Sufletul meu...

Am un iubit,suntem impreuna de 8 luni.Relatia a inceput foarte aiurea,nici unul nu am vrut sa fie ceva serios insa ...acum este cel mai dureros.Eu ,intre timp ,am pus suflet,el ...nu.Zice ca este o persoana foarte rece,ca niciodata nu a fost indragostit si crede ca nici nu se va intampla asta.In schimb ne intelegem bine din toate punctele de vedere.I am spus de cateva ori ca opinia mea sa schimbat in legatura cu relatia asta insa el nu continuat discutia,a ramas undeva in aer.Ne vedem o zi pe saptamana ,intrsdevar destul de putin insa eu cred ca mai bine mai putin decat deloc.Sunt constienta ca intr o buna zi imi va spune ca sa terminat... .Sufar de acum ,nici nu vreau sa ma gandesc la ziua aceea,o sa mi fie extrem de greu.In urma cu 3 luni mi a spus ca ar fi mai bine sa terminam pentru ca mai tarziu va fi mai greu.Nu am fost de acord, am continuat releatia.Ma intreb de ce a acceptat daca intradevar nu are nimic ptr mine . De atunci nu sa mai vorbit despre asta.Nu stiu ce este mai bine,sa las timpul sa decida sau sa incerc sa inchei eu aceasta relatie de pe acum?
marielena
Postat pe 21 Noiembrie 2011 15:19
Marielena .. din poza nu pari o fatuca.
Ce astepti? De ce te agati ?
Rupe pisica, doare cu siguranta, mai ales daca ai pus suflet.
Preferi o boala lunga sau o durere de scurta durata, intensa?
cri_cat
Postat pe 26 Noiembrie 2011 00:31
vaaai cri....dar aceste cuvinte ne doare!

on topic: ce incepe prost, se termina si mai prost.
ufishor
Postat pe 26 Noiembrie 2011 13:14
Sa nu auda Mitzi .. ca o sa capat numai dungi pe fata.

cri_cat
Postat pe 26 Noiembrie 2011 13:21
De la: ufishor, la data 2011-11-26 13:14:41vaaai cri....dar aceste cuvinte ne doare!

on topic: ce incepe prost, se termina si mai prost.


de parca ce incepe destept se termina mai bine.:D

PS: OK, fie...depinde si la ce domenii ne referim...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 26 Noiembrie 2011 13:31
O data pe saptamana va vedeti...si atunci ptr ce anume va vedeti???
Nu are alta saltea momentan??
Scz dar chiar asa naiva esti?...Te agati de cine practic?
Sti clar ca iti va da un sut la un moment dat...de ce nu ii da-i tu lui?
Ce drac de relatie aveti cand tu te gandesti la ziua cand iti va spune PA..
E rece tipul,o fi de la vreme...asteapta vara,poate se incalzeste totusi domnul...
Bafta si minte mai multa !!!
garbo226933
Postat pe 27 Noiembrie 2011 20:17
"Relatia a inceput foarte aiurea,nici unul nu am vrut sa fie ceva serios insa ...acum este cel mai dureros"

Nu asta ti-ai dorit de la inceput?
Acum gusta din ciorba pe care ti-ai preparat-o cu mana proprie.
In viata reala nu functioneaza filmele "Friends with benefits", nu mai fiti naive.

Va vedeti o data pe saptamana si asta te face sa crezi ca va intelegeti bine? Va intalniti sa va "iubiti" sa am iertare de indrazneala ... lui ca barbat ii ajunge 1 data pe saptamana? ... sau ca tine mai are vreo 2-3 sa nu se plictiseasca cumva.

"Sunt constienta ca intr o buna zi imi va spune ca sa terminat... " o astepti ca sa te simti TERMINATA de tot sa inteleg?

FEMEIE vrei sa fii iubita si apreciata?
Nu astepta iubire de la acest individ...
Sunt barbati care pot sa iubeasca, dar voi va pierdeti timpul cu altii care nu va merita.

