Iubirea doare a dracului de tare!

doare pt ca ne lasam raniti...
garbo181162
Postat pe 1 Ianuarie 2011 17:50
si daca nu te lasi ranit traiesti in carcasa ta doar prin faptul ca respiri. Merita?
quasaria
Postat pe 1 Ianuarie 2011 17:57
De la: marceltuky, la data 2011-01-01 14:32:55
De la: quasaria, la data 2011-01-01 14:20:39........Sinceritatea e de apreciat pina decizi ca e mai bine sa il omori daca nu pleaca dracului definitiv si de buna voie.

prefer de zeci, de sute.... ce vorbesc... de mii de ori o persoana care sa fie atat de deschisa si care sa se sfatuiasca cu mine in legatura cu gandurile si cu dorintele ei..... decat fatarnicia, minciuna, prefacatoria pe care le intalnesti la tot pasul!


te-ai intrebat vreodata de ce te deranjeaza atat??
nu cumva pt ca te lasi pacalit destul de usor si nu vezi dincolo de aparente?
bluelight
Postat pe 1 Ianuarie 2011 23:36
De la: marceltuky, la data 2011-01-01 13:39:02
De la: bluelight, la data 2011-01-01 10:40:34La ce te gandesti cand spui "incapacitatea celorlalti de-a intelege iubirea" ?

Incerc sa gasesc un exemplu cat mai radical pentru a fi mai simplu de perceput si de inteles!
Nu lua de bun exemplul urmator... e doar o simulare de gandire ciudata!
Daca ai auzi pe cineva afirmand ca iubire inseamna ca sotia sa nu-si piarda timpul dormind, ca ea trebuie in fiecare moment sa tot deretice prin casa iar cand sotul doarme.... sa-i faca vant usor cu evantaiul, ca sa aiba un somn placut si linistit..... si ca daca nu se comporta la modul respectiv inseamna ca nu e capabila de iubire!
Ai considera ca are dreptate si ca cei care nu gandesc asa sunt incapabili sa inteleaga iubirea?
Banuiesc ca NU....
ei bine..... in societate sunt foarte multe exemple REALE in care oamenii au pretentii gresite si eronate de la ceilalti punand acestea pe seama iubirii
La asta ma gandesc cand spun "incapacitatea celorlalti de-a intelege iubirea


am inteles ce-ai vrut sa zici .
eu numesc asta lipsa de compatibilitate .
ne indragostim de multe ori de o imagine, dupa niste date superficiale si ne suparam cand omul nu se poarta ca personajul din capul nostru.
bluelight
Postat pe 1 Ianuarie 2011 23:40
orice iubire doare la un moment dat........asta nu inseamna sa nu mai iubim niciodata
jeanette40
Postat pe 1 Ianuarie 2011 23:44
crezi ca sa iubesti e o decizie Jeanette?
bluelight
Postat pe 1 Ianuarie 2011 23:50
tocmai ........dar nici un necaz nu este , asta spuneam .................mai necaz cand nu iubesti si devii o stanca neclintita in fata niciunui sentiment
jeanette40
Postat pe 1 Ianuarie 2011 23:54
aham .mi s-a parut ca suna altfel...

vorba aceea : e o mare durere sa iubesti si o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
bluelight
Postat pe 2 Ianuarie 2011 00:03
De la: bluelight, la data 2011-01-01 23:36:11........te-ai intrebat vreodata de ce te deranjeaza atat??
nu cumva pt ca te lasi pacalit destul de usor si nu vezi dincolo de aparente?

