,nu sunt pregatita ptr o noua relatie dar se poate trece peste asa ceva!cu multa putere ambitiie si cu incredre in viitor.gandeste-te ca asa a fost sa fie,si poate acolo undeva e cineva mai bun decat el,si te va iubii mai mult.bafta si nu te mai gandii ca iti faci rau.te pupic
garbo187631
Postat pe 26 Februarie 2011 13:10
O sa-ti ia intre 3 si 6 luni. Intr-un an - vei fi ca noua!
Allegra
Postat pe 26 Februarie 2011 14:59
Merci mult pt sfaturi.Drumul este lung si greu...dar sunt constienta ca nu am ce face..asa a fost sa se intample...totul se intampla cu un scop in viata.Daca alte femei au suferit mult si au mers mai departe,inseamna ca pot si eu.....trebuie sa pot.
carmen30ro
Postat pe 26 Februarie 2011 18:51
nimic nu trebuie...
spune-ti mereu ca poti
si nu poti ptr ca altele au putut,ci ptr ca TU poti
incearca sa-ti ocupi timpul cu lucruri care-ti plac si asculta de Allegra
eladaela
Postat pe 26 Februarie 2011 19:27
Buna ziua si bine te-am gasit.
Cred ca am o solutie pentru problema ta.
Cunosc cel putin trei persoane aflate la un pas de divort(printre ei ma numar si eu) care acum traiesc o frumoasa poveste de dragoste.
Te invit sa intri pe blogg-ul meu, unde vei afla mai multe.
Cu drag,
Dafne
dafne
Postat pe 27 Februarie 2011 10:59
eladaela ms.ma ajuta mult sfaturile primite,ma ajuta sa merg mai departe mult mai usor...
carmen30ro
Postat pe 27 Februarie 2011 15:39
n-ai ptr ce, Carmen
eladaela
Postat pe 27 Februarie 2011 15:49
sincer sa-ti spun si eu am trecut peste ceva asemanator,n-a recunoscut si inca mai sesizez ceva,si eu ma gandesc serios la despartire.
Capul sus barbati sunt pe toate drumurile,gandeste-te ca tu valorezi mult!Succes
garbo31
Postat pe 6 Martie 2011 19:15
Cui pe cui se scoate... si o sa vezi ca urmeaza o iubire si mai puternica.
O sa ti se para o pierdere de timp sa te gandesti la un barbat care te-a inlocuit cu alta.
Stii care e cea mai grea pedepsa pentru asemenea barbati(sau femei)?... Sa-l lasi sa-si traiasca restul zilelor cu cea pe care a ales-o.
Fruntea sus, o sa POTI!
miharis2002
Postat pe 11 Martie 2011 14:33
De la: carmen30ro, la data 2011-02-26 18:51:59Merci mult pt sfaturi.Drumul este lung si greu...dar sunt constienta ca nu am ce face..asa a fost sa se intample...totul se intampla cu un scop in viata.Daca alte femei au suferit mult si au mers mai departe,inseamna ca pot si eu.....trebuie sa pot.




sa poti ce? Tu nu ai gresit cu nimic? L-ai intrebat daca ai gresit si u? Poate nu vrea sa ti spuna ca ai gresit, poate esti monotona......bla, bla.....Daca va iubiti de ce sa luati o astfel de decizie?
Sau mai nou acum la cea mai mica problema gata divortam?
madita
Postat pe 11 Martie 2011 15:42
Psihologii spun ca o treime de timp raportat la perioada relatiei, iti trebuie pentru a depasi situatia.
Dar chiar si asa timpul rezolva tot. E greu..., e mult... dar trece!
picaturaderoua
Postat pe 11 Martie 2011 17:30
miharis am mai auzit zicala ''cui pe cui se scoate'',sper ca intr-o zi sa se adevereasca si in cazul meu.ai dreptate,e chiar o pierdere de timp sa ma gandesc la un asemenea barbat...chiar nu merita.mi-a fost greu,imi este si imi va fi in continuare,dar ma asteptam sa plang zi si noapte,sa incep sa fumez(desi nu am fumat niciodata)...am plans 3 zile si a fost suficient.am o liniste interioara si chiar nu stiu de unde vine....oare am constientizat ca este o cauza pierduta si el nu mai merita nimic ...sau greul abia incepe....nu mai stiu nici eu....decat ca este ff greu....merci pt sfaturi
carmen30ro
Postat pe 11 Martie 2011 18:06
Buna sunt Ileana,si eu patesc tot la fel ca si tine suntem de 5 ani impreuna si de vreo 4 luni si -a gasit pe alta si a zis ca ii trebuie timp ca sa se gandeasca ce sa faca,dar nu stiu ce decizie sa iau si eu ca il iubesc mult dar nu sunt sigura ca el ma mai iubeste.Si ma gandesc ca cel mai bine ar fi sa ne despartim,este foarte dureros dar nu avem ce sa facem trebuie sa trecem si peste asta.Iti doresc multa bafta in continuare.
