Ne este frica de singuratate

Nu am avut curajul sa imi recunosc aceasta teama,pana nu am fost nevoita sa o infrunt. Acum un an de zile am avut una dintre cele mai grele perioade din viata mea, iubitul meu ma parasise, peste doua zile a decedat bunica mea, iar cand a trebuit sa o ingropam, mama mea mi-a lesinat in brate. Peste inca doua zile prietena mea cea mai buna se supara pe mine din nu stiu ce motiv. Si am fost nevoita sa infrunt toate aceste lovituri singura. Pana in acel moment traiam cu frica de abandon si teama de a nu ramane singura. Si am ramas singura in cel mai greu moment din viata mea. Atunci am inteles ca fiecare este pentru el si fiecare este responsabil sa se ridice pe sine din suferinta care ii este data in viata. Am invatat ca nu stii niciodata ce iti rezerva ziua de maine si ca, mai intai de toate, baza ta trebuie sa fie in tine. Nu e usor sa treci singura prin greutati, dar cand furtuna se termina si vezi iar soarele, simti ca esti alt om, simti cum nu iti mai este frica sa pasesti si, in sinea ta, stii ca ai puterea sa depasesti orice. Acum dragele mele, oricat de grea ar fi situatia prin care treceti si oricat de singure ati fi, sa stiti ca niciun rau nu dureaza o eternitate si daca aveti puterea sa renuntati la cauzele care va aduc durere, viata va recompenseaza cu un inceput mai linistit si mai luminos.
Elle2011
Postat pe 29 Ianuarie 2014 00:29
tocmai aia a fost lectia ta de viata.
ti-ai dat seama ca poti trai singura, ca poti invinge orice temere si ca esti o persoana puternica. atunci ai invatat sa crezi in tine.
cum am mai spus: trebuiesti doar slefuita.. nu am glumit

mai ai de invatat, inca nu esti linistita....
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 01:24
:)

În viaţă primeşti multe lecţii. Învăţ/ăm sau nu din ele.
Io tot (încerc să) învăţ, dar nu cred că doar învăţând îţi găseşti liniştea.
Iar şlefuitu'...
Axl_R
Postat pe 29 Ianuarie 2014 07:55


stiu eu... ? chestia asta cu invatatul nu-mi inspira de loc incredere. pe bune... ! cand am invatat trigonometria... m-a ajutat in viata, o data chiar mi-a salvat viata. da, da... ! trebuie sa sar peste un sant, am putut sa masor adancimea si diagonala, am facut calculul si mi-am dat seama ca nu pot sari peste el. era cu 30cm. mai mult decat stiam eu ca pot sari. dar asta e la trigonometrie. chestile astea din viata, de genul celor scrise de Elle... nu trebuie sa le inveti. nici n-ai unde. alea le inveti pe pielea ta oricum, daca te intalnesti cu ele. vad mai mereu poze cu invataturi, pliante religioase sau nu, tot cu pilde si invataturi... si ? cand dai tu personal de necaz... cu toate cazurile de care ai auzit, tot te doare necazul tau ! indiferent in ce domeniu e. cu toata invataura si teoriile sterile pe care le auzi, nu poti sa inlaturi reactile chimice cere se vor produce oricum in corpul tau si de care e de vina, creierul ! el vede, el aude, el simte el hotaraste. acum spui asta, tu Elle... acum cand iar vezi soarele ala, dar si cand stiai ca soarele tot o sa apara, tot te-a durut necazul tau. chiar daca l-ai vazut sau l-ai auzit si la altii... in filme, in carti sau in muzica ! asa ca, eu nu prea cred si nici nu am incredere in cea ce inveti in lectile astea de viata... mereu e alta tema sau extemporal la care nu sti chiar totul si primesti nota mica. ce inseamna viva: sa crezi in tine ? la ce ajuta asta ? mai trebuie sa crezi si in celalalt... nu poti sa simti dinainte care este durerea ce apare, indiferent daca e vorba de moartea unui prieten, bunica sau despartirea de cineva iubit ! sti ca se sufera, din auzite de la altii... dar creierul tau nu e capabil sa simta ce o sa simti tu personal. si asta face parte din sistemul lui de aparare !!!!! va dati seama ce ar insemna sa simti durerea de la inceput... inainte de a afla ca iubitul te paraseste ?!? ei bine... nu merg lucrurile chiar asa ! chiar daca ti se intampla de 10 ori in viata. la fiecare alt necaz, alta durere, alta asteptare sa treaca, etc.
ok, pauza s-a terminat, intrati va rog in clasa sa continuam lectile. azi invatam cum sa...........

barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:21
depinde de vointa pe care o ai Axl

Li, tu singur ai spus ca ai invatat in citeva luni cit nu ai invatat in toata viata deci se poate
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:41
Invataturile iti pot impodobi mintea dar nu prea te scapa de singuratate.
garbo_1713
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:49
Viva, un diamant şlefuit cu multe faţete e briliant, dar este nevoie şi de pietre simple...neşlefuite.
Voinţă...
Axl_R
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:55
ai dreptate, nu te scapa nimic atita vreme cit nu accepti ca poti trai si singur cit timp nu accepti ca la un moment dat oamenii dragi din viata ta pleaca pt ca ei nu au intrat in viata ta sa ramina vesnic.
timpul e static, noi suntem trecatori prin timp. durerile ni le provocam singuri.

uite ca filozofez de dimineata ce aveti cu mine?
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:56


nu exact ! adica chiar daca am spus, e un fel de "spus" din ala... ca de ex.: "imi vine sa mor de pofta" pe scurt, un fel de filozofie ieftine pe care le spui fara sa te referi la ele in serios ! cum pot sa zic ca am invatat in cateva luni cat nu am invatat intr-o viata... cand inca n-am ajuns la sfarsitul vietii... ???? am zis si eu asa... stiu eu, ca sa zic ! sau, atunci asa am crezut poate, era gandirea ametita poate... ! iti spui io... nu inveti ! treci strada iar fara sa te uiti in stanga sau dreapta si iar da masina peste tine, chiar daca stiai ca o sa patesti asta... nu sigur, dar 68,32% da ! si hai sa te intreb pe tine, tu profesorul meu, ma rog... profesoara mea... tu ai invatat ceva din intamplarile anterioare ? ai stiut sa te feresti de alta intamplare similara sau asemanatoare cu prima ? nu, eu nu cred ca merge. stii... cam toti citesc in stanga si dreapta tot felul de vorbe "de duh" le spune.... dar nu-si dau seama ca in ele e vorba de "duhul" lui ala cere le scrie, nu au legatura cu "duhul" tau !!! intamplarea lui nu-i intamplarea ta, sintamintele lui nu sun sintamintele tale ! iubitul ei nu e iubitul tau.... s.a.m.d. ! chestia aia insa cu: ce nu-ti place tie nu fa altcuiva", mi-a placut ! aia da filozofie buna. ei... or mai fi cateva... da nu le am acum in minte. mi-am golit-o.... ma simt mai usor acum... !
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 08:59
De la: Axl_R, la data 2014-01-29 08:55:18Viva, un diamant şlefuit cu multe faţete e briliant, dar este nevoie şi de pietre simple...neşlefuite.
Voinţă...




de obicei oamenii care trec prin vietile noastre sunt pietrele simple sau mai ... complicate. si de la fiecare invatam ceva. dar trebuie sa ai mintea deschisa si sa vezi singur, pt ca ti se arata dar nu ti se spune mura-n gura
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:00
Li, tu sti ca eu nu ma pot da pe mine ex.
si sti ca eu fac o greseala doar atunci cind vreau, pt ca mi-o si asum si da, stiu ce urmeaza
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:03
De la: vivacedonna, la data 2014-01-29 08:56:59ai dreptate, nu te scapa nimic atita vreme cit nu accepti ca poti trai si singur

cit timp nu accepti ca la un moment dat oamenii dragi din viata ta pleaca pt ca ei nu au intrat in viata ta sa ramina vesnic.



