A fost frumos, s'a terminat...acum ce mai e de facut?!

Buna seara tuturor ! As vrea sa va impartasesc ceea ce ma framanta si ma termina...si totodata, sa ve cer ajutorul daca puteti sa mi'l dati.
In urma cu 2 luni, tot navigand pe Facebook m'am cunoscut cu un baiat (tocmai in perioada in care credeam ca totul e ruinat, ca nimic nu ma va mai face fericita...toate acestea din cauza unui esec in dragoste cu un baiat despre care mai demult v'am povestit). Bun, mam cunoscut cu acest baiat(21 ani), mi'a cerut pe facebook id;ul, am povestit din prima noapte pana la 6 jumate dimineata, ne simteam foarte bine, ne intelegeam, ne dadeam seama ca avem multe lucruri in comun. Dupa 2 zile mi'a dat mesaj sa ne intalnim..zis si facut. Incepand cu seara aceea, am devenit un cuplu. Ma aprecia enorm, ma alinta mereu, ma ajuta in orice problema, a incercat sa ma ajute sa ma maturize (pt ca de cele mai multe ori sunt ff imatura si copila, fara sa realizez cat de mult gresesc). Am ajuns sa tinem unul la celalalt, totul era perfect. Dupa 10 zile de relatie, el a trebuit sa plece in alta tara pt o luna, fiind trimis de la facultate cu bursa. In acea luna am vorbit zilnic pe mess, la telefon, ne dadeam mesaje, ne mai vedeam la web...partea proasta e ca eu mereu faceam figuri si ma suparam din orice: ba ca nu raspundea la timp la mesaje, ba ca nu intrase la timp pe mess, ba ca se facuse seara si inca nu imi daduse nimic...chestii din acestea:(
De fiecare data el era cel care imi spunea"gata, iubito, nu te mai stresa atat si incearca sa fii mai relaxata ! o sa vin acasa si totul o sa fie bine". A venit fara ca eu sa stiu, mi'a facut o surpriza, m'am trezit cu el la poarta, tremuram toata de emotii, parca traiam un vis.
Ziua urmatoare am avut o discutie pe tema comportamentului meu din seara precedenta(care a fost mai mult decat ciudat si copilaresc la maxim), dupa care mi'a spus ca simte ca tine tot mai mult la mine si eu la el..si se gandeste ca va pleca din nou la facultate si nu vom rezista la distanta, numai de suferit vom avea.
Pana la urma, am discutat si am continuat relatia...aceasta tinand pana in urma cu 3 zile cand din nou ne'am certat. Eu am avut o perioada f dificila, perioada dinaintea ciclului, nu ma mai intelegeam nici eu, el nici atat. Fara sa am motive, am inceput sa fiu distanta cu el, sa ma port aiurea...eram ciudata. Pana la urma, tot avand discutii contradictorii, ne'am despartit.
Ieri, la o zi de cand ne'am despartit, a intrat pe mine pe mess, eram f rece. M'a rugat sa nu mai fiu asa, sa vorbim normal. Mi'a spus ca isi facea griji pt sanatatea mea si pt starea mea si chestii...am tot discutat. Apoi mi'a spus" am tzinut la tine...si tzin..chiar imi esti draga", la care eu am spus"sa nu mai tzii !!". Cand a vazut, mi'a raspuns"bine, dar draga tot o sa'mi ramai..chiar daca nu suntem impreuna".
Desi am vorbit, desi ne intelegem bine, ma simt singura, simt un gol imens pe care nimeni nu il poate umple decat el. Mi'e foarte greu fara el, orice loc imi aminteste de el si nu ma pot abtine sa nu plang. Mama mea se teme sa nu intru in vreo depresie si nu mai stie ce sa imi spuna sa fac ca sa ma simt mai bine...mi'a sugerat sa il chem sa ne intalnim putin, doar ca am refuzat sa fac acest lucru.
Acum ma gandeam sa incerc sa fac un pas spre a ne relua relatia, sa ii propun sa ne intalnim, doar ca nu stiu cum sa il iau, ma tem sa nu par prea disperata, nici prea exagerata...intelegeti ce vreau sa spun...
Va rog din suflet, ajutati'ma ! As vrea sa imi spuneti cum sa il iau, cum sa ma comport, ce anume sa ii spun incat sa ii ajunga la suflet si sa ne impacam...mai ales ce as putea face sa invingem distanta si sa ii arat ca am putea intretzine relatzia chiar si la distantza.

