Ce inseamna a fii sectant?

Pt ca un crestin adevarat...si curat la suflet trebuie sa provaduiasca si sa ajute pe alti oameni sa se contruiasca si sa nu ii judece pt ca sunt rai,,sa se fereasca de rautatile lor,,dar sa fie cu inima alaturi de ei...Pt ca nici eu inainte nu am fost crestina,pt ca nu am fost asa educata..Dumnezeu ma educat si mi-a luminat mintea..Si acum trebuie sa repar tot ce am stricat in acesti ani...Prin viata necurata de necrestina...De asta datoria crestinului este sa ajute pe altii sa se contruiasca..sa ii sprijine moral....De asta eu ma consider datoare,fata de Dumnezeu sa repar caracterul oamenilor,tot ce am distrus pe parcursul anilor cand am dus o viata fara Dumnezeu..Si asa si ceilali oameni care sunt cu adevarat crestini..Ei sunt datori fata de Dumnezeu sa ii ajute pe ceilalti oameni sa nu ii judece pt rautatea lor,,si sa le stea aproape cu inima si rugaciunea cu sfaturile,,,si sa ii sprine moral si sa se gandeasca cu amaraciune ca si ei candva au contribuit la distrugerea caracterul oamenilor cu rautatile lor si faptele lor de necrestini
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:06
pai da... ca barbatii sunt cu totii niste porci si niste profitori si n-ai de gand sa-i intretii...:P
eu_geminy
Postat pe 1 Octombrie 2010 12:09
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 14:30:45
De la: anca_53, la data 2010-09-20 12:39:25
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste




Eu cred ca omul cat traieste are dreptul sa aleaga>>>CREDE...sau ....NU CREDE...
Ce consideri tu pacat....???... Exact prin ce faci tu acum PACATUIESTI...
pai a spune adevarul si a fii sincer nu inseamna ca pacatuiesti..Pt ca doar cu adevar si sinceritate se construieste un om....cu minciuna si ipocrizie si ascunderea adevarului doar ii distrugi caracterul unui om




Secta se numeste acea organizatie de credinciosi ce au alte orientari religiaoase fata de ortodocsi, catolici,....de exemplu:.KUKUS- KLAN,..SAMBETISTII sau EVANGELISTI..si alte secte nu stiu cum se numesc....acei sinucigasi in numele religiei...

