Chiar conteaza studiile si parerea altora intr-o relatie?

Buna. Sunt intr-o relatie cu el de 2 ani. Intre timp din nefericire a murit mama lui (dumnezeu s-o ierte). Toate bune si frumoase, pana cand l-au cunoscut parintii mei si de aici au inceput discutiile si certurile. Chiar atat de mult conteaza sa-l placa si ei?
Bun. Despre noi : el are 25 de ani , eu 28 de ani. El este gemeni, eu taur. Toate astea nu au contat pentru noi, ne intelegem de minune si ne aprobam din priviri.
poate pentru unii conteaza sa aiba vila, miliarde si masini ultimul tip. Pe mn cu ce ma incanta k are toate astea si nu ma iubeste si este ori un afemeiat ori un foarte mare mitocan?
Nu mai suport situatia asta si cred k am sa o iau razna.
Multumesc.
fitze_21
Postat pe 15 August 2012 13:30

razna... ? eu nu stiu ce e aia "razna"... si razna o iei nu ca vrei tu... ci e mai complicat ! adica ce credeai... ca mergi la gara de tren sau de autobuz si ceri un bilet pentru "razna"... ? de sud sau de nord... ? nu, nu merge asa. in principiu, eu sunt de acord cu cea ce simtiti voi si nu cu parerea parintilor, rudelor, prietenilor... si chiar nici a noastra ! la varsta voastra, cu 35,6% maturitate, mai mult, adica decat la vrsta mai tanara... s-ar putea sa stiti si sa intelegeti cea ce simtiti, unul pentru celalalt ! dar... nimic nu e sigur in timp, totul e relativ !!! (Einshtein) problema e daca depindeti sau nu, de parinti, in cea ce priveste casa sau mijloace materiale ! daca nu (tu nu scrii nimic de asta, daca aveti sau nu ceva studii, meserie, job... etc. adica baza materiala....) atunci e mai greu... ! dar nu imposibil. deci, daca tu esti sigura ca, chiar cu trabantul lui, nu e afemeiat, "mare" mitocan si pe deasupra te mai si iubeste... nu numai la pat... atunci se poate forma o familie. despre gemeni, femei, eu am o parere buna. ca si sotia mea e la fel... dar la masculi... nu stiu ! de taur stiu si ma putin... dar imi plac, ca animale ! eu unul va sustin... chiar daca n-am scris cu "K" si asa multe prescurtari... (care la mine inseamna ceva....) si ramane ca acum sa hotarati voi viitorul si nu parintii... ! eu unul m-am insurat la 24 de ani, ea 22... fara masina de loc, vila ioc si miliarde.... nici macar cateva milioane... ! si dupa 37 de ani de casatorie... merge struna ! dar noi chiar ne-am iubit si ne iubim si acuma... ! ea era orfana si mama mea daca s-a opus... am zis pas la parerea ei ! si bine am facut... !!!
asta ce am vrut sa spun ! succes !
barboneli
Postat pe 15 August 2012 14:06
Parerea voastra conteaza si cat de mult va iubiti !

Parintii ,cu timpul va accepta si se va impaca cu ideea ...

Sa fiti fericiti !SUCCES in toate !
ica2
Postat pe 15 August 2012 20:40
fitze 21
Eu zic asa: conteaza totul in ziua de azi si bun si rau si mult si putin, dar daca nu iei in consideratie (sa zicem) unele dintre ele, intreaba-te daca vei avea nevoie de ele, daca ti le poate oferi iubitul(si viciversa) daca se pot realiza intr-o buna zi si apoi, asculta sfaturile/ pareile celorlati, bine?
Numai cu Iubirea nu poti sa manuiesti " barca" chiar daca carmaciu' ii voinic...daca nu-i apa, vasle si ....busola, va rataciti amandoi.....X tranzitia, ii pe terminate!?!

Succese, daaa!
Fss_ssu
Postat pe 15 August 2012 21:36
De la: fitze_21, la data 2012-08-15 13:30:19Buna. Sunt intr-o relatie cu el de 2 ani. Intre timp din nefericire a murit mama lui (dumnezeu s-o ierte). Toate bune si frumoase, pana cand l-au cunoscut parintii mei si de aici au inceput discutiile si certurile. Chiar atat de mult conteaza sa-l placa si ei?
Bun. Despre noi : el are 25 de ani , eu 28 de ani. El este gemeni, eu taur. Toate astea nu au contat pentru noi, ne intelegem de minune si ne aprobam din priviri.
poate pentru unii conteaza sa aiba vila, miliarde si masini ultimul tip. Pe mn cu ce ma incanta k are toate astea si nu ma iubeste si este ori un afemeiat ori un foarte mare mitocan?
Nu mai suport situatia asta si cred k am sa o iau razna.
Multumesc.


