avem sanse sa ne impacam?

buna.

as vrea sa va spun povestea mea si in acelasi timp sa va cer un sfat. sunt in liceu. si acuma am avut primul meu iubit, primul cu care mam sarutat. totul sa intamplat foarte repede. neam cunoscut, am povestit, neam placut si apoi neam hotarat sa ne cuplam. totul a fost foarte bine. ne intelegeam din priviri. stiam fiecare ce vroia celalalt, cand ii suparat sau are probleme. ne stiam fiecare programul. vorbeam zilnic si ne vedeam foarte des. multi neau spus ca ne potrivim si ca ne completam pur si simplu. eram fericita si tineam la el asa cum si el tinea. intro zi am iesit cu prietenele in oras si dupa ce mam intors am vorbit cu el pe messenger. A., iubitul meu, ma intrebat in gluma daca lam barfit si eu am raspuns ca am vorbit despre altceva si am ras. si atunci mo intrebat ca totusi ce am vorbit de el si eu iam zis ca atata ca am fost intrebata de o prietena cum ne merge relatia. A. ma intrebat ce iam raspuns si am zis: "am spus ca bine...sau nui asa?" raspusunsul lui a fost: "ba, ne merge foarte bine. mi dor de tine si tin f mult la tine". aceasta conversatie a avut loc intro miercuri. vineri el a fost la un majorat la un prieten comun. acest prieten, V., a fost iubitul prietenei mele cele mai bune, B., care ia dat papucii, deci va imaginati ca na invitato la majorat. dar in acelasi timp nu ma invitat nici pe mine ca fiind prietena ei. nu ma interesat chestia asta pentru ca nici nu doream tare sa merg. dar a doua zi, sambata dimineata, a intrat pe mine pe messenger si mia zis ca vrea sa ne despartim si ca daca neam putea intalni sa discutam despre asta. eu am fost in stare de soc pentru ca nu stiam ce sa intamplat. mam intalnit cu el si mia zis ca cica nu mai merge. dar in acelasi timp mia zis ca a fost cea mai frumoasa relatie pe care a avuto si ca tine la mine. cand neam despartit ma imbratisat lung si ma sarutat pe obraz da foarte aproape de buze. eu am hotarat sal uit pentru ca nu pot sal tin langa mine daca el nu vrea. dar luni a intrat pe mine pe messenger. si asta a continuat sa faca zilnic. ma cauta zilnic, vroia sa vorbim. apoi cand trecea pe langa scoala mea cand mergea spre casa ma astepta ca sa mergem impreuna. am iesit si in oras impreuna. multe prietene miau spus ca inca ma place se vede dupa felul in care se poarta si dupa cum ma priveste. eu sunt confuza. si eu zic ca ma place inca si simt asta. ma vede de la distanta si cand ma observa se schimba la fata...ochii lui albastri incep sa straluceasca si zambetul ii apare pe buze. vine..ma imbratiseaza, ma saruta pe obraz si stam si povestim. sa oferit sami dea si lectii de basket si a fost in stare sa nu mearga cu baietii ca sa stea cu mine si sa ma invete. nu conteaza cine ii cu noi ...cand suntem impreuna pentru el, eu contez. miau zis si prietenele...are ochi numa pentru mine, povesteste parca numai cu mine. de ziua lui mam hotarat sai dau cadou ceva ce sia dorit de f mult timp: un echipament de basket. visa de luni intregi la el. dimineata lam asteptat c stiam ca trece pe acolo in drum spre scoala. cand a ajuns iam zis "La multi ani" si lam imbratisat. el ma imbratisat f strans si mia zis pentru prima data de cand neam despartit asa cum obsnuia sami zica folosind si pronumele "mea". am fost surprinsa sa aud acest nume din gura lui din nou. iam dat cadoul si lam rugat sal desfaca atunci gandinduma ca el merge la scoala si eu la scoala mea si no sa pot sai vad reactia. cand a vazut in ce consta cadoul, in mijlocul strazii ma ridicat in brate si apoi ma strans f tare. apoi neam plimbat imbratisati asa cum o faceam cand am fost impreuna. ma invitat la un suc si a stat cu mine 2 ore desi lui nui place sa lipseasca de la ore. dar acuma a facuto. in scoala era un baiat cu un an mai mic ca mine care ma placea si vroia sa fiu iubita lui. mia dat o floare si a facut multe altele. A. cand a aflat sa luat de baiat si sa comportat ca un gelos. cand inca eram impreuna, un coleg deal meu care era indragostit de mine cand ma salutat mia zis asa: "ciao I. spunei la prietenu tau cal invidiez pentru ca te are". atunci iam povestit la A. si a ras. intruna din zilele astea povesteam pe messenger cu el si a venit vorba despre acest coleg al meu. el ma intrebat:"carei asta?"...iam zis: " ala care a zis atuncea ca ii invidios pentru ca ma ai". si atunci mia zis: " sa sti ca are dreptate...multi baietzi ar fi invidiosi pe acela pe care te are". nam stiut cum sa reactionez. sau ce sa cred. si acuma il vad zilnic si de fiecare data vine si sta cu mine. la fel sa intamplat si la festivitatea de a12a de la el de la scoala. lam observat in curte dar era cu colegi. atunci iam facut doar cu mana si miam continuat discutia cu un prieten. dupa 5 minute a venit langa mine si ma imbratisat si pupat si am inceput sa vorbim. 