stii sa minti?

sunt persoane care stiu sa minta mai bine decat ar spuna adevarul...cine stie sa minta bine este inteligent?...indiferent de morala, etica, etc...
ulygarbo
Postat pe 6 Martie 2017 20:19
La ce iti fokoseste sa stii sa minti?
Ca sa faci orice bine iti trebuie oarecare inteligenta.
In privinta persoanelor care stiu sa minta bine, as zice a depinde pe cine minti si despre ce.
Deliaaa
Postat pe 6 Martie 2017 21:32
De la: delada, la data 2017-03-06 21:32:01La ce iti fokoseste sa stii sa minti?
Ca sa faci orice bine iti trebuie oarecare inteligenta.
In privinta persoanelor care stiu sa minta bine, as zice a depinde pe cine minti si despre ce.

poate iti aduce avantaje care nu le-ai fi obtinut pe alta cale. ..este o varianta...oare persoana care minte poate fi considerata imorala?
ulygarbo
Postat pe 7 Martie 2017 16:17

Multitasking ...'a-majuscul'?!?!?!

Ceva cursuri gimnaziale ... nefinalizate?!?


Absolut jenant si incalificabil!

Saracu' Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 16:46
Exista minciuni si minciuni.
Oare exista un om care nu a mintit?
Care nu minte sau se minte?
Rar!
Fiecare e responsabil pentru ceea ce face si pentru ceea ce spune, fie ca vrea fie ca nu.
Mai devreme sau mai tarziu, intr-o forma sau alta totul se plateste si se rasplateste. Nimic nu dispare pur si simplu. E usor sa pui oamenii la colt, In viata si in lumea asta totul e atat de relativ, incat se comit mari nedreptati aplicand o lege sau o regula "mot a mot". Cu toate aste, legile si regulile se aplica, dar oamenii cu adevat inteligenti stiu sa le moduleze sau gasesc modalitati de discernere.

Am citit despre o mama ce i-a spus copilului ei ca e prea destept pentru scoala si il va invata ea acasa (il refuzasera la scoala fiind considerat prea prost). Copilul a crescut si a ajuns un medic de renume. Oare a fost moral, a obtinut mama avantaje de pe urma minciunii? A fost inteligenta?
Ce se intamplq daca nu era dat afara din scoala?
Cine poate spune? Nimeni.
Prea generala intrebarea ta.
Minti ca sa iti salvezi viata, miinti ca sa obtii avantaje pt ca le doresti prea mult si nu te-a invarat nimeni ca totul se platestr. Daca ai mintit bine si esti inteligent, si mai ai si cevs in plus, vei regreta acea minciuna. Daca esti ager poti scapa cu minciuna. Cine insa poate trai in minciuna si cu minciuna fara avea de suferit?
Nu e treaba noastra sa judecam si sa devoalam minciunile altora, decat daca ne ataca direct sau cu ajutoruk kor se face o mare nedreptate cuiva. Si mai ales idaca putem.
Deliaaa
Postat pe 7 Martie 2017 18:28
'E usor sa pui oamenii la colt, In viata si in lumea asta totul e atat de relativ, incat se comit mari nedreptati aplicand o lege sau o regula "mot a mot". Cu toate aste, legile si regulile se aplica, dar oamenii cu adevat inteligenti stiu sa le moduleze sau gasesc modalitati de discernere.'

Oare tu ai citit ce ai postat?!
Cum se poate modula o lege, poti explica?
Adevarul nu e relativ!
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 18:34
Se poate Interpreta, exista portite, usite si s-a intamplat de atatea ori,
Acolo unde legea se aplica fara discernamant si fara exceptii vor fi si oameni nevinovati, carora nu ar fi trebuit sa se aplice, la fel cum cu ajutorul exceptiilor vor putea scapa de incidenta legii cei vinovati (unii nu toti).
As fi si eu curioasa care legi se aplica in Romania si cum.
Adevarul....o fi unic, dar fiecare are varianta proprie.
Deliaaa
Postat pe 7 Martie 2017 20:25
De la: delada, la data 2017-03-07 18:28:48Exista minciuni si minciuni.
Oare exista un om care nu a mintit?
Care nu minte sau se minte?
Rar!
Fiecare e responsabil pentru ceea ce face si pentru ceea ce spune, fie ca vrea fie ca nu.
Mai devreme sau mai tarziu, intr-o forma sau alta totul se plateste si se rasplateste. Nimic nu dispare pur si simplu. E usor sa pui oamenii la colt, In viata si in lumea asta totul e atat de relativ, incat se comit mari nedreptati aplicand o lege sau o regula "mot a mot". Cu toate aste, legile si regulile se aplica, dar oamenii cu adevat inteligenti stiu sa le moduleze sau gasesc modalitati de discernere.