nu se potriveste vaicareala ta, cu nick-ul ales. ori schimbi tema ori nick-ul. se vede ca e O MARE FACATURA.

voi nu va dati seama de penibilul pe care vreti sa il promovati?daca vreti sa mintiti, nu va opreste nimeni, dar incercati sa olositi farima de inteligenta cu care v-a inzestrat natura.
garbo_5862
Postat pe 15 August 2012 21:49
De la: suparatu_, la data 2012-08-15 21:36:42fitze 21
Eu zic asa: conteaza totul in ziua de azi si bun si rau si mult si putin, dar daca nu iei in consideratie (sa zicem) unele dintre ele, intreaba-te daca vei avea nevoie de ele, daca ti le poate oferi iubitul(si viciversa) daca se pot realiza intr-o buna zi si apoi, asculta sfaturile/ pareile celorlati, bine?
Numai cu Iubirea nu poti sa manuiesti " barca" chiar daca carmaciu' ii voinic...daca nu-i apa, vasle si ....busola, va rataciti amandoi.....X tranzitia, ii pe terminate!?!

Succese, daaa!


nu aveai pe cine consilia si ai nascut o idee de toata jena. treci mai bine la fazan ! acolo esti mai natural
garbo_5862
Postat pe 15 August 2012 21:51
Fss_ssu
Postat pe 15 August 2012 22:09
De la: suparatu_, la data 2012-08-15 22:09:49


fazan
garbo_5862
Postat pe 15 August 2012 22:26

TARzan, ciare?
Fss_ssu
Postat pe 15 August 2012 23:48
De la: suparatu_, la data 2012-08-15 23:48:36
TARzan, ciare?


cred ca ai citat din marele g_aurelian. acesta e dialectul lui o alta adaptare:" limba voastra-i o comoara"
garbo_5862
Postat pe 15 August 2012 23:51
Mda...de multe ori(nu intotdeauna, dar exceptiile precum stim doar confirma regula )i chiar conteaza studiile...si chiar conteaza parerea parintilor despre partenerul tau......
Interesat ca ai postat subiectul la 'despartiri'...
september
Postat pe 16 August 2012 00:04
Sustin in parere pe Barbo!!
Realizez ca "cineva" cu tot dinadinsul-vrea sa strice topicurile... e nevoie si de un{o} Gica-Contra??
Cunosc un caz aproape asemanator...ea de 41 de ani,vaduva cu 2 copii-el de 26 de ani necasatorit.S-au cunoscut,iubit,casatorit impotriva vointei parintilor LUI..a venit pe lume o frumoasa fetita,crescut alaturi de cei 2 baieti mari ai EI...Cand fatita a implinit 6 ani-a dorit sa-i cunoasca si pe bunicii din partea lui tatici{a crescut doar cu parintii,fratii ei si bunicii din partea mamei}.Acum EA are 47 de ani si EL 32 de ani! MINUNE poate face un {o} copil{a} .Atat de mult s-au atasat bunicii din partea tatalui de fetita..ca au acceptat-o -cu scuze- si pe mama..si acum,dupa 7 ani,o familie FERICITA!!!
Timpul..rezolva totul!!Important este-iubirea intre cei doi !!
elisabeta_boia
Postat pe 16 August 2012 00:20
september.... si eu m-am mirat ca e la "despartiri"... !!! poate asta e apropul la "razna"... ! totul e posibil... dar eu sunt optimist !
clipul n-are legatura..... !

http://youtu.be/TbH9O2jvjr0

poate asta.....

