La munca !!!

Un african, tocmai recunoscut ca azilant, se plimba mandru pe strazile noului sau oras.
El se adreseaza primului intalnit, spunandu-i: " Multumesc draga
germanule, va multumesc ca m-ati primit in tara voastra minunata, ca mi-ati oferit ajutor, adapost si asigurare medicala."
Cel caruia i se adresase raspunde : " Va inselati, eu sunt albanez."
Omul merge mai departe si se adreseaza unei alte persoane : "
Multumesc pentru ca m-ati primit in asa o tara frumoasa ca Germania !"
"Acesta ii raspunde: Eu nu sunt neamt, eu sunt roman...
Mai intalneste o persoana si spune din nou: Multumesc pentru minunata Germanie !. Cel interpelat ridica din umeri si zice. Eu nu sunt german, sunt egiptean.
Apoi vede el o femeie ceva mai varstnica si o intreaba: Sunteti nemtoaica ?
Nu, zice femeia, sunt turcoaica.
Nedumerit, o intreaba: Dar unde sunt, femeie, toti nemtii astia ?

Femeia se uita la ceas si spune: Probabil la munca...

Acuma, fara gluma, cui ii mai place sa muncesca in Romania?

Cati parinti isi mai educa proprii copii in spiritul muncii?
Ce motivatie le ofera pentru aceasta?

sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 18:11
sorela, nici pe forumu asta nu prea se-nghesuie nemtii... he,he,he...
zambil
Postat pe 18 Martie 2010 18:17
tocmai de-aia...

da' mi-e frica de cea nemtoaica...si de zicalele ei...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 18:19
Ilsuco , tocmai tu iti pui intrebarea asta ??? E una retorica , pentru ca noi , cei din sistem, ne lovim zilnic de aceasta problema !
eu_vio
Postat pe 18 Martie 2010 18:37
este o intrebare de pus!!
la munca dar unde?unde mai apuca romanul sa munceasca?prin tari straine(eventual)
sunt tot mai multi nacajiti care vor sa munceasca si nu prea au pe unde
si ce ii mai tragic,dintre"fericitii"lucratori destul de multi ,sunt incapabili la locurile lor de munca...habarnisti...
si stau bine mersi pe locul altuia de zece ori mai capabil...
de asta ne merge...ca si zicerea

"sa traim bine"
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 18:44
ilsi...hm..dar se pare ca in curand foarte multi nemti nu vor mai avea unde munci..nici chiar ei
grele timpuri
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 18:46
vio, eu zic ca am raspuns la aceste intrebari, dar sunt curioasa de raspunsuri...

oricum, pentru mine personal, munca reprezinta una dintre valorile fundamentale predate copiilor mei...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 18:50
lilo, mi-amintesc ca o prietena de-a mea, plecata in America pe timpul lui Ceausescu, imi relata ca, pana si americanii ii admirau pe nemti pentru multe lucruri, pe-atunci...ea avea o vorba"In America nu e ca-n Germania", referindu-se la felul de a fi al nemtilor...
Asta pentru ca noi, romanii, credeam ca oriunde, in vest, e la fel...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 18:54
categoric..trebuie sa muncim..dar,exista si un dar

cat muncim?pana la epuizare?
un medic spunea cam asa:
o zi are 24 de ore
din acestea,
8sunt pt munca
8sunt pt relaxare(recreere)
8pt somn
atunci ne dezvoltam armonios si suntem in echilibru perfect
acum ma intreb..cine poate sa respecte asta?
in primul rand,cate ore facem pana la locul de munca si inapoi?
cate ore suplimentare se fac?
etc..etc
ati vazut tinere ajunse in surmenaj cronic care or incheiat socotelile mai devreme cu viata