timpul e static, noi suntem trecatori prin timp. durerile ni le provocam singuri.

uite ca filozofez de dimineata ce aveti cu mine?


nu-i chiar asa ! ma refer la citatul care l-am separat. da, exista o dinamica in viata, vine lume, pleaca lume... ok, pierzi din cei dragi, dar apar alti dragi in viata ta... si asa mai departe ! si un caine daca apare si ti-e drag, ajuta ! si noi nu avem cu tine nimic... cine te-a pus sa filozofezi tu cu noi... eu vroiam sa filozofez singur cu Elle... ce te bagi ????!!!!
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:04
ok va las sa filozofati atunci, plec la treburi.
sa aveti o zi buna, mai vin eu pe aici
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:07
De la: vivacedonna, la data 2014-01-29 09:03:48Li, tu sti ca eu nu ma pot da pe mine ex.
si sti ca eu fac o greseala doar atunci cind vreau, pt ca mi-o si asum si da, stiu ce urmeaza


ok... ma rog... tu esti ceva special, ar trebui sa fie pastrat si studiat cerebelul tau dupa.... dar pana atunci, mai inveti si tu ceva si acumulezi in el... ! si eu cred ca faci greseala nu cand vrei tu... o faci insa asa cum spui: iti asumi si da, sti ce urmeaza" ! numai pentru asta si imi vine uneori sa te sarut pe obraji.....
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:08
Ştii, tu mi-ai spus, iar io preferam să-mi pun ceva mai consistent, decât o mură. (În gură)
Dimineaţa mănânc ceva mai mult...
Da' mere şi oleacă di filo.
Axl_R
Postat pe 29 Ianuarie 2014 09:18
De la: barboneli, la data 2014-01-29 09:08:55
De la: vivacedonna, la data 2014-01-29 09:03:48Li, tu sti ca eu nu ma pot da pe mine ex.
si sti ca eu fac o greseala doar atunci cind vreau, pt ca mi-o si asum si da, stiu ce urmeaza


ok... ma rog... tu esti ceva special, ar trebui sa fie pastrat si studiat cerebelul tau dupa.... dar pana atunci, mai inveti si tu ceva si acumulezi in el... ! si eu cred ca faci greseala nu cand vrei tu... o faci insa asa cum spui: iti asumi si da, sti ce urmeaza" ! numai pentru asta si imi vine uneori sa te sarut pe obraji.....



cerebelul meu nu-l dau la disecat eu, invat tot timpul
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:11
citeodata mai pica si para malaiata-n ...
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:40
Elle, daca infrunti teama, indiferent din ce izvoraste, reusesti intotdeauna sa invingi frica dar nu si singuratatea.Singuratatea o suporti mai usor in astfel de situatii, de fapt, in functie de orizontul propriei gandiri.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:49
De la: vivacedonna, la data 2014-01-29 10:11:09
De la: barboneli, la data 2014-01-29 09:08:55
De la: vivacedonna, la data 2014-01-29 09:03:48Li, tu sti ca eu nu ma pot da pe mine ex.
si sti ca eu fac o greseala doar atunci cind vreau, pt ca mi-o si asum si da, stiu ce urmeaza


ok... ma rog... tu esti ceva special, ar trebui sa fie pastrat si studiat cerebelul tau dupa.... dar pana atunci, mai inveti si tu ceva si acumulezi in el... ! si eu cred ca faci greseala nu cand vrei tu... o faci insa asa cum spui: iti asumi si da, sti ce urmeaza" ! numai pentru asta si imi vine uneori sa te sarut pe obraji.....



cerebelul meu nu-l dau la disecat eu, invat tot timpul


nu sa-l dai acum la disecat.... in fine, lasa... nu vorbim acum de asta... !
barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:52



barboneli
Postat pe 29 Ianuarie 2014 10:53
De la: pitiTa_, la data 2014-01-29 10:49:55Elle, daca infrunti teama, indiferent din ce izvoraste, reusesti intotdeauna sa invingi frica dar nu si singuratatea.Singuratatea o suporti mai usor in astfel de situatii, de fapt, in functie de orizontul propriei gandiri.