http://youtu.be/u9yDWiosyfk

noapte buna problemelor.... !!!!
barboneli
Postat pe 16 August 2012 00:33
conteaza sa va iubiti..restul e pe locul 2, nu te mai supara, or sa treaca. bafta
MARILENA_25
Postat pe 24 August 2012 09:00
Conteaza foarte mult chiar parerea parintilor,mai ales daca ai nevoie de ei din punct de vedere material.Moral vorbind ai nevoie de aprobarea lor,desi poti suporavietui si fara ,in timp se poate ca ei sa treca la sentimente mai bune fata de el,mai ales daca se vor convinge ca te merita cu adevarat.Te vei simti tu mult mai bine daca iubitul tau este acceptat de parinti si destul de inconfortabil, daca acestia il vor respinge,totusi parintii tai sunt familia ta.Aceste considerente sunt insa de ordin moral si social,nu te vor impeidica foarte mult in relatia ta.Daca insa relatia ta cu parintii tai presupune si ajutor financiar din partea lor,ai o mare problema ,parintii stiu foarte bine sa jongleze cu astfel de lucruri, pana cand isi impun puctul de vedere.In incheiere iti pot spune numai ca banii conteaza enorm in orice fel de relatie si nu te imbata cu apa rece ,nimic nu se poate in aceasta viata fara bani-din pacate pentru romanticii incurabili.
garbo265966
Postat pe 25 August 2012 09:14
...eu nu stiu cum sa fac bani!....oare cum se fac???
caleidoscop
Postat pe 26 August 2012 09:52
De la: fitze_21, la data 2012-08-15 13:30:19Buna. Sunt intr-o relatie cu el de 2 ani. Intre timp din nefericire a murit mama lui (dumnezeu s-o ierte). Toate bune si frumoase, pana cand l-au cunoscut parintii mei si de aici au inceput discutiile si certurile. Chiar atat de mult conteaza sa-l placa si ei?
Bun. Despre noi : el are 25 de ani , eu 28 de ani. El este gemeni, eu taur. Toate astea nu au contat pentru noi, ne intelegem de minune si ne aprobam din priviri.
poate pentru unii conteaza sa aiba vila, miliarde si masini ultimul tip. Pe mn cu ce ma incanta k are toate astea si nu ma iubeste si este ori un afemeiat ori un foarte mare mitocan?
Nu mai suport situatia asta si cred k am sa o iau razna.
Multumesc.

studiile conteaza cind vrei sa-ti dezvolti o aptitudine intr-o profesie,iubirea ,dragostea nu stie sa citeasca ,simte,iar lumea este prea departe si rece ,sa poata conta
VOIAJOR
Postat pe 26 August 2012 10:23
De la: caleidoscop, la data 2012-08-26 09:52:46 ...eu nu stiu cum sa fac bani!....oare cum se fac???

simplu,gindesti concepi,observi de ce au nevoie semenii tai ,muncesti un pic,realizezi ceva si primesti rasplata (valabil doar pentru oameni )
VOIAJOR
Postat pe 26 August 2012 10:27
De la: VOIAJOR, la data 2012-08-26 10:23:34
De la: fitze_21, la data 2012-08-15 13:30:19Buna. Sunt intr-o relatie cu el de 2 ani. Intre timp din nefericire a murit mama lui (dumnezeu s-o ierte). Toate bune si frumoase, pana cand l-au cunoscut parintii mei si de aici au inceput discutiile si certurile. Chiar atat de mult conteaza sa-l placa si ei?
Bun. Despre noi : el are 25 de ani , eu 28 de ani. El este gemeni, eu taur. Toate astea nu au contat pentru noi, ne intelegem de minune si ne aprobam din priviri.
poate pentru unii conteaza sa aiba vila, miliarde si masini ultimul tip. Pe mn cu ce ma incanta k are toate astea si nu ma iubeste si este ori un afemeiat ori un foarte mare mitocan?
Nu mai suport situatia asta si cred k am sa o iau razna.
Multumesc.

studiile conteaza cind vrei sa-ti dezvolti o aptitudine intr-o profesie,iubirea ,dragostea nu stie sa citeasca ,simte,iar lumea este prea departe si rece ,sa poata conta


conteaza si educatia ambilor; de exemplu, daca el e strungar si ea profesoara este greu de imaginat ca o astfel de ralatie va merge; in majoritatea cazurilor cand ea este mai scolita decat el relatia nu rezista pentru ca prostanacul vrea sa se impuna si sa se dea cocos....
Intr-o relatie nu conteaza numai "patul" , conteaza foarte mult comunicarea, armonia..etc, acestea nu se obtin decat intre oameni cu aceeasi educatie; este foarte greu sa comunici cu un incult!
adeline
Postat pe 27 August 2012 12:10
exista si strungari mai inteligenti nativ si mai culti decit madam "prefesoara" , ca sa nu mai vorbim de faptul ca au si un standard de viata mai ridicat. Studiile nu reprezinta nici pe departe inteligenta sau cultura. Si nici nu te definesc ca om. Reprezinta faptul ca ai invatat sa faci un job. Un anume job. Atit.
quasaria
Postat pe 27 August 2012 13:33
De la: quasaria, la data 2012-08-27 13:33:07Studiile nu reprezinta nici pe departe inteligenta sau cultura. Si nici nu te definesc ca om. Reprezinta faptul ca ai invatat sa faci un job. Un anume job. Atit.


