Ce inseamna a fii sectant?

am plecat sa fac o spirala ca vine mama socra si am nevoie de minte limpede
ameno
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:23
Auu ce te-as lua acu" de urechi irinuco ca ma enervasi!
Sti care-i diferenta dintre tine si un neamt?Ha?
Hai sa-ti spun eu,ca traiesc printre ei....un neamt nu si-ar renega originea si nici n-ar vorbi niciodata asa de oamenii din tara lui!Intelegi?NICIODATA!
Asa ca tine sunt o gramada pe aici,care nu vorbesc cu copilul pe starada romaneste de rusine!Blehhhh,mi-e scarba!
Avem o tara frumoasa si SUNT FOARTE MANDRA CA SUNT ROMANCA!auzi cum tip?
Uscaturi are toata lumea asta irinuco,nu numai romania.
Ar mai fi vorba de educatie,diferenta de cultura dar imi racesc gura de pomana.
stiu ca am vorbit degeaba....
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:25
o zi buna Ameno
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:25
chanty...

Tylly
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:30
romanii vor sa ma ajute sa intru in turma lor de oi,,ca sa fim 21 de milioane si inca una care nu reusesc ei sa o prinda si sa o bage in turma lor de sclavi...Pt ca asa fac romanii ei se doboara unii pe altii pt a lungi turma ..dar cum pe mine nu ma caraterizeaza proastia si nesimtirea....este nepotrivire de caracter....asa ca las oile sa se agite...pt ca gura oamenilor doar pamantul le-o astupa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:33
De la: Celleste_, la data 2010-09-23 15:30:07chanty...

[/quote
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:33
eu stiu ca avem o tara frumoasa...dar pacat de oamenii care locuiesc in ea..ca tare mai sunt necivilizati....stiu ca mai sunt si romani cumsecade.si inteligenti.dar putini..pt ca prefera sa aiba prieteni sa nu fie singur si sa copie unii pe altii...eu am me mentalitatea...mai bine singura decat cu proasta companie si sa le copii si sa le accept tampeniile care nu imi plac
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:39
Unde esti m_ada????
Vino aici sa dialoghezi...
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:43
PT CA daca accepti ca prieteni niste oameni dementi,,ei te vor face sa devii ca ei..Asa ca mai bine fugi cat te tin picioarele...Iti alegi un prieten 2,iti vezi de treaba ta....ITI construiesti o persoanlitate a a ata..si sa nu o lasi sa ti-o domine nimeni...sa copii de la altii doar lucrurile bune,,dar nu sa copiii naravurile si ideile lor de prost gust
xenaprintesarazboinica
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:46
Irinuca am nimerit din greseala in ograda ta!Nu-i vina mea
Cum ai scris acolo....?iti plac ;;...aventuri ..cum ar fi in jungla"??
Hai ca te-am iertat astazi of,of
O zi frumoasa la toata lumea
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:51
irinuca zi si tu .....multumesc la fel chanty
chanty
Postat pe 23 Septembrie 2010 15:53
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-23 14:48:43
De la: m_ada, la data 2010-09-23 13:26:01
De la: garbo103632, la data 2010-09-23 11:35:50sunteti duri cu "luptatoarea", sau mi se pare mie?
Duri?
Putin spus! Sunt gata s-o desfiinteze, insa ea impasibil isi vede de-ale ei, mai departe!
[pai in romania este greu sa ai paererea ta proprie..pt ca romanii aproape toti gandesc la fel...o turma de oi de 21 milioane, care s-au dat unii dupa altii si nu au persoanalitate condusa de 100 de lupi....romanii inteligenti au plecat din romania pt ca nu sau putut adapta prostie care se afla in romania..la cum nici eu nu ma pot adapta prostiei care se afla in romania..romanii sunt niste sclavi si nu au respect unii pt altii,,,pe romanii ii unesc doar prostia si rautatea,,invidia,,lucrurile rele