Poate data viitoare inainte de a incepe o relatie te gandesti mai bine ce fel de relatie iti doresti.
elisavuri
Postat pe 28 Noiembrie 2011 00:35
De la: marielena, la data 2011-11-21 15:19:24Am un iubit,suntem impreuna de 8 luni.Relatia a inceput foarte aiurea,nici unul nu am vrut sa fie ceva serios insa ...acum este cel mai dureros.Eu ,intre timp ,am pus suflet,el ...nu.Zice ca este o persoana foarte rece,ca niciodata nu a fost indragostit si crede ca nici nu se va intampla asta.In schimb ne intelegem bine din toate punctele de vedere.I am spus de cateva ori ca opinia mea sa schimbat in legatura cu relatia asta insa el nu continuat discutia,a ramas undeva in aer.Ne vedem o zi pe saptamana ,intrsdevar destul de putin insa eu cred ca mai bine mai putin decat deloc.Sunt constienta ca intr o buna zi imi va spune ca sa terminat... .Sufar de acum ,nici nu vreau sa ma gandesc la ziua aceea,o sa mi fie extrem de greu.In urma cu 3 luni mi a spus ca ar fi mai bine sa terminam pentru ca mai tarziu va fi mai greu.Nu am fost de acord, am continuat releatia.Ma intreb de ce a acceptat daca intradevar nu are nimic ptr mine . De atunci nu sa mai vorbit despre asta.Nu stiu ce este mai bine,sa las timpul sa decida sau sa incerc sa inchei eu aceasta relatie de pe acum?
garbo223495
Postat pe 28 Noiembrie 2011 10:54
Simpla ta indoiala in ceea ce il priveste pe el si viitorul acestei relatii ,faptul ca ai alunecat pe panta emotionala in timp ce el evita discutiile concrete , sau afirma deja ca nu este capabil sa iubeasca si ca tot ce isi doreste este aceeasi rutina , exprima clar ca esti deja expusa , ca acestia sint primii pasi spre un esec si durere sigura . Timpul va oferi toate raspunsurile insa viitorul va avea amprenta deciziilor tale de azi . Ordine in dorinte , ganduri si prioritati si binenteles responsabilitate in ceea ce le priveste . Astfel vei infrunta mai usor realitatea indiferent spre ce va inclina ea , pentru ca , atunci cand iei deciziile bune si le analizezi in prealabil , constiinta va fi impacata iar senzatia de vina se va risipi , ai anticipat si ai luat in calcul toate variantele deci esti oarecum pregatita si nimic nu va mai reusi sa te surprinda pana acolo unde , in caz de '' ruptura '' sa te pierzi , sa devii o victima , sa invinovatesti pe cineva pentru ca ai tentat sa speri , sau sa crezi intr-o iluzie pentru ca riscul deja ti l-ai asumat si a fost o libera alegere . Vei evita astfel o suferinta crancena menita poate sa te distruga .
Probabil suferim mult mai mult atunci cand depistam o greseala in trecut , decat atunci cand reusim sa o anticipam , constientizand efectul . Ideal este sa o eliminam din start ... Poate gresesc , insa ceea ce doresc sa iti spun este ca , personal , daca ar fi sa asez intr-o balanta realismul cu tentatia de a crede ca povestea perfecta de iubire exista sau poate fi creata , realizez ca adevarul este undeva la mijloc . Poate ca este singura situatie in care regula etremelor nu se aplica pentru ca in momentul in care aluneci spre un realism prea rigid , nu te mai implici emotiv si devii un mic robotel , satisfactia se reduce pentru ca totul devine mecanic . Daca inclini spre acea tentatie renuntand la o analiza in prealabil , inconstient te indrepti spre ceva nesigur si in orice moment visul se poate destrama si inevitabil apare senzatia de nesiguranta si confuzie totala , abandonul constient sau inconstient din ''n '' motive . Daca se imbina amandoua deja totul se schimba , pentru ca ''pasii '' pe care ii faci devin mult , mult mai siguri ... iar armonia cu tine insati si cu viata ta proprie nu va fi dislocata atat de usor pentru ca esti pregatita si lupti pentru idealul tau dar intr-o maniera demna de admirat , tinand cont de principii si o corectitudine pe care o oferi si o pretinzi in schimb .
AngeloBluLdy
Postat pe 29 Noiembrie 2011 10:40
Sint barbati ce isi doresc o simpla aventura , fara implicare . Nu pot fi condamnati , macar sint sinceri si au o maniera directa de a exprima asta fara a-si compromite imaginea . Poti refuza sau accepta .
Sint barbati ce isi doresc o simpla aventura si nu au curajul sa o recunoasca , demostrand astfel ca latura masculina lipseste cu desavarsire si sint demni de mila pentru ca reprezinta un fals si o simpla aparenta la ceea ce ar trebui sa defineasca un barbat in realitate , pentru ca nu au un minim de scrupule . Isi vor atinge probabil scopul calcand in picioare un suflet . Acesta este un pericol frecvent si o capcana in care marea majoritate a femeilor cad , fiind imbatate cu propriul lor nectar .
Si binenteles barbati capabili sa iubeasca , sa lupte pentru idealul lor , demonstrand cu fapte valoarea relatiei respective , nu doar in cuvinte , iar acestia merita respect , iubire si implicare fara rezerve .
Nu doar femeile sufera . Diferentele in acesta privinta ar fi ca , noi reusim sa exprimam , sa tratam intr-o maniera mai flexibila acest subiect sensibil iar ei , deseori prefera sa suporte acesta povara in tacere ... si mi se pare natural si normal .