De multe ori, nu reprezinta nici macar atat...
Thor_again
Postat pe 27 August 2012 13:50
De la: quasaria, la data 2012-08-27 13:33:07exista si strungari mai inteligenti nativ si mai culti decit madam "prefesoara" , ca sa nu mai vorbim de faptul ca au si un standard de viata mai ridicat. Studiile nu reprezinta nici pe departe inteligenta sau cultura. Si nici nu te definesc ca om. Reprezinta faptul ca ai invatat sa faci un job. Un anume job. Atit.


multi ani si eu am crezut ca astfel de relatii pot exista, teoretic ar merge; din pacate practica m-a contrazis de n+1 ori
adeline
Postat pe 27 August 2012 15:18
poate a ca n+2a oara nu te-ar contrazice....

Am tot respectul pentru oamenii care isi fac meseria BINE, indiferent ca sint cardiologi sau zidari - oricare dintre ei pot face minuni. In ce priveste studiile, uitam sensul de baza: te duci la scoala ca sa afli niste chestii. Si asta pentru ca se presupune ca te intereseaza informatia. Atit.
quasaria
Postat pe 28 August 2012 11:29
De la: adeline, la data 2012-08-27 15:18:16
De la: quasaria, la data 2012-08-27 13:33:07exista si strungari mai inteligenti nativ si mai culti decit madam "prefesoara" , ca sa nu mai vorbim de faptul ca au si un standard de viata mai ridicat. Studiile nu reprezinta nici pe departe inteligenta sau cultura. Si nici nu te definesc ca om. Reprezinta faptul ca ai invatat sa faci un job. Un anume job. Atit.


multi ani si eu am crezut ca astfel de relatii pot exista, teoretic ar merge; din pacate practica m-a contrazis de n+1 ori
am intalnit si oameni fericiti.....realizati, cu fara prea multa carte!....asta datorita ca sunt pregatiti excelent intr-o anumita meserie si o fac din PASIUNE...si acel cuplu se iubeau si se respectau reciproc non-stop indiferent de situatii....adeline, acelea se numesc exceptii insa ele EXISTA.
caleidoscop
Postat pe 30 August 2012 21:28
nu neg existenta exceptiilor, dar sunt foarte, foarte rare;
eu am vazut situatii reale, intamplate langa mine (nu prin carti sau filme), unde relatia nu a putut rezista, in special cand EA este mai citita decat EL....invrs mai rezista relatiile pentru ca fetele se adapteaza mai bine situatiei, singurul pericol in astfel de relatii il reprezina mama lui, care-l ciocane la cap non-stop ca nu si-a luat nevasta cu facultate....; prin tineretile mele am incercat o astfelde relatie (eu de-abia terminasem facultatea si el muncea acolo unde am fost eu repartizata si isi facea facultatea la seral) nu si nu a rezistat relatia pentru ca el dorea sa alegem un sef acasa si evident EL sa fie seful....; Eu i-am explicat ca fiecare din noi are SEF la SERVICIU, acasa nu exista sefi!!! nu a fost chip sa priceapa asta, nu a putut pricepe ca fiecare putem iesi cu amicii/amicele separat , nimic din ce spuneam sau faceam nu era bine; dupa cateva luni l-am salutat din mers pentru ca nu era cazul sa-mi consum neuronii;
Mi s-a intamplat de cateva ori sa ies cu fetele la teatru, la film sau la o teresa sau la restaurant si ma trezeam cu el pe cap (ori ma astepta la iesire) ori venea dupa mine la restaurant....era clar ca are probleme cu "mansarda" asa ca mi-am luat o mare viteza.
adeline
Postat pe 31 August 2012 16:17
Parerea altora, nu conteaza atat timp cat supravietuiesti din propriile tale realizari si nu depinzi de nimeni in mod direct, ai o motivatie permanenta care te stimuleaza in ceea ce faci si castigul pe masura, iti faci singur planuri pt orice iti doresti si din respect, daca consideri ca vrei sa faci o intebare catre parinti spre a le cere parerea, cu siguranta sunt bine intentionati sa iti ofere raspuns pe masura(in caz ca nu ii depaseste)In rest sa-si tina parerile fiecare pt. el/ea si sa faca ceva cu ele.
Studiile conteaza la job, intr-o relatie de cuplu, sunt alte criterii care functioneaza mai bine decat studiile mergand pe premiza ca: "cine se aseamana se aduna" trebuie sa existe o lungime de unda intr-o comunicare pe care sa mearga ambii. In caz ca unu dintre....nu se face inteles in fata celuilalt, inseamna nu ca n-are studii, le-o uitat, na!...ii scuzabil....ii dai a 9-a sansa daca vrei sa nu plece de langa tine pe motivu' asta.
Si daca zugravu' X strungaru ii om harnic si fara studii superioare, carismatic si bine crescut iar femeia a studiat la OXFORD si ii o tzoapa ca s-o intors in Ro si nu are job dar vrea sa fie cocheta,o gasit strugu' care o stimuleaza intelectual si formeaza cuplu, .....dai batai strungarule!...de aici iese noua generatie sanatoasa, mai ales daca traiesc la casuta cu "tarnatzi"...nu fetitze cu "OO"
Fss_ssu
Postat pe 1 Septembrie 2012 19:54
Daca relatia voastra este ok, chiar daca acum doare, nu apleca urechea la ce zic parintii. Se vor obisnui pana la urma cu ideea ca nu ei hotarasc in viata ta.
Dolce_vita
Postat pe 2 Septembrie 2012 08:20
Buna. Totul conteaza in viata.tu esti acum indragostita de el si nu vezi decat partea buna a lucrurilor.Incearca sa ai o discutie ,calma,cu mama ta si sa o intrebi de ce crede dansa ca nu este bun ptr tine acest baiat .Apoi pune pe o hartie toate lucrurile bune si toate lucrurile rele ale lui si ale tale. impreuna cu mama ta analizeaza fiecare punct.vezi ce oferi tu in primul rand si ce ofera el.ATENTIE NU CE-TI OFERA!DE CE SPUN SA FACI ACEST LUCRU CU MAMA TA?PTR CA DANSA VEDE ALTFEL TOTUL DIN AFARA .Totul trebuie sa fie facut cu calm si fara sa va reprosati una alteia ca nu este asa cum percepe fiecare lucrul analizat.Calm ,calm calm,fa aceasta analiza .apoi si singura,si vezi la ce rezultat ajungi.daca nu reusesti si vrei sa mai vb cu cineva din afara pot sa-ti dau adresa mea de mess si vorbim.SUCCES!
kamilla
Postat pe 2 Septembrie 2012 09:47
De la: adeline, la data 2012-08-31 16:17:42nu neg existenta exceptiilor, dar sunt foarte, foarte rare;
eu am vazut situatii reale, intamplate langa mine (nu prin carti sau filme), unde relatia nu a putut rezista, in special cand EA este mai citita decat EL....invrs mai rezista relatiile pentru ca fetele se adapteaza mai bine situatiei, singurul pericol in astfel de relatii il reprezina mama lui, care-l ciocane la cap non-stop ca nu si-a luat nevasta cu facultate....


