Un tata are doar datorii fata de copilul lui?

De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani .......

.... te dai la minori? nu e cam mic totusi?
marceltuky
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:48
De la: quasaria, la data 2010-11-24 20:09:23uite care e problema.... ..... Nu ea avea o relatie cu mine, care presupunea fidelitate..


In exemplul dat de mine era vorba de prieteni nu de straini!
iar prietenia implica niste obligatii: acea de a fi sincer cu celalalt!
Daca vrei sa analizezi cazul in care a treia persoana este un strain sau o straina o putem face, dar va reprezenta o alta situatie decat exemplul dat de mine.
Dar si in acea situatie acea a treia persoana are o mare vinovatie si o pot justifica foarte simplu!
marceltuky
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:03

vezi bre, nea Marcele, cum intri si matale in colimator, cu glumite nevinovate?
minori, ha?
Thor_again
Postat pe 26 Noiembrie 2010 10:06
Cam asa a patit fratele meu, doar ca el nu s-a afisat la usa ei cu nici o femeie.
Cand baiatul era mic, mama nu-i dadea voie sa-l vada, decat rareori in prezenta ei. Fratele meu nu a insistat, deoarece oricum nu stia cum sa ingrijeasca un copil foarte mic. Apoi dupa ce a mai crescut, cam pe la 5-6 anisori a actionat-o in judecata si a obtinut permisiunea sa petreaca jumatate din toate vacantele + un weekend pe luna cu el. Locuind departe de el si fiind kamionagiu (batea drumurile Europei) ajungea foarte, foarte rar in weekendul care ii era prevazut.
Apoi, cand copilul a mai crescut, mama l-a educat in asa fel incat a devenit un copil tembel si inchis.
In afara de a sta si se juca pe calculator, nu doreste nimic.
L-am mai luat impreuna cu fratele si sotul meu si am incercat sa-l plimbam prin capitalele Europei, avem un apartament de vacanta la Constanta chiar pe malul marii, dar pe copil (in afara de jocurile pe calculator) nimeni si nimic nu il mai tenteaza. Eventual de a avea un telefon + calculator scump si performant, dar pe care in afara de jocurile tembele nu stie sa-l foloseasca la nimic. Nu are nici macar o adresa de email pe care tatal ar putea comunica cu el.
Este foarte trist. Acum are vreo 16 ani, nu doreste sa mearga nicaieari, nici sa-l vada pe tatal sau, daca el il suna, singurul lucru care se petrece este sa-i ceara bani, atata tot.
Eu una ma bucur nespus ca nu am copii!!!
umblataprinlume
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:08
Am uitat sa specific: asteptati ca fetita sa mai creasca un pic, sa aibe macar 3 anisori si apoi puteti sa o actionati din nou in judecata pentru a obtine sa o poata lua cu el, nu numai pentru vizite in prezenta mamei... Daca mama lui traieste, puteti cere chiar ca fetita sa fie dusa in vizita la bunici. Bunica fiind o femeie experimentata, stie cum sa ingrijeasca un copil asa de mic, si sigur instanta va accepa.
Mult noroc!
umblataprinlume
Postat pe 29 Noiembrie 2010 16:19
a treia persoana n-are nici un fel de vinovatie, ca doar n-om fi obligati la a pazi toate cuplurile din lumea asta....
In ce priveste prietenii: prietena mea poate avea fix aceleasi gusturi la barbati ca mine, cel care e la mijloc si care pina la urma alege e el. Nu ea.
Ea e in aceeasi situatie ca mine: il place. Ar putea chiar sa imi spuna lucru asta si ce sa ii fac? Sa ii iau capul ca ii place acelasi barbat?!
Daca dl. ar fi ocupat, l-ar placea degeaba. Iar daca nu e, e cam problema lui ca nu e, si mie mi-a dat altceva de inteles....
quasaria
Postat pe 29 Noiembrie 2010 20:59
nu
garbo107589
Postat pe 1 Decembrie 2010 16:06
De la: garbo107589, la data 2010-12-01 16:06:46nu


