Un tata are doar datorii fata de copilul lui?

Marceltuki, exprimarea mea cu "bagajul" nu este deloc lipsita de suflet, ci este exact ceea ce gandesc, niciodata n-am fost adepta ipocriziei de vreun fel, chiar daca ceea ce spun nu place.... In momentul in care ai fost casatorit/a, ai facut copii si ai divortat, obligatiile fata de copii raman aceleasi, nu dispar odata cu divortul. Din cate am inteles, ea nu are nici o obligatie, el in schimb are. Prin urmare, nu se va implica niciodata suta la suta in relatia respectiva, pt ca trebuie sa-si onoreze obligatiile. Vorbesc strict din punctul meu de vedere. Ca femeie libera nu are nevoie de un barbat care sa se imparta intre ea si fosta, intre ea si copiii din cealalta casatorie. Ca sa nu mai vorbim ca, daca ar trebui, Doamne fereste, sa aleaga, cu siguranta-i va da cu piciorul, chiar daca ea s-a implicat cu totul. Pentru ce sa nu aiba un barbat liber, unul al ei????? Asta mi-e greu sa inteleg... Ba, poate face si un copil cu el.... fata de copilul ei nu ar avea el aceleasi obligatii?! Si este valabil si pt barbati....
Darksukkubus69
Postat pe 9 Decembrie 2010 16:46
albatroasa asta are si ea un copil bre..,dar o poveste trunchiata in asa fel incat sa o zugraveasca in culori deschise pe ea,da mult mai bine...
roby_cado
Postat pe 9 Decembrie 2010 19:02
Eu sunt de parere ca Albatroasa asta...a deschis acest subiect cu un scop bine definit: Vrea sa ii intre in gratii... "tatalui" cu orice pret , si tocmai de aceea arunca cu noroi in amarata aceea . II este prea frica de ea!
garbo175422
Postat pe 9 Decembrie 2010 23:24
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-09 16:46:49Vorbesc strict din punctul meu de vedere. Ca femeie libera nu are nevoie de un barbat care sa se imparta intre ea si fosta, intre ea si copiii din cealalta casatorie. Pentru ce sa nu aiba un barbat liber, unul al ei????? Asta mi-e greu sa inteleg...


ti-e greu sa intelegi pentru ca gindesti meschin.
Cind iubesti un barbat ii iubesti si copiii, sint DIN EL. Te uiti la ei si ii vezi pe ai tai, cu el.

quasaria
Postat pe 11 Decembrie 2010 20:51
3 in 1, cand il iei stii cu ce pachet il iei si il iubesti
tu ai treaba cu el cand faci schite si desenezi, ca tot era vorba ceva mai incolo
Laura_M
Postat pe 11 Decembrie 2010 21:06
presupun ca sau despartit, si nu sunt in relatii foarte bune de a reactionat asa
narcysa
Postat pe 12 Decembrie 2010 06:04
asa e. tatal trebuie sa mearga singur la copil.pt. ce ii trebuie insotitor? e orb? nu vede?e surd ? nu aude?ce atributii are concubina in programul de vizitare? dak ash pati eu asha ceva, sa vina fostul sot la usa mea cu concubina, l-as primi in casa numai pe el, iar pe fufa ash ciufuli-o rau de tot
ei, ata-i culmea.
garbo034109
Postat pe 12 Decembrie 2010 12:14
sa-ti intre bine in cap>nu ai ce cauta la usa mamei copilului.in primul rand ca ii transmiti energii negative mamei , iar apoi si copilului. in hotararea judecatoreasca nu scrie ca tatal trebuie insotit in programul de vizitare al minorilor. tu ce cauti acolo? dak esti de buna creinta ai face mai bine sa stai acasa la tine si sa-ti vezi de terburile tale. altfel , ai s-o patesti rau de tot....
garbo034109
Postat pe 12 Decembrie 2010 12:23
Quasaria, draga... nu gandesc deloc meschin, ci firesc... O femeie libera are nevoie de un barbat liber! De ce sa aiba imaginea unei intruse in viata copiilor, chiar daca nu o fi?! Ce o fi meschin in asta?! Inseamna ca eu am trait intr-o meschinarie totala respingand din start babati care nu corespundeau din acest punct de vedere.... si am gasit unul liber....Asa nu-ti poate reprosa nimeni ca ai "stricat" familia unui barbat, ca-l desparti de copii si alte prostii!
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:38
Interesant este ca ai selectat doar anumite lucruri din mesajul meu... Mdaa....
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:40
si care e la tine diferenta dinte divortat si "liber"? Faptul ca are copii, copiii LUI, de care fugi ca de ciuma, ca ai senzatia ca te concureaza?
Asta o insemna sa gindesti "normal"?
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:47
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-12 19:38:32Quasaria, draga... nu gandesc deloc meschin, ci firesc... O femeie libera are nevoie de un barbat liber! De ce sa aiba imaginea unei intruse in viata copiilor, chiar daca nu o fi?! Ce o fi meschin in asta?! Inseamna ca eu am trait intr-o meschinarie totala respingand din start babati care nu corespundeau din acest punct de vedere.... si am gasit unul liber....Asa nu-ti poate reprosa nimeni ca ai "stricat" familia unui barbat, ca-l desparti de copii si alte prostii!