Asa stiu eu. Nu am citit BIBLIA, dar zic eu ca ma pot numara in randul crestinilor ortodocsi.
anca_53
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:13
Eu cred ca religia e de fapt legatura noastra intima cu divinitatea.
Asa cum in legaturile intime umane, e bine sa pastram o anumita discretie, sa nu le afisam , sa nu le povestim si sa ne laudam cu ele la serviciu, pe forumuri sau locuri publice, acelasi lucru, cred, ca e de dorit si in cazul religiei
Legatura cu Dumnezeu, cu divinitatea, trebuie sa fie un lucru intim, nu unul de parada! (Indiferent daca sunt catolica, ortodoxa , neoprotestanta sau budista)
m_ada
Postat pe 1 Octombrie 2010 13:27
De la: m_ada, la data 2010-10-01 13:27:00Eu cred ca religia e de fapt legatura noastra intima cu divinitatea.
Asa cum in legaturile intime umane, e bine sa pastram o anumita discretie, sa nu le afisam , sa nu le povestim si sa ne laudam cu ele la serviciu, pe forumuri sau locuri publice, acelasi lucru, cred, ca e de dorit si in cazul religiei
Legatura cu Dumnezeu, cu divinitatea, trebuie sa fie un lucru intim, nu unul de parada! (Indiferent daca sunt catolica, ortodoxa , neoprotestanta sau budista)
Asa vorbesc oamenii lasi care le este frica ca o sa aiba probleme,din cauza ca sunt crestini adevarati..Ei tac de frica pt ca sunt lasi,,dar nu tac pt ca asa trebuie...Pt ca normal la un crestin adevarat nu trebuie sa ii fie rusine pt ca are o relatie cu Dumnezeu..Mie nu imi este rusine sa vorbesc in pubil despre Dumnezeu...Cui nu ii place sa vorbeasca despre Dumnezeu il ignor pur si simplu...Pt ca cine ma vrea pe mine ca prietena trebuie sa il accepte si pe Dumnezeu...Daca nu il accepta si pe Dumnezeu va prieten nici eu nu il pot accepta pe el ca prieten si nici nu ma intereseaza..Pt ca nu imi plac oamenii care sunt crestini si se roaga si slavesc pe Dumnezeu atunci cand au probleme..Eu sunt mereu recunoscatoare,,,si ma rog mereu si multumesc lui Dumnezeu mereu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 16:46
Asa vorbesc oamenii lasi care le este frica ca o sa aiba probleme,din cauza ca sunt crestini adevarati..Ei tac de frica pt ca sunt lasi,,dar nu tac pt ca asa trebuie...Pt ca normal la un crestin adevarat nu trebuie sa ii fie rusine pt ca are o relatie cu Dumnezeu..Mie nu imi este rusine sa vorbesc in pubic despre Dumnezeu...Cui nu ii place sa vorbeasca despre Dumnezeu il ignor pur si simplu...Pt ca cine ma vrea pe mine ca prietena trebuie sa il accepte si pe Dumnezeu...Daca nu il accepta si pe Dumnezeu va prieten nici eu nu il pot accepta pe el ca prieten si nici nu ma intereseaza..Pt ca nu imi plac oamenii care sunt crestini si se roaga si slavesc pe Dumnezeu atunci cand au probleme..Eu sunt mereu recunoscatoare,,,si ma rog mereu si multumesc lui Dumnezeu mereu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 16:49
Si eu sunt ortodoxa,din fericire.
am insa o prietena care e sectanta,era fericita cu sotul de ani de zile,era un om bun,ajuta intotdeauna,intelegea,etc,pana au bagat o moldoveanca in casa,babysitter,si a inceput aia sa faca ochi dulci sotului...s-a dus totul,le-a stricat frumoasa relatie....
oamenii suntla fel...cand in aceleasi ispite.
dar e mai bine de o mie ori sa ramanem ortodocsi,la biserica noastra,decat si rai,si sectanti.....D
daniilia
Postat pe 2 Octombrie 2010 00:45
mai oameni buni.... definiti totusi notiunea de sectant, fiindca vad ca pe-aici cel mai des e confundata cu cea de cult religios, altul decat cel caruia apartinem.

una e sa fii membru al unei biserici sau cult religios recunoscut, iar alta inseamna sa apartii unei secte.

