Ce inseamna omul bun si omul rau?

Omul bun are ganduri rele,omul rau are ganduri rele,dar fiecare trebuie sa invete sa lupte cu gandurile si din rele sa le faca bune.Acesta e semnul unui suflet experimentat.Vei intreba .cum se face aceasta? In chipul urmator........Asa cum omul viu simte cand ii este frig sau cald,asa si cel ce a cunoscut din exeperienta pe Duhul Sfant simte cand in sufletul lui este harul si cand se apropie duhurile rele rele.Domnul da sufletului intelegere sa cunoasca venirea Lui.sa-L iubeasca si sa faca voia Lui.Tot asa sufletul cunoaste si gandurile care vin de la vrajmasul nu dupa infatisarea lor din afara,ci dupa lucrarea lor asupra sufletului.Acesta se cunoaste prin experienta,dar pe cel care nu are exeperienta vrajmasii ii amagesc usor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Decembrie 2010 21:41
xenaprintesarazboinica
Postat pe 31 Decembrie 2010 21:56
deci lupty,care este concluzia??
ca tu esti un om rau,gandesti numai lucruri rele despre oameni,obsesia ta fiind barbatii ,ca ei ''este niste porci''
anaROBERT
Postat pe 2 Ianuarie 2011 00:55
NU.
toti oamenii sunt buni in sfletul lor,doar comportamentul difera.
Si toti avem ganduri rele,pacatoase.Nici macar sfintii nu sunt fara greseala.
Doar dzeu,si ai lui din cer,sunt fara ganduri rele.
E imposibil sa fim perfecti,sa nu gresim.
toti,printre care si dvs,bineinteles.
Sfintii au reusit,cu iubirea lor,sa scoata la iveala partea buna din oameni.
Si Iisul Hristos,la fel.
A venit pentru oamenii pacatosi.
Multi oameni confunda omul cu faptele lui.
Adica se exprima asa: OMUL RAU.Corect,este omul care are des ganduri negative,rele.
Si depresia este considerata pacat....si gandurile depresive sunt considerate rele .
Dar in biblie nicaieri nu scrie om rau....nu confunda,nu identifica omul cu faptele lui.
Fiecare om are valoare uriasa,pentru ca este om.Si unic,apoi.
Toti avem aceeasi valoare.
Omul care face prostii,nu este om prost.
Toti am facut ,la viata noastra,prostii.
Si ne uitam toti la paiul din ochii altuia,nu la barna noastra....
Cei care au impresia ca sunt pe drumul bun,si fara pacat,se ocupa de acuzatul celorlalti.....
daniilia
Postat pe 2 Ianuarie 2011 05:47
Lupty, nu ne-ai spus draga ce cult ai imbratisat ???uite noua ni s-a spus la un moment dat ca abandonul cultului in care ai fost botezata la nastere e unul din cele mai grele pacate si nu-ti ajunge o viata sa-l speli, deci mare grija, ca problemele astea "spirituale" pot sa-ti creeeze neplaceri nedorite
casperphantom
Postat pe 2 Ianuarie 2011 07:14
De la: casperphantom, la data 2011-01-02 07:14:26Lupty, nu ne-ai spus draga ce cult ai imbratisat ???uite noua ni s-a spus la un moment dat ca abandonul cultului in care ai fost botezata la nastere e unul din cele mai grele pacate si nu-ti ajunge o viata sa-l speli, deci mare grija, ca problemele astea "spirituale" pot sa-ti creeeze neplaceri nedorite





