Gingivita la copii foarte mici

Buna!
Fetita mea are 1 an si 6 luni si a facut gingivita; nu poate sa manance decat supe piureuri..., doctorita mi-a interzis sa-i dau lapte. Zice ca este virala. Mi-a recomandat, in afara de un preparat cu glicerina boraxata, aciclovir, si un medicament (gengigel baby) pe care nu l-am gasit in tot orasul; l-am comandat pe net.
Aseara i-au si sangerat gingiile.
Va dati seama ca ora de masa este un chin.
Ati trecut, vreuna dintre voi prin asa ceva cu bebe?
nicoletta_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2010 09:22
bre nico, da' chiar toate-toate i se-ntampla fetitei tale?... sau faci munca de redactie si-n timpu' weekendului?...
zambil
Postat pe 19 Septembrie 2010 09:33
De la: zambil, la data 2010-09-19 09:33:20bre nico, da' chiar toate-toate i se-ntampla fetitei tale?... sau faci munca de redactie si-n timpu' weekendului?...

bey nene zi multam ca nu ti sa intamplat tie
ameno
Postat pe 19 Septembrie 2010 15:34
De la: zambil, la data 2010-09-19 09:33:20bre nico, da' chiar toate-toate i se-ntampla fetitei tale?... sau faci munca de redactie si-n timpu' weekendului?...


Intrebarea mea era pentru mame si nu pentru oameni rautaciosi.
Sincer, stiam ca sunt oameni rai dar speram sa gasesc cat mai putini.
nicoletta_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:30
nico eu nu am patit-o cu Bibi dar a tras rau o prietena cu bebita ei.De la gradi sa incaltat,am inteles de la ea ca e virala ca la tine.Luni intreb si iti dau de stire
ameno
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:36
De la: nicoletta_kidz la 19 Septembrie 2010, 16:31

se pare ca prostia se accentueaza o data cu varsta


he,he,he... bre nico, daca ai si alte subecte de discutie care te ingrijoreaza, nu mai deschide nene topice la mine-n privat... bag-acilea, ca lumea abia asteapta sa-ti raspunda...

meno tata, mi s-o fi-ntamplat, da' o fi fost demult si nu mai tin minte... cica astia micii nu tin minte decat intamplarile de dupa patru anisori... si mamica mea n-avea internet la vremea aia, sa se documenteze si sa-mi zica si mie despre ce e vorba...
zambil
Postat pe 19 Septembrie 2010 20:42
De la: zambil, la data 2010-09-19 20:42:47De la: nicoletta_kidz la 19 Septembrie 2010, 16:31

se pare ca prostia se accentueaza o data cu varsta


he,he,he... bre nico, daca ai si alte subecte de discutie care te ingrijoreaza, nu mai deschide nene topice la mine-n privat... bag-acilea, ca lumea abia asteapta sa-ti raspunda...

meno tata, mi s-o fi-ntamplat, da' o fi fost demult si nu mai tin minte... cica astia micii nu tin minte decat intamplarile de dupa patru anisori... si mamica mea n-avea internet la vremea aia, sa se documenteze si sa-mi zica si mie despre ce e vorba...

Eu, in naivitatea mea, credeam ca, daca deschid un topic legat de probleme ale copiilor pe un forum dedicat copiilor (ma gandesc ca se numeste "kidz" din acest motiv) o sa primesc raspunsuri si pareri de la mame. Ma rog... m-am inselat. Mai sunt si altfel de oameni.
Ti-am trimis mesaj personal pentru ca nu mi se pare normal sa vorbesc pe forum despre altceva decat despre copii. Oricum, o sa te ignor de acum incolo.


Pentru cine stie ceva legat de aceasta afectiune...chiar am nevoie de ajutor.

Maria mananca foarte greu, cel mai tare cred ca o dor gingiile de sus; nu poate sa mestece prea bine. Este un calvar si pentru mine si pentru ea. Urmam tratamentul pe care ni l-a dat doctorita. urmeaza sa mergem din nou la medic peste 2 zile. Mi s-a spus ca o sa treaca in 7 zile dar, cu tot tratamentul, i-au mai iesit bubite si pe limba.
nicoletta_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:37
De la: ameno, la data 2010-09-19 16:36:16nico eu nu am patit-o cu Bibi dar a tras rau o prietena cu bebita ei.De la gradi sa incaltat,am inteles de la ea ca e virala ca la tine.Luni intreb si iti dau de stire


Multumesc foarte mult Ameno!
nicoletta_kidz
Postat pe 19 Septembrie 2010 22:37
buna.da si eu am trecut cu baiatul meu prin asa ceva pe atunci avea aproape doi anissori.stiu ce inseamna,eram in italia atunci si am fost la mare,cred ca de la apa aia sarat i sau infectat gingiile.am fost cu el la o farmacie de acolo si mia dat sal dau pe gingii ,o solutie pe baza de propolis dar nu stiu daca la noi gaseti.a fost grav a facut si febra dar dupa ce l-am dat cu ea ia trecut f buna a fost acea solutie.va doresc sanatate.
selia
Postat pe 27 Septembrie 2010 08:38
Multumesc mult Selia!
Am reusit si noi sa scapam de gingivita. Am luat si eu ceva cu propolis, glicerina boraxata, Gengigel si inainte de a o da cu toate astea ii spalam gurita cu apa cu bicarbonat. Norocul meu a fost ca este o fetita cuminte si statea sa o dau cu toate astea (chiar ma ajuta si ea).
Doctorita zice ca a luat-o din aer. Cine mai stie!
Pupici!
nicoletta_kidz
Postat pe 27 Septembrie 2010 08:55
nico am ajums tarziu cu informatia...a fost fiemea bolnava si nu am dus-o la gradi...
Dar azi am intrebat-o si cam acelasi lucru care l-ai facut tu cu a ta a facut si mamica respectiva.Oricum mi-a zis ca a fost un chin
Bine ca a trecut
ameno
Postat pe 27 Septembrie 2010 10:25
Asa este Ameno. Bine ca a trecut. Acum a inceput sa manace normal. As vrea sa-i iau ceva pentru cresterea imunitatii. O sa vorbesc cu medicul, mai caut si pe net. Sa vedem...
nicoletta_kidz
Postat pe 27 Septembrie 2010 16:12
buna nicoleta ,te pot ajuta in problemele de sanatate cu fetita ta contacteaza-ma pe alinaflp@yahoo.com
fasneata
Postat pe 8 Octombrie 2010 11:51
Buna.si eu sunt in aceiasi situatie.e greu ce sa mai.azi am curatat-o asa cum spusese dr.cu albastru de metil si a sangerat rau gingia.dar parca e un pic mai bine.plus pastile.glicerina.sper sa treaca repede
Antoleo_Hainute_1
Postat pe 14 Februarie 2014 00:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cred ca am inceput de depresie, am nevoie de ajutor 227 De la: Jojolin 7 Ianuarie 2011 08:21
durerea in timpul nasterii 100 De la: garbo263017 20 Martie 2012 08:27
Dana Sorica 1 De la: Dana_Sorica 14 Decembrie 2017 11:12
Un medi bun pt intrerupere sarcina 1 De la: Alina_Cotiga_1 7 Decembrie 2015 12:52
Sarcina 1 De la: garbo_496141 13 Ianuarie 2019 14:40
Setari Cookie-uri