am suparat-o si m-a dat la o parte

Am 40 ani am cunoscut o pers. de 7 luni cu care ma intelegeam f. bine
Ne iubeam ne distram de minune parca eram facuti unul pt. altul , pina acum doua zile cind m-am intilnit cu o colega din liceu ce era din zona cu fostul sot al ei ,care mia zis citeva vorbe despre ea . Totul pina aici e ok , dar cind i-am spus pers. de linga mine ce am auzit despre ea sa facut foc si sa suparat zicind ca din cauza asta a div. de el . Nu poate sa auda si de la mine aceleasi cuvinte si trebuie sa ne despartim .
Nu pot sa imi dau seama de ce imi face asta sau de ce din niste vorbe care le-am auzit si i le-am spuis si ei sa ma dea asa la o parte din viata ei . Nu stiu ce sa ma fac , Am incercat cu scuze cu cuvinte de iertare ca nu se mai intimpla , cu buchete de flori si tot nimica .
Oare unde am gresit ????
garbo072745
Postat pe 21 August 2011 08:34
De la: garbo072745, la data 2011-08-21 08:34:48Am 40 ani am cunoscut o pers. de 7 luni cu care ma intelegeam f. bine
Ne iubeam ne distram de minune parca eram facuti unul pt. altul , pina acum doua zile cind m-am intilnit cu o colega din liceu ce era din zona cu fostul sot al ei ,care mia zis citeva vorbe despre ea . Totul pina aici e ok , dar cind i-am spus pers. de linga mine ce am auzit despre ea sa facut foc si sa suparat zicind ca din cauza asta a div. de el . Nu poate sa auda si de la mine aceleasi cuvinte si trebuie sa ne despartim .
Nu pot sa imi dau seama de ce imi face asta sau de ce din niste vorbe care le-am auzit si i le-am spuis si ei sa ma dea asa la o parte din viata ei . Nu stiu ce sa ma fac , Am incercat cu scuze cu cuvinte de iertare ca nu se mai intimpla , cu buchete de flori si tot nimica .
Oare unde am gresit ????


deci fama sa inteleg mai bine...ai auzit niste vb despre ea...iar cand i-ai spus ei ti-a dat papucii??si nu te`a mai iertat deloc??
anonima20
Postat pe 21 August 2011 11:53
Poate, pentru ea, este o amintire peste care nu poate trece. Daca 7 luni v-ati inteles bine si totul a fost ok, lasa putin timp sa treaca, sa se linisteasca. Vei vedea daca relatia voastra a fost serioasa. Te va cauta daca ii lipsesti. Daca nu, nu ai de ce sa regreti, poate are ceva de ascuns, poate e o problema peste care nu poate trece alaturi de tine.

Reactia ei este putin deplasata. Daca nu poate face fata unei asemenea conjuncturi, intreaba-te cum va trece peste alte probleme care se vor ivi in viitor.
lena7
Postat pe 24 August 2011 09:29
depinde cit de tare au ranit-o cuvintele respective... uneori cuvintele nu sint "doar cuvinte"... Si sint, intr-adevar, relatii solide pe care le poti face pulbere din doua vorbe.
quasaria
Postat pe 26 August 2011 18:40
buna parerea mea e.....sa va despartiti pt niste vb asta e ceva cam banal...si eu is femeie si dupa vb mam luat inainte si nam facut nimika am auzit am intrebat frumos am lamurit dar pana la despartire nu...daca te iei dupa vorbe nu faci nimika in viata nici la sapa de lemn nu ajungi sincer eu am 26 de ani si stiu ce zic ...problema e ca daca ea nu tine cu adevarat la tine poti sa faci tu cu marea si cu sarea ca nu faci nimika...eu is de parere ca dac iubesti cu adevarat treci peste prostiile astea era mai rau daca o inselai atunci da asta nu e o scuza....dar ma rog fiecare reactioneaza in felul lui....ceva ce mi se pare cam stupid dar ma rog...
feliy18
Postat pe 27 August 2011 11:27
De la: quasaria, la data 2011-08-26 18:40:45depinde cit de tare au ranit-o cuvintele respective... uneori cuvintele nu sint "doar cuvinte"... Si sint, intr-adevar, relatii solide pe care le poti face pulbere din doua vorbe.


good answer

Nu e nevoie nici de cutit nici de pistol pentru a "ucide" pe cineva. Cuvantul poate fi o arma la fel de periculoasa.
Persia
Postat pe 27 August 2011 11:41
De la: garbo072745, la data 2011-08-21 08:34:48Am 40 ani am cunoscut o pers. de 7 luni cu care ma intelegeam f. bine
Ne iubeam ne distram de minune parca eram facuti unul pt. altul , pina acum doua zile cind m-am intilnit cu o colega din liceu ce era din zona cu fostul sot al ei ,care mia zis citeva vorbe despre ea .
Oare unde am gresit ????


