De ce insistam sa mai ramanem intr-o relatie care nu mai merge?

Ma aintreb adesea:De ce insistam sa mai ramanem intr-o relatie care nu mai merge?Ce ne leaga?de ce speram ca va fi mai bine daca suntem deja constienti de relatia respectiva,de persoana respectiva,de conportamentul acesteia care nu ne multumeste,nu ne mai incalzeste sufletul,nu ne mai face de mult sa zambim,nu ne mai face sa ne tresara inima,sa aveam pacea si linistea in suflet....
De ce insistam sa ramanem?De ce ne este greu sa ne detasam,iar daca o facem revenim mereu la aceeas persoanea.
Oare exista acea chimie care ne face sa revenim chiar daca suntem constienti ca nu este persoana potrivita pentru noi,chiar daca suferim alaturi de acea persoana,chiar daca ne este mai mult rau decat bine,chiar daca lumea din jurul tau observa ca acea persoana nu este potrivita pentru tine si ti se spune....chiar daca....ce ne leaga totusi de acea persoana.Obijnuinta?
Chiar daca simtim ca nu o mai iubim...de ce ramanem intr-o asemenea relatie?
De ce ne chinuim?De ce chiar daca ne rupem pentru putin timp de acea persoana si incercam in alta parte si putem vedea diferente vizibile de conportament la acea persoana noua:ne face sa zambim,na da tot ceea ce ne lipsea in relatia anterioara,dar cu toate acestea ne reintoarcem de unde am plecat....exista o anumita legatura mai puternica decat vointa noastra?destinul ne leaga de aceea persoana?de ce nu ne putem rupe de acea relatie?
ne place sa ne chinuim?sau ???cateodata nu ma inteleg...acum nu ma inteleg...de ce mai raman?simtim ca nu ne mai iubim,ca nu suntem conpatibili,ca nu suntem ceea ce ne dorim unul pentru celalalt,ne certam,de vorbim urat,ne inselam,dar totusi parca nu putem unul fara celalalt, ne despartim si de inpacam de mii de ori....magia raului???
poate nu am gasit acea persoana care sa ne faca sa nu mai dorim sa ne reintoarcem...
sau ce ne leaga atata de puternic de o asemenea persoana?
dobrotchin
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:46
prea mult romantz...

insistati sa ramaneti pentru ca nu aveti curaj sa stati pe picioarele voastre si sa nu depindeti emotional de un barbat

restu' e istorie...
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:49
Eu ma distrez pe cele care dau ca si rezolvare sa mai incerce, sa incerce sa-si reinvie sentimentele. Cum? Cum faci asta? De aruncat un sfat e usor, dar sa spuna si cum faci asta atunci cand fiecare gest pe care il face partenerul pentru care nu mai simti nimic te calca pe nervi.
Doara
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:15
e faza cu resuscitarea, dorulet...se mere de la 180 la 300 de juli, de-aia...

oricum, scapa cine poate...
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:18
chiar si resuscitata, nu va mai fi ca inainte...

poate doar o umbra palida, dar pentru unii e mai buna decat nimic...
.
garbo_C
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:24
Si mie mi se intimpla exact acelasi lucru, dar n-am gasit o explicatie. Nu sint genul dependent de nimeni - si in conditiile in care nu ne vedem cite nspe luni, oricum, dependenta nu s-ar putea numi.
Probabil nu reusim sa inchidem legatura pentru ca mai avem inca prea multe de clarificat... cine stie. Am obosit sa imi pun problema asta: iau lucrurile asa cum vin, si gata.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:30
e greu, e cumplit de greu sa te desprinzi de cineva! si apoi dupa ce te-ai desprins, iti pare rau ca ai facut'ooooooo
fleurdelis
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:35
lasa fleur ca asta e ca lasatul de fumat: si eu m-am desprins de vreo 20 de ori pina acum. E asa de simplu...si zau daca mi-a parut rau...
Da' nu stiu cum ne tot lipim la loc.
Ghinion.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:42
Q, la voi e dragoste cu nabadai, mama...mai sunt si de-alea, iti vine sa-i crapi capu' da' nu poti s-o faci
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:47
Anouk, partea proasta e ca poti.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:48
oalio, Q...ti-a scapat mana pe vreun object contondent ?
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:49
nu mi-a scapat mina, chiar l-am cautat...
Asa, mai la propriu, mai la figurat.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:51
ioi, ioi...femeieeee !!!! lasa-l !!!!
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:53
pai eu ce ziceam, ca l-am lasat... la fiecare doua luni ne despartim definitiv...
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:54
aham...si de fiecare data va impacati fierbinte...
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:55
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:56
oofff! offf....
ce sa mai zic mai?? duceti'va impreuna la un psi?? nu poci caci am impresiaa..
mai voi ati vazut ce topik o deschis daria?? despre fata ei?? mai bine ii dati niste sfaturi, desi vaz k de ieri n-o mia intrat
fleurdelis
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:00
fleur, sintem amindoi testati si paratestati psi, si cica am fi in limitele admise... asa au zis aia....

