Ce inseamna a fii sectant?

De la: cornelia_leia, la data 2010-10-04 21:35:01a avea niste idei fixe pe care vrei sa le bagi cu sila pe gat altora, ca as castigi " adepti"
Pai eu nu bag ideile mele cu de-a sila,,fiecare este libera sa gandeasca asa cum vrea el....Tu poti gandi asa cum vrei tu...Ca eu nu te oblig,,eu imi spun doar parerea..Si cu cat sunt mai contrazisa..cu atat ma ambitionez mai mult....si insist ...pt ca eu nu m-am luat de nimeni..altii s-au luat de mine de felul cum gandesc si vor sa imi bage pe gat ideile lor tampite...Eu nu am obligat pe nimeni..eu am vorbit frumos cu cei care mi-au vorbit frumos si mau respectat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Octombrie 2010 10:32
Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....
anca_53
Postat pe 5 Octombrie 2010 11:53
De la: anca_53, la data 2010-10-05 11:53:33Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....
Hristos nu a avut nici o religie...si a fii crestin nu inseamna ca trebuie sa fii neaparat ortodox....poti fii doar crestin si atat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 5 Octombrie 2010 11:56
Eu calatoresc mult cu trenul si am avut de nenumarate ori prilejul (nepalacut) sa intalnesc foarte multi sectanti , pe care, culmea, oare de ce ii recunosti cum incep sa vorbeasca?Mi-ar fi facut placere ca indiferent de ideile ce le au sa TACA ca sa pot sa-mi continui calatoria in liniste . Din pacate cum te vad ca stai linistit sau esti politicos si le dai putina atentie incep sa te innebuneasca cu ideile lor . Nu le cer nimic altceva decat sa TACA ca sa putem trai in pace toti, sa nu deranjeze pe cei ce nu-i deranjeaza..........cu vorbaria lor.
cornelia_leia
Postat pe 5 Octombrie 2010 17:09
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-10-05 11:56:16
De la: anca_53, la data 2010-10-05 11:53:33Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....
Hristos nu a avut nici o religie...si a fii crestin nu inseamna ca trebuie sa fii neaparat ortodox....poti fii doar crestin si atat





Codul spart al lui Davinci.
Citeste parerea lui Davinci despre famila sfanta....
anca_53
Postat pe 7 Octombrie 2010 13:11
Bine ar fi sa mai consulte oamenii cateodata macar dictionarul explicativ al limbii romane. Li s-ar mai lumina capul si viata cu un efort infinit mai mic decat sa lanseze niste dicutii interminabil de stupide la sfarsitul carora se ajunge la o confuzie generala.
adaia7
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:29
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste


Bine ar fi sa mai consulte oamenii cateodata macar dictionarul explicativ al limbii romane. Li s-ar mai lumina capul si viata cu un efort infinit mai mic decat sa lanseze niste dicutii interminabil de stupide la sfarsitul carora se ajunge la o confuzie generala.
adaia7
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:30
De la: anca_53, la data 2010-10-05 11:53:33Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....