Am citit despre o mama ce i-a spus copilului ei ca e prea destept pentru scoala si il va invata ea acasa (il refuzasera la scoala fiind considerat prea prost). Copilul a crescut si a ajuns un medic de renume. Oare a fost moral, a obtinut mama avantaje de pe urma minciunii? A fost inteligenta?
Ce se intamplq daca nu era dat afara din scoala?
Cine poate spune? Nimeni.
Prea generala intrebarea ta.
Minti ca sa iti salvezi viata, miinti ca sa obtii avantaje pt ca le doresti prea mult si nu te-a invarat nimeni ca totul se platestr. Daca ai mintit bine si esti inteligent, si mai ai si cevs in plus, vei regreta acea minciuna. Daca esti ager poti scapa cu minciuna. Cine insa poate trai in minciuna si cu minciuna fara avea de suferit?
Nu e treaba noastra sa judecam si sa devoalam minciunile altora, decat daca ne ataca direct sau cu ajutoruk kor se face o mare nedreptate cuiva. Si mai ales idaca putem.


Cu minciunea e ca si in cantecul "ca nu e om sa nu fii scris o poezie/ macar odata in viata lui". Persoana inteligenta care stie sa minta bine, sa minta frumos, cred ca se roteste in jurul adevarului si drege, ca sa zic asa, o varianta in anumite limite care sa nu o afecteze nici pe ea si nici pe celalalt, sau pe un grup, adica sa ascunzi ceva si sa nu fi prins. De ce ar regreta minciuna. Cred ca moralitatea e mult supraapreciata,
si mai cred ca minciuna o mostenim prin educatie.A fi sincer in ziua de azi e sinucidere curata.

Interesant ar fi sa vorbim ca societate de cum suntem mintiti de mass-media, de politicieni. Cum suntem manipulati, distrusi mental prin tehnici de a ne distrage atentia de la adevar.
ulygarbo
Postat pe 7 Martie 2017 22:01
De la: garbo101426, la data 2017-03-07 16:46:15
Multitasking ...'a-majuscul'?!?!?!

Ceva cursuri gimnaziale ... nefinalizate?!?


Absolut jenant si incalificabil!

Saracu' Antoine Marie Jean-Baptiste Roger, comte de Saint-Exupéry...


Ce faci? Ma hartuiesti in virtual? sau esti la antrenamente. Cred ca o sa te visez la noapte. Sper fara cosmar
ulygarbo
Postat pe 7 Martie 2017 22:06

Adica hartuitoarea hartuieste ... hartuitoarea?!?


Nu te-a hartuit destul ... cel mic?!?

Eu mai lipseam!...
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 22:37
De la: ulygarbo, la data 2017-03-07 22:01:54
De la: delada, la data 2017-03-07 18:28:48Exista minciuni si minciuni.
Oare exista un om care nu a mintit?
Care nu minte sau se minte?
Rar!
Fiecare e responsabil pentru ceea ce face si pentru ceea ce spune, fie ca vrea fie ca nu.
Mai devreme sau mai tarziu, intr-o forma sau alta totul se plateste si se rasplateste. Nimic nu dispare pur si simplu. E usor sa pui oamenii la colt, In viata si in lumea asta totul e atat de relativ, incat se comit mari nedreptati aplicand o lege sau o regula "mot a mot". Cu toate aste, legile si regulile se aplica, dar oamenii cu adevat inteligenti stiu sa le moduleze sau gasesc modalitati de discernere.

Am citit despre o mama ce i-a spus copilului ei ca e prea destept pentru scoala si il va invata ea acasa (il refuzasera la scoala fiind considerat prea prost). Copilul a crescut si a ajuns un medic de renume. Oare a fost moral, a obtinut mama avantaje de pe urma minciunii? A fost inteligenta?
Ce se intamplq daca nu era dat afara din scoala?
Cine poate spune? Nimeni.
Prea generala intrebarea ta.
Minti ca sa iti salvezi viata, miinti ca sa obtii avantaje pt ca le doresti prea mult si nu te-a invarat nimeni ca totul se platestr. Daca ai mintit bine si esti inteligent, si mai ai si cevs in plus, vei regreta acea minciuna. Daca esti ager poti scapa cu minciuna. Cine insa poate trai in minciuna si cu minciuna fara avea de suferit?
Nu e treaba noastra sa judecam si sa devoalam minciunile altora, decat daca ne ataca direct sau cu ajutoruk kor se face o mare nedreptate cuiva. Si mai ales idaca putem.