dimpotriva..... e exact pe dos..... daca esti suficient de naiv si nu vezi dincolo de aparente poti trece prin viata lejer fara sa fii afectat de minciuna si manipularea celor din jur.... dar din pacate NAIVITATEA trece odata cu copilaria (la unii) si cu cat devii mai constient, mai lucid si mai intelept devine mai dureros sa simti ca esti "luat de fraier"
Adica mai clar spus:
Trebuie sa fii intradevar prost ca sa nu fii afectat atunci cand "esti luat de prost"
Eu vad dincolo de aparente (vad prea bine chiar) dar m-am saturat sa gasesc dovada realitatii (pe care oricum o percepeam) in arhiva de mess sau in SMS-uri
Nu inteleg..... de ce vi se pare atat de nefireasca SINCERITATEA?
De ce vi se pare de neconceput deschiderea sufleteasca?
marceltuky
Postat pe 2 Ianuarie 2011 06:04
marcel, aici nu-i vorba de cat de fireasca sau nu e sinceritatea la modul general. era vorba de ea intr-o relatie de dragoste .
si intr-o relatie de dragoste , nu mi se pare deloc firesc ca in numele sinceritatii sa te-apuci sa gandesti cu voce tare indiferent ce tampenii iti trec prin minte . cu atat mai mult atunci cand acele "ganduri" il pot rani pe celalalt . e vorba dupa mine de un minim de respect pe care i-l datorezi . n-ai decat sa clarifici lucrurile cand macar pt tine e clar ce simti .

tot asa si cu aparentele. vorbim de ele la modul general sau in relatii de dragoste ?
bluelight
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:31
De la: bluelight, la data 2011-01-02 08:31:38........tot asa si cu aparentele. vorbim de ele la modul general sau in relatii de dragoste ?

Cand astepti din partea cuiva sa-si goleasca sufletul de sentimente fata de alte persoane si sa aiba sentimente doar fata de tine.... se cheama relatie de dragoste?
Si daca asta intelege cineva prin relatie de dragoste.... atunci de ce acea persoana nu este capabila sa ofere ceea ce pretinde?
Pentru ca nimeni nu este capabil sa nu aiba sentimente si fata de alte persoane!
Iubirea inseamna sa fii capabil sa-i intelegi sentimentele, sa-i intelegi sufletul si sa-l poti ajuta sa-si gaseasca linistea si fericirea!
In loc de asta ceea ce sustineti ca inseamna iubirea nu aduce decat zbucium si suferinta..... cum as putea accepta ca asa ceva inseamna iubire?
marceltuky
Postat pe 2 Ianuarie 2011 08:50
le amesteci , marcelino.rau .
si cred ca-ti place sa vorbesti singur .
bluelight
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:28
De la: bluelight, la data 2011-01-02 10:28:10.....si cred ca-ti place sa vorbesti singur.......

de ce tragi tu intotdeauna concluzii gresite?
cum sa-mi placa sa vorbesc singur?
Dimpotriva imi place foarte mult sa dialoghez cu cineva.... dar doar in conditiile unei discutii deschise, sincere, bazata pe logica.... si nu pe: "ase zice biblia!"
Nu poti analiza sufletul omenesc atata timp cat nu esti capabilsa te debarasezi de preconceptii....
marceltuky
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:47
sau iti place sa ai impresia ca dialoghezi .

nu te mai obosi sa-mi raspunzi .
multumesc.
bluelight
Postat pe 2 Ianuarie 2011 10:54
De la: bluelight, la data 2011-01-02 10:54:23sau iti place sa ai impresia ca dialoghezi.......

am zis ca-mi place sa dialoghez..... iar asta inseamna ca nu doar eu sa-mi folosesc logica ci si interlocutorul meu.... cu tine intr-adevar nu se poate dialoga!
marceltuky
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:20
marcelino, tu nici cu mine n-ai reusit dialogul, deja suntem 2 , sa avem amandoi probleme sau oi fi tu ala cu probleme, eu zic, dragul meu ca-i cazul sa mergi sa tragi un pui de somn
casperphantom
Postat pe 2 Ianuarie 2011 11:25
cand doua persoane iti spun ca esti beat...teduci si te culci...
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 12:20
De la: eladaela, la data 2011-01-02 12:20:33cand doua persoane iti spun ca esti beat...teduci si te culci...