LILO
Postat pe 18 Martie 2010 18:56
sa stiti ca din germania s-a intors de curand o ruda apropiata si imi spunea ca si acolo lucrurile nu mai sunt ca altadata
mai am un fost coleg de scoala stabilit de multa vreme acolo si imi relateaza ca in curand nici el nu va mai avea de lucru
trist,dar adevarat...
si apoi vreau sa vad eu pe acela neamt care sa lucreze pt "mizerabila"suma de bani cu care suntem noi rasplatiti
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 18:58
Ilsi, si pentru mine munca si importanta ei sunt subiecte prioritare in educatia elevilor ! Insa, de foarte multe ori, ma lovesc de ideile preconcepute ale parintilor . Lucrez in mediul rural , iar cand parintii vin la scoala, ma deranjeaza foarte mult ca nu intreaba de situatia copiilor lor ! Ma doare enorm cand ii aud spunandu-mi : " lasa-l , doamna , ca o sti el sa dea cu sapa " , desi unii dintre copii chiar au capacitati intelectuale remarcabile !
eu_vio
Postat pe 18 Martie 2010 19:01
fetelor...saracia lucie din tara asta duce la asemenea concluzii eronate din partea parintilor
nu sunt resurse ca bietii copii sa fie sustinuti la scoala..
nici mie nu mi-a fost deloc usor sa intretin copiii in scoli,dar am alta perspectiva asupra vietii
de acord ,poate ca azi nu le foloseste o facultate,dar lucrurile in timp,se pot schimba..
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 19:05
la mine e cam invers, vio...le spun eu parintilor:"daca nu vrea sa invete, puneti-l la munca, sa fie si el bun de ceva..."
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 19:05
lilo,eu cred ca trebuie sa fie orientati spre o facultate care ii califica pentru ceva...nu mai sunt vremurile sa dai banii sa studiezi doar de amorul artei...asta doar daca nu ai ce face cu banii si te "distrezi' prin scoli...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 19:08
sunt de acord cu asta...si chiar s-or orientat,dar spune si tu...vezi ce se intampla in invatamant..
cati dascali vor ramane pe drumuri??
nu stii . ce azi merge bine,maine nu se stie ...
traim ca intr-un carusel,care se poate opri oricand,oriunde si esti "invitat" sa cobori
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 19:11
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:14
ei, vezi, lilo, pentru mine, aici intervine credinta...Dumnezeu ma face sa vad lucrurile altfel...chiar cand totul pare sa fie scapat de sub control, eu stiu ca tot El este la carma...si ma bazez pe El...asta m-a tinut si pana acum...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 19:15
speranta...sper sa nu fie ultima granita speranta...dar ea ne tine de multe ori capul sus, cand poverile ajung mult prea grele...
keks
Postat pe 18 Martie 2010 19:20
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:22
keks..mi-am amintit ceva


Cnd Prometeu a furat focul din Olimp, Zeus s-a rzbunat ducndu-i-o pe Pandora lui Epimetheus, fratele lui Prometeu. Pandora avea cu ea o cutie pe care nu trebuia s o deschid sub nici o form. mpins de firea sa curioas, Pandora a deschis cutia, i toate relele din interior au scpat i s-au mprtiat pe tot pmntul. S-a grbit s i pun capacul, dar totul scpase, excepie fcnd un lucru care sttea la fundul cutiei, acesta fiind

Sperana.
LILO
Postat pe 18 Martie 2010 19:22
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:25
Lilo, in Romanica se pare ca speranta moare prima , nu ultima !
eu_vio
Postat pe 18 Martie 2010 19:28
nu cred Lilo...eu am speranta...dau si la altii!
si e drept ca uneori imi da pe afara

si e gresit tradus mitul
...Numai Sperana - care rmsese pe fundul ulciorului - n-a mai putut iei, cci ntre timp Pandora izbutise s nchid capacul. De relele i necazurile, rmnnd doar cu o singur consolare - cu Sperana.

si ei doar asta ia ramas
keks
Postat pe 18 Martie 2010 19:29
fleur, pe tine ce te face sa zambesti asa?! munca?!
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 19:30

uneori....uneori ma face pur si simplu fericita!
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:32
si la mine nu e munca e pur si simplu pasiune!
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:33
da, si la mine e vocatie...
sora_ilsi
Postat pe 18 Martie 2010 19:52
eram siguraaaa ca tu mi-ai raspuns
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 19:54
De la: eu_vio, la data 2010-03-18 18:37:49Ilsuco , tocmai tu iti pui intrebarea asta ??? E una retorica , pentru ca noi , cei din sistem, ne lovim zilnic de aceasta problema !

...ce chestie ca...unii din sistem...stau toata ziua pe forum...de placere si pe urma vor sa le vina banii!!!
andreea_n_c
Postat pe 18 Martie 2010 21:35
fleurdelis
Postat pe 18 Martie 2010 21:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casnicie nefericita 83 De la: carloni_carla 16 August 2011 20:59
Cum v-ati petrece ultimii 2 ani din viata? 6 De la: bluelight 10 Noiembrie 2009 21:32
cum accepta sufletul tau ca totul s-a terminat? 94 De la: quasaria 7 Martie 2011 08:13
Nefericire 2 De la: garbo_501016 10 Aprilie 2020 19:27
Ce sa fac? Nu mai inteleg nimic... 19 De la: doddo 24 Iulie 2009 08:15
Setari Cookie-uri