adica daca femeia e mai tuta dupa parerea generala, nu prea conteaza... barbatul sa nu fie :P Femeia poa' sa fie decorativa, si atit.
quasaria
Postat pe 2 Septembrie 2012 11:04
De la: quasaria, la data 2012-08-27 13:33:07exista si strungari mai inteligenti nativ si mai culti decit madam "prefesoara" , ca sa nu mai vorbim de faptul ca au si un standard de viata mai ridicat. Studiile nu reprezinta nici pe departe inteligenta sau cultura. Si nici nu te definesc ca om. Reprezinta faptul ca ai invatat sa faci un job. Un anume job. Atit.

Ca sa faci un job trebuie pasiune si talent,studiile le faci pentru a intelege ce explica altii care au scris despre jobul facut de ei.Chiar denumirea spune facultatea=facultativa.Cind m-am insurat prima oara ,am luat o fata cu 2 facultati,am mai facut una impreuna ,dar ea tot nu stia sa faca nimica,asa ca am renuntat ,a doua oara am constatat ca stia multe dar nu avea unde sa le aplice asa ca am luat-o de nevasta !
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=c4d-ZDBto6s&NR=1
VOIAJOR
Postat pe 2 Septembrie 2012 23:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ca sa nu mai faca nimeni ca mine 40 De la: superbus 27 August 2010 16:25
Ceva sfaturi? 243 De la: l_erika 12 Septembrie 2009 11:42
Am nevoie de un sfat 13 De la: AlexandruMarian 11 Decembrie 2014 12:03
Deruta... 161 De la: lala_cri 23 Noiembrie 2009 12:08
Muzica,filme,piese de teatru,locuri preferate...ce mai ,hobby uri!!! 1 De la: l_erika 13 August 2009 23:38
Setari Cookie-uri