deci colega de liceu iti zice cateva vorbe despre ea si tu repede sa le verifci la sursa! buuuunnnaaaa treabaaaaaaa
si de ce te mai miri in continuare?
cum unde ai gresit....
acolo unde au gresit toti oamenii deschizand cutia Pandorei!
eh, bucura-te. mai ai sperantza.... dar pana la sperantza cica e de trecut prin multe suferintze!
asa poate mai invetzi ceva... ca pana la 40 de ani nu pare sa se fi lipit prea multe de tine...
no offence!
alfheim
Postat pe 27 August 2011 12:10
Poi, zici ca din cauza asta s-a despartit de fostu? Asta inseamna ca si el la randul lui a auzit aceleasi vorbe? Incurcata treaba. O urmareste trecutul. Mai incearca cu scuzele un timp, desi cel mai corect ar fi fost din partea ei sa-ti dea niste explicatii, asta ar fi aratat ca contezi pt ea, daca tot nu vrea sa mai auda de tine......resemneaza-te si treci la urmatoarea. Va fi greu dar nu imposibil. Asta e.
zack
Postat pe 28 August 2011 09:52
Cu scuzele de rigoare va purtati ca niste baietei.Suzuki s-a dus la Suzuka si i-a spus:
-Am auzit draga mea de la cineva ca esti batausa.
-Cum adica batausa?
-Uite-asa.-Si Suzuki i-a tras o palma.
Si cuvintele sunt o palma daca le folosesti potrivit zvonurilor, fara sa le verifici.Cred ca ideea este totusi sa nu jignesti pe nimeni folosind vorbele altora si sa pastrezi secretul lor spre beneficiul tau daca stii cum sa faci asta.
Ideea este s-o lasi in pace sa se linisteasca.Decizia este a ei.Daca vrea sa mai stea cu tine, este meritul tau, pentru ca isi da seama ca esti o fiinta deosebita.Daca nu o face, cu siguranta este o persoana superficiala si atunci cel care pierde este ea.
garbo172845
Postat pe 28 August 2011 10:19
De la: garbo172845, la data 2011-08-28 10:19:00Daca vrea sa mai stea cu tine, este meritul tau, pentru ca isi da seama ca esti o fiinta deosebita.Daca nu o face, cu siguranta este o persoana superficiala si atunci cel care pierde este ea.


misto.
daca ramine cu tine e meritul tau, daca nu ramine e defectul ei.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 23:32
care parte nu ai inteles-o???ca ai auzit ceva si te ai grabit sa reproduci zvonul?sau ca te-a trimis la plimbare?....probabil nu ai gasit cel mai bun moment sa ii comunici subiectul.....dar totusi si eu sunt de parere ca ai facut bine cand i-ai spus,comunicarea este foarte importanta in relatia de cuplu,depinde insa tonul(stii povestea cu tonul face muzica....)baftaaaaaaaa
garbo160762
Postat pe 29 August 2011 10:16
...mda...comunicarea....
Axl_22
Postat pe 29 August 2011 10:50
Depinde ce i-ai spus.....I-ai rascolit amintiri neplacute..
constance
Postat pe 31 August 2011 09:02
Amintirile neplacute au cu totul alte cauze.In viata trebuie sa ne purtam ca niste copii responsabili, nu sa acceptam ca mamica sa ne ofere acadele.
garbo172845
Postat pe 31 August 2011 22:25
Ce n-ai inteles Quasaria?Daca tu te superi din orice, -spre exemplu- si o rupi la fuga, este vina ta.Stiind ca intentiile mele au fost cinstite si generoase, fuga ta imi spune ca nu ma pot baza ca om pe tine.Iar cel care pierde stii si singura cine este.Tipa este insa egoista si se poarta nazuros.Parerea mea este ca la prima aniversare sa i se cumpere o tetina fiindca inca mai are nevoie de ea.Si chiar o pereche de pempersi.
garbo172845
Postat pe 31 August 2011 22:30
Buna , ma iertat si totul a revenit la normal , sper sa reusesc sa nu o mai supar vre-o data fiindca a zis ca nu ma mai iarta si a doua oara . Nu stiu daca o sa pot rezista fara sa zic ceva , fiindca in viata trebuie sa ne spunem si noi parerile noastre chiar daca suparam sau nu . Orice sar intimpla mai departe o sa fie alegerea ei .
garbo072745
Postat pe 1 Septembrie 2011 11:59
745, eu zic sa te bucuri ca te-a dat la o parte si nu a trecut direct prin tine.
In locul tau, eu i-as aprecia efortul. Mai ales ca vaz ca va impacarati in final.
Thor_again
Postat pe 1 Septembrie 2011 12:11
De la: garbo072745, la data 2011-08-21 08:34:48 citeva vorbe despre ea .