Va multumesc mult ! Sper sa ma ajute cineva...
Eleenna
Postat pe 11 Septembrie 2010 02:53
sfatul meu e sa inveti din greselile tale...ai vazut unde ai gresit asa ca nu e greu de rezolvat problema...fii mai intelegatoare si cel mai mult acorda-i incredere...daca nu poti face asta atunci uita-l...am experienta unei relatii de lunga durata care a durat ceva vreme si stiu ca fara incredere si comunicare nu rezolvi nimic...succes
delia_diana
Postat pe 11 Septembrie 2010 05:39
Esti alintata si o sa ti-o iei de n-ai sa te vezi. Daca te porti asa cum zici meriti un mare shut in fund de sa te usture. Daca iubesti pe cineva, arata, daca nu, nu-l chinui, lasa-l sa isi gaseasca pe cineva care chiar il iubeste. Cred ca baiatul asta te-a suportat mai mult decat ar fi trebuit. Ce e cu voi oameni buni? Relatiile ar trebui sa fie asa de simple... De ce le complicati?
Doara
Postat pe 11 Septembrie 2010 08:29
Eu sunt mai mica decat el cu 4 ani jumate, diferenta care normal ca s'a simtit...in urma comportamentului meu. Sincer, il iubesc din tot sufletul meu, el in viata mea a fost si e cel mai special lucru pana acum. Nu pot descrie in cuvinte golul si starea care o am de cand ne'am despartit. Ma simt foarte rau:( parca odata cu despartirea s'a rupt o bucata din mine..si ce e cel mai ciudat: mi'a pierit pofta de ras, de glume, de distractie, nimic nu mai e cum era:-<
Va rog din suflet spune'ti'mi cum as putea sa il conving sa ne continuam relatia. Motivul nu neaparat ca ar fi comportamentul meu, ci mai mult faptul ca va pleca la facultate si va veni rar acasa (din acest motiv despartindu-se si in urma cu 2 ani de o alta fata...are el ideile lui de care greu il poti desparti, iar aceasta e una din ele. Spune ca o relatzie la distantza nu poate rezista si nu poate fi intretzinuta, mai ales ca a vazut cata neincredere si cat m'am indoit de el fara motiv in luna in care a fost plecat in strainatate pt facultate...)

Eleenna
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:43
Sincer? Cam are dreptate. Mai ales daca tu esti asa.
Doara
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:45
daaaaaaaaaaaa, am zis eu bine, multe disperate mai sunt pe lume si daca el nu e adeptul relatiilor la distanta ce mai vrei? iti va fi mult mai bine fara el si poate cu ocazia asta inveti si tu din greseli. Succes!
blondy_made_to_love
Postat pe 11 Septembrie 2010 10:51
Elena -> nu te supara, asta se cheama fitzaraie. habar nu am cat ai mizat pe rabdarea lui, dar un barbat normal nu stiu daca poate suporta asta oricum si oricat.
dar mai stii? poate ca e anormal si-ti mai da o sansa. vezi ce faci...:D
eu_geminy
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:38
Dragostea nu e suficienta. E nevoie de educatie, de bun simt, de respect...de multe tare...
Nu vreau sa te descurajez dar nu cred ca poti relua, oricat ti-ai dori, pentru ca ai demonstrat multe lipsuri in relatie.
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Septembrie 2010 11:55
Da, aveti dreptate, doar ca el inca tzine la mine, dupa cum v;am spus si a spus chiar el ca o sa ne mai intalnim si o sa ne intelegem la fel de bine. Acum o sa incerc sa ii propun o intalnire, sa putem discuta si sa ii spun ce am pe suflet. Sufar prea mult din cauza despartzirii...degeaba tzinem unul la celalalt daca nu suntem impreuna :(
Eleenna
Postat pe 11 Septembrie 2010 12:44
De la: Eleenna, la data 2010-09-11 12:44:38 Da, aveti dreptate, doar ca el inca tzine la mine, dupa cum v;am spus si a spus chiar el ca o sa ne mai intalnim si o sa ne intelegem la fel de bine. Acum o sa incerc sa ii propun o intalnire, sa putem discuta si sa ii spun ce am pe suflet. Sufar prea mult din cauza despartzirii...degeaba tzinem unul la celalalt daca nu suntem impreuna :(