Cu minciunea e ca si in cantecul "ca nu e om sa nu fii scris o poezie/ macar odata in viata lui". Persoana inteligenta care stie sa minta bine, sa minta frumos, cred ca se roteste in jurul adevarului si drege, ca sa zic asa, o varianta in anumite limite care sa nu o afecteze nici pe ea si nici pe celalalt, sau pe un grup, adica sa ascunzi ceva si sa nu fi prins. De ce ar regreta minciuna. Cred ca moralitatea e mult supraapreciata,
si mai cred ca minciuna o mostenim prin educatie.A fi sincer in ziua de azi e sinucidere curata.

Interesant ar fi sa vorbim ca societate de cum suntem mintiti de mass-media, de politicieni. Cum suntem manipulati, distrusi mental prin tehnici de a ne distrage atentia de la adevar.


Daca tu crezi ca o persoana minte de inteligenta ce-i si ca moralitatea e supraapreciata, Dumnezeu cu mila, sincer...
iolanda_74
Postat pe 7 Martie 2017 22:45
..."Cred ca moralitatea e mult supraapreciata."...
..."A fi sincer in ziua de azi e sinucidere curata."...
..."Cum suntem mintiti de mass-media, de politicieni. Cum suntem manipulati, distrusi mental prin tehnici de a ne distrage atentia de la adevar."...

Adevarul nu-i ucide decit pe prosti, pe ticalosi, pe gelosi, pe despoti/tirani/dictatori, pe cei cu mania persecutiei si pe schizofrenicii 'finali'!

Poti sa fii sincer si fara sa te sinucizi, tot la fel cum poti sa alegi sa nu spui minciuni fie doar si ... nerostindu-le.
Daca n-ar fi existat citeva mii de SFINTI care sa accepte cu seninatate sa moara cu ADEVARUL in brate in Decmbrie '89, cu sigurantza ca astazi nu mai aveau unii sansa sa abereze pe net si in real cu atita lipsa de ratiune si bun simtz!

Ce probleme ai tu si tie-ti pasa de minciunile mass-mediei si descreieratilor politruci nationali!?!

De manipulat nu poti fi decit daca esti idiot 100% sau te lasi in mod constient imbrobodit!...

Cu 'supra-aprecierea' sint total de acord.
Da' nu pt. ca ar fi ceva in neregula cu moralitatea, ci pt. ca aceasta este ipocrit adusa permanent in discutie tocmai ca ... 'martor' al lipsei de moralitate doar...

... a celorlaltor bipezi!
garbo101426
Postat pe 7 Martie 2017 23:04
Iote un subiect nou de filozofat...si intzepat.
Rotty
Postat pe 8 Martie 2017 07:42
De la: garbo101426, la data 2017-03-07 23:04:35..."Cred ca moralitatea e mult supraapreciata."...
..."A fi sincer in ziua de azi e sinucidere curata."...
..."Cum suntem mintiti de mass-media, de politicieni. Cum suntem manipulati, distrusi mental prin tehnici de a ne distrage atentia de la adevar."...

Adevarul nu-i ucide decit pe prosti, pe ticalosi, pe gelosi, pe despoti/tirani/dictatori, pe cei cu mania persecutiei si pe schizofrenicii 'finali'!

Poti sa fii sincer si fara sa te sinucizi, tot la fel cum poti sa alegi sa nu spui minciuni fie doar si ... nerostindu-le.
Daca n-ar fi existat citeva mii de SFINTI care sa accepte cu seninatate sa moara cu ADEVARUL in brate in Decmbrie '89, cu sigurantza ca astazi nu mai aveau unii sansa sa abereze pe net si in real cu atita lipsa de ratiune si bun simtz!

Ce probleme ai tu si tie-ti pasa de minciunile mass-mediei si descreieratilor politruci nationali!?!

De manipulat nu poti fi decit daca esti idiot 100% sau te lasi in mod constient imbrobodit!...

Cu 'supra-aprecierea' sint total de acord.
Da' nu pt. ca ar fi ceva in neregula cu moralitatea, ci pt. ca aceasta este ipocrit adusa permanent in discutie tocmai ca ... 'martor' al lipsei de moralitate doar...