garbo054428
Postat pe 11 Martie 2011 18:10
lume... voi n-aveti nene urma de orgoliu?
Sa se gindeasca - la ce bou a fost cind i-au iesit cuvintele astea pe gura...afara marsh. Si gindeste-te cite zile oi mai avea, la fix ce vrei tu. Ca nu te deranjeaza nimeni....
quasaria
Postat pe 11 Martie 2011 18:19
Madita,daca am gresit?Am gresit si eu,intr-o relatie nu cred ca greseste numai unul,dar nu l-am inselat niciodata si nu i-am dat motive sa ma insele.De cand au aparut probl am incercat sa vorbesc cu el,dar m-am lovit de un zid,nu dorea sa raspunda la ce il intrebam,pt el totul era normal,numai gandirea mea era anormala.
Nu stiu cum esti tu,dar eu nu pot ierta un barbat care m-a inselat,indiferent de motivele pe care le-a avut si indiferent cat de mult il iubesc.Desi nu a recunoscut ca m-a inselat,eu stiu ca a facut-o cateva luni,dar in perioada asta eu am crezut in el si chiar am zis ca poate eu sunt nebuna care isi face scenarii...cum imi zicea tot timpul.
Zice ca ma iubeste....dar ce rost mai au vorbele lui?....Daca inseli,inseamana ca iubesti?..NU
Va doresc o viata frumoasa si linistita.


carmen30ro
Postat pe 11 Martie 2011 18:46
Draga Ileana lasa-l,nu merita nimic....Si-a gasit pe alta si mai cere timp sa se gandeasca...la ce sa se gandeasca,care este mai buna dintr voi 2?
E greu si suferi,stiu ce inseamna si poate multe dintre noi stim dar asemenea specimene chiar nu merita nimic....De la iubire la ura,este un singur pas...eu sper sa fac pasul asta si sa il urasc ca sa nu mai sufar.Fii tare si ia decizia corecta....avem o singura viata.
Quasaria ai dreptate,trebuie sa facem ceva cu orgoliul asta,sa il scoatem la suprafata ca pana acum a fost calcat in picioare.
carmen30ro
Postat pe 11 Martie 2011 19:02
Ceau,
nu stiu ce sa ic dar cu asta sunt de acord ca de la iubire la ura este doar un pas.S eu cred ca nu mai are nici un rost.Iti multumes de incurajare.
garbo054428
Postat pe 13 Martie 2011 18:27
Ne, ne, ne!
Daca este ura nu-i bine. Trebuie sa ajungi la indiferenta!
O sa treaca, crede-ma, asa ca o sa te miri si tu de ce-ai avut inainte!
crilore
Postat pe 13 Martie 2011 20:56
Crilore sper sa ajung intr-o perioada nu foarte lunga de timp la vorbele tale....si mai ales sa tratez totul cu indiferenta.Ms
carmen30ro
Postat pe 14 Martie 2011 21:04
De la: carmen30ro, la data 2011-03-11 18:46:21Madita,daca am gresit?Am gresit si eu,intr-o relatie nu cred ca greseste numai unul,dar nu l-am inselat niciodata si nu i-am dat motive sa ma insele.De cand au aparut probl am incercat sa vorbesc cu el,dar m-am lovit de un zid,nu dorea sa raspunda la ce il intrebam,pt el totul era normal,numai gandirea mea era anormala.
Nu stiu cum esti tu,dar eu nu pot ierta un barbat care m-a inselat,indiferent de motivele pe care le-a avut si indiferent cat de mult il iubesc.Desi nu a recunoscut ca m-a inselat,eu stiu ca a facut-o cateva luni,dar in perioada asta eu am crezut in el si chiar am zis ca poate eu sunt nebuna care isi face scenarii...cum imi zicea tot timpul.