Sa cred ca vorbesti din proprie experienta ? Fie-mi permisa intrebarea ...
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:28
Experienta, la ce anume?

Ca sa-ti fie frica de singuratate nu-ti trebuie experienta, pur si simplu
iti este. Cauzele, le stii doar tu, nu au legatura cu o anume experienta sau nu neaparat.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:37
Ba eu cred ca da...Altfel vorbeste un om care e singuratic de felul sau iar singuratatea i prieten si altfel vorbeste unul care uraste singuratatea dar din anumite motive a ajuns sa o cunoasca . De aia te intrebam , dar poate nu m-am exprimat cum trebuie
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:42
Da, sunt doua lucruri distincte, singuratatea prietenosa si singuratatea spontana.
Parerea mea ii ca a-2-a vine inaintea primei, depinde cum vezi tu lucrurile(orizontul gandirii )si cat de mult o lasi sa te afecteze.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:51
Si singuratatea spontana poate fi prietenoasa .Depinde ce fel de om esti... Si depinde de ce fel de singuratate vorbim . Cea fizica ? Sau cea interioara ? Poti fi pe un stadion plin de oameni si sa fii singur , sau poti sa fi intr-o grota pustie si sa ai o mie de prieteni cu tine
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2014 13:59
sau poti sa-l ai aproape pe cel care-l crezi jumatatea ta, sa fii la un chef si totusi sa te simti singura.
ce faci atunci? si de ce te simti singura in conditiile alea cind totul e frumos in jurul tau?

vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:11
Cand suntem impacati cu noi insine, cand gasim acea pace interioara, singuratatea nu doare, dar in momentele de slabiciune, cand ne prabusim, avem nevoie de un suflet aproape sa ne ajute sa ne revenim, unii reusesc singuri sa revina, altii nu. Constiinta interioara poate fi educata, toata viata invatam sa ne cunoastem, invatam despre lucrurile si oamenii din jur, dar cea mai importanta e autocunoasterea. Putem fi puternici doar daca vrem si in primul rand sa fim sinceri cu noi insine, sa ne recunoastem propriile slabiciuni. A fi puternic e un mod de viata ce se poate invata.
edelweiss_3881
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:12
"Cunoaste-te pe tine insuti si vei cunoaste universul . " ...zicea Einstein...
Rotty
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:16
i-am scris fetei pe blog dar scriu si pt voi.
asta ca o continuare la ce spunea edel

tu insuti te vindeci de cealalta iubire prin intermediul celei prezente pt ca ai acceptat pierderea celei vechi. pt ca atunci te impaci cu tine si iti gasesti linistea cind accepti ca ai pierdut si esti in stare sa inchei capitolul...

si aici iti trebuie vointa sa inchei un capitol oricare din viata ta.
vivacedonna
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:25
Orizontul gandirii spune totul.
Fie ca trairile te aduc in postura fricii sau lipsa unor
persoane, lucruri sau alte materii, la inceput, tot exista si exista datorita perceptiei creierului uman in primul rand.
El este factorul decisiv in instalarea fricii, ca doar despre asta vb.
si nu cate feluri de singuratate exista.
Ca vrem noi sa dezvoltam subiectul, ii binevenit.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dezorientata.am nevoie de un sfat 66 De la: garbo061173 13 Octombrie 2009 10:45
Ne iubim...dar nu stim ce sa facem 38 De la: anisoaraf 5 Noiembrie 2010 15:41
nu stiu ce sa fac..va rog ajutati`ma 7 De la: oana4me 1 Februarie 2010 12:43
AJUTOR!!!MA PARASIT SI NU MAI IMI POT REVENII...SIMT CA MA USUC PE ZI CE TRECE!!! 121 De la: singura2016 1 Mai 2019 20:21
Rudele 2 De la: nathalie 6 Decembrie 2011 21:51
Setari Cookie-uri