Pai, bine mai Irinuco, eu ma zbat aici sa-ti cosmetizez imaginea, si tu cum intri, cum zdup, iar ne improsti cu noroi!
Suntem romani si asta, fie ca ne place sau nu, asa va ramane pentru totdeauna. Si tu, Irino esti tot romanca si vad ca ai o parere buna despre tine. Ok, dar crezi oare ca esti singura ,,buna'' din ,neamul asta al nostru''? Desigur ca nu. Ca tine mai sunt destui , asa ca te rog nu generaliza.
Observ ca ai o parere tare buna despre nemti. Intr-adevar e un popor disciplinat insa nici aici nu trebuie generalizat. Cunosc, personal, un neamt get-beget , mare tepar si om lipsit de caracter, insa cu siguranta nu toti nemtii sunt ca si el.
Ma opresc deocamdata, sa nu te plictisesc prea tare, daca vei avea amabilitatea sa citesti, te rog sa si cugeti putin la cele scrise.
m_ada
Postat pe 23 Septembrie 2010 16:35
De la: chanty, la data 2010-09-23 15:43:59Unde esti m_ada????
Vino aici sa dialoghezi...


Prezent, chanty, am sosit la apel!
Va fi un dialog sau doar un monolog, `om vedea!
m_ada
Postat pe 23 Septembrie 2010 16:37
fetelor, sunteti super! degeaba va suparati pe ea, mie tot mi-se pare ca o pata de culoare. asa, cam ca un"cplilas" care o tine pe a lui. s-ar putea sa-i placa sa enerveze; cine o cunoaste cu adevarat? nevazandu-ne unii pe altii, isi permite sa spuna ce vrea. mie imi place cand intra pe mana baietilormai ales. este cam habotnica dar se poate si mai rau. la urma urmei fiecare crede ce simte ca i se potriveste sufleteste.
garbo103632
Postat pe 23 Septembrie 2010 17:56
De la: m_ada, la data 2010-09-23 16:35:45
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-23 14:48:43
De la: m_ada, la data 2010-09-23 13:26:01
De la: garbo103632, la data 2010-09-23 11:35:50sunteti duri cu "luptatoarea", sau mi se pare mie?
Duri?
Putin spus! Sunt gata s-o desfiinteze, insa ea impasibil isi vede de-ale ei, mai departe!
[pai in romania este greu sa ai paererea ta proprie..pt ca romanii aproape toti gandesc la fel...o turma de oi de 21 milioane, care s-au dat unii dupa altii si nu au persoanalitate condusa de 100 de lupi....romanii inteligenti au plecat din romania pt ca nu sau putut adapta prostie care se afla in romania..la cum nici eu nu ma pot adapta prostiei care se afla in romania..romanii sunt niste sclavi si nu au respect unii pt altii,,,pe romanii ii unesc doar prostia si rautatea,,invidia,,lucrurile rele


Pai, bine mai Irinuco, eu ma zbat aici sa-ti cosmetizez imaginea, si tu cum intri, cum zdup, iar ne improsti cu noroi!
Suntem romani si asta, fie ca ne place sau nu, asa va ramane pentru totdeauna. Si tu, Irino esti tot romanca si vad ca ai o parere buna despre tine. Ok, dar crezi oare ca esti singura ,,buna'' din ,neamul asta al nostru''? Desigur ca nu. Ca tine mai sunt destui , asa ca te rog nu generaliza.
Observ ca ai o parere tare buna despre nemti. Intr-adevar e un popor disciplinat insa nici aici nu trebuie generalizat. Cunosc, personal, un neamt get-beget , mare tepar si om lipsit de caracter, insa cu siguranta nu toti nemtii sunt ca si el.
Ma opresc deocamdata, sa nu te plictisesc prea tare, daca vei avea amabilitatea sa citesti, te rog sa si cugeti putin la cele scrise.
Pai eu am intalnit si oameni cu bun simt in romania...Dar cum romanii se doboara unii pe altii,,se desfiinteaza unul pe altul...Nu stiu daca sunt chiar asa civilizati..pt ca stiu ca majoritatea se comporta frumos la inceput,,apoi te dezamagesc..Eu fiind mereu pe drumuri,,nu prea am avut timp sa prea cunosc oamenii..dar tatal meu,,mia spus ca majoritatea oamenilor sunt rai..mai sunt si oameni romani cumsecade,,dar ei sunt linistiti si isi vad de treaba lor...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Septembrie 2010 10:17
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 14:30:45
De la: anca_53, la data 2010-09-20 12:39:25
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste




Eu cred ca omul cat traieste are dreptul sa aleaga>>>CREDE...sau ....NU CREDE...
Ce consideri tu pacat....???... Exact prin ce faci tu acum PACATUIESTI...
pai a spune adevarul si a fii sincer nu inseamna ca pacatuiesti..Pt ca doar cu adevar si sinceritate se construieste un om....cu minciuna si ipocrizie si ascunderea adevarului doar ii distrugi caracterul unui om




Adevaru si sinceritatea sunt relative... depinde de unghiul din care le privesti si cat de subiective sunt in acel moment

Si religia ar trebui sa fie una singura daca exista un singur DUMNEZEU... si exista budisti, mahomedani,...catolici,..romano-catolici,...adventisti,...ortodocsi....




Crestini ne numim toti,...Prima religie aparuta a fost cea ortodoxa....din interese politice...au derivat si celelalte religii.... ...Adica lupta pentru putere.... cine pe cine sa subjuge...

anca_53
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:50
De la: anca_53, la data 2010-09-25 15:50:55
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 14:30:45
De la: anca_53, la data 2010-09-20 12:39:25
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-10 21:56:52Cred ca stiti ce inseamna sectant? Un sectant este acela care se da ca este crestin dar el nu respecta poruncile.....Sectant poate exista si biserica ortodoxa....pt ca ei asculta dupa mintea din capul lor,,nu asculta de oameni curati la suflet si nu duc o viata curata sufleteste si trupeste




Eu cred ca omul cat traieste are dreptul sa aleaga>>>CREDE...sau ....NU CREDE...
Ce consideri tu pacat....???... Exact prin ce faci tu acum PACATUIESTI...
pai a spune adevarul si a fii sincer nu inseamna ca pacatuiesti..Pt ca doar cu adevar si sinceritate se construieste un om....cu minciuna si ipocrizie si ascunderea adevarului doar ii distrugi caracterul unui om




Adevaru si sinceritatea sunt relative... depinde de unghiul din care le privesti si cat de subiective sunt in acel moment

Si religia ar trebui sa fie una singura daca exista un singur DUMNEZEU... si exista budisti, mahomedani,...catolici,..romano-catolici,...adventisti,...ortodocsi....




Crestini ne numim toti,...Prima religie aparuta a fost cea ortodoxa....din interese politice...au derivat si celelalte religii.... ...Adica lupta pentru putere.... cine pe cine sa subjuge...

pai da,,preotii au facut din religie o biserica ca sa se imbogateasca popiii fara sa munceasca..Si oamenii tot inapoiati erau, ca acum sau mai desteptat de cand m-am trezit eu...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:48
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-26 20:48:40
pai da,,preotii au facut din religie o biserica ca sa se imbogateasca popiii fara sa munceasca..Si oamenii tot inapoiati erau, ca acum sau mai desteptat de cand m-am trezit eu...[/quote]

zau? s-au mai desteptat de cand te-ai trezit tu???
hehehehehe, asta e tareeee!:))))))))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:53
Adica am vrut sa spun preotii oamenii in general au facut din religie o afacere,,ca preotii sa se imbogateasca fara sa munceasca..Oamenii tot fara de mine i-au lasat,pt ca le este frica de probleme...Dar bine ca stiu sa le ia banii...Ca zic ca oamenii sunt rai..Pai da sunt rai,,,dar bine ca banii lor nu sunt rai...Daca iei un ban de la cineva trebuie sa faci ceva pt ei,,sa ii ajuti..Ca normal daca esti un om al lui Dumnezeu nu trebuie sa ii iei bani la un om,pt ca il indrepti pe drumul cel bun si drept..Pt ca Iisus nu ne-a luat nici un ban,pt ca ne-a invatat lucruri bune..Din contra saracul chiar sa sacrificat pt noi,,ca noi sa il credem ca El este Mesia prin inviere..Ca daca nu ar fii murit si inviat Iisus ar fii ramas doar un proroc ca moise,,si ceilalti si oamenii l-ar fii uitat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:53
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-26 20:53:42Adica am vrut sa spun preotii oamenii in general au facut din religie o afacere,,ca preotii sa se imbogateasca fara sa munceasca..Oamenii tot fara de minte i-au lasat,pt ca le este frica de probleme.,,nu iau invatat pe oameni ce este bine si ce este rau..Dar bine ca stiu sa le ia banii...Ca zic ca oamenii sunt rai..Pai da sunt rai,,,dar bine ca banii lor nu sunt rai...Daca iei un ban de la cineva trebuie sa faci ceva pt ei,,sa ii ajuti..Ca normal daca esti un om al lui Dumnezeu nu trebuie sa ii iei bani la un om,pt ca il indrepti pe drumul cel bun si drept..Pt ca Iisus nu ne-a luat nici un ban,pt ca ne-a invatat lucruri bune..Din contra saracul chiar sa sacrificat pt noi,,ca noi sa il credem ca El este Mesia prin inviere..Ca daca nu ar fii murit si inviat Iisus ar fii ramas doar un proroc ca moise,,si ceilalti si oamenii l-ar fii uitat
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Septembrie 2010 20:55
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 09:57:36Si eu sunt ortodoxa..Dar decand m-am pocait numai pe Dumnezeu il am..Pt ca ortodoxii numai necazuri imi fac