Saracii, cre' ca nu stiau ce vorbeau...
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:02
ramaneti intr-o relatie care nu merge pentru ca va place sa-i bagati partenerului deshtele in ochi.

adica, e asa de frumos sa ai motiv de a-i arata ce magar si porc este , a asa placut sa-i spui ca l-ai prins cu una si ca ai probe, e asa interesant sa il vezi ce giumbushlucuri mai face ca sa scape, incat nu-i dai drumul.

va place masochismul aista sentimental.



si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:06
si_totusi... nu chiar. Personajul nu e nici magar nici porc, si sper ca nici eu nu sint.... magar sau porc.

nu l-am prins cu nici una si n-am probe - si nici nu incearca sa scape (daca ii reprosez ceva imi confirma cu incredere ipotezele cele mai dezastruoase).

Dar in general albul e alb si negrul e negru - n-am avut niciodata zile bune cu reprosuri. Doar zile de mare feerie in care am avem impresia ca am uitat si am iertat pina la primul conflict cind dam iar cu courul de pamint.

Pina la urma nu cred ca exista o solutie, oricit as fi eu de solution oriented.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:12
Ba da, totul poate fi atat de simplu!
just do it!
garbo059117
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:23
las' ca am rupt multe perechi de Nike.
Probabil e si ironia sortii, de ex., sa ne trezim fata in fata intr-un aeroport plin de oameni, si cu nspe terminale....

Sau sa mi se strice in mod bizar masina - care nu m-a mai lasat niciodata - exact si fix in drumu' lui.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:29
De la: quasaria, la data 2010-01-09 11:02:46fleur, sintem amindoi testati si paratestati psi, si cica am fi in limitele admise... asa au zis aia....

Saracii, cre' ca nu stiau ce vorbeau...


bai eu cred ca oamenii care se iubesc for real, au o dinamica aparte! ori sunt din aia siroposi si plictisitori, ori...ies scantyei si focuri de artificii. totul e sa ti le asummi
fleurdelis
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:30
unii nu sunt nici siroposi nici plictisitori...pur si simplu nu le mai pasais gasesc bucuria si fericirea in alte chestii...cartile, muzica...e o lume intreaga de explorat

desigur, inertia joaca un mare rol, incepi sa ridici ziduri, ajungi sa discuti cu el/ea numai chestii care tin strict de administrarea casei, dupa cativa ani te muti in dormitor separat, devine colegu' de apartament

asta pana vii acasa fara telefon prealabil si-l gasesti dreaq in pat practicand gimnastica de camera

si-atunci se rupe filmu', fara acute, fara urlete, fara tragedii...
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:42
Una dintre "cele" Irine -si va rog sa ma scuzati ca o citez-
spunea simplu si direct,la un moment dat, ca "insistand"...intr-o casnicie/relatie care "nu merge"...devenim oameni..."rai"...adica frustrati,plictisiti si vesnic suparat pe viata,uriciosi...

si poate ca odata ce am constatat ca relatia in care suntem angrenati,este un esec clar...increderea in fortele proprii scade vertiginos...
atunci cautam sprijin in jur...si ce observam ?...atatea alte si alte exemple asemanatoare...familii/relatii lipsite de dragoste...
si avem impresia ca declarandu-ne esecul,infrangerea vom fii aratati cu degetul...