Dark.......69 , NIMENI , NICIODATA nu apartine nimanui , ne intalnim , calatorim impreuna si putem cobora la oricare dintre statiile relatiei dorim. Daca cineva a fost casatorit ..si are copii cu o persoana cu care din pacate nu mai impartaseste anumite lucruri , e alegerea lui sa ramana sau sa plece, idem si in cazul partenerei de relatie. Nimeni nu poate strica nimic ,,din afara" ..atat timp cat relatia aceea e fara fisura. Daca cineva din afara a stricat ceva ...e clar ca acea relatie oricum nu ar fi rezistat. ...calmeaza-te putin si gandeste-te logic : daca cuiva nu ii e bine undeva ...nu e mai bine sa-l lasi sa zburde acolo unde doreste ? cui draku foloseste incrancenarea asta ? nimeni nu e ,,aloicat pe termen nelimitat" ...fiecare dintre noi ne apartinem doar noua insine.
reyya
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:56
Pai, hai sa-ti spun care e diferenta: "divortat" inseamna ca mereu va exista o portita spre "fosta", ca doar au fost casatoriti si asta nu se sterge asa din senin, iar daca mai exista si copii, mi se pare ca oricand iti poate da cu piciorul daca i se pare lui ca trebuie! Iar "liber" inseamna ca sa nu se afle implicat la momentul respectiv in nici un fel de relatie si sa NU aiba nici o obligatie fata de nimeni! La mine asta a insemnat intotdeauna sa gandesc normal... si n-am de ce sa ma plang! Si mai vad ca iar ai selectat....
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:57
Raspuns pt Quasaria.
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 19:59
Reyya... eu sunt foarte calma, tocmai ca am facut alegeri dupa cum am considerat ca imi este mai bine... Fiecare procedeaza cum crede in legatura cu viata lui...
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 20:00
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-12 19:57:56Pai, hai sa-ti spun care e diferenta: "divortat" inseamna ca mereu va exista o portita spre "fosta", ca doar au fost casatoriti si asta nu se sterge asa din senin, iar daca mai exista si copii, mi se pare ca oricand iti poate da cu piciorul daca i se pare lui ca trebuie! Iar "liber" inseamna ca sa nu se afle implicat la momentul respectiv in nici un fel de relatie si sa NU aiba nici o obligatie fata de nimeni! La mine asta a insemnat intotdeauna sa gandesc normal... si n-am de ce sa ma plang! Si mai vad ca iar ai selectat....


de ce te temi atat de mult dark ? de relatia cu fosta , de copiii lui ...sau de neincrederea ta ( in tine ) .
Viata e facuta pt a fi traita nu pt a te teme . Nimeni nu e 100 % blank ....pe un barbat ,,liber " cum spui tu il poate cauta x, y, z ...din trecutul lui asa cum pe unul ex-insurat il poate cauta fosta sotie . Si ? ce-i cu asta ? Fiecare paraseste ,,scena " cand nu ii mai e bine.
reyya
Postat pe 12 Decembrie 2010 20:07
exact . Oricare a avut o relatie mai demult.
Cred ca trebuie sa fie tare greu sa traiesti asa, cu toate temerile astea in permanenta....