subscriu....
anaROBERT
Postat pe 2 Ianuarie 2011 16:02
Eu sunt ortodoxa...Si asa voi ramane pt ca asa m-am nascut eu respect icoanele,crucea si pe Maica Domnului.....Si apoi eu ignor gandurile rele,,,eu accept doar gandurile pozitive si drepte..Cum ar fii dreptate..Ca femeia sa fie respectata de barbati....Dumnezeu este iubire si dreptate...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Ianuarie 2011 22:20
Eu niciodata nu o sa ascult de un barbat...Pt ca barbatii sunt niste excroci mitocani care doar profita de pe urma femeilor si de asta le-au inrait..Eu nu le doresc raul,,sa moara sau sa ramana impotenti pe viata..Eu doresc doar dreptate....Si mereu o sa spun adevarul..Pt ca nu suport ceea ce fac barbatii cu femeile,,pt ca si eu sunt femeie si imi este mila de amaratele de femei..Stiu ca ele nu au putere,,putina minte pt ca nu au credinta...Dar repetitia este mama invataturii...Vreau ca femeile sa aiba mai multa demnitate si mai destepte si ca barbatii sa nu ma profite de pe urma femeiii niciodata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 3 Ianuarie 2011 22:24
da lupty motto-ul tau in viata este:''barbatii este niste porci''
tu nu asculti nici ce spui tu dar ce spun altii....
pffff,esti totala....
anaROBERT
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:31
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-03 22:24:57Eu niciodata nu o sa ascult de un barbat...Pt ca barbatii sunt niste excroci mitocani care doar profita de pe urma femeilor si de asta le-au inrait..Eu nu le doresc raul,,sa moara sau sa ramana impotenti pe viata..Eu doresc doar dreptate....Si mereu o sa spun adevarul..Pt ca nu suport ceea ce fac barbatii cu femeile,,pt ca si eu sunt femeie si imi este mila de amaratele de femei..Stiu ca ele nu au putere,,putina minte pt ca nu au credinta...Dar repetitia este mama invataturii...Vreau ca femeile sa aiba mai multa demnitate si mai destepte si ca barbatii sa nu ma profite de pe urma femeiii niciodata
intrebare XENA......TU ESTI SIGURA DE ORIENTARILE TALE SEXUALE ?......POTI SA SPUI CARE ESTE ORIENTAREA TA SEXUALA ? ???
un_inger38
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:40
ea nu are orientari sexuale.....ce cade e bine primit
anaROBERT
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:50
De la: anaROBERT, la data 2011-01-04 00:50:23ea nu are orientari sexuale.....ce cade e bine primit


UN CROCODIL
KNIGHT_31
Postat pe 4 Ianuarie 2011 01:26
De la: un_inger38, la data 2011-01-04 00:40:14
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-03 22:24:57Eu niciodata nu o sa ascult de un barbat...Pt ca barbatii sunt niste excroci mitocani care doar profita de pe urma femeilor si de asta le-au inrait..Eu nu le doresc raul,,sa moara sau sa ramana impotenti pe viata..Eu doresc doar dreptate....Si mereu o sa spun adevarul..Pt ca nu suport ceea ce fac barbatii cu femeile,,pt ca si eu sunt femeie si imi este mila de amaratele de femei..Stiu ca ele nu au putere,,putina minte pt ca nu au credinta...Dar repetitia este mama invataturii...Vreau ca femeile sa aiba mai multa demnitate si mai destepte si ca barbatii sa nu ma profite de pe urma femeiii niciodata
intrebare XENA......TU ESTI SIGURA DE ORIENTARILE TALE SEXUALE ?......POTI SA SPUI CARE ESTE ORIENTAREA TA SEXUALA ? ???
eu nu am nici o orientare sexuala....ca doar nu o sa iau pt un carnat tot porcul........femeia poate trai multi si bine si fara barbati,,,,,pt ca au preocupari mai importante de facut...Eu stau departe de mitocanii cu intentii murdare care agaseaza ca sa obtina ceea ce vor ei..Din cauza lor au ajuns femeile asa usuratice....Pt ca se incurca cu ei,,,in loc sa isi vada de drum
xenaprintesarazboinica
Postat pe 4 Ianuarie 2011 11:47
lupty eeeei barbatii is vinovati de toate nebuniile femeilor
floare_cu_colti
Postat pe 4 Ianuarie 2011 11:55
http://www.youtube.com/watch?v=RN6EusBFrVQ

http://www.youtube.com/watch?v=oYWvjG7b23Q


asta in loc de... bla... bla.... bla.... !!!!
barboneli
Postat pe 6 Ianuarie 2011 00:20
Ai scris odata ca ,,pocait,, inseamna luptator pentru dreptate. De unde stii? Ma intereseaza de unde ,,vine,, aceasta traducere. E o intrebare serioasa.
dearest
Postat pe 10 Ianuarie 2011 17:50
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-04 11:47:57/quote] eu nu am nici o orientare sexuala....ca doar nu o sa iau pt un carnat tot porcul........femeia poate trai multi si bine si fara barbati,,,,,pt ca au preocupari mai importante de facut...Eu stau departe de mitocanii cu intentii murdare care agaseaza ca sa obtina ceea ce vor ei..Din cauza lor au ajuns femeile asa usuratice....Pt ca se incurca cu ei,,,in loc sa isi vada de drum



Pana la un punct sunt deacord cu tine! Adica ,,eu nu am nici o orientare."
Si daca nu ai nici una, e cam greu sa-i orientezi adica sa-i ghidezi pe ceilalti.
Atentie!
m_ada
Postat pe 10 Ianuarie 2011 18:05
De la: dearest, la data 2011-01-10 17:50:59Ai scris odata ca ,,pocait,, inseamna luptator pentru dreptate. De unde stii? Ma intereseaza de unde ,,vine,, aceasta traducere. E o intrebare serioasa.