... a celorlaltor bipezi!

ce faci femeie? frustarile, neputinta, vinovatia te-au facut sa-ti pierzi busola, nu-ti mai poti menegeria agresivitatea verbala?
singura te incadrezi in "schizofrenici finali".
ai sesizat de ce am spus " a spune adevarul e sinucidere curata"
eu imi traiesc viata asa cum vine, cu bune si cu rele, si imi pasa..traiesc bucurandu-ma in suferinta, uneori zambind cu lacrimi pe obraji.
nu mai folosi cuvinte jignitoare pentru ati atrage atentia, pentru ati arata superioritatea, pentru a umili.
in meditatie, la persoanele ca tine, care sunt pline de negativism se foloseste un jiu_jitsu mintal care consta intr-o intrebare "ce crezi ca ar trebui sa facem pentru a rezolva problema?"
daca nu si nu te du femeie si cauta apa, sau inventeaza roata pe alta planeta, lasa spatiu pentru respiratie curata.
ulygarbo
Postat pe 8 Martie 2017 09:55
iolanda_74
Postat pe 8 Martie 2017 16:21
Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Sincer, cred ca ai altceva de facut decat sa intarati. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.
iolanda_74
Postat pe 8 Martie 2017 16:22
Hello, Adiministratia Garbo!
Va rog sa stabiliti limita/limitele pana unde se pot manifesta mizeria/ mizeriile umane.
ulygarbo
Postat pe 8 Martie 2017 16:30
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 16:22:39Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.




De ce eu?
ulygarbo
Postat pe 8 Martie 2017 16:32
Fii inteleapta.
iolanda_74
Postat pe 8 Martie 2017 16:43
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 16:22:39Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Sincer, cred ca ai altceva de facut decat sa intarati. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.


V-ati format un grup, un fel de refugiu mental, care nu stiti sa va gestionati propriile emotii, sa le constientizati, si le canalizati in afara manifestand dispret pentru toti ceilati.Am scos din unii mizeria umana.

Ia uite cat tupeu. Ai ales raul. Daca nu-ti place de ce nu te duci tu. E ca la Tv, schimbi canalul.
ulygarbo
Postat pe 8 Martie 2017 16:55
Eu nu aleg intre voi, nu-i treaba mea sa fac asta. Tu alegi unde te simti bine. Daca te simti bine aici, intaratand, ramai.
iolanda_74
Postat pe 8 Martie 2017 17:10
De la: ulygarbo, la data 2017-03-08 16:30:25Hello, Adiministratia Garbo!
Va rog sa stabiliti limita/limitele pana unde se pot manifesta mizeria/ mizeriile umane.



Chiar asa, fetelor, mizeria insasi vrea sa stie pina unde are voie sa imputa atmosfera forumului!


Dati-i cu ... 'DDT', daca asta cauta cu tot dinadinsul, ca sa priceapa ca noi dam afara doar leprele, nu si proprii copii!...

garbo101426
Postat pe 8 Martie 2017 17:48
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 17:10:57Eu nu aleg intre voi, nu-i treaba mea sa fac asta. Tu alegi unde te simti bine. Daca te simti bine aici, intaratand, ramai.


Inca nu te-ai lamurit cu cine ai de-a face?!?


Acum - cind nu-i mai merge cu minciunile si tentativele de manipulare - , neinteleasa bolnavioara nesimtita mai are si tupeul incredibil sa faca programul userilor Garbo si sa le indice cum sa foloseasca ... 'telecomanda'!

Cred ca i s-a facut de ... puricid!


Mare noroc are ca nu mai am de gind sa ma mai incurc cu toate leprele si sa-mi stric timpul si buna dispozitie cu un simulacru de om!

Nici nu stie, habarnauta, cite se pot afla despre adevarata viatza si existentza a unui om cu doar...

...un singur 'click'!


Daca continua s-o maninca epiderma poate o fac de tot rahatul chiar aici, publicind ... in foileton aspecte (pe care si le inchipuie safe si anonime) din viatza ei de dincolo de monitor, ca sa-i piara clontzul obraznic de mahala!..
garbo101426
Postat pe 8 Martie 2017 17:54
De la: ulygarbo, la data 2017-03-08 16:55:23
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 16:22:39Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Sincer, cred ca ai altceva de facut decat sa intarati. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.


V-ati format un grup, un fel de refugiu mental, care nu stiti sa va gestionati propriile emotii, sa le constientizati, si le canalizati in afara manifestand dispret pentru toti ceilati.Am scos din unii mizeria umana.

Ia uite cat tupeu. Ai ales raul. Daca nu-ti place de ce nu te duci tu. E ca la Tv, schimbi canalul.



Fiecare poate sa plece sau sa ramana dupa bunul plac. Clar ? Si Uly, nu-i chiar asa de negru precum crezi...sau daca asa crezi, baga-l in clor. E o vorba:

http://1.bp.blogspot.com/-3R0HsVPN4E4/T7cZTO3xVeI/AAAAAAAADX0/rs_0M2JTaSI/s1600/prov-069-05%5B1%5D.gif

Si iarasi si....mai lasati prostiile ca suntem in Sfantul post al Pastelui.
Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 9 Martie 2017 07:15
De la: Rotty, la data 2017-03-09 07:15:19
De la: ulygarbo, la data 2017-03-08 16:55:23
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 16:22:39Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Sincer, cred ca ai altceva de facut decat sa intarati. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.