Mai ales ca un divort nu e chiar o bagatela. Te gindesti de 10 ori mai mult si mia bine inainte sa divortezi decit inainte sa ii dai vreuneia oarecare papucii. Si alegi calea asta doar atunci cind chiar nu se mai poate salva nimic. Mi se pare ca fostele NEVESTE sint cele mai putin probabile concurente.... tocmai pentru ca au avut toate sansele, si le-au pierdut pe absolut toate.
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2010 20:18
Darkus@ , si daca nu merge mustaria si te desparti si tu avand un copil ( nu-ti doresc asta, e o ipoteza), ce fel de om cauti??
bluelight
Postat pe 12 Decembrie 2010 21:30
Pai in cazul asta de care spui, atunci poate sa fie mai bine ca cel cu care iti refaci viata sa aiba si el un copil, si atunci s-a rezolvat problema....
Darksukkubus69
Postat pe 12 Decembrie 2010 21:51
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-12 21:51:25...... cel cu care iti refaci viata sa aiba si el un copil, si atunci s-a rezolvat problema....

binenteles.... scorul trebuie sa ramana egal: 0-0 sau 1-1 sau 2-2
marceltuky
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:10
parca se poate calcula asta.....

unde mai sunt sentimentele ???
cricat
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:13
e, sentimente...nu vezi ca aici se discuta pe cap de locuitor la intretinere....
Na, asa e gindirea "fireasca".

Daca iese vreun copil in minus la comparatie, mai faci unu'repede - da'daca iese in plus, nu stiu cum te descurci....
quasaria
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:22
Daca iese in plus... il pui pe ala.... sa mai faca repede unul.... sa iasa socoteala....

