Am nevoie de o parere

Buna. Sunt intr-o relatie de 2 ani.Exista o diferenta de varsta de 9 ani inre noi.Am fost ceruta in casatorie la doar 5 luni de relatie dar de acolo totul a stagnat. Au fost multe momente in care am fost nesigura daca voi fi fericita cu partenerul , am fost jicnita, injurata, amenintata cu bataia, a fost jicnita familia mea.In conditiile in care eu niciodata nu am jicnit pe nimeni cu un cuvant. De aici si reticenta mea, nu am putut sa merg mai departe, gen facut o casa impreuna, un copil., o casatorie oficiala. La inceput m-am gandit la lucruri facute impreuna , dar sentimentul de nesiguranta m-a facut sa gandesc altfel.Da vreau o casa, dar a mea cu banii mei pe numele meu. sa nu risc ca peste 2-3-5 ani sa ma trezesc data afara si in ipostaza de a o lua de la capat. Nu am sprijin din partea familiei, nu as putea apela la ei in caz de probleme. Bineinteles ca partenerului nu ii convine acest lucru. El vrea acea locuinta sa fie luata de amundoi. Pe deoparte inteleg pe el ca se simte dat la o parte, dar pe dea alta parte ma gandesc la mine ptr ca toata viata am stat in chirie, am schimbat n adrese,nu am avut decat pe mama care nu a reusit sa faca nimic in viata. Imi e teama si nu vreau ca copilul meu sa creasca tot in chirie si sa se chinuie ca mine.Bani sunt , am si eu are si el.Am muncit enorm ptr ei .Nu strangi usor bani ptr o locuinta si nu stiu daca as mai avea ocazia sa trang alti in cazul in care as fi nevoita sa o iau de la capat. Sunt multe de spus, dar vreau sa stiu si parerea cuiva poate mai trecut prin viata. Cum ar fi corect si bine sa procedez?
garbo_490907
Postat pe 6 Iunie 2018 14:32
Jignita, injurata si amenintata cu bataia?
Ce te face sa crezi ca s-ar putea schimba ceva? Nu stiu cum de te mai intrebi ce sa faci. Crezi ca ai fi fericita cu o viata asa? Crezi ca e posibil sa injuri persoana pe care o iubesti?
lucia_i
Postat pe 29 Iunie 2018 16:39
Gonește-l din viața ta. Pare că ești o persoană realizată, ea o decizie benefică în plan sentimental. Nu lăsa sentimentele să-ți întunece rațiunea.
Dorina_Pascu_1
Postat pe 11 Februarie 2019 13:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
daca puteti sa ma ajutati 15 De la: bluelight 26 Decembrie 2010 12:20
buna 24 De la: anaROBERT 2 Decembrie 2010 00:20
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
Nu prea stiu:-??? 114 De la: blondina_X 28 Iulie 2010 11:39
ajutor!!! 2 De la: tutankhamon 29 Ianuarie 2010 00:32
Setari Cookie-uri