de ce este necesar compromisul?

recent mi s-a reprosat ca nu stiu sa fac compromisuri, la ce-mi sunt ele de folos?
caleidoscop
Postat pe 30 August 2010 13:03
depinde de situatie...
uneori...la nimic
eladaela
Postat pe 30 August 2010 13:06
De la: sageataalbastra, la data 2010-08-30 13:03:43recent mi s-a reprosat ca nu stiu sa fac compromisuri, la ce-mi sunt ele de folos?
depinde de situatie dar sincer cand ai o scara de valori pe care tio impui e bine sa-ti respecti impulsul sufletului a inimii si daca crezi ca acel compromis te afecteaza si poti sa nu il faci ......nu face compromisuri..............e mult de discutat stii si tu
garbo074997
Postat pe 30 August 2010 13:13
sa traiesti armonios cu cei din jur.... nu stiu, zic si io
aliceintaraminunilor
Postat pe 30 August 2010 13:44
De la: sageataalbastra, la data 2010-08-30 13:03:43recent mi s-a reprosat ca nu stiu sa fac compromisuri, la ce-mi sunt ele de folos?
caleidoscop
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:21
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-08 16:21:25
De la: sageataalbastra, la data 2010-08-30 13:03:43recent mi s-a reprosat ca nu stiu sa fac compromisuri, la ce-mi sunt ele de folos?
Stii ca in viata trebuie sa faci compromisuri adica sa nu faci lucruri care deranjeaza pe altii dar care sa fie corecte si pt tine si asta depinde si de om....Pt ca daca un om nu este corect cu tine si te minte..Crezi ca te-ai simti fericita daca i-ai tolera minciunile....Compromisuri trebuie sa faci,,daca si celalat tine cont de dorintele tale....Dar nu poti sa te lasi pe tine sa fii nefericita si sa lasi de la tine ca sa fie celalat fericit si sa il inveti prost si sa devina un egoist cu tine si cu celalalti...Nu cred ca ar fii nici un beneficiu...Compromisuri trebuie sa faci,,,doar daca iti convin si tie si sa te simti fericita si celalat sa faca si el compromisusri ca si tu sa te simti fericita...Pt ca omul trebuie sa ofere si sa primeasca..Asta este parerea mea..Pt ca viata trebuie sa fie frumoasa pt toata lumea nu doar pt unii..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Septembrie 2010 16:49
OOO!!!...am facut multe compromisuri la viata mea!, si de aceea nu sunt fericita acum. Trebuia si trebuie sa fiu egoista putin, ca nu strica nimanui. Compromisuri numai eu am facut, nu si partenerul meu !...compromisurile au fost corecte, personal nu au deranjat pe nimeni la acel moment ,dar pe ansamblu cred ca da. Unde oare am gresit de nu-mi gasesc fericirea???sunt o persoana inteligenta, vesela, pusa pe glume si sotii, extrovertita, isteata, harnica, gospodina, mama model si totusi trista, ca Madalina Manole.Ce e de facut, pt. ca nu ma regasesc, nu sunt implinita pe nici un plan. Am uitat sa va spun ca sunt si ambitioasa dar intalnesc numai si numai obstacole care infraneaza elanul meu. Scuze, pt. ce am afirmat la inceput ca nu stiu ce este un compromis(iti dai seama ca puteam lua dex-ul, si ma descurcam), ideea e ca am facut compromisuri poate si cand nu trebuia si cui nu trebuia, sunt prea buna si sufletista, poate ma aude bunul dumnezeu si merg acolo unde imi este locul, printre ingeri. Dar mai am putina rabdare inca. Cred ca facand compromisuri ne compromitem si mai mult.....e doar o parere de a mea. Salutari de la sageata!
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:39
nu e necesar.
Eu as considera un compliment faptul ca nu stiu sa fac compromisuri....
Viata armonioasa - bla, bla, rahat.