Iubitul tau a fost sincer si trebuie apreciat macar din acest punct de vedere .
Nu este indicat sa fortezi mana . Poti continua sau poti renunta , depinde ce iti doresti si cat esti dispusa sa accepti , sau binenteles , poti simplu ... sa refuzi .
Intr-o relatie este o regula nescrisa prin care oferi si primesti , dar nu ceri nimic niciodata , tocmai pentru ca se discuta de sentimente si nu despre un obiect oarecare . Pentru ca este josnic . Atunci cand in discutie apare termenul de obligatie ( trebuie sa imi oferi '' asta '' pentru ca am nevoie sau pentru ca si eu ... ), se pierde adevarata valoare si te indrepti spre a te umili sau si mai rau spre EGOISM tocmai pentru ca indirect , nu faci altceva decat sa te asezi in prin plan prin '' a te impune '' ... si asta este departe de tot ce simbolizeaza sau este IUBIREA
AngeloBluLdy
Postat pe 29 Noiembrie 2011 11:31
incearca sa cunosti si pe altcineva,te va ajuta sa intelegi ce vrei,si sa rupi relatia asta daca chiar asta este pentru binele tau.
cui pe cui scoate.
el nu este indragostit.
are dreptate,cu cat trece mai mult,cu atat e mai greu ptr tine.
incearca sa iesi cu prietenele,sa conosti pe altcineva.
daniilia
Postat pe 3 Decembrie 2011 15:44
Trebuie sa iei o decizie,intr-un final,pana nu e prea tarziu...
Andrey_s
Postat pe 3 Decembrie 2011 19:57
Noi femeile...... singure ne construim viata, dragostea ar trebui sa fie un eveniment fericit. Binenteles daca stim sa iubim fara sa ne secatuim.
O sa-ti dau un sfat .......care sper sa-ti fie de folos, de fapt sunt ferm convinsa ca te va ajuta daca-mi urmezi sfatul. La mine a functionat.
Decat sa citesti toate sarcasmele de pe aici intra pe acest link http://ebookbrowse.com/robin-norwood-femei-care-iubesc-prea-mult-pdf-d39328065 si citeste cartea lui Robin Norwood - Femei care iubesc prea mult
Recunosc, a fost prima carte pe care am citit-o, fara suflare pentru c i trntete n fa un adevr care te doare i pe care l-ai avut ascuns n tine, dar n-ai avut niciodat curajul s i-l recunoti. Multe femei au nevoie sa citeasca aceasta carte .....AZI !!!
Sincera sa fiu si mie mi-a recomandat-o cineva de pe acest forum.... si pe aceasta cale ii multumesc din suflet. Am devenit stapana pe situatie si nu mai sunt sclava sentimentelor mele. Iubesc la fel de mult acelasi om dar.......nu prea mult!!!!!! e o diferenta. trebuie doar sa-ntelegi diferenta.