2 ore a stat langa mine. treceau prieteni dea lui pe acolo...ii saluta, schimba doua vorbe..dar langa mine a stat. la un moment dat la sunat cineva si la chemat pana in incinta scolii... iam zis sa mearga ca pana atunci merg sa salut pe cineva. cand a iesit din scoala lam vazut insotit de 3 fete care se cam dadeau la el. in acel moment mam intors cu spatele la el. el imediat ma observat si lea lasat pe fete si a venit la mine. odata cand el juca basket si eu mam asezat sa ma uit mia sunat telefonul si ma chemat o prietena la un suc. am vrut sal anunt ca plec da nam putut ca era prea concentrat la joc. si am plecat. a doua zi cand ma intalnit ma certat pentru ca nu iam zis ca plec si iam zis ca nu am putut el fiind prea concentrat mia zis: " trebuia sami dai cu o piatra in cap sau orice ca sami atragi atentia". eu nui inteleg comportamentul. toata lumea imi zice ca inca mai simte ceva pentru mine, dar apoi de ce a vrut sa ne despartim?...ca o alta fata nu cred ca a fost. am intrebato pe o prietena dea mea care a fost la acel majorat si mia zis ca na stat cu nicio fata si chiar a plecat destul de repede de la majorat. nu stiu ce sa fac. lam chemat la ziua mea care va fi in curand si a zis ca vine si ca va avea grija de mine. multe colege miau zis sa fac eu primul pas ca sa ne impacam. apoi nu stiu. desi chiar el mia zis intro discutia dea noastra inca cand eram impreuna ca lui nui place sa faca primul pas. voi ce credeti?...merita sa fac primul pas? si cam cum ar trebui sal fac?...ca is foarte confuza. inca il plac si problema ii ca o sa plecam 2 saptamani impreuna cu niste prieteni din tara fara parinti. doua saptamani...eu nu stiu ce o sa fac. tin foarte mult la el si simt ca si el inca mai tine. ce sa fac?
blueeyes
Postat pe 10 Iulie 2009 01:46
E foarte bine ca pleci de linga el pentru o perioada.
(daca am inteles eu bine pleci fara el, nu?)
In felul asta o sa va dati seama amindoi daca intr-adevar vreti sa fiti impreuna sau nu.
Eu cred ca va iubiti tare mult unul pe celalat dar el s-a speriat cumva. S-a speriat de exact sentimentele care le are pentru tine, de dragostea istovitoare care uite, e mai puternica decit credea el.
Se intimpla lucru asta la virsta voastra.
Fiti amici asa cum sunteti acum, si daca pleci in vacanta fara el deznodamintul o sa fie cind va revedeti.
Daca pleci in vacanta cu el...hmmm...o sa fie ok. Cel mai bine ar fi sa stati departe unul de celalalt pentru o perioada.Fara mess., fara net, fara telefon.Pur si simplu fara comunicare de nici un fel.
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 03:47
Si in timpul asta, daca tot esti la liceu, invata un pic de garamtica si cum e cu "-", cand si cum se foloseste. Ai sa vezi ca o sa iti foloseasca mai ales la bac.
Micass
Postat pe 10 Iulie 2009 06:15
micass, si eu m-am minunat ca nu are nici o cratima. am gandit ca, poate, a scris in word, de exemplu, a dat copy-paste si cine stie cum s-au pierdut toate, dar toate cratimele.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 06:43
fetele, da' aveti rabdare, nene, nu gluma... sa cititi o prostie insirata pe atatea randuri...
zambil
Postat pe 10 Iulie 2009 08:38
Nu pot sa citesc asa ceva, nene, parca este scrisa de un scoler din clasa a cincea - a sasea. Asa ca mai bine ar pune mana pe carte.
Micass, eu pariez cu tine ca bacul ii va echivala cu un Everest, si il va da la 32-33 de ani, impreuna cu primul ei copil care intre timp va fi major.
anakin
Postat pe 10 Iulie 2009 18:37
anakin, eu cred ca nu-l va mai da deloc.
zamb, am citit in tehnica Z... atat cat sa vad ca nu are cratime... subiectul imi este necunoscut 100%.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 18:42
mai, sunt eu tampita ? abia am ajuns la jumatate, si asta cu mari eforturi..renunt
kyra
Postat pe 10 Iulie 2009 18:43
ah! vad ca nu sunt singura, m-am linistit...ufff!!
kyra
Postat pe 10 Iulie 2009 18:44
kyra, daca a fi tampita inseamna sa nu intelegi ce-i de neinteles, atunci nu numai tu esti ci si eu si... as mai sti cativa.
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 18:45
mie nu-mi place sa ma laud
pik_nik
Postat pe 10 Iulie 2009 18:48
stiu, pik. tu ii iei pe toti - prin invaluire - in asa fel incat sa te laude ei...
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 18:49
Am un prieten in Craiova, oltean grabit de fel, care atunci cand era suparat pe ceva sau pe cineva, la serviciu, la una-alta, spunea cu naduf:"Of, de ce nu moare lumea asta sa scape de mine?"
Asa ma gandesc ca e cu fatuca asta, viitoare mama-eroina.. noi suntem tampiti ca nu stim sa citim ce scrie ea, si nu pentru ca ea e tampa.
Oricum, imi dau seama ca nu omenirea avanseaza, ci calculatoarele.
anakin
Postat pe 10 Iulie 2009 18:50
are 16 ani, nene..cat stil!!
aveam dreptate cand am luat-o la bete pe nepoata-mea..mi-a trimis un mess in limbaj specific "hi5", i-am spus ca daca mai scrie asa, o pingesc..