fara suparare, dar confuzia asta se naste din pura necunoastere, din ignoranta, dar si din nerecunoasterea (din motive indeosebi personale) a altor culte.
eu_geminy
Postat pe 2 Octombrie 2010 03:21
...TOATE RELIGIILE LUMII VIN DE LA ACEEASI SURSA DE LA CEL PREA INALT, numai ca l-au interpretat oamenii cum le-au convenit lor dupa clima etc...
Multa Pace Voua si Muulta Intelepciune intr-un cuvant DRAGOSTE !!!
garbo070349
Postat pe 2 Octombrie 2010 07:27
De la: garbo070349, la data 2010-10-02 07:27:49 ...TOATE RELIGIILE LUMII VIN DE LA ACEEASI SURSA DE LA CEL PREA INALT, numai ca l-au interpretat oamenii cum le-au convenit lor dupa clima etc...
Multa Pace Voua si Muulta Intelepciune intr-un cuvant DRAGOSTE !!!
Da eu cred ca asa cum noi oamenii suntem diferiti prin rase,,prin mentalitate...Si infatisare,,asa pot fii si religiile la fel..Traditii diferite....Numai ca religiile nu trebuie sa urmareasca castigul material,,,ci sa urmareasca ca sa ii ajute pe oameni sa se construiasca moral.....Depinde ce ediucatie au primiti barbatii care au devenit preoti,,,pt ca noi oamenii dorim copiii buni,preoti buni dar cati parinti isi educa copiii in etica morala...Cu principii morale ca sa se comporte ca niste oameni..Dar problema ca oamenii stiu doar sa se judece unul pe altul..Si Dumnezeu ii judeca pe ei..Pt ca ei doar judeca dar nu fac nimica,,Toti vor copiii buni,preoti buni..Dar ce au facut oamenii ca sa aiba toata acestea? De ce nu face nimeni prmul pas,,ca ceilalti sa il urmeze in conduite morale
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Octombrie 2010 10:49
Da eu cred ca asa cum noi oamenii suntem diferiti prin rase,,prin mentalitate...Si infatisare,,asa pot fii si religiile la fel..Traditii diferite....Numai ca religiile nu trebuie sa urmareasca castigul material,,,ci sa urmareasca ca sa ii ajute pe oameni sa se construiasca moral.....Depinde ce ediucatie au primiti barbatii care au devenit preoti,,,pt ca noi oamenii dorim copiii buni,preoti buni dar cati parinti isi educa copiii in etica morala...Cu principii morale ca sa se comporte ca niste oameni..Dar problema ca oamenii stiu doar sa se judece unul pe altul..Si Dumnezeu ii judeca pe ei..Pt ca ei doar judeca dar nu fac nimica,,Toti vor copiii buni,preoti buni..Dar ce au facut oamenii ca sa aiba toata acestea? De ce nu face nimeni prmul pas,,ca ceilalti sa il urmeze in conduite morale
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Octombrie 2010 10:51
Eu cred ca nici o religie nu este rea...Daca ea urmareste scopuri pozitive referitor la construirea caracterului omului..Spre exemplu daca eu m-as fii nascut baptista..Asta nu inseama ca m-as fii numit sectara,,daca eu as fii dus o viata curata si as fii respectat poruncile si as fii urmat pe Hristos....Tot crestina as fii fost....Eu cred ca si la baptisti sunt crestini adevarati care nu se lauda atata cu religia lor,,pt ca asta nu vine de la Dumnezeu sa te lauzi...ca cultul tau este mai bun decat al altora....Credinta si viata curata ,relatia cu Hristos care o ai..Smerenia,,,crestini adevarati sunt putini eu cred..Indiferent de religie,,care nu conteaza...Daca religia il accepta pe Hristos ca Dumnezeu....dar la baptisti ce nu imi place..Ca baptistii o vad pe Maica Domnului ca o femeie,,,si nu vorbesc cu respect despre Ea si o cinstesc..Pt ca a fost purtatoare de Dumnezeu....Si asta vine de la diavol...sa nu respecti pe Maica Domnului si vorbesc cu ironie despre ea...ca a facut si a dres si asta nu imi place.Pt ca nu au respect pt Maica Domnului....Pt sfinti....proroci..Nu trebuie sa te rogi la ei.Pt ca doar Hristos este prietenul pacatosilor...Dar sa ai respect pt ei....Pt ca au post purtatori de cuvant ai lui Dumnezeu..Si Maica Domnului mai ales ca a fost aleasa sa il poarte pe Hristos Dumnezeu in pantece....Sa accepte ca fiul ei sa se rastigneasca pt noi pacatosii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Octombrie 2010 11:00
De la: m_ada, la data 2010-10-01 13:27:00Eu cred ca religia e de fapt legatura noastra intima cu divinitatea.
Asa cum in legaturile intime umane, e bine sa pastram o anumita discretie, sa nu le afisam , sa nu le povestim si sa ne laudam cu ele la serviciu, pe forumuri sau locuri publice, acelasi lucru, cred, ca e de dorit si in cazul religiei
Legatura cu Dumnezeu, cu divinitatea, trebuie sa fie un lucru intim, nu unul de parada! (Indiferent daca sunt catolica, ortodoxa , neoprotestanta sau budista)




