Vine despartirea.. am o atitudine ok?

Buna comunitatii, nu credeam ca o sa ajung sa scriu aici dar iata-ma.. as avea nevoie de niste sfaturi.

Sunt intr-o relatie de aproape un an cu o femeie de varsta mea, amandoi avem 38 de ani, oameni maturi (ati spune). Povestea clasica de indragostire, fluturasi, iesiri, weekend breaks, vacante, dormit unul la altul, menaj etc. O fisura a aparut la inceput in sensul ca fosta mea de atunci (cu care o incheiasem nu tocmai amiabil) a facut o scena neplacuta si ne-a "stricat filmul", eu fiind nevoit sa recurg la eforturi inzecite de a o tine pe actuala langa mine si de a o asigura ca nu mai am nici o treaba cu fosta si sa aiba incredere in mine

In fine, am reusit si lucrurile pareau sa fie in regula, am petrecut tot acest an in cuplu dar parca simteam cateodata ca ceva e in neregula si ea era intoarsa cu fundul in sus. Acum vreo doua luni, cu cateva zile inainte de o vacanta de vara impreuna, vine inevitabilul "vreau sa luam o pauza" sub pretextul ca ea este in depresie (fiind psiholog) si ca trebuie sa isi repare aceasta stare (singura, neaparat) ca sa poata fi 100% cu mine. si ca starea ei nu are legatura cu mine (cica). - "its not you, its me" :) desi muream de nervi zic ok hai sa mergem in vacanta si vedem dupa aia.

Totul a fost extraordinar, desi iar imi sublinia ca suntem doar doi oameni in vacanta si nu iubiti, totusi am ignorat aceste declaratii si am recreat atractie si am facut tot ce fac 2 oameni care se iubesc si ne-am comportat ca un cuplu tot timpul. Revenind in Buc, iarasi se instaleaza "depresia" exact in momentele cand trebuia sa ne vedem. Pauza nu era chiar concreta, raspundea la complimentele si actiunile mele romantice, dar nici nu relationam ok, asa ca intr-o zi i-am spus destul de ferm ca trebuie sa respectam acea pauza propusa de ea, fara certuri, fara nimic. Dupa 3 sapt de liniste m-a contactat sa vada ce mai fac si poate sa ne vedem. Am acceptat o intalnire pentru vineri, la care banuiesc ca imi va spune ca s-a gandit si nu mai vrea bla bla

Am de gand sa merg la intalnire si sa nu o las sa imi explice motivele construite de ea pentru a se simti mai putin stanjenita, ci sa rezum totul la un "bine, pa". Este ok? Ma gandesc ca o atitudine de genul asta este singura care o poate face sa se razgandeasca, pana acum m-a vazut doar ca pe un partener slab care ii face toate poftele, in ultima vreme a cam gustat din indiferenta si hotararea mea si am simtit-o ca "atarna" in acest impas. Merge la randul ei la psihoterapeut, are diverse iesiri cu prietenii deci nu pare deloc in depresie sau cel putin afiseaza o viata fericita, citeste o gramada de carti, ma uimeste ca in teorie pare sa fie experta in relatii si comunicare dar in practica face exact opusul

Sigur, poate fi si o intalnire de "test" de get together sa vedem poate continuam, dar ma indoiesc. Opinii? Voi cand ati dat o pauza cuiva, ati mai revenit? Daca da, ce v-a facut sa reveniti in relatie? Eu nu prea inteleg conceptul asta, stiu ca daca esti implicat esti 100% nu poti sa iei pauze asa cand ti se scoala multumesc mult!
Flatten
Postat pe 9 Octombrie 2018 10:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau nu ? 19 De la: garbo_413494 13 Septembrie 2015 02:12
vreau sa ma impac cu fostul... 306 De la: sora_ilsi 12 Februarie 2010 01:18
avem sanse sa ne impacam? 249 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 16:30
O vreau inapoi 105 De la: Stefan_Sabin_1 14 Iulie 2019 18:23
iubire cu nebadai... 49 De la: fleurdelis 8 Decembrie 2010 19:45
Setari Cookie-uri