Zice ca ma iubeste....dar ce rost mai au vorbele lui?....Daca inseli,inseamana ca iubesti?..NU
Va doresc o viata frumoasa si linistita.




tradarea asta nu se poate ierta in nici un fel.....nu s de aocrd cu ea....
si da ...ai dreptate nu iubesti daca inseli!
nu inteleg..... spui ca va iubiti.....sau numai tu il iubesti. Aici e o diferenta....
madita
Postat pe 18 Martie 2011 17:01
daca asa a comportat sigur ca avea alta nu merita sa suferi dupa un nenorocit
isabell18
Postat pe 19 Martie 2011 11:38
Madita eu il iubesc,asta e sigur...El spune ca ma iubeste,ca intre noi exista o iubire matura...dar eu nu pot sa mai cred ceva din ce spune el.
carmen30ro
Postat pe 19 Martie 2011 20:26
Imi pare rau ca trebuie sa iti spun, dar niciodata nu ai sa poti uita, poate de suferit ai sa suferi
numai 2-3 ani, dar de uitat nu o sa uiti niciodata, pe cineva pe care l-ai iubit.
Sper sa nu iti fie amant, ca daca iti este si amant si te-a mai si inselat este si mai greu.Capul sus 2-3 ani trece repede.Eu atat am suferit.
dor40
Postat pe 21 Martie 2011 11:56
Dor40 sunt de acord ca nu il voi uita niciodata,dar sper sa nu sufar 2,3 ani,ar fi o mare greseala din partea mea.Nu mi-a fost amant,a fost barbatul alaturi de care am trait si cu care vroiam o familie:casatorie,copil...Imi pare rau ca ai suferit atata timp,eu sper sa-mi revin in cateva luni,chiar daca imi este foarte greu si sa realizez ca el nu merita nimic.O viata linistita tuturor.
carmen30ro
Postat pe 21 Martie 2011 15:34
De suferit oricum vei suferi, asta pentru ca l-ai iubit sau inca il mai iubesti. Important este sa-i dai ceea ce-si doreste: libertatea - definitiv si sa nu cedezi daca va vrea sa-l primesti inapoi, pentru ca daca vei ceda vei avea o viata plina de cereri de libertate. Daca rupi contactul cu el, atunci iti vei reveni mai repede, pentru ca una din cauzele pentru care suferi este sa-l vezi pe el fericit stiind ca nu e alaturi de tine.
Daca nu ati reusit sa comunicati mai devreme sau mai tarziu tot aici s-ar fi ajuns si poate ca e mai bine ca nu ai apucat sa te mariti cu el sau sa aveti si copii, pentru ca atunci suferinta ar fi fost mult mai indelungata si viata ta mult mai grea.
ROI2009
Postat pe 27 Martie 2011 16:02
buna , e greu draga mea si nu ai ce face , asa cum ai spus si tu , dragoste cu sila nu se face ..incearca sa gasesti pe altcineva ...daca intradevar nu se ma-i poate ...dar totusi mai incearca ....mult succes iti urez ...
garbo200783
Postat pe 10 Aprilie 2011 21:48
Merci pentru sfaturi tuturor.Garbo783 nu mai am ce sa incerc...fiecare merge pe drumul lui.Chiar daca imi este greu,asta-i viata si nu mai pot face nimic.Fiecare dintre noi avem ceva pus de-o parte...sper sa gasesc si eu acel ceva intr-o zi.Sa aveti o viata plina de iubire!
carmen30ro
Postat pe 11 Aprilie 2011 23:31
De la: crilore, la data 2011-03-13 20:56:32Ne, ne, ne!
Daca este ura nu-i bine. Trebuie sa ajungi la indiferenta!
O sa treaca, crede-ma, asa ca o sa te miri si tu de ce-ai avut inainte!
ginutza30
Postat pe 26 Aprilie 2011 16:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire cu nebadai... 49 De la: fleurdelis 8 Decembrie 2010 19:45
Despre fericire 132 De la: caleidoscop 7 Iunie 2011 06:54
femeea vicleana. 141 De la: tzontzonica 3 Martie 2011 01:39
pot oare fi sotii perfecti sau nu? 8 De la: si_totusi 13 Mai 2009 21:19
o experienta cu gust amar 207 De la: Jojolin 17 Mai 2011 22:04
Setari Cookie-uri