Daca doua persoane iti spun ca esti beat, iar tu te duci sa te culci.... in conditiile in care stii ca nu ai baut nimic inseamna doar ca esti foarte prost si influentabil....
Galileo Galilei sustinea ca pamantul se-nvarte.... de ce era el asa de incapatanat si insistent desi toti erau impotriva sa si-l contraziceau?
Deoarece era comvins ca are dreptate!
A trebuit sa treaca multi ani pana sa se dovedeasca ca toti ceilalti erau ipocriti.....
Indiferent cati ipocriti vor sari cu gura pe mine eu tot nu voi considera ca au dreptate atata vreme cat nu au nici un argument logic cu care sa-si sustina afirmatiile!
marceltuky
Postat pe 2 Ianuarie 2011 17:54
ihi...asa-i....
eladaela
Postat pe 2 Ianuarie 2011 18:00
marcel, sa nu uitam, Galilei a abjurat dupa o vreme de la propria teorie. s-au gasit scrisori personale (autentice) ale lui in sensul asta si chiar se pune problema daca a facut-o din considerente personale (anume, ca s-ar fi inselat in formularea teoriei) sau pt ca a fost obligat de biserica sub juramant. insa exegetii lui si lumea istorica, considera tot mai mult ca a fost chiar convingerea lui, adica, ca s-a inselat in privinta heliocentrismului si a faptului ca pamantul se roteste in jurul axei sale. astea sunt lucruri prea putin stiute si facute publice.

cat despre logica pe care o imbratisezi si o revendici atat, da-le si altora voie s-o gestioneze pe a lor. nu or fi chiar toti ilogici sa alogici. asa ca, daca vrei ca cineva `sa-si foloseasca logica`, pe langa faptul ca e indreptatita intrebarea `care logica?` (`a cui logica?`), incearca sa nu te mai erijezi in atotstiutor indubitabil.
esme
Postat pe 2 Ianuarie 2011 18:14
De la: marceltuky, la data 2011-01-02 08:50:54
De la: bluelight, la data 2011-01-02 08:31:38........tot asa si cu aparentele. vorbim de ele la modul general sau in relatii de dragoste ?

Cand astepti din partea cuiva sa-si goleasca sufletul de sentimente fata de alte persoane si sa aiba sentimente doar fata de tine.... se cheama relatie de dragoste?
Si daca asta intelege cineva prin relatie de dragoste.... atunci de ce acea persoana nu este capabila sa ofere ceea ce pretinde?
Pentru ca nimeni nu este capabil sa nu aiba sentimente si fata de alte persoane!
Iubirea inseamna sa fii capabil sa-i intelegi sentimentele, sa-i intelegi sufletul si sa-l poti ajuta sa-si gaseasca linistea si fericirea!
In loc de asta ceea ce sustineti ca inseamna iubirea nu aduce decat zbucium si suferinta..... cum as putea accepta ca asa ceva inseamna iubire?
ma intreb, in consecinta, care e logica paradoxalului tau (ca sa nu-i spun absurd) silogism expus deasupra. adica, el ma insala, insa, dragutul nefericit trece printr-un zbucium sufletesc care-l cutremura in asa hal, incat are nevoie nu doar sa se deschida, ci sa-l aprob, sa-l primesc cu bratele deschise, sa-l incurajez si, eventual, sa conchid, pe post de articol de lege, jurandu-ma cu mana pe inima si pe 5 icoane, ca nu voi mai permite vreun impediment care sa-i zgaltaie si mai tare faptura-i ghinionista si debusolata: ii voi propune sa-si mai ia vreo doua, trei, asa poate s-o simti mai `implinit` si i-o trece zbuciumul.

cum vine asta, marcelino, el are sentimente si `fata de alte persoane`, iar eu trebuie sa i le inteleg?! cum adica sa i le inteleg? sa-l aprob si sa-l pastrez, incurajandu-l mai departe cu tot haremul lui? bun, bineinteles, discutam si inteleg ca m-am inselat in privinta lui, ca urmare, nu-mi poate oferi ce am nevoie, intrucat nu admit ca acelasi lucru sa ofere (si, mai ales, sa se ofere pe sine ca si cum e vorba de ceva perpetuu disponibil) si altor `persoane`, pt care `are sentimente` in acelasi timp. nu admit sa fiu o alta sau cealalta. nu vreau sa impart nimic cu nimeni. asa ca decizia ultima este: `hit the road`, babe! sa te incurajeze si sa te inteleaga care-o pune botu` la vrajelile tale, pe care le numesti pretios si labirintic dileme existentiale!
esme
Postat pe 2 Ianuarie 2011 18:48
De la: marceltuky, la data 2011-01-02 08:50:54
Cand astepti din partea cuiva sa-si goleasca sufletul de sentimente fata de alte persoane si sa aiba sentimente doar fata de tine.... se cheama relatie de dragoste?
Si daca asta intelege cineva prin relatie de dragoste.... atunci de ce acea persoana nu este capabila sa ofere ceea ce pretinde?
Pentru ca nimeni nu este capabil sa nu aiba sentimente si fata de alte persoane!
Iubirea inseamna sa fii capabil sa-i intelegi sentimentele, sa-i intelegi sufletul si sa-l poti ajuta sa-si gaseasca linistea si fericirea!
In loc de asta ceea ce sustineti ca inseamna iubirea nu aduce decat zbucium si suferinta..... cum as putea accepta ca asa ceva inseamna iubire?