plus ca nu pricepeam nimic !
kyra
Postat pe 10 Iulie 2009 18:51
ok, anakin. pentru ca tu esti mai destept intre noi, esti fericitul castigator al lecturii. fa-ne si noua un rezumat pe intelesul mintilor noastre care sunt ele...
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 18:52
Ma vad nevoit sa refuz, geaneta, nu ma simt asa bine pregatit sa citesc intregul carnat, cu atat mai mult sa il traduc. Cateodata, minimul de inteligenta de care vorbeai ma face sa ma simt prost.
anakin
Postat pe 10 Iulie 2009 18:57
anakin, bun venit in club. ia incearca, prietene, sa fii mai simplutz. sa vezi ce bine iti va merge! am vazut la altii. eu inca ma corijez...
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 18:58
Sa va spun eu ca ma maninca degetele si decit sa-i raspund Alexandrei ma bine vorbesc cu voi.
Problema fetei e foarte simpla, e aceasi de mii de ani, s-a intimplat oricui in lumea asta.
Iubeste un baiat, baiatul o iubeste dar sunt prea orgoliosi sa recunoasca si aici e impasul.
Eiii....cit priveste felul in care e scris mesajul....eu am incercat sa-l citesc de vreo 3 ori inainte de a-l citi cu adevarat dar am avut timp si .....Si n-am vrut sa-i spun de gramatica inainte de a-i spune altceva.....


