dDespartire de cel mai bun prieten al omului-animalul de companie

se poate sa vi se para ciudat acest subiect.insa sunt sigura ca exista si useri care iubesc animalele.mie mi se pare foarte normal,ca in loc sa scriu despre subiecte aberante ,sa scriu despre durerea pe care o simte iubitorul de animale,cand ramane fara el, este vb despre ultimul dintre cateii mei.era un metis,lup cu boxer.era superb,jucaus,prietenos,iubea pisicile,mingiile si poftea la orice aliment.mirosea florile si el si tatal lui lupul.dar metisul fiind ultimul in viata,era flebetea mea.toti cateii mei faceau parte dintre membrii familiei.imi aduc aminte ,asa cum se va intampla mereu de aici inainte,sa imi aduc aminte de nazdravaniile lor,ca intr-o zi in timpul plimbarilor noastre ,a sarit furand inghetata unui domn,care vorbea cu altcineva.nici nu a realizat.cand sa duca cornetul la gura a sesizat ca era gol ,foarte mirat.tare m-am amuzat,vrand sa-i platesc inghetata.sigur ca nu a acceptat,fiind un mare iubitor de animale.toti copii il iubeau,jucau footbol cu el,tare se amuzau.dar ce era curios ,iubea mult pisicile.plangea ca ele se suiau in copac ,in loc sa se joace cu el.am atatea amintiri haioase cu el,incat in afara dragostei ce i-o purtam,imi vor aminti mereu cu drag de cel mai bun prieten al omului,cainele.
vuvuzela
Postat pe 21 Februarie 2011 13:59
Draga Vuvu sunt unul dintre cei carora le place subiectul deschis de tine. Am pierdut si eu catei si stiu ce simtI. Unii au fost crescuti de mine altii de mamica sau bunica mea. Ultimul a murit anul acesta in iarna, un laslie pitic, s-a dus de batranete. Chiar am plans desi il vedeam acum doar in concedii, tot timpul o intreb pe bunica si de catei ce mai fac mai ales acum iarna.
Si mai nou, am achizitionat de pe 12 febr. un labrador, putinul timp pe care il mai am de intrat pe net o fac pe siteurile de animale. De-a lungul anilor am avut mai multe rase de catei chiar si pisici dar acum s-a nimerit sa "ma intalnesc" cu un labrador. si vreau sa ma informez cat mai bine despre aceasta rasa.
Imi pare rau pt catelusul tau, din pacate ei comparativ cu varsta noastra se duc mai repede.
Chiar si eu cand eram mica ma gandeam ca e o "nedreptate" din partea naturii sa se intample asa, dar acum desi inca ma mai intristez la pierderea celui drag (fie el animal sau om ) sustin teoria ca "everything it happeneds for a reason". Nasterea si moartea sunt 2 evenimente ce nu se pot evita ci doar putem schimba modul in care sa aibe loc si starea sufleteasca la acel moment dat. Dar acesta este alt subiect, revenind la animale (catel momentan), sunt demne de respectul nostru cred eu.
Egoul lui e cu mult, mult mai scazut decat al "oamenilor" si de devotament sa nu mai vorbim.
Sper ca noi oamenii sa punem in practica cat mai mult din lectiile pe care ni le dau animalele de companie si nu numai.
Ma bucur ca ai adus vorba de acesti "minunati" prieteni.
Inca odata
O seara minunata tuturor!!
mirabai
Postat pe 22 Februarie 2011 16:03
Mirabai,multumesc pt sprijin.de ce crezi ca stau pe net de 2 zile atat de des?ca sa nu plang si mai des.sa iti traiasca si cateii si pisicutele si oamenii pe langa ele.cu multa durere Alexandra si multumesc inca odata.
vuvuzela
Postat pe 22 Februarie 2011 16:12
Si eu am pierdut un motan .L-am avut 7 ani si la fel ca si tine il consideram membru al familie.De 4 ani am un metis de canis cu bisom. E sufletul meu ,il iubesc la fel de mult cum imi iubesc ,copii. Este atat de inteligent si de iubaret ca nici nu vreau sa ma gandesc ca as putea trai fara el.Cei care nu au animale probabil ma cred deplasata dar cei care au ,mai ales caini ,stiu despre ce vorbesc. Imi pare rau pentru tine pentru ca inteleg cat suferi dar stii vb aia"cui pe cui se scoate". Concluzia ia-ti alt animalut si o sa treci mai usor peste durerea aceasta.
garbo092553
Postat pe 22 Februarie 2011 20:28
Cat am suferit cand a murit ,de batranete Pupy pisica mea de rasa:maidaneza...Am jurut ca nu mai tin pisica,ca am plans la inmormantarea ei!Am crescut un papagal..frumos,canta cand ma simtea prin preajma!Dat l-am gasit intr-o dimineata mort,fara motiv..l-oi fii cumparat batran,s-o fii inbolnavit...L-am ingropat langa Pupy,l-am visat ca zbura din mormant si striga:Sunt liber!Zbor!Am jurat sa nu mai cresc papagali..am luat un hamster,mic!L-am hranit si cu seringa..,l-am invatat cu ciocolata,putina..dar ce-i placea!A fugit din cusca..aventuri pana l-am prins..dar a murit la 3 ani...obez!Stiu vina mea=ciocolata.Am jurat ca nu mai cresc hamsteri.Am luat un purcel de Guineea,tot de mic..tot cu seringa=mama lui eu!Un dulce..dar a venit in vizita o prietena cu catelul ei..accident!Mi l-a rupt!Am suferit.....dar pe prietena mea nu m-am suparat,tot eu de vina ca am lasat cainele la purcel!Am acum o purcica de angora...tot un fel de Guineea,dar e blanoasa,alba cu negru PISY ,tot de mica o cresc!Nu ma invat minte!Nu pot fara animalute!Hranesc si cainii vagabonzi,pisicile fara stapani..O sa vezi ca un alt sufletel o sa te faca sa uiti,o sa fie iar Soare in casa ta!!De Dragobete,sa-ti gasesti sufetelul care sa te bucure!!Cu drag!!
elisabeta_boia
Postat pe 24 Februarie 2011 23:49
nu prea vad legatura cu Drogobete la subiectul asta deschi de vuvuzela... dar nu conteaza ! e greu... e trist... cand pierzi un prieten, din cei care li se spun "patrupezi"... !!! am incercat si eu experientza asta.... si mi-a fost tare greu ! dar eu, am avut intodeauna grija, sa iau un "inlocuitor" la acel prieten drag si de neegalt... tocmai ca sa-mi treaca durerea mai usor !!!! pe toti i-am iubit si toti ne-au adorat !!!! asa cum le in fire.... ! din pacate, in viatza noastra.... lunga, suntem nevoiti sa pierdem si sa schimbam cativa din acesti prieteni adevarati, sinceri 100%, plini de afectiune ptr. noi.... de neegalt !!!!! asta am scris-o ca un omagiu lor.... !!!! azi, am o catzea si un motan, persan si o pisica persana ! si sunt fericit, suntem fericiti.... ! am si doua gaini care ne aprovizioneaza cu atatea oua de care avem nevoie ! in curand, ao sa am inca 3-4 gaini !!!!
barboneli
Postat pe 28 Februarie 2011 15:08