Bravo! Asa te vreau, hotarata!!
Lidiaolteanu
Postat pe 2 Decembrie 2010 15:31
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
garbo175422
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:15
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
garbo175422
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:20
De la: albatros, la data 2010-11-01 23:42:34Am un prieten de aproximativ 2 ani ,care a mai fost casatorit si are o fetita din prima casatorie. Cand a divortat fiica lui avea aproximativ 2 ani si binenteles ca mama a primit custodia fetei iar el doar 2 ore /sambata de vizita in prezenta mamei.O perioada s au inteles mai binisor in sensul ca o putea lua pe cea mica cateva zile pe luna la el,dar de asta vara fosta sotie nu vrea sa i mai raspunda la tf sau la mesaje si nici nu mai vrea sa i dea fata.Un singur mesaj i a trimis foarte clar: "AI PROGRAM DE VIZITA RESPECTA L".Si zilele trecute am incercat sa respectam acest program asa ca sambata dimineata cu un sms inainte si o confirmare ne am infiintat la usa ei sa o vedem pe cea mica,din cele 2 ore cat ar fi trb sa fie cu noi cea mica nu am putut sa stam mai mult de 15 minute pt ca fosta a luat foc si a inceput cu injurii si cu tipete de fata cu cea mica...Am preferat sa plecam decat sa o supunem pe cea mica la o cearta sau la altceva.Un tata poate avea custodia copilului? Cum isi poate un tata exercita drepturile asupra unui copil ? Sau un tata are doar datorii ?

Multumesc celor care si au oprit privirea pe postarea mea.
garbo175422
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:21
E prima data cand raspund pe un forum, asa ca imi cer scuze de greseli.... Stimate" Albatros", eu nu am inteles ce naiba cautai tu in casa fostei sotii a prietenului tau, in programul lui de vizita???????? Oare, nu tu erai motivul pt. care cei doi s-au certat si el a stat doar 15 minute sa-si vada fetita???? ....Si apropo de drepturile si datoriile lui de tata, care pe tine te framanta atata: da, el are dreptul de a-si vizita fiica ( pe care fie vb. intre noi, nu cred ca il prea intereseaza), dar la fel e si obligat, ca TATA sa contribuie la buna crestere si educare a fiicei lui, si mai ales sa o ajute , chiar si financiar pe fosta sotie ( aici ma refer strict la mizeria de asa zisa pensie alimentara care in marea majoritate a cazurilor nu acopera nici hrana lunara a copilului, nemaivorbind de celelalte necesitati ale acestuia) avand in vedere criza economica in care ne aflam cu totii. .... Sunt sigura insa, ca pe al tau amic nu-l intereseaza decat cum sa o "..." in continuare pe fosta lui nevasta , tocmai de aceea te-a carat dupa el, ca sa ai un martor ...
garbo175422
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:40
oh doamne...la tatzi ni-i greu
michelle_
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:44
mai, sa fie!!!!!!!!!!!!!! "albatros" e defapt o "ea"??????? Credeam ca esti de acelasi sex cu sotul cel nedreptatit!... Acum am inteles de ce s-au certat cei doi!!! ...Hmmm... si cu cat tupeu posteaza a noastra "albatroasa" necazul celor doi pe acest forum... Ar trebui stimabilo, sa iti vezi de viata ta prin alte locuri nu in casa amarateia aleia
garbo175422
Postat pe 3 Decembrie 2010 03:55
albatros e o ea care e disperata ca prietenul ei inca mai f....e pe fosta sotie, e ceva normal si eu imi vizitez fetita si sunt disponibil pt fosta si la altceva si voi fi mereu .... e mama copilului meu si tot timpul va insemna ceva pt mine
klaus77
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:10
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:15
la tati ni greu, da'la unii ni taaare greu
casperphantom
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:15
ela... da' di ci ti razi?!:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:16
no, videti cum se sacrifica un barbat ??? si voi tot ziceti ca nu gandeste cu capul.............sigur ca nu, gandeste cu scuipatorul
casperphantom
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:17
De la: casperphantom, la data 2010-12-03 19:15:59la tati ni greu, da'la unii ni taaare greu