Oare sa-i raspund Alexandrei?????
Cred ca am sa deschid un topic cu titlul "oare sa-ti raspund Allex?"
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 19:36
Mico, las` ca i-a zis Zambil de dulce..
kyra
Postat pe 10 Iulie 2009 19:40
De la: blueeyes, la data 2009-07-10 01:46:46buna.

as vrea sa va spun povestea mea si in acelasi timp sa va cer un sfat. sunt in liceu. si acuma am avut primul meu iubit, primul cu care mam sarutat....... ce sa fac?


pentru inceput, eu zic sa iesi repede din liceu pt ca n-ai ce sa cauti acolo. du-te tu inapoi, in clasa a II-a, mai invatza una-alta si dupa aia mai vezi ce mai faci, cu iubitzi, cu dialogu', cu chestii
tulipe
Postat pe 10 Iulie 2009 19:40
Am vazut Chirule, dar ma doare cind din toata liota de popor tocmai eu sa fiu considerata dusmanul ei?????
EU, EU, EU

Si foarte sincer iti spun, ca mi-e mila de ea.E delicata si are mare nevoie de ajutor.Cred ca si cam trage la masea fara limita...mai e si singura....

Hai Chirule sa o ajutam ca suntem doua scorpioance de scorpioance si suntem suflete mari.
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 19:43
alo-alo!!! cine pe cine ajuta, ca ma bag si io

hi hi hi! p-asta mica de-i tot da cu cratimele-n gard, ca pe post nu prea mai are de unde sa puna?

meeiii, care va faceti mila d-un sufletel pribeag, sa-mi explice si mie ce a scris aia acolo? ca zau ca eu nu am cetirea-n Zat la mine, ca Gianinuca.
Thor
Postat pe 10 Iulie 2009 19:50
hai ca ti-am facut un rezumat doua mesaje mai sus, nu fii putor.
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 20:01
uooofff... mico, ce m-as face fara tine...
Thor
Postat pe 10 Iulie 2009 20:04
te-ai duce la culcare, iti spun eu.
Ia spune nene Vidare citi ani au copii tai?
Hai s-o dam pe parinteala ca poate intelege fatuca asta ceva atunci.
Aemulus
Postat pe 10 Iulie 2009 20:06
Mico, eu cred ca e Alexandra e geloasa, isi doreste afectiunea ta...

altfel nu se explica atata inversunare..

kyra
Postat pe 10 Iulie 2009 20:36
Bine...am inteles ca nu se poate citi. Imi cer scuze pentru acest lucru, dar nu stiu daca ati observat generatia din ziua de azi astfel s-a obisnuit sa scrie pe Messenger. Probabil nu va vine sa credeti, dar stiu gramatica si la scoala stiu scrie normal asa ca nu va faceti griji pentru mine si pentru examenul meu de bacalaureat. Nu stiti si nici nu sunt genul de persoana sa ma laud, dar sunt eleva foarte buna si olimpica. Nu am zis-o sa ma laud, dar nu suport cand se discuta mai mult de cum scriu sau alte lucruri decat sa se concentreze pe problema despre care am scris. Am refacut textul cu gramatica corespunzatoare si asezarea in pagina daca sunteti interesati sa o cititi. Scuzati-ma daca cumva am uitat vreo cratima in graba mea.
blueeyes
Postat pe 10 Iulie 2009 21:52
Buna.