OK, atunci intalniti-va, spune-i tot ce ai pe suflet, recunoaste ca te-ai comportat aiurea, cere-i iertare si impacati-va! Dar lucreaza la tine insati!!! Bafta!
Luna_in_capricorn
Postat pe 11 Septembrie 2010 13:01
Cere-i sa va intalniti,si spune-i sincer cat il iubesti,chiar daca vei parea disperata,fii sincera!!!
Si pe viitor,nu te mai certa pentru fleacuri,si cand pleaca undeva,fii sprijinul lui,nu certareata si sacaitoare.Scuza-ma ca scriu asa,nu e scopul meu sa critic,toti gresim si toti invatam,iar eu am facut greseli mai mari ca ale tale.
Si eu sper sa fiti din nou impreuna,pentru ca iubirea e mai presus de orice.
Fa totul pentru a te intalni cu el,cat mai curand,chiar daca nu stii cum si ce sa spui,iar cand il vei vedea,alearga si strange-l in brate.
apoi spune ca il iubesti,chiar daca va suna disperat.
succes,nu trebuie decat sa fii sincera.
Va castiga iubirea.
daniilia
Postat pe 18 Septembrie 2010 18:13
ITI MERITI SOARTA !!!!!!!!!!! AI FACUT-O CU MANA TA.ACUM DEGEABA ITI PARE RAU,ARE DREPTATE,AI FACUT PREA MULTE SCENE.IMI PARE RAU SA-TI ZIC DAR DACA CEVA NU MERGE DE LA INCEPUT NU ARE ROST .MAI DEVREME SAU MAI TARZIU TOT LA CEARTA SE AJUNGE.
SFATUL MEU..CAUTA O NOUA RELATIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!HOTARAREA E A TA ..POATE VA IMPACATI SI MERGE UN AN SAU DOI SI ATUNCI V-A FACE EL FITE. GANDESTE DE DOUA ORI PANA FACI UN LUCRU....[ PAS ]
MULT NOROC !!!!!!!!!!!!!!
garbo095373
Postat pe 19 Septembrie 2010 16:08
Altul la rand :))
tjmoon
Postat pe 23 Septembrie 2010 22:54
Ce sa ramana? Amintirea a ceea ce a fost frumos, dar si asta pastrata la loc mai ferit, nu toata ziua sa dai cu ochii de ea!
Va urma o alta etapa, mai buna mai rea, cum sti sa alegi si cum ti-e si norocul!
m_ada
Postat pe 24 Septembrie 2010 16:24
pai as putea sa-ti raspund prin a spune ,,copilarie nematurizata,, sau ,,iubire imatura ,,ce se manifesta exact descrierii tale ,cam prin asta treci tu acum care nestapanita si neinteleasa de tine, poate duce si la un inceput de depresie ,nu uita e o cauza generala ,,depresia,,indiferent ca motivul este o iubire sau alte motive care duc la manifestarea ei sub toate formele de inceput ca,neliniste ,agitatie ,insomni ,iritatie ,apoi o perioada de acalmie dataorata oboseli organismului ,apoi ciclu se reia ----nu uita ca ,,iubirea ,, are partile ei bune si rele ea actioneza in doua feluri intrucat sub efectul ei organismul secreta o substanta care actioneaza precum un drog ,aduce liniste daca ,,iubirea ,,este implinita sau depresie daca este neimplinita ,de aceea multi psihologi vor sa ateste ,,iubirea neimplinita ,, ca boala si sa fie tratata ca atare atunci cand persoanele implicate nu reusesc de unul singur sa treaca .Ce sfat pot sa -ti dau decat sa descoperi sa ,,iubesti matur,, ---ce insemna ? sa pretuiesti pe cel de langa tine sa nu iubesti trupul ci omul ar fi un prim pas ,sa nu -ti asculti doar dorintele tale si ceea ce vrei tu sa obti de la el sa nu fie al tau ca un obietc etc sunt multe aspecte ce definesc ,,iubirea matura ,, deci citeste si intelege urmatoarea fraza ,, hipnotizatorul nu face altceva de cat sa te dehipnotizeze de proipia ta hipnoza ,, mai vb succes bob08ro@yahoo.com daca vrei sa mai vb
garbo166854
Postat pe 25 Septembrie 2010 12:47
De la: Eleenna, la data 2010-09-11 02:53:26 Buna seara tuturor ! As vrea sa va impartasesc ceea ce ma framanta si ma termina...si totodata, sa ve cer ajutorul daca puteti sa mi'l dati.
In urma cu 2 luni, tot navigand pe Facebook m'am cunoscut cu un baiat (tocmai in perioada in care credeam ca totul e ruinat, ca nimic nu ma va mai face fericita...toate acestea din cauza unui esec in dragoste cu un baiat despre care mai demult v'am povestit). Bun, mam cunoscut cu acest baiat(21 ani), mi'a cerut pe facebook id;ul, am povestit din prima noapte pana la 6 jumate dimineata, ne simteam foarte bine, ne intelegeam, ne dadeam seama ca avem multe lucruri in comun. Dupa 2 zile mi'a dat mesaj sa ne intalnim..zis si facut. Incepand cu seara aceea, am devenit un cuplu. Ma aprecia enorm, ma alinta mereu, ma ajuta in orice problema, a incercat sa ma ajute sa ma maturize (pt ca de cele mai multe ori sunt ff imatura si copila, fara sa realizez cat de mult gresesc). Am ajuns sa tinem unul la celalalt, totul era perfect. Dupa 10 zile de relatie, el a trebuit sa plece in alta tara pt o luna, fiind trimis de la facultate cu bursa. In acea luna am vorbit zilnic pe mess, la telefon, ne dadeam mesaje, ne mai vedeam la web...partea proasta e ca eu mereu faceam figuri si ma suparam din orice: ba ca nu raspundea la timp la mesaje, ba ca nu intrase la timp pe mess, ba ca se facuse seara si inca nu imi daduse nimic...chestii din acestea:(
De fiecare data el era cel care imi spunea"gata, iubito, nu te mai stresa atat si incearca sa fii mai relaxata ! o sa vin acasa si totul o sa fie bine". A venit fara ca eu sa stiu, mi'a facut o surpriza, m'am trezit cu el la poarta, tremuram toata de emotii, parca traiam un vis.
Ziua urmatoare am avut o discutie pe tema comportamentului meu din seara precedenta(care a fost mai mult decat ciudat si copilaresc la maxim), dupa care mi'a spus ca simte ca tine tot mai mult la mine si eu la el..si se gandeste ca va pleca din nou la facultate si nu vom rezista la distanta, numai de suferit vom avea.
Pana la urma, am discutat si am continuat relatia...aceasta tinand pana in urma cu 3 zile cand din nou ne'am certat. Eu am avut o perioada f dificila, perioada dinaintea ciclului, nu ma mai intelegeam nici eu, el nici atat. Fara sa am motive, am inceput sa fiu distanta cu el, sa ma port aiurea...eram ciudata. Pana la urma, tot avand discutii contradictorii, ne'am despartit.
Ieri, la o zi de cand ne'am despartit, a intrat pe mine pe mess, eram f rece. M'a rugat sa nu mai fiu asa, sa vorbim normal. Mi'a spus ca isi facea griji pt sanatatea mea si pt starea mea si chestii...am tot discutat. Apoi mi'a spus" am tzinut la tine...si tzin..chiar imi esti draga", la care eu am spus"sa nu mai tzii !!". Cand a vazut, mi'a raspuns"bine, dar draga tot o sa'mi ramai..chiar daca nu suntem impreuna".
Desi am vorbit, desi ne intelegem bine, ma simt singura, simt un gol imens pe care nimeni nu il poate umple decat el. Mi'e foarte greu fara el, orice loc imi aminteste de el si nu ma pot abtine sa nu plang. Mama mea se teme sa nu intru in vreo depresie si nu mai stie ce sa imi spuna sa fac ca sa ma simt mai bine...mi'a sugerat sa il chem sa ne intalnim putin, doar ca am refuzat sa fac acest lucru.
Acum ma gandeam sa incerc sa fac un pas spre a ne relua relatia, sa ii propun sa ne intalnim, doar ca nu stiu cum sa il iau, ma tem sa nu par prea disperata, nici prea exagerata...intelegeti ce vreau sa spun...
Va rog din suflet, ajutati'ma ! As vrea sa imi spuneti cum sa il iau, cum sa ma comport, ce anume sa ii spun incat sa ii ajunga la suflet si sa ne impacam...mai ales ce as putea face sa invingem distanta si sa ii arat ca am putea intretzine relatzia chiar si la distantza.