deeeeci... barboneli, sa recapitulam: ai un animalut -catzelusa, mai ai doua galinacee harnice si mai ai... DOI saci de purici? DOI???
oups, sa nu vaza zambilutza, ca iar ma spala!
Thor_again
Postat pe 28 Februarie 2011 15:14
Cu un an in urma am pierdut si eu un ciobanesc german.Avea doar 11 ani, dar dr. veterinar mi-a explicat ca se intimpla des ca acesti caini de rasa sa duca o viata mai scurta..In cei 11 ani de viata mi-a daruit multe clipe de bucurie si afectiune fara a cere in schimb decit un pic de atentie si mincare. Am trecut prin multe impreuna ...cazaturi pe gheata, accident de masina, alergat dupa autobus(eu in autobus, el pe linga), bune si rele; au ramas doar pozele si amintirile.Pare ca cel pe care il avem acum nu ii seamana cu nimic.
marianamirela
Postat pe 28 Februarie 2011 21:36
De la: Thor_again, la data 2011-02-28 15:14:15
deeeeci... barboneli, sa recapitulam: ai un animalut -catzelusa, mai ai doua galinacee harnice si mai ai... DOI saci de purici? DOI???
oups, sa nu vaza zambilutza, ca iar ma spala!


te spala de ce... de purici... ???
siii... nici motanul dar mai ales pisica.... nu au purici ! eu le pun pe piele, picaturi din alea, care fac ca puricii sa moara ! unii mor de inima, altii ptr. ca fac alergie, altii de durere ca si-au pierdut rudele sau prietenii.... !!!! de fapt. substantza otravitoare intra in circuitul sangvin al animalului si puricii, sugand din sange, isi baga otrava in ei ! asa lucreaza substantza. ca si la plante, cand pui la radacina "Confidur"... si daunatorii care mananca din frunze, mor de la otrava care se absoarbe de planta !

