CUM SA-L REGASESC?!

Eu te inteleg foarte bine ,ti am mai scris si eu aveam aceleasi sentimente si vise confuze care se repetau parca intr -o "veselie"dar acum cred ca nu era decat mintea mea obsedata de trecutul acela in care am fost mai fericita cum nu aveam cum sa mai fiu niciodata! M-am casatorit si eu dar umbra trecutului nu ma lasat nici dupa aceea,dar azi dupa tot ce a fost ,cat s-a schimbat nu mai am pe cine sa readuc pe calea cea buna ptr ca nu mai avem nimic comun decat niste amintiri si reprosuri !Am luptat foarte mult intr un an,eram sa mi pierd chiar viata(am ramas gravida cu 2 gemeni )pe care i-am pierdut desigur la 4 luni de la stresul care mi - l ;provoca! S-a schimbat cum am ramas gravida ,a inceput sa mi arate ca nu e decat un om terminat ,,,nimic mai mult...asa ca n-o comment! Ma mai suna zilnic dar nu stiu daca ma crezi,,,il urasc si nu am ce vb cu el; de parca nici nu l-am cunoscut vreodata! Cred ca asta a fost antidotul ca sa l pot uita ...defintiv si sa nu mai traiesc in trecut ! Oricum tu daca doresti sa-l regasesti eu iti doresc sa fie ca in visele tale si sa va iubiti mult! Eu doar am dorit sa ti spun ceea ce am trait eu...!Alegerea iti apartine oricum ! PS! EU UNA M-AM LECUIT DE CUTIA PANDOREI,N-O SA MAI CAUT NICIODATA IN TRECUT ORICAT DE GREA AR FI VIATA !
marinella42
Postat pe 15 Septembrie 2010 00:33