Va multumesc mult ! Sper sa ma ajute cineva...
PAI rau ai facut ca nu vati cunoscut prima data ca sa iti dai seama ca el are ganduri sa faca studii in strainatate...Sa va impreteniti,,sa vezi cum gandeste..Pt ca uite nu toata lumea poate face fata unei relatii la distanta....Mai ales ca poate tu sa nu fii avut vreo relatie cu vreun barbat care te-a ranit si nu mai poti avea incredere in nimeni...Eu zic sa il lasi in pace,,daca el are ganduri de plaecare si nu vrea o relatie stabila..Pt ca o relatie stabila nu o sa reziste la distanta pt ca doare tare...Si apoi data viitoare cand mai cunosti vreun barbat mai intai impreteneste cu el,,,vezi ce ganduri are..Sa vezi ce prieteni are,daca este sincer,,cum se comporta tatal lui cu mama lui..Sa fie baiat muncitor si serios..Pt ca uite ca de asta iti faci inima varza si suferi si apoi este normal ca greu este sa poti avea incredere in cineva care il cunosti de putin timp
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Septembrie 2010 17:14
draga elena ai cam pierdut trenu asta asteapta pe urmatorul dar nu te mai comporta la fel ca o sal pierzi si pe ala relatiile la distanta nu tin nau tinut niciodata ori imreuna aproape ori deloc eu lucru in afara si am o gramada de colegi cu relatii terminate datorita ....DISTANTEI.... unul in afara iar familia in tara si sunt foarte multe cazuri , nu tine asta e cauti pe altu si viata merge mai departe dar cu fitele tale nu ajungi niciunde si nu stiu cati barbati prosti au atata rabdare ca ala
klaus77
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:52
Daca e IUBIREA CEA MARE fara de care nu poti trai si nu poti respira, cauta-l, vorbeste-i, incearca sa-l faci sa creada din nou in tine, sa-i arati ca iubirea pentru el te-a maturizat si ca tot ce vrei este EL.
In dragoste si in razboi totul e permis, iar orgoliile nu-si au rostul.
Bafta
garbo093293
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:26
Da femeile sunt cam visatoare..Daca barbatul era serios ii spunea de la inceput ca vroia sa mearga in strainatate la scoala..daca un barbat iubeste o femeie nu pleaca fara ea...Dar poate el nu vrea ceva serios....poate ca nu stie ce vrea...vrea doar aventuri..nu poti avea o relatie la distanta,,,apoi sa nu stii ce face el..mai ales ca nu il cunosti prea bine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:20
"IUBIREA CEA MARE"? Ma lasi. Dupa cativa ani orice iubire devine mica.
Doara
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:09
mai precis dupa 2 ani, 8 luni si 7 zile. nu se stie exact ora da, cica cam atat tine iubirea
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:16
Nu mai. "Dragostea dureaza trei ani". E un roman scris de Frederic Beigbeder. Am tot spus ca vreau sa ajung sa vad si piesa dar n-am reusit. Poate voi reusi.
Doara
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:22
se pare ca,nu . dureaza mai putin
cinismul cartii e totusi real. se dezvolta 3 teze:

