Iubirea doare a dracului de tare!

De la: quasaria, la data 2011-01-03 09:37:40...... In situatia in care la fiecare trei luni de miere si trei luni de fiere si isi arunca buzduganul pe masa - ca aici e casa lui.....

OK.... am inteles acum!
Dar asta e o alta latura a istorioarei.... iar cu acest aspect nu pot fi de acord!
Eu nu accept nici macar o picatura de fiere.... nu concep decat mierea intr-o relatie!
Pentru mine o rabufnire de genul:
"- da mai invarti mult in cafea?" a fost suficienta pentru a-mi aprinde o luminita.... si fara a recurge la cearta, scandal sau violenta fac in asa fel incat sa-si dea seama ca a gresit!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 10:33
Exact la asta ma refeream: la perceperea sinceritatii ca agresiune. Faptul ca esti sincer ar trebui sa se opreasca la limita la care agresezi. Exceptind cazul in care asta e ce urmaresti: sa agresezi.
N-am sa ma duc niciodata pe strada la vreo tanti sa ii spun: auzi, stii ca eu te consider o gaina proasta?!
Desi as putea fi sincera: poate chiar asa o consider. Sinceritatea nu e un scop in sine.
Influentarea celorlalti e un scop in sine, sinceritatea e doar unealta. Si aici intervine empatia: ce simte celalalt, ce reactie vrei sa obtii de la el, de ce faci sau spui ceea ce faci sau spui. Intotdeauna exista un de ce. Nimeni nu gindeste, pur si simplu. cu voce tare.
Deci lucrurile sint ceva mai complicate decit "eu sint sincer/a". Incearca numai sa iti imaginezi cum ar fi ca pentru o zi sa fim toti absolut, devastator de sinceri.
Ar mai exista si ziua a doua?
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 12:27
De la: quasaria, la data 2011-01-03 12:27:54........N-am sa ma duc niciodata pe strada la vreo tanti sa ii spun: auzi, stii ca eu te consider o gaina proasta?!
Desi as putea fi sincera: poate chiar asa o consider..........
Incearca numai sa iti imaginezi cum ar fi ca pentru o zi sa fim toti absolut, devastator de sinceri. Ar mai exista si ziua a doua?

Sinceritatea este atuul celor capabili de multa iubire si ganduri frumoase la adresa celorlalti..... altfel, exact ca in exemplul pe care l-ai dat, sinceritatea poate creea multa suferinta si durere!
Nu-i de mirare de ce unii nu pot nicicum sa fie sinceri..... sunt ingroziti si ei de ceea ce se afla in ungherele "sufletului" lor!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 12:40
te-am mai intrebat si la celalat subiect de diferenta: intre "bine" si "rau" ca si concept absolut, si intre "ginduri bune" = frumoase si "rele" = urite diferenta depinde de unghiul unde te situezi. Uneori nu exista.
Ce exista este conceptul de manipulare pe care il aplicam inconstient, gindindu-ne la cum percepe CELALAT, nu daca ce avem de transmis e bun sau rau in sine. Poate fi ambele.
Daca dai play back la o decizie anterioara, si incerci sa urmaresti rationamentul, si tu asta ai facut - toti asta facem. Manipulare.
Sau, la modul "bun", putem sa o numim diplomatie, flexibilitate, empatie, inteligenta emotionala.
La modul "rau" inseamna ca manipulam.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 13:08
De la: quasaria, la data 2011-01-03 13:08:10..........La modul "rau" inseamna ca manipulam.

Hai sa-ti dau un exemplu de manipulare:
Sa presupunem ca intalnesc o tipa si ma indragostesc lulea.... asa la prima vedere!
Petrecem clipe foarte frumoase impreuna, partidele de sex sunt senzationale, fiecare clipa petrecuta impreuna este numai lapte si miere, este tandra, dragastoasa, iubareata intr-un cuvant totul este de vis..... Practic tot ce imi ofera este magnific si firesc sunt fericit si ma bucur din plin pentru fiecare moment petrecut impreuna..... Tipa.... o nimfomana foarte infocata isi doreste foarte mult sex, isi doreste multa aventura, este plina de fantezii si isi doreste sa se bucure de viata din plin, isi doreste sa cunoasca si sa aiba relatii sexuale si cu alti barbati.... asa este ea.... astea sunt dorintele ei.... astea sunt nevoile ei pentru a fi fericita!
Se pune intrebarea:
Daca eu nu pot fi fericit alaturi de ea pentru faptul ca este atat de generoasa cu iubirea ei..... a cui este problema:
- a mea.... ca nu pot sa o accept asa cum e si sa ma bucur de ea in continuare? sau
- a ei..... pentru ca nu este capabila sa se transforme in ceea ce mi-as dori eu sa fie?