Auzi,neica, daca nu ne spui shi cele cateva vorbe, ne dam cu presupusul pana ni se usuca limba (respectiv degetele pe tastatura) .
carcotasha
Postat pe 2 Septembrie 2011 11:43
Nu-ti face probleme.Sunt oameni carora le place sa cante gaina in casa. Daca nu canta prea grozav, poti sa cumperi un casetofon.
garbo172845
Postat pe 2 Septembrie 2011 15:21
ce auzi de la o persoana,nu spui alteia.
si eu am pierdut recent o prietena,din cauza asta.
poate ii va trece cu timpul,lasa putin timp sa treaca si nu dispera.
am trimis la prietena mea din franta,pe o vecina,sa lucreze in casa ei.
s-a purtat urat cu vecina,dupa parerea mea,si i-am spus,plus ca am zis o singura data ,ce am auzit de la vecina,prietenei....
s-a rupt ptr totdeauna PRIETENIA,IAR SOTUL A ZIS CA NU TREBUIA SA PLIMB VORBA.
si mama imi tot zicea,de canmd eram la serviciu,sa nu zic niciodata ,orice as auzi,si slava domnului,am auzit destule....
dar in opt ani cat am lucrat,am reusit sa nu vorbesc,ce am auzit.
acum m-am prostit si am uitat....
am cerut scuze,si degeaba.
obisnuiesc sa spun des,voi plnage trei zile,apoi imi va trece.....
d
daniilia
Postat pe 2 Septembrie 2011 21:13
Te-a iertat si ti-a pus in vedere sa nu mai gresesti si a doua oara. Ce convenabil pentru ea. Daca chiar ti-e frica s-o pierzi, acum stie asta. Va sterge cu tine pe jos. Crede-ma, asta va face. Nu zic ca ar fi ceva rau sa fii mai maleabil, mai moale, mai intelegator cu o femeie, dar totusi.....trebuie sa merite asta. Parerea mea, nu cred ca te iubeste, e dispusa sa te faca pierdut oricand, altfel ar fi incercat sa-ti dea unele explicatii. Asa, pentru ea subiectul e incheiat iar tu nu-l mai poti aborda pentru ca ea s-ar supara din nou. Te roade asta, o sa "gresesti" din nou, e inevitabil. Nu contezi asa mult. Stiu, doare dar cam asta-i adevarul.
zack
Postat pe 6 Septembrie 2011 09:50
tu nu ai gresit cu nimic....inteleg ca ceea ce i-ai spus a fost ca o discutie, nu ca un repros....ti-am inteles perfect gestul, numai ca, se pare ca partenera ta ascunde ceva si teama de a afla tu adevarul a facut-o sa dea bir cu fugitii, nu este un motiv sa te acuze si sa rupa relatia cu tine....si pentru linistea ta incearca totusi sa aflii daca acele vorbe au un fond...mai e si vorba aia"fum fara foc nu iese"....posibil sa ai o mare surpriza, cine stie....si in final sa ajungi la concluzia "mai bine ca a plecat" .Stii cum e reactionat ea? Crede si nu cerceta.... Eu ti-as spune"nu crede si cerceteaza"....multa bafta!
Tisha
Postat pe 8 Septembrie 2011 22:17
Pai si tu de ce i-ai zis ce ai auzit despre ea, ai simtit cumva nevoia s-a jignesti ?
garbo000046
Postat pe 14 Septembrie 2011 13:06
Sustin pe 046!!
elisabeta_boia
Postat pe 14 Septembrie 2011 22:53
De la: garbo072745, la data 2011-08-21 08:34:48Am 40 ani am cunoscut o pers. de 7 luni cu care ma intelegeam f. bine
Ne iubeam ne distram de minune parca eram facuti unul pt. altul , pina acum doua zile cind m-am intilnit cu o colega din liceu ce era din zona cu fostul sot al ei ,care mia zis citeva vorbe despre ea . Totul pina aici e ok , dar cind i-am spus pers. de linga mine ce am auzit despre ea sa facut foc si sa suparat zicind ca din cauza asta a div. de el . Nu poate sa auda si de la mine aceleasi cuvinte si trebuie sa ne despartim .
Nu pot sa imi dau seama de ce imi face asta sau de ce din niste vorbe care le-am auzit si i le-am spuis si ei sa ma dea asa la o parte din viata ei . Nu stiu ce sa ma fac , Am incercat cu scuze cu cuvinte de iertare ca nu se mai intimpla , cu buchete de flori si tot nimica .
Oare unde am gresit ????
eu consider k aici tu gresesti enorm....ii dai de inteles respectivei k esti disperat dupa ea.....si ai lasat sa ti se descopere punctele slabe...mie mi se pare normal sa vorbiti ,s discutati deschis.....iar faza cu....""a doua oara nu te mai iarta"" asta inseamna ca fata te are la mana...adica face ce vrea din tine..... si totusi eu cred ca 2 parteneri intr-o relatie sunt egali...si mai ales la tine nu a fost un motiv intemeiat ...ca sa poata cauza despartirea....nu te mai gandi la cat de mult inseamna ea pt tine........cauta mai intai sa vezi cat de mult insemni tu pentru ea......fi si tu barbat,,,la varsta ta te lasi dus de val...
mimymorena
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:22
De la: Tisha, la data 2011-09-08 22:17:56tu nu ai gresit cu nimic....inteleg ca ceea ce i-ai spus a fost ca o discutie, nu ca un repros....ti-am inteles perfect gestul, numai ca, se pare ca partenera ta ascunde ceva si teama de a afla tu adevarul a facut-o sa dea bir cu fugitii, nu este un motiv sa te acuze si sa rupa relatia cu tine....si pentru linistea ta incearca totusi sa aflii daca acele vorbe au un fond...mai e si vorba aia"fum fara foc nu iese"....posibil sa ai o mare surpriza, cine stie....si in final sa ajungi la concluzia "mai bine ca a plecat" .Stii cum e reactionat ea? Crede si nu cerceta.... Eu ti-as spune"nu crede si cerceteaza"....multa bafta!
exact
mimymorena
Postat pe 13 Noiembrie 2011 08:26
De la: zack, la data 2011-08-28 09:52:01Poi, zici ca din cauza asta s-a despartit de fostu? Asta inseamna ca si el la randul lui a auzit aceleasi vorbe? Incurcata treaba. O urmareste trecutul. Mai incearca cu scuzele un timp, desi cel mai corect ar fi fost din partea ei sa-ti dea niste explicatii, asta ar fi aratat ca contezi pt ea, daca tot nu vrea sa mai auda de tine......resemneaza-te si treci la urmatoarea. Va fi greu dar nu imposibil. Asta e.