Inseala-l pe ala pe toate drumurile si dupa aia spune-i: pai nu ti-am marturisit pentru ca ne-ar fi stricat armonia in familie. Am vrut sa fiu diplomata, honey....
quasaria
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:44
las ca stii ce-i compromisul sageato. uite, chiar faptul ca tot tu esti xena ,e un compromis.
si_totusi
Postat pe 9 Septembrie 2010 08:52
si_totusi...nu sunt xena, poate in viziunea ta, d-zeu a incropit ceva din gandirea ei si la mine. asa-i? macar sa stiu...sau poate si destinele noastre coincid, d-ne! ma faci sa spun lucruri incredibile, pe care eu le debitez doar acum, datorita voua....
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:16
sunt OMUL care are sageti, le manuieste cu arta, maiestrie, lupta in viata, sunt omul simplu si curajos, deocamdata....nu-mi plac complicatiile, de orice gen ar fi ele....sunt o luptatoare....dar imi doresc mai multa eficienta. imi place sa trag cu arcul cu sageata, cu pistolul, si la propriu si la figurat.Pofta buna la cafea, bineinteles daca o serviti cu mine in acest moment.
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:27
bai pe bune acum, nu v-ati saturat sa aveti aceleasi discutii zi de zi? sa dati apa la moara la niste paparude de pe acilea? sincer mai sagetuta, poti sa fii si mama sagetii si xena si luptatoarea, crezi ca intereseaza atat de mult? poti fi chiar galbejitul de ieri de azi de maine, ma doare fix in cot si nici acolo nu vreti sa incetati cu abureala asta ieftina?

P.S. nu sariti pe mine ca nu stiu ce fac
blondy_made_to_love
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:31
doamne ajuta !!! gura pacatosului adevar graieste !...si in legatura cu subiectul ce ai de spus?...am observat ca parantezele iti displac.
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:36
hai mai, ai observat tu...
sunt prea mica ca sa-ti raspund la tema topicului dar stiu sigur ca nu mi-as dori niciodata sa fac compromisuri
blondy_made_to_love
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:45
exceptii nu-s? ....sa nu-mi spui ca nu ai facut pana acum compromisuri, ca zau o iau razna.
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 09:58
eu???? dap ce compromis sa fac ma rog? stau cu parintii, merg la facultate, am un iubitel dragutz foc, bani de un cico, de ce as face? chiar nu imi lipseste nimic
blondy_made_to_love
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:00
De la: blondy_made_to_love, la data 2010-09-09 09:45:22hai mai, ai observat tu...
sunt prea mica ca sa-ti raspund la tema topicului dar stiu sigur ca nu mi-as dori niciodata sa fac compromisuri
de la dorinta, a dori sa faci un compromis si pana la a intalni ocazia sa-l realizezi e cale lunga, scuze m-am grabit si nu am fost eficienta. Intamplari din viata ta, din orice domeniu, nu te-a determinat sa faci un compromis nici pana acum?....mai cugeta si fii explicita si spusele tale sa aiba veridicitate.
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:07
blondy, tu chiar vrei s-o ia razna????
Tylly
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:08
cum s-o i-a razna, doar din atat??
pai daca zic ca nu, ce mai vrei? poate tu nu stii ce e ala un compromis, scuze ca iti zic
blondy_made_to_love
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:10
Q

compromisul este prezent peste tot,nu numai cand e vorba de foutai,mami...
iasomia
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:23
Da pai cam asa este...Sufletul omului este nelinistit pt ca nu intelege rostul lui....Pt ca practic atunci cand un om il accepta pe Dumnezeu in viata lui...Renunta la dorintele lui...Si il lasa pe Dumnezeu sa ii arate Drumul drept....Pt ca cum Dumnezeu le stie pe toate si noi nimic...Omul este nelinistit,,,,pt ca nu poate mereu intelege ce vrea Dumnezeu cu el..De asta trebuie rabdare....Sa ne documentam..Dar stai linistita ca nici la alte femei nu le merge mai bine...Chiar le merge mai rau,,,,si au tot felul de probleme care nu stiu sa iasa din ele....Toti oamenii aproape sunt nefericiti pt ca nu au incredere unii in altiii...Nu au respect unii fata de altii...si nu se simt multumiti sufleteste de ei si de ceea ce ii inconjoara....Pt ca aproape toti pretind dar putini sunt ceea ce ofera..oamenii sunt intunecati la minte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:27
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 09:36:05doamne ajuta !!! gura pacatosului adevar graieste !...si in legatura cu subiectul ce ai de spus?...am observat ca parantezele iti displac.
