Speranta moare ultima - dupa ce te-a omorat pe tine.

luat la cunostinta,cuscry...

preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:12
Ai vazut ce mindrete de ginere iti cresc?
Ciresica
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:18
sper ca fie-mea sa aprecieze!
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:22
hey cuscry, eu acum am vazut ca noi avem cam acelasi fel de semnatura.ia sa-mi schimb eu semnatura mea

gata, am schimbat ca prea batea la ochi.
Ciresica
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:26
harnica mai esti,cuscry!
si daca ne semanau,ce-are?
doar e in familie,nu?
preci
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:33
nu ridea de cuscry tau.

Ciresica
Postat pe 12 Septembrie 2010 23:35
:)
Am citit subiectul tau si apoi intamplator am dat peste asta:
"Eram copil. Mi-aduc aminte, culegeam
odat trandafiri slbatici.
Aveau atia ghimpi,
dar n-am voit s-i rup.
Credeam c-s muguri
i-au s nfloreasc.

Te-am ntlnit apoi pe tine. O, ci ghimpi,
ci ghimpi aveai,
dar n-am voit s te despoi
credeam, c-o s-nfloreasc.

Azi toate astea-mi trec
pe dinainte i zmbesc. Zmbesc
i hoinresc prin vi
zburdalnic n btaia vntului. Eram copil. "
Lucian Blaga

september
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:35

am citit de doua ori.

mda - apele astea tulburi creaza dependenta... cre'ca e chestiune de orgoliu. Orgoliu din ala de nu te lasa sa admiti ca realitatea e CHIAR asa de meschina... chestia aia, cu cautarea oazei din desert: poate-poate. Renuntam al drak de greu la iluzii. Alea dor, nu disparitia corcopitecului in sine.
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2010 00:37
Am citit din nou textul. Scris foarte bine, preci, congrats!
Despre idee: dar si cand bate ceasul si te scuturi de toate!
E chestiune de timp...Pana atunci inertii si ineptii, compromisuri absurde, etc, pentru ca tineretea da forta, curaj, orgoliu si mai ales NU CREDE ca viata e chiar ASA...
Odata cu maturizarea, valorosul merge mai departe innoit si de zece, o suta de ori mai puternic in timp ce jigodia ce a fentat se usuca si arde la cea mai mica adiere de vant...
Cu timpul intelegem tot ce e de inteles despre noi si crede-ma, totul are un sens! Paradoxal, totul are sens...
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Septembrie 2010 09:45
oare?
zambila
Postat pe 13 Septembrie 2010 09:50
preci, avusei si io o stransa legatura cu Speranta..
si imi spuse nevinovata sa nu mai am asteptari, pt. a nu mai fi dezamagita..
altrate
Postat pe 13 Septembrie 2010 17:37
misto spus...
eu am invatat in anii astia timpiti care trecura, sa nu ma mai agat atata de relatii, am inteles intr-o oarecare masura ca toate vin si pleaca si ca viata merge mai departe, sunt doar un fir de nisip in marea asta, care se numeste viata..

ma stradui, muncesc la relatie dar n-o sa mai fac in veci greseala de a ma face ca nu vad de dragul de a nu ramane singura,...am constatat ca nu se moare din asta..

daca tipul da unele semne, care le stiu eu din fosta mea relatie, ma cam lamuresc si-l las sa plece..pe nesimtite chiar, fara sa-i reprosez nimic...dar inapoi nu-l voi mai primi. Asta e a doua lectie invatata.

mai devreme ori mai tarziu va aparea altul, nu-mi ramane decat sa-mi traiesc fiecare zi frumos si sa fiu eu. nu vreau sa ma pierd pe drum..echilibristica pe sarma , nu ma mai caracterizeaza.
Freya_
Postat pe 13 Septembrie 2010 17:52
altrate..
corect,se stie...nu ai asteptari,nu ai dezamagiri..
se invata in timp,da' bagi la cap pana la urma..
iasomia
Postat pe 13 Septembrie 2010 17:57
iaso,
ma poti contrazice ??
altrate
Postat pe 13 Septembrie 2010 18:00
asa pare?
tu ai citit ce am scris eu ?
pare o negare?

altra..

eu n-am asteptari de zeci de ani,fetitzo..asta este unul dintre secrete(auzi preci?),si cand ma paleste surpriza placuta in cap ,e asha bine....
iasomia
Postat pe 13 Septembrie 2010 18:08
De la: zambila, la data 2010-09-13 09:50:33oare?