As vrea sa va spun povestea mea si in acelasi timp sa va cer un sfat. Sunt in liceu si acuma am avut primul meu iubit, primul cu care m-am sarutat. totul s-a intamplat foarte repede. ne-am cunoscut, am povestit, ne-am placut si apoi ne-am hotarat sa ne cuplam. totul a fost foarte bine. ne intelegeam din priviri. stiam fiecare ce vroia celalalt, cand ii suparat sau are probleme. ne stiam fiecare programul. vorbeam zilnic si ne vedeam foarte des. multi ne-au spus ca ne potrivim si ca ne completam pur si simplu. eram fericita si tineam la el asa cum si el tinea. intr-o zi am iesit cu prietenele in oras si dupa ce m-am intors, am vorbit cu el pe messenger. A., iubitul meu, m-a intrebat in gluma daca l-am barfit si eu am raspuns ca am vorbit despre altceva si am ras. si atunci m-o intrebat ca totusi ce am vorbit de el si eu i-am zis ca atata ca am fost intrebata de o prietena cum ne merge relatia. A. m-a intrebat ce i-am raspuns si am zis: "am spus ca bine...sau nu-i asa?" raspusunsul lui a fost: "ba, ne merge foarte bine. mi dor de tine si tin f mult la tine".
Aceasta conversatie a avut loc intr-o miercuri. vineri el a fost la un majorat la un prieten comun. acest prieten, V., a fost iubitul prietenei mele cele mai bune, B., care ia dat papucii, deci va imaginati ca na invitat-o la majorat. Dar, in acelasi timp nu m-a invitat nici pe mine ca fiind prietena ei. Nu m-a interesat chestia asta pentru ca nici nu doream tare sa merg. Dar, a doua zi, sambata dimineata, a intrat pe mine pe Messenger si mi-a zis ca vrea sa ne despartim si ca daca ne-am putea intalni sa discutam despre asta. eu am fost in stare de soc pentru ca nu stiam ce s-a intamplat. M-am intalnit cu el si mi-a zis ca cica nu mai merge. Dar, in acelasi timp mi-a zis ca a fost cea mai frumoasa relatie pe care a avut-o si ca tine la mine. cand ne-am despartit ma imbratisat lung .
Eu am hotarat sa-l uit pentru ca eram constienta ca nu pot sa-l tin langa mine daca el nu vrea. Dar, luni a intrat pe mine pe Messenger si asta a continuat sa faca zilnic. M-a cautat zilnic, vroia sa vorbim. Apoi, cand trecea pe langa scoala mea, in drum spre casa, ma astepta ca sa mergem impreuna. Am iesit si in oras impreuna. Multe prietene mi-au spus ca inca ma place... se vede dupa felul in care se poarta si dupa cum ma priveste. eu sunt confuza. Si eu zic ca ma place inca si simt asta. Ma vede de la distanta si cand ma observa se schimba la fata...ochii lui albastri incep sa straluceasca si zambetul ii apare pe buze. Vine..ma imbratiseaza, ma saruta pe obraz si stam si povestim. S-a oferit sa-mi dea si lectii de basket si a fost in stare sa nu mearga cu baietii ca sa stea cu mine si sa ma invete. Nu conteaza cine ii cu noi ...cand suntem impreuna eu contez pentru el. Mi-au zis si prietenele...are ochi numai pentru mine, povesteste parca numai cu mine. De ziua lui m-am hotarat sa-i dau cadou ceva ce si-a dorit de foarte mult timp: un echipament de basket. Visa de luni intregi la el. Dimineata, l-am asteptat ca stiam ca trece pe acolo in drum spre scoala. Cand a ajuns i-am zis "La multi ani" si l-am imbratisat. El m-a imbratisat f. strans si mi-a zis pentru prima data de cand ne-am despartit asa cum obsnuia sa-mi zica folosind si pronumele "mea". Am fost surprinsa sa aud acest nume din gura lui din nou. I-am dat cadoul si l-am rugat sa-l desfaca atunci gandindu-ma ca el merge la scoala si eu la scoala mea si n-o sa pot sa-i vad reactia. Cand a vazut in ce consta cadoul, in mijlocul strazii m-a ridicat in brate si apoi m-a strans f. tare. Apoi, ne-am plimbat imbratisati asa cum o faceam cand am fost impreuna. M-a invitat la un suc si a stat cu mine 2 ore, desi lui nu-i place sa lipseasca de la ore. Dar, acuma a facut-o.