a... am uitat sa spun ca, "catzelusha" nu e chiar catzelusha... e o corcitura luata de la un loc unde sa adopteza, "infiaza" caini... care are in ea trei rase ! doberman, pointer si ceva caine de fuga... ! ca marime nu e mica ci de marimea uni doberman ! si are o viteza.... aproape de viteza sunetului.... !!!!
barboneli
Postat pe 1 Martie 2011 15:40
Barboneli, nu conteaza! Tot saci de purici se cheama!
Thor_again
Postat pe 1 Martie 2011 15:44
De la: barboneli, la data 2011-02-28 15:08:05nu prea vad legatura cu Drogobete la subiectul asta deschi de vuvuzela... dar nu conteaza ! e greu... e trist... cand pierzi un prieten, din cei care li se spun "patrupezi"... !!! am incercat si eu experientza asta.... si mi-a fost tare greu ! dar eu, am avut intodeauna grija, sa iau un "inlocuitor" la acel prieten drag si de neegalt... tocmai ca sa-mi treaca durerea mai usor !!!! pe toti i-am iubit si toti ne-au adorat !!!! asa cum le in fire.... ! din pacate, in viatza noastra.... lunga, suntem nevoiti sa pierdem si sa schimbam cativa din acesti prieteni adevarati, sinceri 100%, plini de afectiune ptr. noi.... de neegalt !!!!! asta am scris-o ca un omagiu lor.... !!!! azi, am o catzea si un motan, persan si o pisica persana ! si sunt fericit, suntem fericiti.... ! am si doua gaini care ne aprovizioneaza cu atatea oua de care avem nevoie ! in curand, ao sa am inca 3-4 gaini !!!!




de dragobete,e ziua mea de nastere,de care nu m-am putut bucura.in primul rand mi-am pierdut tatal,decembrie 2010 si apoi catelul ,februarie 2011.legatura este tristetea pierderii celor dragi in apropierea zilei mele de nastere.a fost ceva de nedescris.....
vuvuzela
Postat pe 1 Martie 2011 15:56
De la: vuvuzela, la data 2011-03-01 15:56:21
De la: barboneli, la data 2011-02-28 15:08:05nu prea vad legatura cu Drogobete la subiectul asta deschi de vuvuzela... dar nu conteaza ! e greu... e trist... cand pierzi un prieten, din cei care li se spun "patrupezi"... !!! am incercat si eu experientza asta.... si mi-a fost tare greu ! dar eu, am avut intodeauna grija, sa iau un "inlocuitor" la acel prieten drag si de neegalt... tocmai ca sa-mi treaca durerea mai usor !!!! pe toti i-am iubit si toti ne-au adorat !!!! asa cum le in fire.... ! din pacate, in viatza noastra.... lunga, suntem nevoiti sa pierdem si sa schimbam cativa din acesti prieteni adevarati, sinceri 100%, plini de afectiune ptr. noi.... de neegalt !!!!! asta am scris-o ca un omagiu lor.... !!!! azi, am o catzea si un motan, persan si o pisica persana ! si sunt fericit, suntem fericiti.... ! am si doua gaini care ne aprovizioneaza cu atatea oua de care avem nevoie ! in curand, ao sa am inca 3-4 gaini !!!!




de dragobete,e ziua mea de nastere,de care nu m-am putut bucura.in primul rand mi-am pierdut tatal,decembrie 2010 si apoi catelul ,februarie 2011.legatura este tristetea pierderii celor dragi in apropierea zilei mele de nastere.a fost ceva de nedescris.....


scuze... imi pare rau.... nu am stiut !
barboneli
Postat pe 1 Martie 2011 16:02
barb,stai linistit.sigur ca nu aveai de unde sa stii,desi am scris aceste lucruri.dar ma bucur ca si tu iubesti animalutele.
vuvuzela
Postat pe 1 Martie 2011 19:30
Am multe pasiuni,citesc,scriu poiezii,ascult muzica...dar nimic nu se poate compara cu pasiunea ce-o am pentru amimale,in special pisicute si catei.Am acasa,eu locuiesc la curte un ciine lup Riky si un motanel birmanez Norocel,au crescut de mici impreuna si sint foarte buni prieteni.I-am descris asa pentru-ca nu-mi imaginez viata fara ei.Cine are animale stie cit de inteligente si devotate sint,cum se bucura numai pentru-ca iti aude glasul,cum se retrage supus cu privirea lui blinda atunci cind..obosit nu ai puterea sa-i oferi acea mingiere pe crestet....si atit de multe ar fi de spus despre acest minunat prieten al omului,pentru-ca sufletul nostru se cunoaste dupa cum il iubim.....vorba cintecului..iubiti si ciinii vagabonti!
april77
Postat pe 2 Martie 2011 12:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarutul dulce al razbunarii..... 158 De la: garbo_387286 14 Octombrie 2016 17:02
credeti ? 280 De la: pantera_neagra 24 Aprilie 2010 18:44
Viatza ca o ceasca de cafea... 10 De la: vuvuzela 30 Ianuarie 2011 01:30
sotul meu ma abusa verbal..........cum il confrunt???? 8 De la: eu_geminy 16 Decembrie 2011 00:18
Dezamăgire 16 De la: garbo_469601 8 August 2017 22:39
Setari Cookie-uri