Pluralul de la ortodox este ortodocsi.
Pentru restul va las pe voi sa dezbateti
cristisz
Postat pe 30 Septembrie 2010 15:21
Cred ca ai nevoie de un consult psihiatric. Si de lectii intensive de limba romana.
carollyn27
Postat pe 30 Septembrie 2010 15:58
Fiecare persoana care simte nevoia unei identitati, sau simte nevoia sa apartina cuiva/la ceva isi va gasi o forma de religie cu care sa se identifice.
Cind nu ai educatie religioasa din familie iti cauti apartenenta in alta parte, cind ai educatie religioasa dar ti se pare ca e prea simplu sau prea complicat iti cauti alta apartenenta.

Un caracter labil isi paraseste aparteneta religioasa din familie fie pentru ca a intilnit persoane mai puternice care sa o convinga sa faca asta fie pentru ca asa isi gaseste locul in lume.

De ce are America atit de multe culte? Pentru ca oamenii de demult s-au desprins de grupul lor, si-au uitat traditiile si au inceput la un moment dat sa se intrebe: ei cine sunt, ce vor, de cine apartin, cui sa ceara mila cind nimeni in jur nu le-o ofera?

Si asa a aparut una dintre cele mai profitabile afaceri: crearea de un nou cult/secta.
Ciresica
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:11
De la: cristisz, la data 2010-09-30 15:21:02
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-20 09:57:36Si eu sunt ortodoxa..Dar decand m-am pocait numai pe Dumnezeu il am..Pt ca ortodoxii numai necazuri imi fac


Pluralul de la ortodox este ortodocsi.
Pentru restul va las pe voi sa dezbateti
inseamna ca doar atata stii....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:46
De la: carollyn27, la data 2010-09-30 15:58:43Cred ca ai nevoie de un consult psihiatric. Si de lectii intensive de limba romana.
si tu cred ca ai mare lipsa de nebagare de seama...pt ca esti neutra,,si mica,nesemnificativa
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:49
de ce esti rea
ameno
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:53
De la: Ciresica, la data 2010-09-30 22:11:35Fiecare persoana care simte nevoia unei identitati, sau simte nevoia sa apartina cuiva/la ceva isi va gasi o forma de religie cu care sa se identifice.
Cind nu ai educatie religioasa din familie iti cauti apartenenta in alta parte, cind ai educatie religioasa dar ti se pare ca e prea simplu sau prea complicat iti cauti alta apartenenta.

Un caracter labil isi paraseste aparteneta religioasa din familie fie pentru ca a intilnit persoane mai puternice care sa o convinga sa faca asta fie pentru ca asa isi gaseste locul in lume.

De ce are America atit de multe culte? Pentru ca oamenii de demult s-au desprins de grupul lor, si-au uitat traditiile si au inceput la un moment dat sa se intrebe: ei cine sunt, ce vor, de cine apartin, cui sa ceara mila cind nimeni in jur nu le-o ofera?