brava fatuca,povestile de alcov spune nepoata mea raman in budoar .afara esti madamme X sau Y.
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Octombrie 2010 11:24
maica,in sat la mine ne povesti popa o nazdravanie.cica unii care nu cred maica in nimic sfant isi formeaza singuri grupari.aia oamenii din gruparea respectiva se strang in diferite case de rugaciune ,maica,si asculta la cei care ii strang.si incep aia sa minta si sa promita,dar mai ales ii intereseaza averile celor din grupare.si incep oamenii sa-si dea averile pe promisiunile desarte ale conducatorului,care de fapt nu crede in nimic,ci il mana de la spate intersele de inavutire.asa aparu-ra maica yehovisti,baptisti,neoprotestanti,adventisti,penticostali,zise popa ca se vand si locuri pe alte planete ,acu cu soarili asta care ne va arde.astia sunt maica sactantii sau cum le-o zise.-
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Octombrie 2010 11:49
maica,nu am zis bine de sectanti,la definire?
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Octombrie 2010 12:16
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 21:58:11ohhhh... inca unul...
ABERATIA asta DE UNDE ai mai scos-o???
deja ma inervez...:)))


ENERVEZ SI NU INERVEZ ''PROFESORE''. DAR NU AI DE CE, XENA LE ZICE BINE
KNIGHT_31
Postat pe 2 Octombrie 2010 12:51
De la: m_ada, la data 2010-10-01 13:27:00Eu cred ca religia e de fapt legatura noastra intima cu divinitatea.
Asa cum in legaturile intime umane, e bine sa pastram o anumita discretie, sa nu le afisam , sa nu le povestim si sa ne laudam cu ele la serviciu, pe forumuri sau locuri publice, acelasi lucru, cred, ca e de dorit si in cazul religiei
Legatura cu Dumnezeu, cu divinitatea, trebuie sa fie un lucru intim, nu unul de parada! (Indiferent daca sunt catolica, ortodoxa , neoprotestanta sau budista)


[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl9.glitter-graphics.net/pub/251/251489oane9kcobr.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:01
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-02 12:51:43
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 21:58:11ohhhh... inca unul...
ABERATIA asta DE UNDE ai mai scos-o???
deja ma inervez...:)))


ENERVEZ SI NU INERVEZ ''PROFESORE''. DAR NU AI DE CE, XENA LE ZICE BINE


incep sa cred ca tu esti irinooka... nu ca m-ar deranja...:P:))
eu_geminy
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:15
teoria conspiratiei Geminy........
jeanette40
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:18
pai ce pot sa cred, daca ma adresam irinookai, iar el apare dupE 3 saptamani si raspunde ca si cum ar fi ea?...:P
eu_geminy
Postat pe 2 Octombrie 2010 13:20
De la: garbo070745, la data 2010-10-02 11:49:19maica,in sat la mine ne povesti popa o nazdravanie.cica unii care nu cred maica in nimic sfant isi formeaza singuri grupari.aia oamenii din gruparea respectiva se strang in diferite case de rugaciune ,maica,si asculta la cei care ii strang.si incep aia sa minta si sa promita,dar mai ales ii intereseaza averile celor din grupare.si incep oamenii sa-si dea averile pe promisiunile desarte ale conducatorului,care de fapt nu crede in nimic,ci il mana de la spate intersele de inavutire.asa aparu-ra maica yehovisti,baptisti,neoprotestanti,adventisti,penticostali,zise popa ca se vand si locuri pe alte planete ,acu cu soarili asta care ne va arde.astia sunt maica sactantii sau cum le-o zise.-
Pai da crestinii adevarati care merg pe credinta dreapta si duc o viata curata sunt putini.....foarte putini,,cred ca in fiecare religie exista putini crestini adevarati...Restul sunt sarlatani care profita de naivitatea oamenilor...si nestiinta lor? Cati crestini adevarati au fost cand Hristos a coborat pe pamant? Acum cred ca tot la fel,,,Credinta a murit aproape de tot
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Octombrie 2010 16:58
Pai da crestinii adevarati care merg pe credinta dreapta si duc o viata curata sunt putini.....foarte putini,,cred ca in fiecare religie exista putini crestini adevarati...Restul sunt sarlatani care profita de naivitatea oamenilor...si nestiinta lor? Cati crestini adevarati au fost cand Hristos a coborat pe pamant? Acum cred ca tot la fel,,,Credinta a murit aproape de tot
xenaprintesarazboinica
Postat pe 2 Octombrie 2010 17:00
Multumesc Knight, fiecare simtim uneori nevoia de un inger pazitor!
m_ada
Postat pe 2 Octombrie 2010 17:34
De la: garbo070745, la data 2010-10-02 11:49:19maica,in sat la mine ne povesti popa o nazdravanie.cica unii care nu cred maica in nimic sfant isi formeaza singuri grupari.aia oamenii din gruparea respectiva se strang in diferite case de rugaciune ,maica,si asculta la cei care ii strang.si incep aia sa minta si sa promita,dar mai ales ii intereseaza averile celor din grupare.si incep oamenii sa-si dea averile pe promisiunile desarte ale conducatorului,care de fapt nu crede in nimic,ci il mana de la spate intersele de inavutire.asa aparu-ra maica yehovisti,baptisti,neoprotestanti,adventisti,penticostali,zise popa ca se vand si locuri pe alte planete ,acu cu soarili asta care ne va arde.astia sunt maica sactantii sau cum le-o zise.-