myriam
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:02
iubirea masurata in grade de termometru....cald...nu, nu e rece..
Eugenia69
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:08
parerea mea este ca cel mai mult rau ti-l facu prin faptul ca treiesti cu teama asta in fiecare zi, si te distuge! Fara sa iti dai seama tu astepti sa se termine ca sa scapi de teama zilinica pe care o simti!Am trecut prin asa ceva....nu ti fie teama, in clipa in care se va termina(daca se va termina) vei simti o eliberare enorma!cred ca iubitul tau o sa isi dea seama daca tu insemni sau nu ceva pentru el doar atunci cand simte ca te pierde sau cand trece printr un moment greu o sa isi dea seama ! ai incredere in tine si vei reusi pana la urma ori cu el ori fara el
garbo189918
Postat pe 12 Decembrie 2011 02:31
De la: marielena, la data 2011-11-21 15:19:24
Sunt constienta ca intr o buna zi imi va spune ca sa terminat... .Sufar de acum



Si daca, in loc sa traiesti cu teama stranie (pentru mine) a drobului de sare, ai incerca sa te bucuri de ceea ce ai, atat cat ai, sau, in fine... atat cat are el (si-ti ofera numai tie)?

Daca doar inerenta despartirii nu-ti da pace, atunci nu lasa *timpul sa decida *.
E mai firesc sa hotarasti tu pentru tine.
nathalie
Postat pe 18 Decembrie 2011 10:43
marielena, cea care primeste mai putin decit are nevoie din relatia asta esti tu. Omul a fost foarte fair play cind ti-a propus sa incheiati, pentru a realizat ca nu esti fericita cu ce poate el sa iti ofere - nici nu vei fi. Daca tu totusi vrei sa continui asa.... e alegerea ta.

Si, da, sint oameni pentru care o relatie inseamna sa te vezi o data pe saptamina. El de atit are nevoie. Pentru el e ok. Atit e dispus sa dea, atit e dispus sa primeasca, lucrurile astea nu sint negociabile. Iti trebuie alt tip de relatie, cauta alt tip de persoana.
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2011 00:07
E o relatie in care ,,investitia" afectiva este una inegala sau cel putin nu e intr-un balans ...495 , timpul nu vindeca nimik , timpul doar acutizezaza suferinta de a nu te simti iubita . So ..ai rupt vreodata ceva fara sa privesti inapoi ?? stiu, iti trebuie tarie , insa taria se mai si ,,educa " ..stii tu vorba aia ..,,timp lung ..moarte sigura " ..mai ales ca tipul a fost oarecum corect ( daca se poate spune asa ) si macar a spus ce a gandit.Alegerea iti apartine .
reyya
Postat pe 19 Decembrie 2011 00:16
Marielena .(.rectific )
reyya
Postat pe 19 Decembrie 2011 00:19
nu e chiar in topic dar mi s-a parut interesant daca ne gandim la ,,investitiile afective " inegale :-))

sotia: Iubitule... Ce faci?
Sotul: Nimic.
Sotia: Nimic?.. Pai de-o ora tot studiezi certificatul nostru de casatorie.
Sotul: Cautam data expirarii!
reyya
Postat pe 19 Decembrie 2011 00:40
nathalie
Postat pe 19 Decembrie 2011 01:01
Nat... si doar te-am rugat sa nu mai fumezi...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 19 Decembrie 2011 01:10

mda.
mai erau bancuri pe tema asta.....

Dupa 50 de ani de casnicie, el moare.
La scurt timp moare si ea si ajunge in rai, unde-l intalneste pe el.
− Dragule, ce bine-mi pare sa te regasesc!
− Cucoana, lasa-ma in pace! Contractul a fost foarte clar: Pana cand moartea ne va desparti.
quasaria
Postat pe 19 Decembrie 2011 11:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O LUME TRONATA DE SEX!!!!! 27 De la: lory_lemnaru 3 Februarie 2010 16:51
Despre fericire 132 De la: caleidoscop 7 Iunie 2011 06:54
Meditatie la viata mea 5 De la: fleurdelis 10 Februarie 2010 00:18
Nefericire 2 De la: garbo_501016 10 Aprilie 2020 19:27
Fostul...in prezent! 20 De la: garbo_7796 11 Ianuarie 2013 12:54
Setari Cookie-uri