Si asa a aparut una dintre cele mai profitabile afaceri: crearea de un nou cult/secta.
Sau poate ca religiile,sau infiintat de oameni,ca asa ca sa se aiba un castig material....Sau doar ca asa cum suntem noi oamenjii diferiti,prin traditii ,prin mentalitate..Asa sunt si religiile.Pt ca religiile sunt doar tradintii...Dar nu toate religiile il accepta pe Hristos...Si de asta ei nu se numesc crestini..Oamenii cum ei sunt credinciosi doar la suprafata,,ei pun atata suflet pt religie dar nu si pt credinta voia lui Dumnezeu.De asta si sau facut atata razboiae din cauza religiiei...Pt ca religiile au fost interpretate gresit de oamenii..Pt ca pun atata interes pt religie,,dar putini pun prea putin pun interes pt credinta cea dreapta si sa se straduie sa faca voia lui Dumnezeu...si cum statul nu prea s-a luat de biserica si traditiile ei,pt ca zic ca sunt oamenii lui Dumnezeu si ii respecta si preotii profita pt ca ei nu propavaduiesc biblia corect si adevarul pt ca le este frica sa nu fie rastigniti ca Hristos,,pt ca sunt slabi in credinta..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:57
Sau poate ca religiile,sau infiintat de oameni,ca asa ca sa se aiba un castig material....Sau doar ca asa cum suntem noi oamenjii diferiti,prin traditii ,prin mentalitate..Asa sunt si religiile.Pt ca religiile sunt doar tradintii...Dar nu toate religiile il accepta pe Hristos...Si de asta ei nu se numesc crestini..Oamenii cum ei sunt credinciosi doar la suprafata,,ei pun atata suflet pt religie dar nu si pt credinta voia lui Dumnezeu.De asta si sau facut atata razboiae din cauza religiiei...Pt ca religiile au fost interpretate gresit de oamenii..Pt ca pun atata interes pt religie,,dar putini pun prea putin pun interes pt credinta cea dreapta si sa se straduie sa faca voia lui Dumnezeu...si cum statul nu prea s-a luat de biserica si traditiile ei,pt ca zic ca sunt oamenii lui Dumnezeu si ii respecta si preotii profita pt ca ei nu propavaduiesc biblia corect si adevarul pt ca le este frica sa nu fie rastigniti ca Hristos,,pt ca sunt slabi in credinta..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 10:59
am inteles...............si tie ti-e frig..........bati campii
jeanette40
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:00
Pt ca un crestin adevarat...si curat la suflet trebuie sa provaduiasca si sa ajute pe alti oameni sa se contruiasca si sa nu ii judece pt ca sunt rai,,sa se fereasca de rautatile lor,,dar sa fie cu inima alaturi de ei...Pt ca nici eu inainte nu am fost crestina,pt ca nu am fost asa educata..Dumnezeu ma educat si mi-a luminat mintea..Si acum trebuie sa repar tot ce am stricat in acesti ani...Prin viata necurata de necrestina...De asta datoria crestinului este sa ajute pe altii sa se contruiasca..sa ii sprijine moral....De asta eu ma consider datoare,fata de Dumnezeu sa repar caracterul oamenilor,tot ce am distrus pe parcursul anilor cand am dus o viata fara Dumnezeu..Si asa si ceilali oameni care sunt cu adevarat crestini..Ei sunt datori fata de Dumnezeu sa ii ajute pe ceilalti oameni sa nu ii judece pt rautatea lor,,si sa le stea aproape cu inima si rugaciunea cu sfaturile,,,si sa ii sprine moral si sa se gandeasca cu amaraciune ca si ei candva au contribuit la distrugerea caracterul oamenilor cu rautatile lor si faptele lor de necrestini
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Octombrie 2010 11:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
femeia rac! 3 De la: AGAPI_MOU 8 August 2012 21:08
Relatii dintre rase diferite 162 De la: diannadanciu 14 Ianuarie 2011 02:33
relatii parinte - copii ! 25 De la: garbo078762 16 Februarie 2013 11:27
DUO TOPIC 923 De la: garbo_499154 8 Aprilie 2019 13:17
Loc pentru citate 157 De la: Sarikiz 21 Februarie 2013 17:07
Setari Cookie-uri