Draga mea, am citit povestea ta si cred ca multe femei s-au regasit in ea.As vrea sa-ti spun ceva : eu am trait cam aceeasi poveste doar ca eu am plans dupa el 30 ani.Stiu ca vor fi multe persoane care vor rade de asta dar numai cele care au traiat asa ceva vor lua in serios.Oricum eu doar tie iti vorbesc.Eu am reusit sa-l gasesc dupa 30 ani si sti ce mi-a oferit? la prima intalnire mi-a vb de familia lui de cat de bine ii merge si cat de fericit este.Am realizat ca o viata am plans dupa...ce? dupa nimic,eu nu am insemnat nimic pt el desi atunci cand ne-am despartit eram sigura ca ma iubea.Prostii,era tinerete era orice numai dragoste adevarata nu a fost,ma refer la el,pt ca daca ar fi fost iubire nu ne-am fi despartit.Am mers mai departe si ne-am intalnit,mi-am indeplinit in vis adica am facut ...sex si atunci am realizat ca totul a fost o prostie din partea mea.Nu s-a meritat sa plang o viata dupa el,trebuia sa ma bucur de fiecare clipa pe care am trait-o pt ca tineretea mea s-a dus si eu m-am chinuit singura gandind ca ar fi fost tot o fericire pe capul meu daca eram cu el.Ne-am atins,am ajuns la lucruri pe care doar eu mi le-am dorit o viata si am fost dezamagita,nimic nu a mai fost ca atunci,nimic nu m-a bucurat ca atunci.....si cu ce m-am ales de la viata? trebuia sa imi traiesc viata din plin nu sa sufar dupa el.Te rog sa ma ierti daca te supar dar inceteaza sa-l mai cauti,nu se merita, incearca sa-ti vezi de sanatate si poate Dumnezeu o sa-ti ajute sa te faci bine si sa traiesti viata care ti-e data,sa te bucuri ca vezi zorii zilei,daca ai copii sa te bucuri de ei,te rog incearca si fi vesela,traieste viata ta.Iti spune asta o femeie care regreta mult ca a facut ce incerci tu sa faci acum.....
garbo039663
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:31
663, nu fi asa aspra cu tine insati! In fond ce-ai facut? Ai mentinut 30 ani vie o emotie, un vis, o dragoste...si nu e putin lucru...Citeam undeva ca asteptarea unei fericiri e insasi fericirea.
Deci tu cumva ai fost fericita cautandu-l, imaginand...Zici ca trebuia sa-ti traiesti tineretea. In felul tau ti-ai trait-o. Si apoi, cum poti sti ca daca ai fi trait-o altfel, drumul te purta la fericire?
Luna_in_capricorn
Postat pe 16 Septembrie 2010 07:38
Marinella iti multumesc pentru cuvintele tale dar daca ai citit ceva depre Karma si suflet pereche te rog sa citesti scriind pe google cuvintele astea . Eu vad ca pe zi ce trece imi merge din ce in ce mai rau si daca vezi in viata lucrul asta inseamna ca nu esti pe drumul cel bun. Deci eu nu sunt de multa vreme pe drumul cel bun daca va fi el sau o alta persoana Dumnezeu mi-o va aduce in cale! de altfel m-am rugat la Sf Fecioara Maria ca daca si el ma iubeste sa il gasesc, daca nu, sa nu il gasesc!
2 nu incerc sa deschid Cutia Pandorei CI INCERC SA IMI IMBUNATATESC VIATA SA VAD DAC S-AR PUTEA SI ALTFEL si apoi as vrea sa stiu daca e fericit asa cum a zis altcineva aici daca e fericit nu ii voi strica fericirea!
3 ceea ce va invat pe toti care cititi aceste randuri este sa nu URATI niciodata ura distruge sufletul imbolnaveste trupul ,mintea si tot ce e in jur distruge> DECI IUBITI,iubirea aduce sanatate trupeasca,bunatate, prosperitate si tot ce e bun din iubire se revarsa pana si lucrurile: de pilda o rochie pe care o imbracam la un moment dat daca e facuta de cineva cu iubire si bunatate ,avem noroc cu acea rochie pe care o imbracam eu aveam o rochie pe care de cate ori o imbracam luam toate examenele cu note mari > deci iubirea ar trebui sa fie telul suprem al nostru si este si al lui Dumnezeu!
