sunt o mama disperata

buna tuturor..am 23 de ani si am o fetita 3 ani si 9 luni..de la varsta de 5 luni jumatate a fost tratata pentru bronsiolita asmatiforma si i s-a administrat tratament specific diagnosticului pana la varsta de 11 luni cand am ajuns cu ea in stare grava la spitalul budimex..acolo s-a descoperit ca facea alergie la izolatia de parchet..la nici un an dupa incident i-a sarit manuta dreapta din incheietura mainii...la nici doua luni i-a sarit aceeasi mana din incheietura dar din cot..iar la 3 luni a facut o inflamatie puternica la articulatia soldului drept sinovita sold drept..in urma cu 5 luni fetita mea a inceput sa se planga de dureri de cap si ramanea blocata cu ochii intr-un punct fix. durerile au inceput sa se inteteasca si sa devina din ce in ce mai puternice intotite si de stari de voma..era lipsita de vlaga si era foarte obiosita ...am mers la oftalmologie si am aflat ca are o hipermetropie dar nu asta era cauza problemelor. mi s-a dat trimitere la bucuresti la spitalul de neurologie obregea.. dupa mai multe investigatii mi s-a spus ca simtomele tind spre migrena si epilepsie..in momentul externarii mi s-a spus NU POT SA SPUN NICI CA-I BINE NICI CA-I RAU......desi nu are un diagnostic sigur i s-a dat spre administrare un anti epileptic DEPAKINE..,,,s-a schimbat semnificativ fetita ..e foarte nervoasa, mananca foarte mult,si e agitata...nu am avut posibilitatea sa mai consult ati doctori ,,venitul lunar este in jur de 700lei din care ne mai raman sa traim 3 persoane si sa platim utilitatile in jur de 300 lei .eu sufar de sindrom aderential post-operator in urma operatiei de cezariana, chisturi ovariene si am probleme cu ficatul in urma extirparii colecistului(am fierea scoasa de aproape 3 ani)in ciuda acestor probleme as dori sa donez un rinichi numai sa imi vad copilul bine .traiesc cu teama in suflet ca o tratez pentru o boala si are alta...daca cineva poate sa ma ajute rog din suflet sa o faca ...va multumesc..life_is_life72@yahoo.com
andreea287
Postat pe 27 Decembrie 2009 13:46
din ce oras esti?
pinicuta
Postat pe 28 Decembrie 2009 01:02
dar capul o mai doare? se mai uita intr-un punct fix? asta cu privirea blocata e tot o forma de epilepsie, mai cunosc un caz la fel, diagnosticat cu epilepsie petit mal. daca tu nu ai incredere in medicul de pana acum, mai cere o alta trimitere de la medicul de familie catre alt spital, intereseaza-te ce neurologi sunt mai buni. oricum copilul trebuie urmarit, sa i se faca analize mai des.

uite de pe net despre petit mal

http://www.informatiamedicala.ro/dictionar-medical/p/petit-mal-epileptic-4936.html

Descriere termen medical:
Forma de epilepsie generalizata (afectand in totalitate cortexul cerebral).
Petit mal epileptic, denumit simplu petit mal in limbajul curent, grupeaza doua tipuri ale acestei afectiuni.
- Absentele epileptice sau absentele debuteaza intre 4 si 6 ani. Ele constau intr-o suspendare a starii de constienta de vreo 30 de secunde; bolnavul isi intrerupe activitatile, nu se misca, nu raspunde la chemare; privirea ii ramane fixa. Crizele dispar de cele mai multe ori la pubertate dar se poate intimpla, in 40% dintre cazuri aproximativ, ca ele sa fie inlocuite cu crize de grand mal (alta forma, majora, de epilepsie generalizata). Tratamentul face apel la epilepileptice.
- Petit mal mioclonic, forma mai rara, incepe intre 13 si 20 de ani si consta in mioclonii (secuse musculare) sincrone ambelor parti ale corpului, afectand mai ales membrele superioare. Crizele survin dimineata, la putina vreme dupa trezire. Tratamentul este cel al epilepsiei (medicamente antiepileptice), prognosticul este bun, dar unii pacienti (dezvolta in continuare un grand mal).
kidz_2629
Postat pe 28 Decembrie 2009 01:34
multa sanatate va doresc! si incredere ca totul va fi bine
kidz_2629
Postat pe 28 Decembrie 2009 01:36
buna sunt din apropierea ploiestiului
andreea287
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:49
durerile de cap sau mai rarit ...tot mai ramane cu privirea blocata ....e si foarte inceata la vorbire....sunt foarte sceptica in ceea ce ii priveste diagnosticul deoarece tomograful si eeg-ul i-au iesit bine
andreea287
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:52
nu stiu ce raspuns asteptai
daca esti sceptica ori cauti alt doctor ori faci de capul tau ceea ce nu cred ca e cel mai indicat.
kidz_2629
Postat pe 28 Decembrie 2009 23:03
buna ....nu stiu care ar fi fost reactia ta ca mama cand mergi cu copilul la spital la unul dintre cei mai buni doctori( DR.PROF. SANDA MAGUREANU)(cautati pe net si veti gasi multe detalii in ceea ce o priveste ) si in biletul de externare scrie destul de clar...aspectul clinic al manifestarilor observate de3 noi pe parcursul internarii au ridicat probleme de incadrare etiologica multa sanatate la toata lumea
andreea287
Postat pe 29 Decembrie 2009 15:29
indiferent de medic si de diagnostic, un tratament necesita urmarire periodica. deci chiar daca ar fi fost bun sau rau tratamentul, chiar daca dr era sigur sau nu de ce prescrie, el trebuia sa zica "ne revedem peste X timp, sa vedem cu reactioneaza organismul si cum evolueaza boala".

in plus, mai ales cand diagnosticul e incert, trebuie consultat si un al doilea dr.

acum nu inteleg exact, cum anume ai nevoie de ajutor: sa gasesti un dr bun (nu stii care ar f i cel mai bun medic), sau nu ai bani de drum pana la el (ca in teorie consultatia in sine nu ar trebui sa coste), sau cu ce anume sa te ajutam (ca eu una chiar as vrea sa te ajut cu ceva)
pinicuta
Postat pe 30 Decembrie 2009 19:34
buna ..imi pare rau ca nu stiu daca pot sa iti arat iesirea din spital. srie clar sa ma intorc la consultatie ..nu am facut-o ...in primul rand ca nu sunt deloc multumita de rezultat ,,apoi nu am cu ce ...am stat pe net zilele astea .am gasit un spital in cluj si un dr prof universitar dar nu stiu daca pot ajunge .situtia financiara e destul de precara ...sunt zile in care nu am ce sa le pun copiilor pe masa ...in plus cat am fost la spital la buc am platit absolut tot cu exceptia analizelor de sange ...pe scurt cam astea sunt cateva din motive
andreea287
Postat pe 2 Ianuarie 2010 20:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
insarcinata in somaj 3 De la: pinicuta 11 Ianuarie 2010 21:34
buna ! 2 De la: vasilicasavoiu 5 Februarie 2009 12:04
se schimba schema de vaccinare la bb.... 2 De la: creatza 4 Noiembrie 2008 22:29
sarcina 9 De la: ramonik_kidz 15 Iunie 2010 16:31
Magazine de jucarii in Bucuresti 4 De la: alinutza 15 Februarie 2009 08:04
Setari Cookie-uri