apoi se umple forumul.... de ce mi/a facut un copil daca nu ma vrea
cricat
Postat pe 12 Decembrie 2010 22:27
In ziua de azi nu exista in plus... decat din greseala!
Darksukkubus69
Postat pe 13 Decembrie 2010 00:14
pai si daca te indragostesti de unul cu copil? E? Cum il iei, ca nu e echitabil...da cu virgula....
quasaria
Postat pe 13 Decembrie 2010 01:02
Explica-mi si mie cum poti sa te indragostesti asa, din senin??? Acest proces dureaza un pic, nu se intampla peste noapte, deci apuci sa afli anumite detalii precum situatia familiala a persoanei....Si daca ceva nu-ti place (si ma refer si la diverse alte lucruri, la modul general, nu numai copii din alta casatorie), pur si simplu nu te implici intr-o relatie cu persoana respectiva.... Daca ti se pare totul ok, atunci da, daca nu, nu incepi o relatie si gata. Ce ti se pare atat de revoltator in a cauta pe cineva care sa-ti ofere exact ceea ce ai nevoie tu?!
Darksukkubus69
Postat pe 13 Decembrie 2010 10:02
Nu stiu cati dintre voi ati postat aici, vorbind din experienta>EU sunt casatorita cu un barbat care are un copil dintr-o casnicie anterioara>L-am cunoscut la putin timp dupa ce divortasera, adica actul oficial de divort l-a primit cand era cu mine.copilul avea 2.6 ani si sotul meu era daramat efectiv, nu stiu daca din cauza sotiei cat din cauza copilului.El avea nevoie de cineva cu care sa stea de vorba, altcineva decat cei din familie unde subiectul era mereu divortul lui si eu am aflat dupa vreo 2-3 sapt de situatia lui reala, pt ca nu vroia sa ma sperie si sa ma retrag desi intre noi era doar o sincera prietenie la inceput.in fine, din mom in care am aflat adevarul m-am gandit bine daca sa continui sau nu, am analizat toate variantele.Si m-am gandit ca are dreptul la o noua relatie, dar mi-a fost mila de copil.Asa ca timp de 2 ani cat a durat relatia noastra pana sa ne casatorim il trimiteam periodic la fosta sa discute posibilitatea impacarii.la inceput pt ca fiind foarte recenta dupa divort, credeam ca relatia e de fatada ca sa-i arate sotiei ca si-a gasit pe alta, s-o faca geloasa si ca daca n-as fi aparut eu ar fi fost sanse de impacare.Chiar i-am propus sa-si clarifice situatia si apoi,daca mai eram disponibila , sa vina la mine.Nu a vrut sa renunte la mine, desi s-a dus la fosta sa se impace, doar pentru copil.Cred ca amandoi ar fi vrut sa fie mai mult decat "doar pentru copil", si-au dat seama ca nu o sa mearga si nu s-au impacat.Cred ca niciodata nu poti fi prietena cu fosta sau invers , cu actuala.La inceput a fost dificil, cred ca fiecare vroia sa-si verse cumva amarul, fosta ii dadea copilul dupa ce o suna si o ruga, doar din cand in cand, cand se intalneau mai ieseau scantei, cred ca erau frustrati amandoi si in asemenea situatii e de prisos prezenta altei persoane.Am fost si eu la fosta acasa, desi stiam ca nu fac bine, pentru ca am vrut sa o cunosc. Si, desi nu a aratat atunci, a fost suparata si i-a interzis sotului sa mai vina cu mine.La fel am gandit si eu ca e un om liber, fosta era si ea cu cineva atunci, dar ERA CASA EI.Si avea dreptate, chiar daca si ea incerca mereu sa ma sicaneze.DAR ii dadea copilul cate O ZI, uneori ramanea sambata seara la bunici(parintii sotului).Cred ca a vrut la inceput sa ma si incerce, pt ca nu e usor sa ai o relatie cu un barbat cu probleme, cu "bagajul"pe cap cum v-ati mai exprimat.Iti trebuie rabdare si vointa.Uneori vroiam sa-l am doar pt mine dar trebuia sa-l impart cu acel copil, care avea nevoie de el poate mai mult ca mine.Eu nu am mai fost casatorita si as fi putut sa dau bir cu fugitii, la fel m-am intrebat de ce sa nu-mi fasesc pe cineva liber?Dar n-am putut sa-l condamn pe el pentru situatia data , cu atat mai putin pe copil
.L-am sfatuit pe partenerul meu sa aiba rabdare, sa-i mareasca pensia, ii facea mici cadouri(copilului), eu i le cumparat, el nu prea se pricepe.Cu copilul m-am purtat frumos, n-am incercat s-o sufoc cu afectiunea mea,am incercat sa se simta bine cu noi si am reusit sa-i castig increderea si afectiunea.N-am incercat niciodata sa ma substitui cu mama ei, pt ca oricat as tine la ea, niciodata nu o voi putea iubi ca propria ei mama.La inceput comportamentul meu a enervat-o pe fosta, cred ca ar fi vrut sa ma comport urat cu copilul, ca sa aiba ce-i reprosa tatalui si cand ma purtam foarte frumos ma suspecta ca vreau sa-i "fur" afectiunea copilului.Ea a avut o relatie si vroia sa-si invete copilul sa-i spuna "tata" partenerului eu sunt acum casatorita cu tatal copilului si i-am zis sa-mi zica pe nume.Ceea ce vreau sa subliniez este ca oricat de nobile ar fi intentiile tale pt partener si pt copilul lui NICIODATA nu vor fi percepute astfel de catre "FOSTii" pt ca mereu exista o parere de rau pt ceea ce s-a intamplat, exista nemultumiri si frustrari.Eu am avut mult de luptat pana s-o conving pe fosta ca doresc binele copilului.A inceput sa lase copilul mai des pt ca vedea ca se simte bine la noi, mereu se ducea cu cate ceva acasa, nu m-am mai dus la ea decat daca chiar n-aveam incotro, in schimb cand ii cumparam ceva mai consistent(haine pt scoala, de ex.)am tinut sa merg si eu chiar daca am asteptat in masina pt a vedea ca sunt de acord cu acele cheltuieli si ca ma implic pt copilul ei, ca sa nu aiba impresia ca sotul meu face aceste gesturi pe ascuns.Si cred ca a apreciat asta.Sau asa sper.Oricum eu nu prea am incredere in ea , e cam alunecoasa, dar mi-am impus sa-mi apar drepturile si sa fac sa fie bine pt toata lumea.Acum avem si noi un copil impreuna, daca la inceput ma enervam si eu cand se ducea la fosta sa ia copilul, pt ca stiam ca-i place sa se bage in seama, acum ii dau si copilul meu sotului cand se duc in vizita.Copiii se joaca , acapareaza toata atentia si in plus sa vada si fosta cum e sa ai in casa un copil fata de care sa trebuiasca sa te porti frumos chiar daca n-o inghiti pe maica-sa.Si asa tatal e incantat, copiii s-au apropiat destul de mult, eu stau linistita si fosta sper ca e in banca ei(asa pare).Desi nu cred ca ma inghite nici acum si nici eu nu pot zice ca o am la inima, cred ca s-a mai linistit, a inceput sa lase copilul mai des, are incredere cand merge cu noi undeva, chiar si in concediu, ne salutam cand ne intalnim si inclin sa cred ca actioneaza pt binele copilului ei , chiar daca nu intotdeauna ii face placere situatia.Si macar pentru asta o apreciez si-mi place sa cred ca si ea apreciaza comportamentul meu ,inainte de toate.
APROPO!NU INCERCATI SA LUATI COPILUL DE LANGA MAMA, decat daca ea nu poate sau nu vrea sa aiba grija de el.La un moment dat ,cand sotul nu prea primea copilul(ei nu au stabilit vizite , oficial, pt ca au zis ca se vor intelege) el vroia sa-i ia copilul, dand-o in judecata. M-a intrebat daca il sustin si daca sunt de acord sa avem amandoi grija de el, pt ca cred ca oricum i-am fi oferit cinditii mai bune de trai.La inceput am zis DA, pt ca-l iubeam si credeam ca astfel imi arat sustinerea fata de el. Apoi m-am mai gandit si i-am explicat ca niciodata nu o sa fiu pentru copilul lui ceea ce era deja propria lui mama, mi-a fost teama sa despart copili de mama(era destul de atasat), ma gandeam ca s-ar putea sa ma urasca pentru asta si ca mi-as fi pus-o pe "fosta"in cap pentru toata viata, ne-ar fi urmarit oriunde. Asa ca i-am explicat sotului punctul meu de vedere si, desi la inceput a fost suparat crezand ca refuzul meu se leaga de faptul ca nu pot iubi copilul lui ca pe propriul meu copil, mai tarziu a inteles ca a fost o decizie inteleapta.
Acum relatiile intre noi si "fosta" sunt bune, cred ca ne toleram reciproc si fiecare dintre noi e nevoita sa-si vada de ale ei si sa faca cum e mai bine pt copii.
cameea_kidz
Postat pe 13 Decembrie 2010 11:13
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-12 21:51:25Pai in cazul asta de care spui, atunci poate sa fie mai bine ca cel cu care iti refaci viata sa aiba si el un copil, si atunci s-a rezolvat problema....


