nastere prematura

Vreau sa siu daca mai exista cineva care a fost insarcinata cu gemeni si a pierdut un bebe iar celalalt sa ramana si sa se nasca sanatos? Mentionez ca placenta si cordonul au ramas in uter.
gherguluminita
Postat pe 17 Iulie 2009 01:26
Daca tu esti cea care ai trecut prin asa ceva imi pare rau, desi mi-ar parea rau pt oricine. Nu cunosc un caz asa asemenator ca al tau, stiu pe cineva care a avut gemeni si s-au dezvoltat f bine pana la 9 luni si cu doua zile inainte sa nasca s-a constatat ca fetita murise cu doua zile inainte. Numai in ziua nasterii s-a vazut ca fetita nu mai traieste. Acum tipa respectiva are un baietel de aproape 2 ani perfect sanatos. Nu stiu cum e cu placenta care a ramas in tine sper sa nu faci vreo infectie de la ea. mai ai mult pana sa nasti? Oricum sanatate multa si grija de bebelul pe care il ai acum.
kidz000722
Postat pe 17 Iulie 2009 09:04
buna....eu am avut gemeni si unul dintre ei a murit .erau in acelasi sac si de acelasi sex, numai ca unul era cu 2 zile mai "batran" si doctora mi-a spus de la inceput ca s-ar putea ca cel puternic sa-l inlature pe cel slab.

si asa a fost,celalalt fiind ok.am nascut normal o fetita perfect sanatoasa, iar celalalt a fost absorbit de organism.

a mai fost si o alta chestie ca doctorul pana sa descopar ca am gemeni mi-a dat sa iau antibiotice ca aveam un chist.si din pacate le-am luat si apoi ducandu-ma si la alt doctor mi-a spus ca am gemeni nicidecum chist si sa opresc imediat antibioticul.

acum...ce sa mai spun...asa a fost sa fie.plus ca am avut si sarcina toxica si primele 3 luni nu m-am putut ridica din pat,am slabit 8 kg,etc,etc....iar dotorul a spus ca asta se datoreaza tot faptului ca am gemeni.

dar am dus totul la bun sfarsit si am o fetita superba......care peste 4 zile implineste 1 anisor.

te pup si succes
horobeanu
Postat pe 17 Iulie 2009 10:04
Eu sunt cea care a trecut prin asa ceva si desi nu o sa crezi fata care am nascut-o este cea din poza de la avatar.Pe mine ma intereseaza daca a mai trecut cineva printr-o experienta asemanatoare si ce efecte pot aparea pe timp indelungat.Am avut o sarcina cu probleme de la inceput au fost diferente intre saci de 3 zile iar in saptamana 7 de sarcina am avut dezlipire de placenta iar colul l-am avut scurt si deschis in interior aproape de uter(tocmai de aceea s-a recurs la cerclaj).Am stat numai in spital pe toata perioada sarcinii si am fost monitorizata permanent si cu un tratament intensiv si riguros .Dar din nefericire nu am putut naste la spitalul cfr 2 pentru ca nu au sectie de prematuri acolo te primesc dupa 32 de saptamaniiar eu am nascut la 29 de saptamani.Am avut o doctora super de treaba care s-a luptat pt. supravietuirea fetei mele pentru ca a fost destul de greu obtinuta dupa foarte multe tratamente .
gherguluminita
Postat pe 18 Iulie 2009 00:56
La multi ani!
Si eu am avut sarcina toxica si am slabit 11 kg dar nu mancam nimic am luat ff. multe vitamine si am stat numai la perfuzii(dar ......acum am pus cu succes la loc).Iar in ceea ce privesc antibioticele am luat foarte multe pe durata sarcini dar la mine trebuia ca..... placenta primului bebe nu se eliminase si exista risc de infectie iar dupa o perioada cordonul s-a retras in interior .La nastere placenta aproape ca se uscase si era lipita de cealalta.Si la mine fata este bine are 11 luni este foarte activa si nu are niciun semn ca a trecut prin atatea probleme (in burtica la mine ) ca ....la spital am nascut-o exact cand au fost arsi copiii la giulesti si a fost unul dintre cei afectati.Norocul nostru este ca are semn la picior si putin la manuta asistentele nu au recunoscut nimic au spus ca a facut alergie de la uleiul de corp dar in schimb nu ne lasau sa filmam nimic sau sa facem poze .Ce sa-ti mai spun ca am avut un ghinion de la inceput dar Dumnezeu a vrut ca ia sa se nasca si culmea si sanatoasa ca am facut toate analizele . Te pup si mai vb.
gherguluminita
Postat pe 18 Iulie 2009 01:20
imi pare rau ca ai trecut prin atatea probleme.....dar intr-un final e bine,ceea ce e cel mai important....

si eu m-am chinuit rau primele 4 luni....dar au trecut toate cu bine.

acum ma gandesc cu teama, daca o sa mai fac un bebe, tot asa o sa fie? am sa trec prin aceleasi chinuri ca si la prima??//ooooffffffffffffff

dar sa speram ca o sa fie bine si trebuie sa fim pozitive....

sa fiti sanatoase si fericite.

va pup
horobeanu
Postat pe 18 Iulie 2009 10:24
felicitari!!!!felicitari ca ati trecut prin asa ceva si tot mai puteti fi optimiste. felicitari ptr puterea de a merge mai departe!!!!!..nu stiu daca as avea aceeasi forta si acelasi curaj ca si voi.va doresc multa sanatate voua si la bbei.pupici
carter
Postat pe 25 Iulie 2009 06:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce credeti? Sunt insarcinata 20 De la: garbo_397961 16 Martie 2014 12:36
MAMICI DIN JUDETUL SIBIU 5 De la: tatusilvia 9 Aprilie 2009 21:32
Hainute si jucarii pentru copii 2 De la: kidz007484 29 Martie 2010 14:59
vaccin prevenal 7 De la: carmenn7 9 Februarie 2009 21:14
dermatita seboreica 26 De la: garbo_446242 14 Iulie 2017 16:22
Setari Cookie-uri