3 in dragoste sa nu spui niciodata imi pare rau sau regret inseamna ca nu a fost iubire adevarata!
4 cred ca nu l-ai iubit cu adevarat pentru ca asa cum am amintit cine iubeste iubeste pana la moarte indiferent ce necazuri si griji se abat asupra celuilalt si se roaga petru sufletul celuilalt deci roaga-te pentru el si salveaza-i sufletul si nu-l parasi: barbatii sunt precum copii ce ii inveti sa faca aia fac adu-l pe cale cea buna si dac te suna inseamna ca el inca te iubeste dar s-a izbit de usa inchisa din partea ta multa fericire iti doresc si iubeste-i pe cei din jurul tau dar si aproapele tau!
garbo072285
Postat pe 16 Septembrie 2010 10:55
multumesc,luna in capricorn! nu sunt aspra dar regret ,timpul a trecut pt mine si regret ca nu am cautat alta iubire,de fapt nici nu am vrut sa ma opresc la nimeni.Nu am fost o femeie frumoasa dar eram placuta si pot spune ca am mai avut oferte dar pur si simplu am refuzat,eu il cautam pe el,numai pe el ...si cu ce m-am ales? am trait langa sotul meu fara pic de pasiune,singurul lucru minunat este fata mea pentru care am facut tot ce am putut dar acum si ea este la casa ei si eu m-am trezit batrana,trista alaturi de sotul pe care abia l-am observat langa mine.
garbo039663
Postat pe 16 Septembrie 2010 10:56
si cine-i de vina? sotu???
zambila
Postat pe 16 Septembrie 2010 11:00
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si astfel sa inlaturi orice dubiu!" - Abraham Lincoln
destept citat
Nicool
Postat pe 16 Septembrie 2010 11:11
bravo, Thor_again
Nicool
Postat pe 16 Septembrie 2010 11:13
multumesc draga mea garbo 663 sper sa nu fac nici o greseala ci doar sa -mi vad un vis,sa ma linistesc cum am mai zis si asa cum am mai amintit aici nu mai pot sta deoarece sunt o persoana responsabila si pe langa faptul ca duc tot greul in spate sunt operata si nimeni nu ma ajuta ,dupa ce ii fac cumparaturile si tot ce e bun ii pun pe masa tot el nu e multumit iar eu sunt desconsiderata cu accese de furie fara sa tina cont : in fata prietenilor ,a copiilor ,etc Cred ca m-am imbolnavit de inima de atatea tipete! Si apoi eu sunt o fire blanda nu pot vorbi nimic tot ce vorbesc eu nu e bine pentru el! Am ajuns sa amortesc sa-mi amorteasca memoria daca nu am cu cine discuta!
daca nu voi gasi iubirea visata poate o voi gasi in lumea asta larga voi pleca fara sa ma uit inapoi. Daca nu voi gasi iubire DUMNEZEU ma va indrepta acolo unde trebuie sa ajung! EL nu ne uita si nu ne paraseste niciodata asa cum facem noi oamenii!
VIATA ne e scurta si trebuie traita cu demnitate iar daca aici nu o gasesc si imi merge din ce in ce mai rau nu trebuie sa plec sa o caut in alta parte?1
Daca mai stau aici voi muri incet dar sigur!
garbo072285
Postat pe 16 Septembrie 2010 11:19
nu,nu el,am spus ca eu sunt cea vinovata
garbo039663
Postat pe 16 Septembrie 2010 21:49
eu ti-am spus ce am patit eu si ma simt vinovata de tot calvarul pe care l-am trait atatia ani.Tu faci ce crezi ca este bine si iti doresc sa ai bucuria si linistea pe care o cauti,eu doar te-am avertizat.
garbo039663
Postat pe 16 Septembrie 2010 21:56
'tz-ale dreaq de babaciuni..,va venit mintea la cap,ha?,cam tarziu zic eu..
bre..,care-i varianta feminina a melodiei.."pushca si cureaua lata"..?
cand erati voi tinerele,cu pielea neteda,tzatzele tari,etc..,si indurerati suflete ca ale celor pe care-i cautati azi..,va pasa de ceva sau cineva..?
neeee...
ei..,tot asa nu intereseaza pe nimeni de voi acum..
multi ani va doresc,cu multa multa sanatate..,sa puteti duce aceste trairi cat mai mult..