Da pai cam asa este...Sufletul omului este nelinistit pt ca nu intelege rostul lui....Pt ca practic atunci cand un om il accepta pe Dumnezeu in viata lui...Renunta la dorintele lui...Si il lasa pe Dumnezeu sa ii arate Drumul drept....Pt ca cum Dumnezeu le stie pe toate si noi nimic...Omul este nelinistit,,,,pt ca nu poate mereu intelege ce vrea Dumnezeu cu el..De asta trebuie rabdare....Sa ne documentam..Dar stai linistita ca nici la alte femei nu le merge mai bine...Chiar le merge mai rau,,,,si au tot felul de probleme care nu stiu sa iasa din ele....Toti oamenii aproape sunt nefericiti pt ca nu au incredere unii in altiii...Nu au respect unii fata de altii...si nu se simt multumiti sufleteste de ei si de ceea ce ii inconjoara....Pt ca aproape toti pretind dar putini sunt ceea ce ofera..oamenii sunt intunecati la minte
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:29
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:30
De la: iasomia, la data 2010-09-09 10:23:19Q

compromisul este prezent peste tot,nu numai cand e vorba de foutai,mami...
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:33
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 09:27:41sunt OMUL care are sageti, le manuieste cu arta, maiestrie, lupta in viata, sunt omul simplu si curajos, deocamdata....nu-mi plac complicatiile, de orice gen ar fi ele....sunt o luptatoare....dar imi doresc mai multa eficienta. imi place sa trag cu arcul cu sageata, cu pistolul, si la propriu si la figurat.Pofta buna la cafea, bineinteles daca o serviti cu mine in acest moment.
Si apoi nu mai lasasa te afeteze ceea ce se afla in jurul tau....Citeste o carte,,hranesteti sufletul..Nu iti mai deschide inima oricui...Ci doar cui simti tu ca iar pasa de tine si problemele tale..Stai linistita ca toti oamenii sunt nefericiti.....Pt ca nu exista incredere in oameni,,,,simti doar ipocrizie in jurul tau...Dar decat sa inoti in prostie,,si sa ii lasi pe ceilalti de tine,,,mai bine sa fii inteleapta si sa iti cauti prieteni potriviti...inteligenti....si fii opimista,,,,stiu ca in romania este greu,,la cat de rai sunt oamenii..Pt ca si eu devin depresiva in romania la ce vad ca ma inconjoara...nesimtire,,hotie...prostie...sunt intr-un stres total in romania
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:34
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 09:27:41sunt OMUL care are sageti, le manuieste cu arta, maiestrie, lupta in viata, sunt omul simplu si curajos, deocamdata....nu-mi plac complicatiile, de orice gen ar fi ele....sunt o luptatoare....dar imi doresc mai multa eficienta. imi place sa trag cu arcul cu sageata, cu pistolul, si la propriu si la figurat.Pofta buna la cafea, bineinteles daca o serviti cu mine in acest moment.
Si apoi nu mai lasasa te afeteze ceea ce se afla in jurul tau....Citeste o carte,,hranesteti sufletul..Nu iti mai deschide inima oricui...Ci doar cui simti tu ca iar pasa de tine si problemele tale..Stai linistita ca toti oamenii sunt nefericiti.....Pt ca nu exista incredere in oameni,,,,simti doar ipocrizie in jurul tau...Dar decat sa inoti in prostie,,si sa ii lasi pe ceilalti de tine,,,mai bine sa fii inteleapta si sa iti cauti prieteni potriviti...inteligenti....si fii opimista,,,,stiu ca in romania este greu,,la cat de rai sunt oamenii..Pt ca si eu devin depresiva in romania la ce vad ca ma inconjoara...nesimtire,,hotie...prostie...sunt intr-un stres total in romania
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:34
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-09 10:34:38
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 09:27:41sunt OMUL care are sageti, le manuieste cu arta, maiestrie, lupta in viata, sunt omul simplu si curajos, deocamdata....nu-mi plac complicatiile, de orice gen ar fi ele....sunt o luptatoare....dar imi doresc mai multa eficienta. imi place sa trag cu arcul cu sageata, cu pistolul, si la propriu si la figurat.Pofta buna la cafea, bineinteles daca o serviti cu mine in acest moment.