1) fericirea nu exista
2) dragostea e doar o teorie imposibila
3) nimic nu este grav

cica
in primul an spui: daca ma paraseste, ma omor
in al doilea: daca ma paraseste, o sa sufar dar o sa supravetuiesc
in al treilea: daca ma paraseste, desfac o sticla de sampanie

pai, daca tot e vorba de un pahar de sampanie si s-a ajuns la stadiul acesta , de ce sa nu se deschida sticla mai devreme?

si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:45
ma voi ati cetit cartea??
numai iubirile neadevarate dureaza 3 ani!

restul...alea adevarate dureaza o gasca,,,,,si cartea se termina bine
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:48
cartea se termina cu final deschis, floricel.
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:58
Iote-le! N-aveti somn? Si taman la fericiri din dragosteala va bagarati?
Scumpo, io zic ca macar una din alea trei teze e o aberatie. Fericirea EXISTA! Numai ca nu e permanenta. Pai ce fericire mai mare poate fi cand ajungi in situatia ca, dupa trei ani, sa desfaci o sticla de sampanie, ha? Bineinteles, trebuie sa intervina motivul, adica parasirea...

Cum spuneam insa, aceasta fericire nu este eterna...
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 08:59
baaa cartea se termina cu happy end
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:02
la povestea cu fericirea, hai ca ai dreptate. uite, ca eu am desfacut sampania dar nu am sezizat ca eram fericita. credeam ca doar sarbatoresc
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:02

mey..nu ma faceti sa recitesc prostia aia de carte!
sau sa merg la teatru pe ploaia asta!
va roog
fleurdelis
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:07
floricel, cartea se termina lasandu-ne cu gandurile in aer, ne lasa sa-i vedem impreuna sau sa-i despartim dupa bunul plac.

eu as zice ca ,nu raman impreuna.
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
trebuie sa ma rup de el dar nu am putere............este insurat......... 396 De la: gabi1981 7 Februarie 2010 13:06
Raspuns 7 De la: barboneli 16 Decembrie 2011 15:23
Sarutul dulce al razbunarii..... 158 De la: garbo_387286 14 Octombrie 2016 17:02
De ce inseala barbatul??.. dar femeia?? 60 De la: garbo_397823 19 Martie 2014 16:29
O PERSOANA FARA SPERANTE SI TRAIND UN INFIERNO 16 De la: quasaria 29 Iulie 2011 05:49
Setari Cookie-uri