a naibi roata cum se invarte ea..,mai repede sau mai incet..,dar se invarte..

roby_cado
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:30
bre, roby, da' rau te-ai facut, tati!
o luasi pe urmele cotoroantzelor astora... te molipsisi de la ele
Thor_again
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:41

glumesc bre..
roby_cado
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:45
De la: roby_cado, la data 2010-09-16 22:30:12'tz-ale dreaq de babaciuni..,va venit mintea la cap,ha?,cam tarziu zic eu..
bre..,care-i varianta feminina a melodiei.."pushca si cureaua lata"..?
cand erati voi tinerele,cu pielea neteda,tzatzele tari,etc..,si indurerati suflete ca ale celor pe care-i cautati azi..,va pasa de ceva sau cineva..?
neeee...
ei..,tot asa nu intereseaza pe nimeni de voi acum..
multi ani va doresc,cu multa multa sanatate..,sa puteti duce aceste trairi cat mai mult..

a naibi roata cum se invarte ea..,mai repede sau mai incet..,dar se invarte..



Robyyyyyyyyy, sa te intreb daca te doare rau sau ...ce draku e setea asta de a da afara ceea ce ai acumulat in ultimul timp..cu putina xilina nu merge??:-)
reyya
Postat pe 16 Septembrie 2010 22:45
reyya..,sezi pe couru tau in seara asta..
roby_cado
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:24
POFTIM????!!! Vezi poate reusesti sa si reformulezi ceea ce ai scris acum intr-o maniera eleganta dar nu cred sa-ti iasa, ROBY.
reyya
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:30
Roby _cado , nu stiu de ce dar oricum nu cred ca ar trebui sa-ti acord raspunsul meu ,daca cumva ai ceva probleme de reglat si te asigur ca ai multe, poti face ceva in a nu imbacsi forumul asta cu rahatul din trista ta viata. Drum bun!
reyya
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:32
abtine-te de la commenturi in ceea ce ma priveste..
destul de elegant..?,mi-a iesit..?
roby_cado
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:34
Roby, abtine-te de la vreo modalitate de a deranja ochii cititorilor prin postari de prost gust si mitocanie crasa ORICARE AR FI EA MODALITATEA .. E CLAR?????
reyya
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:38
Lumea si forumul asta e plina de nonsens si mult , mult rahat aruncat in diverse directii, unii doresc sa se relaxeze , e un spatiu PUBLIC , da??? arunci rahat pe blogul tau daca doresti sau iti scrii un jurnal . E foarte simplu , trebuie doar sa vrei si sa poti sa intelegi .
reyya
Postat pe 16 Septembrie 2010 23:41
No comennt ! Execrabil!
sI Roby..sa fii marlan e atat de simplu si primitiv! Dar ceea ce e mult mai greu este sa-ti depasesti limitele in care te afli acum ! ASTA e adevarata lupta ! :-) Ei ..nu incerca sa intelegi ..e prea filosofic :-)
reyya
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:01
eh..,cand te-am rugat eu sa "no comment"..,ai apelat la marlanie..
ti-am raspuns cu marlanie..
nici asa nu e bine..
femeia..,eterna enigma..
roby_cado
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:05
reyyo... se intampla ceva si cu tine. esti bine, mami?
Thor_again
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:05
multumesc pt intrebare Thor..intuiesti bine ...
reyya
Postat pe 17 Septembrie 2010 00:09
Roby, ai dreptate. Si eu am pe constiinta inimile ranite la 20 ani, nu-urile spuse senin si raspicat dar intelese doar de mine...Cand ma uit in urma, imi e rusine dar daca ar fi s-o iau de la capat, as face desigur aceleasi erori. Nu uita ca generatiile astea, mai in varsta, am trait in comunismul cel mai "infloritor". Care fata, femeie, s-ar poticni azi in faptul ca mama lui nu o vrea? Niciuna. In epoca "de aur" mentalitatea era o alta, educatia primita de la parinti, adesea severa, impunea mai degraba bunul simt, respectul, principiile. Noi NU am fost educate sa ne ascultam inima si , crede-ma, am suportat cu varf si indesat consecintele.
Primul "nu" l-am spus in acei ani unui baiat absolut minunat, cunoscut in facultate, pentru ca venea dintr-o familie bogata, eu nu. Era o chestiune de cinste, de corectitudine si bun simt sa nu accept...Nu am ascultat nici inima mea si nici a lui. Pot continua povestea nu-urilor, dar nu despre mine e vorba in propozitie aici ci despre o armata de femei crescute si educate in comunism, de parinti comunisti. Sentimentele la vremea aceea erau strivite de principii.
Feminitatea ne crestea sub uniforme si studii.
Luna_in_capricorn
Postat pe 17 Septembrie 2010 09:23
663, in locul tau ma comportam la fel.
Esti batrana si nu mai e timp de iubire? Spune-i asta unei italience, ori nemtoaice...vor rade in hohote. Chiar ieri am aflat de moartea unei doamne de 70 ani-stii care a fost comentariul ? A murit asa tanara...
Eu cand spun unora ca sunt vecchia, se rade in hohote, ca la o gluma buna. Daca le-ai vedea pe italiencele de 60, 70, 80 ani, cochete, ingrijite...merg la cursuri de dans, se indragostesc, se casatoresc...Stiu ca noi, romancele, suntem obosite si ca imbatranim mai repede-din cauza necazurilor-dar acum 40 ani si Italia a trecut printr-o crunta saracie, doamnele mai in varsta de azi sunt fostele tinere chinuite in casatorii absurde. Eu zic sa ne schimbam mentalitatea!
Si nu mai fi tristaaaaaa!!!!!
Luna_in_capricorn
Postat pe 17 Septembrie 2010 09:36
285, esti intr-o dificultate serioasa, cunosc si recunosc. Vestea buna e ca ceea ce pare imposibil la om, la Dumnezeu e posibil! Dumnezeu exista, eu L-am intalnit si mi-a descalcit viata incalcita cu maiestrie de manuta mea harnica, in doi timpi si trei miscari.
Un sfat: fii foarte atenta ce-I ceri!
Luna_in_capricorn
Postat pe 17 Septembrie 2010 09:41

femeia..,eterna enigma.. [/quote]

"cate benzi sa aiba autostrada???".....sper ca stiti bancul.....
si sfintilor li se pare greu sa inteleaga mintea femeii.....
walkiria
Postat pe 17 Septembrie 2010 12:05
luna, tu zici bine in general, dar nu confunda principiile cu normele sociale
zambila
Postat pe 17 Septembrie 2010 12:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SARBATORI FERICITE PENTRU TOATE FEMEILE SINGURE! 6 De la: VOIAJOR 23 Septembrie 2012 03:54
Un sfat :( va rog 53 De la: garbo224255 17 August 2011 18:03
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
Meritam o a doua sansa? 9 De la: ratuscaceaurata 10 Octombrie 2011 07:00
NU MAI SUPORT 20 De la: calinca 28 Noiembrie 2011 14:21
Setari Cookie-uri