nu stiu de unde-ai scos perla asta...
probabil ca pentru tine istoria omenirii a inceput cu mai putin de 2000 de ani in urma...:P
eu_geminy
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:35
ei,parca numai pt ea...
preci
Postat pe 12 Octombrie 2010 21:01
Oamenii cinstiti sunt putini,si intre ortodocsi,si in celelalte religii.
cum poti spune ca ti-e rusine cu religia ta?
religia nu e de vina pentru comportamentul urat a unora sau multora ortodocsi.
ti-e rusine de pacatele oamenilor,dar nu de ortodocsie....blasfemie e asta
ortodocsia a fost facuta de iisus cristos.
religia noastra a fost scaldata in sangele celor ce s-au sacrificat ca sa declare ortodocsi,au fost batuti,supusi la chinuri,de aia a supravietuit,si s-a extins,si suntem noi acum ortodocsi.
uita-te mai bin ecate minuni,si cati sfinti,au scos baptistii,sectantii,si alte religii.
uita-te la viata sfintilor ortodocsi contemporani,ca paisie,cleopa,efrem katunakiotis,si sa fii mandra.
ca si mine.
daniilia
Postat pe 14 Octombrie 2010 07:19
De la: daniilia, la data 2010-10-14 07:19:05 Oamenii cinstiti sunt putini,si intre ortodocsi,si in celelalte religii.
cum poti spune ca ti-e rusine cu religia ta?
religia nu e de vina pentru comportamentul urat a unora sau multora ortodocsi.
ti-e rusine de pacatele oamenilor,dar nu de ortodocsie....blasfemie e asta
ortodocsia a fost facuta de iisus cristos.
religia noastra a fost scaldata in sangele celor ce s-au sacrificat ca sa declare ortodocsi,au fost batuti,supusi la chinuri,de aia a supravietuit,si s-a extins,si suntem noi acum ortodocsi.
uita-te mai bin ecate minuni,si cati sfinti,au scos baptistii,sectantii,si alte religii.
uita-te la viata sfintilor ortodocsi contemporani,ca paisie,cleopa,efrem katunakiotis,si sa fii mandra.
ca si mine.
Pai da ai dreptate...Eu nu cred ca ortodoxia este cea mai buna..Fiecare religie este buna,,daca se ghideaza dupa invataturile lui Hristos...Nu trebuie sa credem ca religia noastra este cea mai buna....Pt ca multi se cearta din cauza religiei...Dar toti hotiii se numesc crestini ortodoxi.....Si nu inteleg de ce...Pt ca crestini sunt doar aceea care se ghideaza in viata dupa invataturile lui Hristos...Pt ca crestin inseamna urmas al lui Hristos
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Octombrie 2010 10:10
nu erai in concediu???
ameno
Postat pe 15 Octombrie 2010 10:13
Pai da ai dreptate...Eu nu cred ca ortodoxia este cea mai buna..Fiecare religie este buna,,daca se ghideaza dupa invataturile lui Hristos...Nu trebuie sa credem ca religia noastra este cea mai buna....Pt ca multi se cearta din cauza religiei...Dar toti hotiii se numesc crestini ortodoxi.....Si nu inteleg de ce...Pt ca crestini sunt doar aceea care se ghideaza in viata dupa invataturile lui Hristos...Pt ca crestin inseamna urmas al lui Hristos
xenaprintesarazboinica
Postat pe 15 Octombrie 2010 10:25
De la: eu_geminy, la data 2010-10-11 17:35:08
De la: anca_53, la data 2010-10-05 11:53:33Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....


nu stiu de unde-ai scos perla asta...
probabil ca pentru tine istoria omenirii a inceput cu mai putin de 2000 de ani in urma...:P




'M-am strans intrun nod de durere'

Probabil acesta este motivul care nu-ti permite sa citesti si altceva decat Dan Purec...
anca_53
Postat pe 19 Octombrie 2010 12:55
ancutza... bati campii.

doar nu vrei sa scriu la profil din tot ce am citit sau citesc.

Daca nu mentionam ca acel lucru de sub avatarul meu e scris de Dan Puric, poate ca habar nu aveai, de fapt.

asa cum habar nu ai nici de altele si dai balarii din tine la greu pe-aici.

iar fraza 'M-am strans intrun nod de durere' nu e scrisa nici de mine, nici de Dan Puric, ci face parte dintr-o poezie scrisa de laureatul Nobel Odysseas Elytys. Scrie mare, acolo.

da'tu de unde sa stii, saracutza de tine... oi fi zis ca e un fotbalist, sau un semn de circulatie...:P

eu nu-ti caut noduri in papura pe la profil.
sunt aproape convins ca e alb si neted, ca si creierasul tau.:P

PS: si nu uita... se scrie Dan Puric, nu "Purec"... te mai faci si de kko, din cate vad. oricum, nu te-am pus eu.:))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:04
si inca ceva, isteatzo...

daca il citeai sau il ascultai macar putin pe Dan Puric, ai fi stiut ca e un ortodox convins.
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:12
De la: anca_53, la data 2010-10-05 11:53:33Religia in timp a devenit o arma in mana politicenilor.
De a ceea au aparut asa de multe religii.
Prima religie a fost ORTODOXIA....


ei, nu zau?mai citeste si ai sa afli cu uimire ca nu e asa. cea mai veche religie monoteista este cea budista apoi cea iudanista.

ca numar de adepti e prima. da, asta e alta vorba

si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:42
mamy, pai daca te uiti in profilul ei, scrie ca citeste romane indiene, arabe, orientale in general.

eu ma indoiesc ca ar citi asa ceva.

fiindca, daca ar fi citit, ar fi stiut acest lucru, si nu mai scria prostii pe-aici...

nu citeste nici carti romanesti, de unde sa stie ea cine e Dan Puric....

eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:45
daca ar fi citit, ar fi aflat si de hinduism . da, istericale din astea religioase, am mai vazut noi pe aici.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:48
in fine... i-as recomanda sa vina cu argumente solide, atunci cand vrea sa se ia de mine.