caspere, reclama asta am vazut-o pe o duba de cu nr. Cluj, cand veneam la Cluj...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:18
Ge..rad ca sa nu plang
daca nu ar fi trist..ar fi de ras

da casper...bietul de el,cat sacrificiu..
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:18
ela... macar fluieri melodios?!:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:34
eladaela
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:41
no gata, m-ai incuiat...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:54
Bre Albatros, bre...Eu nu inteleg altceva: de ce ti-a trebuit un barbat cu "bagaj" dupa el? Unul fara obligatii nu gaseai? Asta ca sa nu fii tu nevoita sa-ti bati capul cu obligatiile lui.... Si inca ceva a divortat pt tine sau l-ai cunoscut deja divortat? Ca asta ar avea ceva relevanta...
Darksukkubus69
Postat pe 7 Decembrie 2010 15:20
De la: Darksukkubus69, la data 2010-12-07 15:20:52....Eu nu inteleg altceva: de ce ti-a trebuit un barbat cu "bagaj" dupa el? ......

Am vazut odata un reportaj despre o familie de lei si m-a socat un aspect:
atunci cand un mascul tanar il infrange pe seful haitei acesta devine masculul dominant iar prima masura pe care o ia este de a ucide toti pui pentru a-si popula familia cu progeniturile lui!
adica transpus in lumea oamenilor ar insemna ca daca un barbat se insoara cu o femeie care are copii sa se scape de bagajul ei!!!!!
exprimarea asta cu "bagajul" pare cam lipsita de suflet si in orice caz fara pic de iubire!
Dar ce vorbesc eu prostii aici.... oricum la majoritatea femeilor primeaza interesul.... de ce pun eu in discutie tampenii de genul: suflet.... iubire....?
marceltuky
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:14
cum de nu m-am gandit!?
daca la majoritatea femeilor predomina interesul, atunci majoritatea barbatilor "e" porci
corect?
zambila
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:35
marcelus nu toate sant asa zau,Dar in multe cazuri fie femeile sau barbatii isi pedepsesc fostul partener prin intermediul copilului.
floare_cu_colti
Postat pe 9 Decembrie 2010 09:39
sincer daca i-ti iubesti partenerul s ai suflet tratezi copilul partenerului ca si pe copilul tau.Eu cunosc cateva cazuri si asa procedeaza .Problemele copiilor sant ale ambilorparinti si cadourile si surprizele placute pt toata familia.Si noi cei din familie nu facem diferente intre copii pt ca le-am rani sufletelele.Asta pt ca vor sa faca o familie inchegata si noi clar ii ajutam .
floare_cu_colti
Postat pe 9 Decembrie 2010 10:22
da, in mod normal asa ar trebui sa fie, copiii n-au nici o vina pt deciziile nefericite ale adultilor!
de celel mai multe ori insa, nu se intampla asa si acei copii ajung la mijloc, asculta reprosurile parintilor, se simt vinovati pt despartire si se interiorizeaza.
zambila
Postat pe 9 Decembrie 2010 10:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dilema 46 De la: LILO 6 Ianuarie 2010 08:22
CONDITIILE PENTRU ACCEPTAREA UNEI FEMEI CA SOTIE 26 De la: CRIMARY 29 Februarie 2012 23:08
DECE TOTI NEGHIOBII DIN VEST SPUN CA ROMNII SUNT UN POPOR FARA IDENTITATE ? 114 De la: VOIAJOR 28 Iunie 2012 12:10
Maturitate 8 De la: 27 Iulie 2017 22:39
deew 1 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 15:29
Setari Cookie-uri