esti sigur ca ai inteles despre ce se discuta?
Despre ALTE FEMEI.
I-as fi apreciat nespus sinceritatea daca se gindea sa justifice de ce ne despartim.
Idem - i-as fi apreciat sinceritatea daca o rpezenta ca pe o scuza - si nu l-as fi scuzat. Dar as fi apreciat oricum.

Dar atunci cind o prezinta ca pe normalitate si are pretentia ca intre noi incap o femeie, doua, sapte, si desi ma deranjeaza eu trebuie sa il inteleg, ba chiar sa il compatimesc pentru greutatea de a lua o decizie, nu mi se pare normalitate. Deloc. Mi se pare o relatie toxica, in care ii faci celuilalt rau si ai pretentia sa accepte, pentru e normal.

In concluzie - bineinteles ca nu ii pot pretinde sa nu iubeasca juma din ce poarta fusta pe terra. Pot doar sa ii pretind sa nu mai intre in viata mea. Ever. Asta chiar pot si am dreptul sa o fac.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:20
Q, am inteles ca ai copiat postul lui Marcel, dar ...lipseste ce voiai sa spui tu

iar faci figuri de astea, pai sa le fac si eu, acum e mult mai bine
casperphantom
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:33
la mine nu lipseste...
srry, scriu de pe laptopelul lui fie-mea si imi mai scapa degetele pe alaturi.
quasaria
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:35
acum a aparut tot, nu stiu de ce se intampla asa, dar scrie ca poti modifica, probabil e trafic mare si apare trunchiat
casperphantom
Postat pe 2 Ianuarie 2011 23:36
De la: esme, la data 2011-01-02 18:14:25marcel, sa nu uitam, Galilei a abjurat dupa o vreme de la propria teorie. s-au gasit scrisori personale (autentice) ale lui in sensul asta si chiar se pune problema daca a facut-o din considerente personale (anume, ca s-ar fi inselat in formularea teoriei) sau pt ca a fost obligat de biserica sub juramant. insa exegetii lui si lumea istorica, considera tot mai mult ca a fost chiar convingerea lui.........

Nu stiam chestia asta..... dar daca este adevarat faptul ca a ajuns sa se indoiasca de comvingerile sale nu pot decat sa ma ingrozesc cand imi dau seama cat de periculoasa poate fi prostimea.....
Vorba aia: "unde-s multi puterea creste....."
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 07:52
De la: esme, la data 2011-01-02 18:14:25.......pe langa faptul ca e indreptatita intrebarea `care logica?` (`a cui logica?`).......

ai auzit vreodata povestile baronului Mnchhausen.... intr-una dintre ele tipu afirma ca a bagat mana prin gura unui crocodil, l-a apucat de coada si l-a intors pe dos
sau povestea aia cu tipu care a zis: "sa fie lumina!".... a pocnit din dejte si PAC.... a aparut soarele!
oare de ce pentru unii e atat de greu sa deosebeasca logicul de ilogic..... sa fie oare doar o problema de IQ....?
cat despre intrebarea: "a cui logica?"
Sincer, ma intereseaza doar logica oamenilor inteligenti..... ceilalti pot sa se stearga la fund cu logica lor!
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 08:08
De la: quasaria, la data 2011-01-02 23:20:20.......Dar atunci cind o prezinta ca pe normalitate si are pretentia ca intre noi incap o femeie, doua, sapte, si desi ma deranjeaza eu trebuie sa il inteleg, ba chiar sa il compatimesc pentru greutatea de a lua o decizie, nu mi se pare normalitate. Deloc. Mi se pare o relatie toxica, in care ii faci celuilalt rau si ai pretentia sa accepte, pentru e normal........