Si apoi nu mai lasasa te afeteze ceea ce se afla in jurul tau....Citeste o carte,,hranesteti sufletul..Nu iti mai deschide inima oricui...Ci doar cui simti tu ca iar pasa de tine si problemele tale..Stai linistita ca toti oamenii sunt nefericiti.....Pt ca nu exista incredere in oameni,,,,simti doar ipocrizie in jurul tau...Dar decat sa inoti in prostie,,si sa ii lasi pe ceilalti sa profite de tine de tine,,,mai bine sa fii inteleapta si sa iti cauti prieteni potriviti...inteligenti....si fii opimista,,,,stiu ca in romania este greu,,la cat de rai sunt oamenii..Pt ca si eu devin depresiva in romania la ce vad ca ma inconjoara...nesimtire,,hotie...prostie...sunt intr-un stres total in romania
Eu am o parere...Mai bine sa ma creada oamenii nebuna decat sa ma considere proasta si sa se foloseasca de mine...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:37
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-09-09 10:29:35
De la: sageataalbastra, la data 2010-09-09 09:36:05doamne ajuta !!! gura pacatosului adevar graieste !...si in legatura cu subiectul ce ai de spus?...am observat ca parantezele iti displac.
Da pai cam asa este...Sufletul omului este nelinistit pt ca nu intelege rostul lui....Pt ca practic atunci cand un om il accepta pe Dumnezeu in viata lui...Renunta la dorintele lui...Si il lasa pe Dumnezeu sa ii arate Drumul drept....Pt ca cum Dumnezeu le stie pe toate si noi nimic...Omul este nelinistit,,,,pt ca nu poate mereu intelege ce vrea Dumnezeu cu el..De asta trebuie rabdare....Sa ne documentam..Dar stai linistita ca nici la alte femei nu le merge mai bine...Chiar le merge mai rau,,,,si au tot felul de probleme care nu stiu sa iasa din ele....Toti oamenii aproape sunt nefericiti pt ca nu au incredere unii in altiii...Nu au respect unii fata de altii...si nu se simt multumiti sufleteste de ei si de ceea ce ii inconjoara....Pt ca aproape toti pretind dar putini sunt ceea ce ofera..oamenii sunt intunecati la minte
sa inteleg ca nu am avut incredere in mine si in actiunile mele?....DAR, poate nu am fost lasata sa arat ce pot, cat si cum pot. Am intalnit tirani, oameni reci la minte si suflet. Mediul conteaza pt. mine, acum realizez. Eu nu traiesc in jungla, deci sunt pamanteana si deci am de a face cu oamenii, interrelationam , intr-un cuvant. Nu sunt perfecta, de aceea poate si mintea mea a fost intunecata candva, si acum regret. Ce pot face ? sa nu mai repet aceleasi greseli?
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:45
oare era mai bine daca eram coana preoteasa? poate aveam mai multa liniste in jurul meu, si de ce nu si iubire?...cred ca sansele mele erau mai mari.
caleidoscop
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:51
ai nimerit-o cu preoteasa.......
mai cauta , poate gasesti un preot
jeanette40
Postat pe 9 Septembrie 2010 10:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubesc un barbat insurat... 3 De la: cricat 6 Mai 2011 08:42
FEMEIA DUPA SARCINA 1 De la: LADY_23_ 10 Martie 2011 16:06
parere medic 5 De la: garbo_12342 26 Martie 2013 17:10
Unde sunteti? 89 De la: Ines 14 Martie 2012 16:36
Buna 10 De la: Axl_22 10 Octombrie 2011 22:16
Setari Cookie-uri