V-ati format un grup, un fel de refugiu mental, care nu stiti sa va gestionati propriile emotii, sa le constientizati, si le canalizati in afara manifestand dispret pentru toti ceilati.Am scos din unii mizeria umana.

Ia uite cat tupeu. Ai ales raul. Daca nu-ti place de ce nu te duci tu. E ca la Tv, schimbi canalul.



Fiecare poate sa plece sau sa ramana dupa bunul plac. Clar ? Si Uly, nu-i chiar asa de negru precum crezi...sau daca asa crezi, baga-l in clor. E o vorba:

http://1.bp.blogspot.com/-3R0HsVPN4E4/T7cZTO3xVeI/AAAAAAAADX0/rs_0M2JTaSI/s1600/prov-069-05%5B1%5D.gif

Si iarasi si....mai lasati prostiile ca suntem in Sfantul post al Pastelui.
Buna dimineata :)


Buna Rotty, i-am si spus ca decizia o are ea de a ramane pe forum. Eu personal nu m-as simti bine, dar e treaba ei.
Asa-i suntem in Sfantul post, cu totii ar trebui sa incercam sa fim toleranti macar.
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 08:05
De la: Rotty, la data 2017-03-09 07:15:19
De la: ulygarbo, la data 2017-03-08 16:55:23
De la: garbo_463471, la data 2017-03-08 16:22:39Ulygarbo, gaseste-ti un forum pe placul tau. Sigur vei gasi dialoguri constructive. Sincer, cred ca ai altceva de facut decat sa intarati. Aici vrem o atmosfera linistita, unde discutiile purtate cu atata rautate sa nu-si mai gaseasca locul. Iti urez sanatate si sa-ti fie bine in viata de familie.


V-ati format un grup, un fel de refugiu mental, care nu stiti sa va gestionati propriile emotii, sa le constientizati, si le canalizati in afara manifestand dispret pentru toti ceilati.Am scos din unii mizeria umana.

Ia uite cat tupeu. Ai ales raul. Daca nu-ti place de ce nu te duci tu. E ca la Tv, schimbi canalul.



Fiecare poate sa plece sau sa ramana dupa bunul plac. Clar ? Si Uly, nu-i chiar asa de negru precum crezi...sau daca asa crezi, baga-l in clor. E o vorba:

http://1.bp.blogspot.com/-3R0HsVPN4E4/T7cZTO3xVeI/AAAAAAAADX0/rs_0M2JTaSI/s1600/prov-069-05%5B1%5D.gif

Si iarasi si....mai lasati prostiile ca suntem in Sfantul post al Pastelui.
Buna dimineata :)




Buna, Rotty! Hotarata...ahaa, am inteles
Pe nu l-am vazut smoala, doar o nuanta deviata.
Fiind o fiinta alergica(niente clor) ma bazez pe ingerul meu pazitor, care ma prinde de cate ori am tendinta de a cadea in prapastie.Eu ii tot caut umbra langa mine, dar cum ingeri nu au umbra.....

Ce este un prieten?... Un alt tu insuti.
In virtual e prea mult spus, nu stii ce este dincolo de monitor. Se formeaza relatii de amicitie, afinitati, dar care pot deveni prietenii cand sunt duse in real (parerea mea).Eu am o prietena de cativa ani din virtual.

ulygarbo
Postat pe 9 Martie 2017 15:36
"Ce este un prieten?... Un alt tu insuti.
In virtual e prea mult spus, nu stii ce este dincolo de monitor. Se formeaza relatii de amicitie, afinitati, dar care pot deveni prietenii cand sunt duse in real (parerea mea).Eu am o prietena de cativa ani din virtual. "


Intre alb si negru sunt multe nuante de gri. Asa si cu prieteniile. Buna dimineata :)
Rotty
Postat pe 10 Martie 2017 06:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acnee help 18 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:35
TU IUBESTI ROMANIA ? EU DA ! 38 De la: VOIAJOR 14 August 2012 19:54
AMINTIRI DESPRE VIITOR 56 De la: PETRU_CEL_MARE 16 Martie 2012 23:29
Dragoste online: exista sau nu? 318 De la: Juna 1 Mai 2011 16:46
Cum ne invingem fricile? 16 De la: garbo_1681 23 Mai 2012 13:18
Setari Cookie-uri