si apropo de manipulare.... daca eu as considera ca ea este problema as cauta sa o manipulez:
- sa-i spun ca eu sufar pentru faptul ca nu sunt singurul barbat in viata ei....
- sa o amenint ca ma voi sinucide daca nu renunta la tot pentru mine.....
- sa incerc sa o determin ca iubirea inseamna sa renunte la.... (fericirea ei) pentru mine.....
- sa-i povestesc despre morala crestina
- sa-i spun ca va arde in iad
- sau chiar sa devin violent.... sa o amenint ca o omor in bataie daca nu "se potoleste"

si toate aceste manifestari violente, certuri, amenintari, scandaluri, scene de gelozie, atmosfera plina de tensiune si de suferinta.... pentru ce?
pentru ca eu nu sunt capabil sa ma bucur de ea asa cum este in realitate?

DA.... asa cum spuneai: "modul "rau" inseamna ca manipulam."
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:34
privesti lucrurile simplist.
Daca tu nu o accepti asa, inseamna ca nu esti fericit cu ea, inseamna ca trebuie sa te desparti.
E problema relatiei - intre ce primeste fiecare si ce ofera fiecare exista un dezechilibru, nu e rezolvabil, deci relatia moare. Nu e problema uneia dintre parti.

Decizi sa te desparti si poti sa ii spui du-te drak de nimfomana (esti ranit, nu?) sau poti sa ii spui ca e o femeie minunata pe care nu vrei sa o inlantuiesti desi asta ti-ai fi dorit - sa o pastrezi pentru tine bla bla.
Daca reactionezi intr-un mod sau altul depinde de ce vrei sa obtii de la show: vrei sa o ranesti/agresezi si sa ""ii platesti"ce simti astfel incit sa se simta ranita/jignita etc - sau vrei sa ii platesti ce simti in modul subtil "m-ai pierdut dar uite ce baiat bun eram, fraiero". Asta e manipulare, si o faci, o facem toti, din reflex.

Diferenta intre ce spui tu si ce spun eu este ca manipularea obtine o reactie de care subiectul manipularii nu e constient. Daca te dai cu courul de pamint si ii spui sa inceteze, nu e manipulare. E solicitare. Iti exprimi clar intentiile.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 14:57
De la: quasaria, la data 2011-01-03 14:57:55...... Daca tu nu o accepti asa, inseamna ca nu esti fericit cu ea, inseamna ca trebuie sa te desparti.
..........

Q.... era doar o simulare a unei posibile situatii.....
si DA cea mai corecta solutie este sa nu intervii in viata cuiva pe care nu-l poti accepta asa cum este dar asta implica sa inveti sa-i percepi si sa-i intelegi pe oameni asa cum sunt in realitate!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:48
Inseamna doar sa accepti - sau nu - ceea ce ofera.
Cum e in realitate este bucataria interna a omului de linga tine, si e posibil sa nu stii niciodata.

Nu cred ca vreau oricum sa percep adevaruri pe care el n-ar vrea sa le percep.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 15:53
De la: quasaria, la data 2011-01-03 15:53:40....... Nu cred ca vreau oricum sa percep adevaruri pe care el n-ar vrea sa le percep.

asta este o problema tipic feminina (nu ca nu ar fi si barbati care sufera de aceasta problema).... de obicei femeile prefera sa fie mintite.... le creste libidoul cand sunt mintite!
nu conteaza ce baliverne li se indruga si cat de evidente sunt minciunile cu care sunt aburite.... important este sa le maguleasca..... sa le flateze......
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 16:45
e vorba de intruziune.
Intruziune in sufletul cuiva care nu imi permite sa fiu acolo.
Pot sa calc peste barierele lui? Si, daca pot, vreau sa o fac?