dar nu ca il agreez pe Dan Puric, intre altii... ar trebui sa-mi fie cumva rusine ca imi place si Dan Puric?... ei, asta-i buna!:))
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:50
coane, recunosc. spre rusinea mea, nu am citit ce a scris dan puric. am inteles ca are doua sau trei carti scoase si sunt bine scrise. o sa caut si o sa citesc. am vazut insa niste interviuri la tv. mi-a placut cum gandeste tipul.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:58
da, cartile sunt super, dar majoritatea cuprind interviurile, sau conferinte sustinute de el.

eu am o parere personala, mamy, si nu cer nimanui sa subscrie la aceasta ...

anume aceea ca, romani ortodocsi ca el se nasc o data la cateva zeci de ani.
de la Petre Tutea incoace, cred ca e cel mai reprezentativ exponent al romanismului ortodox.
vorbeste despre asta cu o charisma rar intalnita, cu o dragoste nedisimulata.

in plus, e un regizor/actor genial, care, odata vazut pe scena, nu mai poate fi uitat.

pacat ca avem atat de putini oameni ca el.
am fi cu totul altfel, acum.
eu_geminy
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:05
cred ca e asa. nu am citit. si unde nu stiu, nu-mi dau cu parerea.

de asta ma enerveaza unii care au raspuns la orice dar, nici macar nu stiu sa scrie numele celui pe care-l dezavueaza. exemplu, fata asta cu cel crestinism strigat dar neinteles.
si_totusi
Postat pe 19 Octombrie 2010 14:14
De la: si_totusi, la data 2010-10-19 14:14:43cred ca e asa. nu am citit. si unde nu stiu, nu-mi dau cu parerea.

de asta ma enerveaza unii care au raspuns la orice dar, nici macar nu stiu sa scrie numele celui pe care-l dezavueaza. exemplu, fata asta cu cel crestinism strigat dar neinteles.










anca_53
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:45
De la: eu_geminy, la data 2010-10-19 13:04:35ancutza... bati campii.

doar nu vrei sa scriu la profil din tot ce am citit sau citesc.

Daca nu mentionam ca acel lucru de sub avatarul meu e scris de Dan Puric, poate ca habar nu aveai, de fapt.

asa cum habar nu ai nici de altele si dai balarii din tine la greu pe-aici.

iar fraza 'M-am strans intrun nod de durere' nu e scrisa nici de mine, nici de Dan Puric, ci face parte dintr-o poezie scrisa de laureatul Nobel Odysseas Elytys. Scrie mare, acolo.

da'tu de unde sa stii, saracutza de tine... oi fi zis ca e un fotbalist, sau un semn de circulatie...:P

eu nu-ti caut noduri in papura pe la profil.
sunt aproape convins ca e alb si neted, ca si creierasul tau.:P

PS: si nu uita... se scrie Dan Puric, nu "Purec"... te mai faci si de kko, din cate vad. oricum, nu te-am pus eu.:))





anca_53
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:46
foarte tare ancutza, e un progres remarcabil!...
decat sa mai articulezi tot felul de traznai, e mai bine sa umpli forumul cu maimutzoi colorati, ca la aia nu te corecteaza nimeni...:))))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:47
De la: eu_geminy, la data 2010-10-20 12:47:27foarte tare ancutza, e un progres remarcabil!...
decat sa mai articulezi tot felul de traznai, e mai bine sa umpli forumul cu maimutzoi colorati, ca la aia nu te corecteaza nimeni...:))))





anca_53
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:00
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:03
Ge, mie imi place aia cu "prima religie a fost ORTODOXIA". Face toti banii!
Da-i dreaq de sumerieni, persani, egipteni, indieni si tot neamul lor de adormiti! Ortodoxia, asta-i prima, bre!
Thor_again
Postat pe 23 Octombrie 2010 16:04
da' viziteaza-i profilu', thorule... sa vezi ce zice ea ca citeste...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 02:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
La psiholog 2 De la: zambila 7 Septembrie 2010 14:31
ce spuneti?? 129 De la: Eugenia69 1 Iulie 2011 06:37
ce parerea aveti voi despre topikul ca femeia este de pe venus barbatii de pe marte? 21 De la: ingerasulluptator 11 August 2013 20:22
A profitat de mine.... 238 De la: fengari 15 Iunie 2011 23:03
isi mai aduce cineva aminte de prima dragoste? 47 De la: Dorutza 25 August 2010 14:20
Setari Cookie-uri