ne intoarcem atunci spre religia in care ne-am intrupat si am crescut...si aici acelasi sprijin puternic spre continuarea relatiei..."la bine si la greu"...proliferat inca de la inceputuri si bine instapanit in constiinta noastra...

poate ca fericirea suprema nu ne-a fost promisa pe pamant,

si cu toate astea ea ramane telul nostru suprem...

fericiti cei ce au puterea,curajul,hotararea de a o cauta si urma...

DORI_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:45
Anouk, pina la urma nu stii ce e mai rau: s aiti pastrezi indiferenta by default sau sa iti calci sufletul in picioare: tot la una dintre astea doua ajungi in final.

Cred ca eu as fi preferat varianta a doua, macar imi vedeam dreak de altele: vorba ta, carti, muzica, cresteam vreun pisoi, doi, zece... tricotam linistita.
quasaria
Postat pe 9 Ianuarie 2010 11:46
Q, m-am referit la ce spunea initiatoarea topicului
si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2010 12:07
poate sunt eu mai ciudata insa, cand am vazut ca ceva nu mai merge, am pus capat. la ce sa ma tot invart in cerc?

de uitat nu poti uita, oricat ar sustine asta unii. de iertat, nici atat.

cand apare o ruptura, incepe sa se descoase toata scurteica. pui petice intr-un loc si apar in altul

poti juca la compromis dar, nu e o alegere. mai devreme sau mai tarziu nu mai rezisti si rabufnesti.

oricat ti-ai cauta refugiu in carti, religia alte activitati, pe zi ce trece, devii tot mai instrainat mai nemultumit.

si_totusi
Postat pe 9 Ianuarie 2010 12:15
inertia, Q...inertia te face sa mergi mai departe, cel putin la mine asa a fost, nu m-am agatat de scuza ca am plod si trebe sa stau...pur si simplu la un moment dat nu mi-a mai pasat

ce ma enerva insa pana la paroxism era perceptia celorlalti, mai ales a coanei mari, care credea ca daca nu ma bate si ma injura nici n-ar trebui sa mai cer ceva de la viata

ca asta e partea mishto, noi nu ne certam niciodata, oricat as fii spumegat io de nervi cand vedeam lipsa de implicare...tot imi raceam gura ca avem o problema si el imi raspundea ca totu' e ok, io is aia care imi inventez drame existentiale

si cum e nevoie de doi ca sa mearga caruta, la un moment dat am zis: bine frate, totu' e ok ? cum zici tu, hai cu dormitoare separate, buget separat, si lasa-ma in durerea mea...nu-ti mai stresa bioritmu' ca-s io nemultumita

da' vezi, ca nici asa nu era bine...ca s-a trezit masculu' din el...adica cum ? nu ma mai vrei ? si io pe cine mai ignor ?

pan' am avut lipsa de gust sa vin acasa fara sa anunt

ioi, ishtenem nu stiu cine a fost mai socat...io, el, sau duduia de era imbracata in camasa mea de noapte de matase naturala, neagra si sexy
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 12:20
ioi!!! a pus-o sa se imbrace cu camasa ta?

Freud ar zice aicea ca tot pe tine te dorea de fapt, dar n-ai inteles tu...

vezi, avea coana mare dreptate!

nu dadeaaaaa!!!!
.
garbo_C
Postat pe 9 Ianuarie 2010 12:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
login 5 De la: hermosa20 28 Iunie 2012 16:12
ce sa fac?sa lupt pt.el,desi va trebui sa infrunt atatea.... 47 De la: princess_21 26 Mai 2010 18:37
Raspunsul tau a fost adaugat cu succes! 22 De la: ratuscaceaurata 1 Mai 2012 08:32
Cum putem scapa de Michelle????????????? 196 De la: barboneli 5 Septembrie 2011 07:17
relationarea pe internet!!! 20 De la: eu_vio 29 Martie 2010 21:45
Setari Cookie-uri