In contextul asta, da, daca a nu smpulge toate adevarurile celuilalt cu sau fara vointa lui inseamna ca prefer sa fiu mintita, probabil prefer.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:05
De la: quasaria, la data 2011-01-03 17:05:26e vorba de intruziune.
Intruziune in sufletul cuiva care nu imi permite sa fiu acolo.
Pot sa calc peste barierele lui? ......

a nu-ti dori sa cunosti sufletul cuiva si.... a nu ti se permite sa cunosti sufletul cuiva sunt doua aspecte total diferite!
daca nu ti se permite accesul inseamna ca nu exista iubire..... acolo e doar prefacatorie, minciuna, fatarnicie..... rezerve manipulatoare!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:43
nop ..............minciuna celuilalt o accepti , sau te faci ca o accepti doar pentru a nega realitatea evidenta si asta ca un fel de aparare a sufletului
oricum , la un moment dat se va rupe pisica si vei afla adevarul pe care tu , poate-l banuiai inca din prima clipa........
sau ...........mai sunt persoane care nu vor sa stie nimic ........pentru ca nu-si vad viata fara partenerul respectiv .....si aici intervine un fel de acceptare a realitatii evidente......
jeanette40
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:52
am spus ca nu vreau sa percep adevaruri pe care el n-ar vrea sa le percep.
Nu ca refuz sa il las sa isi deschida sufletul.
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 17:52
De la: quasaria, la data 2011-01-03 17:52:36am spus ca nu vreau sa percep adevaruri pe care el n-ar vrea sa le percep.
........

asta denota o acceptare a faptului ca el are ceva de ascuns si a faptului ca nu vrea sa-si deschida sufletul fata de tine.....
in opinia mea asa ceva asa ceva este de neacceptat..... adica nu din partea persoanei cu care ar urma sa intemeiez o familie.... este o conditie esentiala ca sufletele noastre sa se impleteasca si sa devina unul singur (mai mare binenteles)
Daca nu exista deschidere sufleteasca relatia este doar o simpla amicitie, sinceritatea si deschiderea sufleteasca transforma legatura de amicitie in prietenie!
Iar partenerul de viata trebuie obligatoriu sa fie in varful piramidei.... sa fie cea mai puternica legatura de prietenie!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 18:43
Buna seara si "La multi ani!"

Marcel, poate ar trebuie sa te cheme Narcis.
Si apropo de manipulare de ce simulezi o simulare?
Tu de la incepututl acestui "dialog" nu faci decat sa "vrei" sa manipulezi.
E ok sa ai conceptii sanatoase despre lume si viata, sa fii deschis la minte si la inima dar nu incerca cu orice pret sa cauti un adevar acolo unde el nu nu exista.
Crede-ma ca eu vad la tine o mare detasare fata de cuvantul iubire sau relatii.
Poti fi asa deschis si intelegator cu un prieten, nicidecum cu sotul sau cu iubitul.
Numai lapte si miere as zice mai degraba "rupt de realitate"

P.S.Mi-a fost "dor" de voi.
dor72
Postat pe 3 Ianuarie 2011 19:22
marcel,
sint unele colturi ale sufletului pe care prefer sa mi le pastrez pentru mine. Asta nu inseamna ca am ceva de ascuns. Inseamna, probabil, ca e prea obositor sa mai trec prin ele o data. Si prefer sa le las acolo unde sint. Crezi ca trebuie neaparat sa faci toate radiografiile persoanei de alaturi - chiar si cind se transforma in autopsii?

POT sa inteleg ca omul ala are un trecut - in care sa nu ma amestec, pentru ca eu n-am fost acolo. E el cu amintirile lui. Pot sa inteleg ca are prieteni, si alti prieteni in afara de mine, fara sa il oblig sa imi povesteasca tot. Pot sa inteleg cind pur si simplu are nevoie de spatiu si timp pentru el. Nu cred ca un cuplu inseamna lipsa intimitatii tale cu tine, asa cum nu cred ca a avea un copil inseamna sa nu mai vezi nimic in jur in afara de copil. Dincolo de toate, sintem indivizi separati, pina la urma...
quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 20:34
De la: dor72, la data 2011-01-03 19:22:11....... Poti fi asa deschis si intelegator cu un prieten, nicidecum cu sotul sau cu iubitul..........

Eu nu pot concepe casatoria decat ca pe un pas inainte.... un progres...... ori din punctul tau de vedere acel pas reprezinta un regres.....