,,iti refaci viata " ....Dark , viata nu trebuie refacuta , viata trebuie doar traita (FRUMOS) ...atunci cand ceva nu merge , ia-o ca pe o experienta si mergi mai departe , viata nu e facuta din cioburi ..iar conventiile sociale de gen ...,,esti divortat/a , acum trebuie sa cauti neaparat pe altcineva sa-ti ,,refaci " viata mi se par al drakului de insipide.
reyya
Postat pe 13 Decembrie 2010 12:00
draga Dark...o relatie cu copiii nu inseamna o portita catre fosta...
nu as accepta niciodata asta....daca am pus punct,am pus punct....fara nici o virgula
cameea...copii au O MAMA SI UN TATA....si asta ptr totdeauna
NIMENI nu le va fi vreodata copiilor mei tata,asa cum nici o femeie nu le va fi vreodata mama,orice conditii le-ar putea oferi
dar spre fericirea mea,copiii mei sunt mari si pot hotara asta singuri
eladaela
Postat pe 13 Decembrie 2010 12:34
buna ziua,

Di n punct de vedere psihoemotional si comportamental prezenta si simplicarea celor doi parinti in viata copiilor este la fel de importanta pentru ca fiecare din cei doi raspunde de anumite laturi ale dezvoltarii copilului si impreuna de partea afectiv-emotionala.
Este o mare greseala sa suplineasca un parinte pe celalalt fie c=daca sunt impreuna sau nu. Lipsa unui parinte din voata unui copil lasa urme, traume care se vor rasfrange in timp si vor aparea sub o forma sau alta la adultul de maine. Desigur si un barbat poate lua custodia unui copil dar e de dorit sa cresca mai mult in preajma mamei la varste fragede daca mama ii poate oferi suportul educational , emotional si material corect pentru ca asta trebuie urmarit: interesul dezvoltarii armonioase a copilului.
Daca nu vi se respecta dreptul obtinut legal, acumulati date concludente si adresati-va instantei.

succes!
sophiagl
Postat pe 13 Decembrie 2010 13:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
intarcat 1 De la: iuliana23 4 Iunie 2011 08:23
unde gasesc echilibru mamicile singure? 14 De la: Blue_Tattoo 23 Aprilie 2010 15:10
tot o razbunare 32 De la: ovidiu42 6 August 2009 01:16
Barbatul "Ai dreptate draga mea!" 100 De la: narcysa 28 Noiembrie 2010 10:04
adopti 1 De la: garbo214116 27 Mai 2012 15:13
Setari Cookie-uri