e normal sa se supere, daca fostul sot facea la fel, prietenul iarasi...
explicatii, si iar explicatii...
daca nu-ti da explicatii...treci la urmatoarea !
nu va fi greu, de ce ar fi ? asta e, nu ?
alfheim vorbea de cutia pandorei
Ana32
Postat pe 13 Noiembrie 2011 09:29
De la: Ana31, la data 2011-11-13 09:29:09
De la: zack, la data 2011-08-28 09:52:01Poi, zici ca din cauza asta s-a despartit de fostu? Asta inseamna ca si el la randul lui a auzit aceleasi vorbe? Incurcata treaba. O urmareste trecutul. Mai incearca cu scuzele un timp, desi cel mai corect ar fi fost din partea ei sa-ti dea niste explicatii, asta ar fi aratat ca contezi pt ea, daca tot nu vrea sa mai auda de tine......resemneaza-te si treci la urmatoarea. Va fi greu dar nu imposibil. Asta e.


e normal sa se supere, daca fostul sot facea la fel, prietenul iarasi...
explicatii, si iar explicatii...
daca nu-ti da explicatii...treci la urmatoarea !
nu va fi greu, de ce ar fi ? asta e, nu ?
alfheim vorbea de cutia pandorei
eu cred ca ,,conteaza explicatiile in cazul in care respectivele vorbe tin de relatie,,sau totusi ceva comun.....dar raman la aceeasi parere ,ca respectiva a cam exagerat...
mimymorena
Postat pe 13 Noiembrie 2011 11:53
"care mia zis citeva vorbe despre ea ."
daca asculta cateva vorbe....
si iar o sa gaseasca o persoana, care spune cateva vorbe, si tot asa...
Ana32
Postat pe 13 Noiembrie 2011 12:06
De la: quasaria, la data 2011-08-26 18:40:45depinde cit de tare au ranit-o cuvintele respective... uneori cuvintele nu sint "doar cuvinte"... Si sint, intr-adevar, relatii solide pe care le poti face pulbere din doua vorbe.


acelea nu sunt relatii solide, Quasaria. A avea o relatie solida cu cineva, de prietenie sau altceva, inseamna de a/l accepta pe cel de langa tine cu defecte si calitati . ( Nu intamplator am pus defectele primele)
Daca se face pulbere relatia din niste vorbe inseamna ca nici nu a fost mare lucru.
cri_cat
Postat pe 13 Noiembrie 2011 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sanatate 2 De la: garbo_437035 14 Aprilie 2016 16:16
credeti ? 280 De la: pantera_neagra 24 Aprilie 2010 18:44
Sa revin la primul iubit ? 11 De la: garbo_1211 18 Aprilie 2012 08:13
Inca doare... 27 De la: dor72_ 23 Decembrie 2011 23:12
cum sa mi-l scot din minte ?? 206 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:12
Setari Cookie-uri