De la: dor72, la data 2011-01-03 19:22:11....... Numai lapte si miere as zice mai degraba "rupt de realitate".........

ceea ce tie ti se pare ireal pentru mine este o stare de normalitate..... totul este sa pretinzi ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului si sa nu accepti comportamentul violent (fizic sau verbal).... iar daca celalalt nu se comformeaza: pa si pusi, (eu am vrut dar tu nu esti capabila de iubire!).... dar binenteles trebuie sa fii capabil sa si oferi ceea ce te astepti sa primesti......
Probabil ca tu nu esti capabil sa fii numai lapte si miere si atunci inevitabil realitatea in cazul tau va fi alta!
marceltuky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 10:42
De la: marceltuky, la data 2011-01-04 10:42:00
De la: dor72, la data 2011-01-03 19:22:11....... Poti fi asa deschis si intelegator cu un prieten, nicidecum cu sotul sau cu iubitul..........

Eu nu pot concepe casatoria decat ca pe un pas inainte.... un progres...... ori din punctul tau de vedere acel pas reprezinta un regres.....

De la: dor72, la data 2011-01-03 19:22:11....... Numai lapte si miere as zice mai degraba "rupt de realitate".........

ceea ce tie ti se pare ireal pentru mine este o stare de normalitate..... totul este sa pretinzi ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului si sa nu accepti comportamentul violent (fizic sau verbal).... iar daca celalalt nu se comformeaza: pa si pusi, (eu am vrut dar tu nu esti capabila de iubire!).... dar binenteles trebuie sa fii capabil sa si oferi ceea ce te astepti sa primesti......
Probabil ca tu nu esti capabil sa fii numai lapte si miere si atunci inevitabil realitatea in cazul tau va fi alta!


Sa pretinzi e una, sa fie asa e alta....
Acum libertate totala, acum conformism....
"Lapte si miere e utopic"
Capacitate sau incapacitate pot sa fie niste termeni atat de abstracti, incat sa nu putem emite vreo judecata de valoare asupra lor... as fi mai rezervata ( tu consideri ca ai capacitate maxima eu zic ca esti incapabil - sunt 2 realitati... cum rezolvi asta?)
Armonie si respect nu inseamna sa impui un comportament anume ci sa inveti sa modelezi comportamentul tau incat sa nu dauneze celui de langa tine si el/ea la fel.
Empatia e extrem de importanta.
Armonia si respectul vin din iubire, din sentimente care apoi construiiesc o relatie solida care permite o discutie sincera, pe orice tema cu partenerul, cu conditia sa nu dauneze celuilalt ( ma repet).
Daca cineva imi sopteste ca sotul meu are pe cineva, eu discut aspectul cu el mai intai si apoi vad calea.
Daca el vine si imi spune aia si aia, ( vezi ex-ul lui Q),nu avem ce discuta, punct. E mai degraba o relatare a faptelor care mie imi dauneaza.
dor72
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:14
De la: dor72, la data 2011-01-04 13:14:51......"totul este sa pretinzi ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului"
Sa pretinzi e una, sa fie asa e alta........

sa inteleg ca tu nu consideri ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului?

"tu consideri ca ai capacitate maxima eu zic ca esti incapabil - sunt 2 realitati... cum rezolvi asta?"
simplu - fiecare pe drumul lui, evident nu am fi compatibili.... a accepta un partener de genul tau echivaleaza cu a accepta o viata plina de dispute, certuri, scandaluri.....

"Acum libertate totala, acum conformism...." - exemplifica aceasta afirmatie.... ori nu ai inteles corect ceva, ori vrei sa aduci acuze nefondate!
marceltuky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 13:37
De la: marceltuky, la data 2011-01-04 13:37:43
De la: dor72, la data 2011-01-04 13:14:51......"totul este sa pretinzi ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului"
Sa pretinzi e una, sa fie asa e alta........

sa inteleg ca tu nu consideri ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului?

"tu consideri ca ai capacitate maxima eu zic ca esti incapabil - sunt 2 realitati... cum rezolvi asta?"
simplu - fiecare pe drumul lui, evident nu am fi compatibili.... a accepta un partener de genul tau echivaleaza cu a accepta o viata plina de dispute, certuri, scandaluri.....

"Acum libertate totala, acum conformism...." - exemplifica aceasta afirmatie.... ori nu ai inteles corect ceva, ori vrei sa aduci acuze nefondate!