Sub denumirea de "neoprotestanti" sau "pocaiti" sunt inclusi baptistii, evanghelistii, crestinii dupa evanghelie, penticostalii, adventistii de ziua a saptea.
Pocainta inseamna a te cai (a-ti parea rau) de pacatele proprii, a le marturisi lui Dumnezeu si a te ruga lui Dumnezeu pentru iertarea lor, insotita de hotararea ferma de a nu le mai practica.
Termenul de "pocainta" nu a aparut odata cu pocaitii, el exista demult in ortodoxie, in Taina Spovedaniei.
m_ada
Postat pe 10 Ianuarie 2011 18:11
"eu nu am nici o orientare sexuala....ca doar nu o sa iau pt un carnat tot porcul........femeia poate trai multi si bine si fara barbati,,,,,pt ca au preocupari mai importante de facut...Eu stau departe de mitocanii cu intentii murdare care agaseaza ca sa obtina ceea ce vor ei..Din cauza lor au ajuns femeile asa usuratice....Pt ca se incurca cu ei,,,in loc sa isi vada de drum"
ai dreptate xena se poate trai multi si bien fara barbati se poate trai cu un vibrator dar din pacate asa cum sunt ei barbatii" niste porci" sunt mult mai buni decat un vibrator caci sunt calzi de-a dreptul fierbinti daca stii cum sa-i folosesti
tusi_Oli
Postat pe 10 Ianuarie 2011 18:51
Tusi.... lasa.... Irinei ii trebuie un manual ....
cricat
Postat pe 10 Ianuarie 2011 18:59
ii scanez eu unul si-l trimit on line
tusi_Oli
Postat pe 10 Ianuarie 2011 19:03
un barbat???

sau manualul de utilizare
cricat
Postat pe 10 Ianuarie 2011 19:05

tind sa cred totusi ca un manual de utilizare
tusi_Oli
Postat pe 10 Ianuarie 2011 19:13
mai bine, Tusi

daca incape pe mana Irinei un barbat.....greu mai scapa
cricat
Postat pe 10 Ianuarie 2011 19:40
pai ei nu-i trebuie un barbat ci doar o parte din el
tusi_Oli
Postat pe 10 Ianuarie 2011 19:44
eu ii dau o amanta va dati seama cat ar fi mofait la ea?
floare_cu_colti
Postat pe 10 Ianuarie 2011 20:04
si organele ex. inima ,ficat,rinichi le vreau inapoi ca am promis ca le donez la cei ce au nevoie
floare_cu_colti
Postat pe 10 Ianuarie 2011 20:05
si ce sa faca Irina cu o amanta?
cricat
Postat pe 10 Ianuarie 2011 20:07
sa o chinuie .....saaaau un amant ca mie imi trebuiesc doar organele
floare_cu_colti
Postat pe 10 Ianuarie 2011 20:19
ochii ii pastrezi tu, Floare?
cricat
Postat pe 10 Ianuarie 2011 20:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa ii multumim lui Iisus Hristos la Tatal ceresc.Pt ca s-a milostivit de noi pacatosii ca sa ne lumineze mintile 42 De la: preci 28 Septembrie 2010 20:51
oare ce se intampla de fapt? 23 De la: Jojolin 22 August 2010 02:27
ce ati face 13 De la: sora_ilsi 20 Mai 2010 23:04
ATI MAI VAZUT VREO SEFA DE PROMOTIE CARE SA NU FI ABSSOLVIT LA FINAL ANUL? 9 De la: quasaria 5 Aprilie 2010 22:18
Ce parere aveti despre hainele second hand aduse din danemarca si irlanda magazine in brasov pe langa gara? 18 De la: 322cristina 9 August 2010 18:30
Setari Cookie-uri