Cand inca eram impreuna, un coleg de-al meu care era indragostit de mine cand m-a salutat mi-a zis asa: "Ciao I. Spune-i la prietenu tau ca-l invidiez pentru ca te are". Atunci i-am povestit la A. si a ras. Intr-una din zilele astea povesteam pe Messenger cu el si a venit vorba despre acest coleg al meu. El m-a intrebat:"Care-i asta?"...i-am zis: " ala care a zis atuncea ca ii invidios pentru ca ma ai". si atunci mi-a zis: " Sa sti ca are dreptate...multi baietzi ar fi invidiosi pe acela pe care te are". N-am stiut cum sa reactionez. Sau ce sa cred. Si acuma il vad zilnic si de fiecare data vine si sta cu mine.
La fel s-a intamplat si la festivitatea de a 12-a de la el de la scoala. L-am observat in curte, dar era cu colegi. Atunci, i-am facut doar cu mana si mi-am continuat discutia cu un prieten. Dupa 5 minute a venit langa mine si m-a imbratisat si pupat si am inceput sa vorbim. 2 ore a stat langa mine. Treceau prieteni de-a lui pe acolo...ii saluta, schimba doua vorbe..dar langa mine a stat. La un moment dat, l-a sunat cineva si l-a chemat pana in incinta scolii... i-am zis sa mearga ca pana atunci merg sa salut pe cineva. cand a iesit din scoala l-am vazut insotit de 3 fete care se cam dadeau la el. In acel moment, m-am intors cu spatele la el. El imediat m-a observat si le-a lasat pe fete si a venit la mine.
Odata, cand el juca basket si eu m-am asezat sa ma uit mi-a sunat telefonul si m-a chemat o prietena la un suc. Am vrut sa-l anunt ca plec, dar n-am putut ca era prea concentrat la joc. Si am plecat. A doua zi cand m-a intalnit, m-a certat pentru ca nu i-am zis ca plec si i-am zis ca nu am putut el fiind prea concentrat. Mi-a zis: " Trebuia sa-mi dai cu o piatra in cap sau orice ca sa-mi atragi atentia".
Eu nu-i inteleg comportamentul. Toata lumea imi zice ca inca mai simte ceva pentru mine, dar apoi de ce a vrut sa ne despartim?...Ca o alta fata nu cred ca a fost. Am intrebat-o pe o prietena de-a mea care a fost la acel majorat si mi-a zis ca n-a stat cu nici-o fata si chiar a plecat destul de repede de la majorat. Nu stiu ce sa fac. L-am chemat la ziua mea care va fi in curand si a zis ca vine si ca va avea grija de mine. Multe colege m-au sfatuit sa fac eu primul pas ca sa ne impacam. Apoi, eu nu stiu. Desi, chiar el mi-a zis intr-o discutie de-a noastra inca cand eram impreuna ca lui nu-i place sa faca primul pas.
Voi ce credeti?...Merita sa fac primul pas? Si cam cum ar trebui sa-l fac?...Ca is foarte confuza. Inca il plac si problema ii ca o sa plecam 2 saptamani impreuna cu niste prieteni din tara fara parinti. doua saptamani...eu cu el... nu stiu ce- o sa fac. Tin foarte mult la el si simt ca si el inca mai tine. Ce sa fac?
blueeyes
Postat pe 10 Iulie 2009 21:53
eu nu pot pentru ca sa mai aplic tehnica Z. este ineficienta, mami.
mai, mai. hai sa instituim reguli la postari:
nu mai mult de 150 de cuvinte in mesaj. musai cu paragrafe si tot tacamul. tztz
gianiblue
Postat pe 10 Iulie 2009 21:59
in astea doua saptamani lasa-l sa-si astampere setea la izvorasul tau, ca si tu il placi (era sa scriu ca si tie iti place), si in functie de cum va simtiti, la inapoiere, iei, sau luati, o decizie.
mai bine gandeste-te acum la bagaje si de unde mai scoti un ban de shoppinguri.
pik_nik
Postat pe 10 Iulie 2009 22:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa imi dea cineva un sfat pt al uita cat mai repede... 161 De la: myriam_paradise 31 Octombrie 2010 21:12
femeea vicleana. 141 De la: tzontzonica 3 Martie 2011 01:39
Rsul este molipsitor i previne cancerul 51 De la: simonik_scumpik 4 Aprilie 2011 18:29
FILME 1 De la: human 16 Februarie 2011 10:57
Oare cati dintre noi stiu cine sunt, pentru ce traiesc si sunt multumiti de ceea ce lasa in urma lor? 218 De la: garbo027119 4 Decembrie 2009 22:14
Setari Cookie-uri