Doamne, limba romana si marile mistere...........
1. Textual: ]....."totul este sa pretinzi ca fiind firesti armonia si respectul din partea partenerului"
..... Atunci cand "pretinzi" ca armonia si respectul sunt firesti = nu sunt defel, doar pretinzi tu asta
PRETNDE, pretnd, vb. III. 1. Tranz. A cere insistent un lucru; a reclama, a revendica. 2. Tranz. și intranz. A susține, a afirma ceva cu trie. ♦ Refl. A-și atribui o calitate, nsușiri pe care nu le are; a-și aroga. 3. Tranz. (Despre acțiuni, realizri) A avea nevoie de..., a impune ca o necesitate; a necesita. Din fr. prtendre (dup ntinde).
Sursa: DEX '98
Unde nu am inteles? Ce ai zis sau ce ai vrut sa zici?
2. Faptul ca ti-as spune ca esti incapabil te-ar face sa devii violent si sa ne certam mereu pe tema respectiva ( imi vine sa rad). De ce sa nu ma accepti asa cum sunt, sa imi accepti sentimentele fata de tine, sa manifesti intelegere fata de tot ceea ce iti spun cu cea mai mare sinceritate...
Nu m-am referit la o singura postare.
3. de la inceput pana la sfarsit te contrazici.
"suna din coada"....
Nu fac acuze. E o discutie in care eu sunt de alta parere. Am facut unele remarci referindu-ma strict la ceea ce ai postat. Fa o recapitulare si daca nu e clar putem face un rezumat impreuna. Se prea poate sa nu fi inteles ceva?! ( relitatile!!!!!!!!!). Oare tu ai inteles ce am spis eu?
Iti plac saradele?

dor72
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:16
De la: zambil, la data 2010-12-02 20:35:38nicio poveste... era de la o gonoree rebela...


:)))))
:)))))

Clar, atunci doare cel mai tare!! Ce atatea discutii si povesti?
Oberfuhrer
Postat pe 4 Ianuarie 2011 15:57
De la: dor72, la data 2011-01-04 15:16:41
..... Atunci cand "pretinzi" ca armonia si respectul sunt firesti = nu sunt defel, doar pretinzi tu asta......

"A susține, a afirma ceva cu trie" - atata timp cat eu pot avea un comportament docil, armonios, respectuos consider ca este posibil si implicit firesc!
Oricat te straduiesti sa ma convingi ca firescul unei relatii este ca cei doi sa-si scoata ochii unul altuia, nu ma vei putea determina sa accept absurditatea asta!
marceltuky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 17:35
De la: dor72, la data 2011-01-04 15:16:41........
2. Faptul ca ti-as spune ca esti incapabil te-ar face sa devii violent si sa ne certam mereu pe tema respectiva ( imi vine sa rad). De ce sa nu ma accepti asa cum sunt, sa imi accepti sentimentele fata de tine, sa manifesti intelegere fata de tot ceea ce iti spun cu cea mai mare sinceritate...
Nu m-am referit la o singura postare.
.........

Nu am inteles nimic din ce ai insiruit aici.... raspunsul meu initial era foarte clar:
si anume ca daca nu simt o compatibilitate cu cineva nu ma implic mai mult.... decat o relatie in dizarmonie si stres prefer singuratatea!
marceltuky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 17:40
Eu cred ca 'a pretinde' intra in contradictie cu 'a iubi'!
ufishor
Postat pe 4 Ianuarie 2011 17:48
De la: ufishor, la data 2011-01-04 17:48:49Eu cred ca 'a pretinde' intra in contradictie cu 'a iubi'!