Nu, dupa cate stiu eu, acestea (yehovistii, baptistii penticostalii , adventistii , evanghelistii, reformatii si inca mai cateva) sunt culte religioase recunoscute de stat la fel ca si cultul ortodox si catolic. Sectele religioase sunt ramuri desprinse din aceste culte si in general au fost fondate de fanatici religiosi ai acestor culte din dorinta de-asi impune propriile dorinti sau interpretari ale Bibliei. Eu nu sunt sectanta!
m_ada
Postat pe 2 Octombrie 2010 17:41
24[1].
triketrak
Postat pe 2 Octombrie 2010 17:45
Xena, aici nu era vorba de a te rusina de credinta ta sau de Dumnezeu, ci pur si simplu spuneam ca a face parada din asta mi se pare un lucru nu tocmai bun, mai exact mi se pare un fel de ,,fariseism religios''
m_ada
Postat pe 2 Octombrie 2010 17:46
De la: m_ada, la data 2010-10-02 17:34:19Multumesc Knight, fiecare simtim uneori nevoia de un inger pazitor!


CU PLACERE[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl10.glitter-graphics.net/pub/1966/1966520xs203j0e2v.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 2 Octombrie 2010 19:32
De la: eu_geminy, la data 2010-10-02 13:15:09
De la: KNIGHT_31, la data 2010-10-02 12:51:43
De la: eu_geminy, la data 2010-09-10 21:58:11ohhhh... inca unul...
ABERATIA asta DE UNDE ai mai scos-o???
deja ma inervez...:)))


ENERVEZ SI NU INERVEZ ''PROFESORE''. DAR NU AI DE CE, XENA LE ZICE BINE


incep sa cred ca tu esti irinooka... nu ca m-ar deranja...:P:))


TU AI INCEPUT CU CORECTARILE, NU ITI ADUCI AMINTE ?[url=http://www.glitter-graphics.com][img]http://dl9.glitter-graphics.net/pub/1205/1205099zhwi7s2bb3.gif[/img][/url]
KNIGHT_31
Postat pe 2 Octombrie 2010 19:37
daca le iei drept razbunari, gresesti... eu nu fac "scoruri" cu tine... dar n-ar strica sa mai inveti sa si scrii, in loc sa postezi fel de fel de imbecilitati, uneori. dar in fine, treaba ta... cine te-ar putea opri? eu nu mi-am impus o astfel de pierdere de vreme.:D
poti sa mi-o iei in nume de rau, daca vrei... oricum, nu am intentia de a-ti da apa la "circ"...dar desigur, mai depinde si de tine. :P
:))
eu_geminy
Postat pe 2 Octombrie 2010 19:51
eu cred ca infantilismul nu poate fi combatut nicicum, da'n fine...
fleurdelis
Postat pe 2 Octombrie 2010 20:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
FEMINITATE, OPTIMISM, POFTA DE VIATA 48 De la: zambila 9 Noiembrie 2009 11:22
lipici 51 De la: cely 11 Decembrie 2009 13:28
iubesc un barbat insurat... 609 De la: garbo173858 5 Iunie 2011 16:43
VREAU SA MA MARIT! 92 De la: garbo074997 26 Iulie 2010 23:51
ce o fi in mintea lui ? 18 De la: zack 22 Septembrie 2011 13:59
Setari Cookie-uri