Q..... am avut si eu o prietena care avea asemenea dileme existentiale, si desi la un moment dat imi spunea ca e comvinsa ca eu sunt tot ce-si doreste de la viata.... am fost capabil sa-mi pastrez luciditatea si sa realizez ca se straduia sa se comvinga pe sine insasi de ceva ce nu simtea cu adevarat profund in sufletul ei.....
In final s-a maritat cu un tip super, egiptean de origine dar naturalizat in Germania inca de cand era copil (tatal lui fusese ambasador), mult mai tanar decat mine (mai apropiat de varsta ei) si acum simt ca si-a gasit intradevar linistea si fericirea!
acum 2 luni cand am vazut-o ultima data mi-a povestit cat este de fericita (era si insarcinata!) si mi-a multumit ca am fost alaturi de ea intotdeauna!
Mi-a spus ca am fost singura persoana care a tinut cu adevarat la ea!
Nu mi se pare nimic anormal si toxic in a fi capabil sa doresti linistea sufleteasca si fericirea celuilalt! ..... hmmmm.... "a fi capabil..."
marceltuky
Postat pe 3 Ianuarie 2011 08:42
Noi nu suntem pedepsiti pentru actiunile noastre, ci suntem pedepsiti de actiunile noastre.
perfect_woman
Postat pe 3 Ianuarie 2011 09:36
marcel, discutam de un stadiu idilic al relatiei, probabil, in care toti sintem domni si doamne...
Daca prietena ta - care incerca sa se convinga ce simtea - era cind cu catel si purcel la usa ta, cind la alte usi, dupa care venea la tine si spunea ba nu, d data asta e ALTFEL si m-am convins, doar ca sa plece din nou - asa, vreo zece ani? Si motivele principale pentru care vine sau pleaca sint pur dilemele ei existentiale, fara nici o legatura cu tine, fara legatura cu ce simti tu, cum se deruleaza viata ta, ce probleme ai, care sint planurile comune...sau planurile individuale?!
Nici macar nu sint necesari zece, ci doar vreo doi ca sa te simti absolut calcat in picioare, pentru ca pur si simplu in relatia asta TU nu contezi. Si totusi e viata ta care e data peste cap de fiecare viraj pe care il ia persoana respectiva. Si poate ai avea un cuvint de spus, daca ar tine cont de el.
Cit timp ne rezumam la dat sfaturi, si la invocat... toate cele bune, nici o problema. Ne permitem si sa fim generosi. In situatia in care la fiecare trei luni de miere si trei luni de fiere si isi arunca buzduganul pe masa - ca aici e casa lui si el cu mine vrea sa stea si eu n-am ce sa comentez pentru ca el asta vrea - desi x. e mai frumoasa si Y e mai laptoasa, poate ca nu e chiar asa de simplu "sa fii singura persoana care l-a iubit vreodata".
Si poate nici nu vrei sa fii.
Odiseea asta mi-a facut rau mie - si implicit copilului meu - si i-a facut rau si lui, asa ca decizia optima este sa tai toate ancorele, oricit doare, si sa il lasi sa isi vada de drumul lui. Poate rezolvi astfel o parte din dileme. Alea care te privesc. Am fost convinsa intotdeauna ca asta este cel mai bun lucru pe care poti sa il faci, numai ca n-am reusit sa il conving si pe el de asta.



quasaria
Postat pe 3 Ianuarie 2011 09:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Remedii impotriva caderii parului! 35 De la: Mastrokosta 21 Decembrie 2019 17:09
GARBO ma saboteaza.... 3 De la: caleidoscop 16 Septembrie 2012 22:22
Ceva neimportant. 20 De la: DeeeDeee3 16 Noiembrie 2010 20:45
rejuvenare faciala 5 De la: garbo_10158 19 Ianuarie 2013 09:24
e normal sa mi se "disece" viata asa? 18 De la: Ioana007 8 Septembrie 2009 17:16
Setari Cookie-uri