depinde ce pretinzi.... daca pretinzi ....
a pretinde = "A susține, a afirma ceva cu trie"
ce vezi rau in "a sustine" ca o relatie trebuie sa fie armonioasa si ca respectul trebuie sa existe
marceltuky
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:25
nimic...nu sustin si nu afirm cu tarie nimic, nu e nevoie.. In iubire (vorbesc de iubire, nu relatii moderne, dragostea ca sport extrem etc) exista mai mult decat compatibilitate, exista comuniune...asa ca acea armonie nu se sustine, pretinde sau afirma, pur si simplu e acolo, din iubire (si aici ii dau dreptate lui dor cu 'intelegerea' intre parteneri). ne intelegem unul pe celalalt pentru ca ne iubim, si mai mult, ne acceptam orice!
ufishor
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:40
si inca ceva marcel...desi-s pe fuga...
E minunat sa ai principii sanatoase, crezuri , moralitate, integritate, sinceritate, un comportament docil, armonios, respectuos,sa vrei sa progresezi prin casatorie si tot ce ai postat precedent. Cu-adevarat frumos...si destul de rar intalnit. Dar...
Exista un dar (si daca ma insel, imi cer scuze anticipat, ca nu am citit chiar totul)
Mai importanta decat toate e caldura, atitudinea tandra de indragostit. Orice femeie sau barbat asa-si doreste sa fie tratat de partener...indiferent de gradul de compatibilitate, cu tonul potrivit poate iesi un hit!
ufishor
Postat pe 4 Ianuarie 2011 18:49
De la: marceltuky, la data 2011-01-04 17:40:00
De la: dor72, la data 2011-01-04 15:16:41........
2. Faptul ca ti-as spune ca esti incapabil te-ar face sa devii violent si sa ne certam mereu pe tema respectiva ( imi vine sa rad). De ce sa nu ma accepti asa cum sunt, sa imi accepti sentimentele fata de tine, sa manifesti intelegere fata de tot ceea ce iti spun cu cea mai mare sinceritate...
Nu m-am referit la o singura postare.
.........

Nu am inteles nimic din ce ai insiruit aici.... raspunsul meu initial era foarte clar:
si anume ca daca nu simt o compatibilitate cu cineva nu ma implic mai mult.... decat o relatie in dizarmonie si stres prefer singuratatea!

Cunosti o alta limba?
Ca romana vad ca ti-e straina.
Tu vezi tot unde nu e nimic si nu vezi padurea de copac.
Eu nu incerc sa te conving de nimic. Ai unele inadvertentete in ceea ce afirmi. Cand ii dadeai sfaturi Quasariei nu aveai aceasta filosofie de viata. Esti prea schimbator. Nu ma mir ca nu ai inteles. Lasa ca am inteles eu mai mult acum.
Si docilitatea nu exista in iubire.
Vrei sa mai consultam putin DEX.
Mai pe scurt cand zici docilitate eu te vad facand sluj si asteptand sa iti arunc migiuta iar tu sa mi-o aduci docil, sa dai bucuros din coada, asteptand marinimia mea. Mersi, n-am nevoie de catel de apartament.
Am nevoie de un sot, care sa fie barbat ( sa nu intelegi cine stie ce, nu are treaba cu violenta de care tot faci atata caz), sa ma iubeasca si sa imi arate forta ( in gandire, in actiune si in iubire).
Docilitatea pentru mine este sinonima cu slugarnicia.


P.S. ufishor, mersi. Eram gata sa cred ca sunt un geniu neinteles. (sic)
dor72
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:10
problema nu e sa ai principii, problema e sa ai principiile care ii trebuie partenerului respectiv, in conditiile in care le pui mai presus de el...
quasaria
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:10
marcel, nu stiu de ce am senzatia faptului ca esti livresc! dupa cum postezi si-ti sustii ideile, pari lipsit de substanta compacta si identitate, adica, acel `eu` firesc, acel punct de vedere propriu, care sa razbata dincolo de randuri si intreg discursul. sunt prea `desavarsite` (ca sa nu fie din carte) acele principii pe care spui ca le ai si ca te calauzesc intru totul, ca sa nu aiba si o doza de regie in ele. sorry ca-ti spun asta! imi pari un fel de indreptar psiho-comportamental, adica un fel de element manipulator, ca si cum ai avea in fata un compendiu sau vreun tratat de cunoastere a omului, ce nu da gres, pt ca nu poate, pt ca, daca scrie negru pe alb, zice-se, nu se insala. ...ca doar n-oi fi Socrate! ... haha! ai vrea tu!
esme
Postat pe 4 Ianuarie 2011 19:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Daca dragoste nu e... 81 De la: Juna 2 Martie 2012 21:24
Am nevoie de o parere 3 De la: garbo_490907 11 Februarie 2019 13:13
Vreau sa-mi salvez casnicia 59 De la: linistit 27 Februarie 2011 13:49
Nu stiu ce sa fac, n"am puterea sa merg mai departe ... astept un sfat de suflet 265 De la: fleurdelis 29 Martie 2010 19:37
cedez sala nunta 1 De la: ralu_ad 26 Aprilie 2012 11:21
Setari Cookie-uri