Ce inseamna omul bun si omul rau?

ce fete darnice sunteti voi
irinookai nu ii trebuie decat o pauza,nimic mai mult..
anaROBERT
Postat pe 11 Ianuarie 2011 00:16
De la: m_ada, la data 2011-01-10 18:11:53
De la: dearest, la data 2011-01-10 17:50:59Ai scris odata ca ,,pocait,, inseamna luptator pentru dreptate. De unde stii? Ma intereseaza de unde ,,vine,, aceasta traducere. E o intrebare serioasa.



Sub denumirea de "neoprotestanti" sau "pocaiti" sunt inclusi baptistii, evanghelistii, crestinii dupa evanghelie, penticostalii, adventistii de ziua a saptea.
Pocainta inseamna a te cai (a-ti parea rau) de pacatele proprii, a le marturisi lui Dumnezeu si a te ruga lui Dumnezeu pentru iertarea lor, insotita de hotararea ferma de a nu le mai practica.
Termenul de "pocainta" nu a aparut odata cu pocaitii, el exista demult in ortodoxie, in Taina Spovedaniei.
Pai da...Pt ca de asta multi oameni merg la biserica daca ei nu fac voia lui Dumnezeu...Teoretic stiu multe,,,dar practic sunt zero..Pt ca necuratul nu il lasa pe omul care face voia lui,,sa asimileze lucrurile bune..Chiar daca cineva iti vrea binele,,,necuratul iti da ganduri de ura si sa il indepartezi pe acel om care practic vrea sa te ajute sa ai pace in suflet si sa iti demostreze ca acolo cineva sus in Cer te iubeste si vrea sa te ajute...Daca nu te pocaiesti de pacate si sa te stradui sa scapi de patimile cu care te-ai obisnuit...O sa fie cam greu,,pt ca la necuratul nu ii place sa isi piarda oamenii.Dar daca omul se straduie,,si se smereste....Dumnezeu il va ajuta,,sa se curete de cele rele si sa poata asimila lucrurile bune.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Ianuarie 2011 22:41
De la: xenaprintesarazboinica, la data 2011-01-03 22:24:57Eu niciodata nu o sa ascult de un barbat...Pt ca barbatii sunt niste excroci mitocani care doar profita de pe urma femeilor si de asta le-au inrait..Eu nu le doresc raul,,sa moara sau sa ramana impotenti pe viata..Eu doresc doar dreptate....Si mereu o sa spun adevarul..Pt ca nu suport ceea ce fac barbatii cu femeile,,pt ca si eu sunt femeie si imi este mila de amaratele de femei..Stiu ca ele nu au putere,,putina minte pt ca nu au credinta...Dar repetitia este mama invataturii...Vreau ca femeile sa aiba mai multa demnitate si mai destepte si ca barbatii sa nu ma profite de pe urma femeiii niciodata
aoleo,cita bunatate ai in tine...asa sati ajute Dumnezeu...si tie,ai probleme cu acoperisu,sau poate esti doar proasta,asa ca te iarta... asta sia virit coada,in mintea ta aia schizofrenica,si mai faci paicea pa credincioasa...
REALIZATU
Postat pe 12 Ianuarie 2011 03:32
xenapr. ce patimasa esti femeie. pai cum sa moara barbatii? pai pe tine cine te mai f.?
the_voice
Postat pe 12 Ianuarie 2011 06:09
De la: the_voice, la data 2011-01-12 06:09:33xenapr. ce patimasa esti femeie. pai cum sa moara barbatii? pai pe tine cine te mai f.?
dar ce nu sint morcovi in piata?sau alte alea?femeia are credinta...in ce?!nici ea nu stie,poate in castraveti,sint mai cosistenti.
REALIZATU
Postat pe 12 Ianuarie 2011 15:18
Pai eu daca m-as casatori,mi-as lua un barbat foarte credincios si curat la suflet...Pt ca daca eu o sa fac copiii,vreau sa fac copiii curati la suflet nu niste inutili ca multi altii...Pt ca este binje ca omul sa faca roade,dar cu rost..Ca din cate vad,si am vazut multi oameni au facut roade multe,,copiii multi dar sunt inutili,,,majoritatea oamenilor...Copii nu au o educatie.....Eu nu vreau ca copiii mei sa devina si inutili...Vreau ca copiii mei sa fie niste luptatori si curati la suflet la fel ca mama lor si tatal lor...Pt ca stii vorba aia cine se aseamana se aduna...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 12 Ianuarie 2011 22:26
dar: ce inseamna omul prost si omul istet stii cumva xena?
aly_fab
Postat pe 16 Ianuarie 2011 02:06
fara suparare .. nu este intentia mea sa jignesc pe nimeni.... dar..... cum poti sa abereze cineva in asa hal ?

xena, martora a lui jehova, trimisa pe garbo pentru a lupta cu demonii virtuali, spune-mi si mie te rog, crezi ca a lupta este un lucru pozitiv in fata lui dumnezeu? si stii tu ca in logica, minus cu minus dau plus? poti avea tu si barbactu sufletele curate, dar in acelasi timp poti da nastere unor copii care sa se transforme cu timpul in pacatosi de gredul 1. sau totul este o parabola!???!!?
aly_fab
Postat pe 16 Ianuarie 2011 02:13
aly ignora....e mai simplu si mult mai eficient.....
irinooka se lupta doar cu ea...si atat.....
anaROBERT
Postat pe 16 Ianuarie 2011 23:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
PROVOCARE 73 De la: mia79x 29 Iunie 2009 20:19
O zi obisnuita din viata voastra 37 De la: Yellowrose 11 Octombrie 2010 19:35
URSULETZUL LIVIU 34 De la: garbo_13807 2 Februarie 2014 19:46
un sfat..va rog!! 36 De la: nelly05 18 Mai 2010 21:25
ijefalva 22 De la: ready_vivus 15 Noiembrie 2009 20:44
Setari Cookie-uri