Da, zamby, totul are sens...Trebuie sa-l cautam, sa-l intelegem, sa-l acceptam.
Luna_in_capricorn
Postat pe 13 Septembrie 2010 18:20
Cand eram in scoala, profa de literatura universala ne-a povestit de cutia Pandorei. Am ascultat si am retinut: dupa ce din cutie au iesit toate rautatile din lume, la urma a iesti si speranta. Ce n-am inteles la momentul respectiv era daca era de bine sau de rau. E bine sa speri? Sau doar prelungeste agonia? Daca n-am spera oare nu am fi mai stricti si am incheia relatii bolnavicioase pe care altfel le ducem ani de zile in spinare cu speranta ca va fi mai bine? In timp unii au incercat sa ma convinga ca a spera e un lucru bun. Eu inca ma intreb daca nu era mai bine sa nu existe speranta. Lucrurile ar fi clare pentru toata lumea.
Doara
Postat pe 13 Septembrie 2010 19:32
iaso,
scuzele de rigoare..

anyway, cu sau fara Speranta, intentionez sa fiu bine dispusa all the time
si sa stimulating life, not simulating life.

o seara placuta, fetele!!
altrate
Postat pe 13 Septembrie 2010 19:36
depinde de context Doara...........speranta ........e soarele care zambeste dupa o lunga perioada rece............sau , cum bine ai zis.......poate sa faca rau.......depinde de context....
jeanette40
Postat pe 13 Septembrie 2010 19:41
In orice context as lua-o tot nu-mi miroase-a bine.
Doara
Postat pe 13 Septembrie 2010 19:43
Misto topic...despre curve si nu numai. Si lingaii sar in sus de fericire...Poate pompeaza si ei in The Precious Vagina ...Distrusilor
Simple_Stranger
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:07
preci.....ma faci sa ma fac madalina....maaai!!!!!!!!!!!!!!!!!! adevar graesti!!!!!!!
nazirra
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:18
corect zice iasomica: n-ai asteptari - n-ai deziluzii!
decat ca-i al naibii de greu sa inveti detasarea...

din pacate nu primim si o brosura cu instructiuni de folosire a vietzei,nici macar un amarat de pont vis-a-vis de relatii si ce sa NU astepti de la ele...
in naivitatea noastra dam cu capul de pereti pana chisalitza ni se pare un sufleu de conopida reusit in comparatie cu ce ramane tapetat pe peretii aia...

cand,intr-un final,invatam si noi ceva,nu garanteaza nimeni ca nu ne lovim de una din legile lui murphy...
ironia sortii,deh...
preci
Postat pe 13 Septembrie 2010 20:59
si p'orma,vorba aia:
traindo sperando - murindo kkndo...
cica-i din batrani...
preci
Postat pe 13 Septembrie 2010 21:05
Dezamagirea este doar o asteptare care nu s-a implinit inca.
Cita vreme continui sa astepti si sa speri nu poti avea dezamagiri.
Eu nu am dezamagiri, eu am numai sperante.
Este ca in definitia noptii: noapte este atunci cind nu mai este zi.Daca nu spun de "acum este zi acum num ai este zi" nu am niciodata noapte, nu?

Chiar si cind ai o mare neimplinire trebuie sa zimbesti si sa fii fericit ca altcineva linga tine nu are neimplinirea ta.

Dati mai multa importanta zimbetului dragele mele si zimbiti mai des, chiar si cind inima te doare.
Totul trece, depinde cum numim implinirile si depinde cum ne bucuram de ceea ce avem nu cum ne intristam de ceea ce ne lipseste.
Ciresica
Postat pe 14 Septembrie 2010 07:16
asa o fi... cireaso..

sa zambim atunci incontinuu ca niste tampitele,mai ales cand avem neimpliniri,cum zici dumneata...
hai ca-i de bine...mai ales ca neimplinirea-i mare..

noi radem de-a binelea,ciresico..
cam atat ,ca-mi aduc aminte acum alte chestii...

ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 14 Septembrie 2010 10:00
iasomio tu poate rizi ca o timpita, eu rid doar de bucurie ca neimplinirea de azi mi-a adus o implinire neasteptata.
Optimismul si speranta nu ucid numai pesimismul, rautatea, invidia, egoismul si uneori chiar si indiferenta.

De ce sa fiu eu trista si sa ma dau cu capul de pereti pentru ca nu am primit EU avansarea aia (de pilda) si a primit-o ALTA? Poate ca ea avea mai multa nevoie decit mine si atunci zimbesc si merg mai departe.

E o linie fina intre speranta si implinire.Unii o trec altii nu.
Ciresica
Postat pe 14 Septembrie 2010 19:21
cuscry...

apropoaiele alea de le batem noi acilea au o rezonanta infinit mai fina....
ma rog,io cel putin asa cred...
preci
Postat pe 14 Septembrie 2010 20:41
iote-a dracu' speranta, iar te momeste...
zambil
Postat pe 14 Septembrie 2010 22:28
tanti fructa,

dupa modu' in care te-ai manifestat, sunt precisa ca in clipa in care ti se ia un drept ,zambesti plina de indulcentza,senina ca o zi de vara,hai sa-ti fie de bine...

ehe,
mico,mico..

iasomia
Postat pe 15 Septembrie 2010 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
E iubire sau interes ? 37 De la: quasaria 6 Martie 2010 18:59
FILME 1 De la: human 16 Februarie 2011 10:57
indiferenta 60 De la: stephanie 15 August 2009 21:44
o mica problema...rezolvarea pt tot restul vietii 13 De la: dragu_ta74 10 Decembrie 2009 21:46
deznadejde... 42 De la: roza_bianca 19 Martie 2010 17:16
Setari Cookie-uri