Cele 10 porunci ale lui Dumnezeu..

De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-09 09:05:31Frumos topicul si pe sufletul meu!
Am fost o necredincioasa trufasa si mi-am petrecut zeci de ani cautand si cautandu-ma printre oameni, prin omenesc. Am facut ce facea toata lumea; am mers la gradinita, la scoala, am citit si scris, m-am imprietenit si maritat, am copii, am muncit, ma rog, ce facem mai toti...
Catre patruzeci de ani , plina de suferinta, m-am asezat in genunchi si am spus: Doamne, faca-se voia Ta, caci a mea nu-mi da bine si nici pace! In momentul in care incepi sa crezi in Dumnezeu, poarta Lui se deschide si abia asa incepi sa vezi, sa auzi, sa iubesti, sa vorbesti, sa scrii, sa traiesti. Calea, adevarul si viata-Mantuitorul! Ce vrem mai mult? Ce vrem mai limpede? Mai de folos?


Luna, am o matusa fix ca tine. Pana pe la 50 de ani a gustat din toate deliciile vietii, de fapt s-a infruptat cu pofta si apoi, asa de-odata, a lovit-o iluminarea si a pasit in nirvana...
De vreo 4 ani propovaduieste pe unde trece, face pe moralista si pe sfanta sfintelor, numai ca, dintre toti cei care o stiu si ii cunosc trecutul, nimeni n-o ia in seama.
Stiu ce spune biblia despre oaia ratacita de turma, nu te osteni sa-mi explici. Oricum as lua-o, tot ridicola imi pare situatia.


Tylly
Postat pe 9 August 2010 12:56
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-09 09:05:31Frumos topicul si pe sufletul meu!
Am fost o necredincioasa trufasa si mi-am petrecut zeci de ani cautand si cautandu-ma printre oameni, prin omenesc. Am facut ce facea toata lumea; am mers la gradinita, la scoala, am citit si scris, m-am imprietenit si maritat, am copii, am muncit, ma rog, ce facem mai toti...
Catre patruzeci de ani , plina de suferinta, m-am asezat in genunchi si am spus: Doamne, faca-se voia Ta, caci a mea nu-mi da bine si nici pace! In momentul in care incepi sa crezi in Dumnezeu, poarta Lui se deschide si abia asa incepi sa vezi, sa auzi, sa iubesti, sa vorbesti, sa scrii, sa traiesti. Calea, adevarul si viata-Mantuitorul! Ce vrem mai mult? Ce vrem mai limpede? Mai de folos?
pai asa este..viata fara Dumnezeu este plina doar de suferinta...Poate ca esti inconjurat de oameni ipocriti,,dar oricum te simti ca singur...Cel mai bine sa ai un prieteni 2,de calitate si cu restul distanta
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 August 2010 18:50
De la: Celleste_, la data 2010-08-09 12:56:34
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-09 09:05:31Frumos topicul si pe sufletul meu!
Am fost o necredincioasa trufasa si mi-am petrecut zeci de ani cautand si cautandu-ma printre oameni, prin omenesc. Am facut ce facea toata lumea; am mers la gradinita, la scoala, am citit si scris, m-am imprietenit si maritat, am copii, am muncit, ma rog, ce facem mai toti...
Catre patruzeci de ani , plina de suferinta, m-am asezat in genunchi si am spus: Doamne, faca-se voia Ta, caci a mea nu-mi da bine si nici pace! In momentul in care incepi sa crezi in Dumnezeu, poarta Lui se deschide si abia asa incepi sa vezi, sa auzi, sa iubesti, sa vorbesti, sa scrii, sa traiesti. Calea, adevarul si viata-Mantuitorul! Ce vrem mai mult? Ce vrem mai limpede? Mai de folos?


Luna, am o matusa fix ca tine. Pana pe la 50 de ani a gustat din toate deliciile vietii, de fapt s-a infruptat cu pofta si apoi, asa de-odata, a lovit-o iluminarea si a pasit in nirvana...
De vreo 4 ani propovaduieste pe unde trece, face pe moralista si pe sfanta sfintelor, numai ca, dintre toti cei care o stiu si ii cunosc trecutul, nimeni n-o ia in seama.
Stiu ce spune biblia despre oaia ratacita de turma, nu te osteni sa-mi explici. Oricum as lua-o, tot ridicola imi pare situatia.


pai si ce daca...Daca omul se pocaieste si incepe sa iubeasca pe Dumnezeu...iti va face placere sa vorbesti despre Dumnezeu...nu conteaza cat de pacatoasa aia fost,,sau pacatos...Ca doar Hristos este prietenul pacatosiilor...Dumnezeu este multumit cand un pacatos se intoarce la viata curata..Si apoi ceilalti care il judeca sunt niste prosti..Pt ca nu se vad pe ei....Pt ca nimeni nu are voie sa judece pe nimeni..Judecatorul este doar Dumnezeu....DECI DUMNEZEU IUBESTE PE TOTI OAMENII CARE renunta la viata pacatoasa,,,si se straduie sa duca o viata curata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 August 2010 18:53
De la: Celleste_, la data 2010-08-09 12:56:34
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-08-09 09:05:31Frumos topicul si pe sufletul meu!
Am fost o necredincioasa trufasa si mi-am petrecut zeci de ani cautand si cautandu-ma printre oameni, prin omenesc. Am facut ce facea toata lumea; am mers la gradinita, la scoala, am citit si scris, m-am imprietenit si maritat, am copii, am muncit, ma rog, ce facem mai toti...
Catre patruzeci de ani , plina de suferinta, m-am asezat in genunchi si am spus: Doamne, faca-se voia Ta, caci a mea nu-mi da bine si nici pace! In momentul in care incepi sa crezi in Dumnezeu, poarta Lui se deschide si abia asa incepi sa vezi, sa auzi, sa iubesti, sa vorbesti, sa scrii, sa traiesti. Calea, adevarul si viata-Mantuitorul! Ce vrem mai mult? Ce vrem mai limpede? Mai de folos?


Luna, am o matusa fix ca tine. Pana pe la 50 de ani a gustat din toate deliciile vietii, de fapt s-a infruptat cu pofta si apoi, asa de-odata, a lovit-o iluminarea si a pasit in nirvana...
De vreo 4 ani propovaduieste pe unde trece, face pe moralista si pe sfanta sfintelor, numai ca, dintre toti cei care o stiu si ii cunosc trecutul, nimeni n-o ia in seama.
Stiu ce spune biblia despre oaia ratacita de turma, nu te osteni sa-mi explici. Oricum as lua-o, tot ridicola imi pare situatia.


lasa ca voi barbatii sunteti niste prapaditi..care va bateti joc de femei si doar rautati faceti..dar pe voi nu va vedeti...daca ea a facut,,a facut pt ca asa a vrut,,si nu si-a dat seama ca nu face bine....Apoi cand si-a dat seama ca greseste..Si fara de Dumnezeu nu putem fii fericiti..A renuntat la viata pacatoasa...Dumnezeu iubeste pe toti,,,care il accepta in viata lui....FIe batran,,fie tanar....Dumnezeu este mereu pt fiecare...Pt ca Dumnezeu este iubire
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 August 2010 18:56
Hei, Irinuco, careia dintre ele te adresezi? Nu-s amandoua femei?
m_ada
Postat pe 9 August 2010 19:22
De la: m_ada, la data 2010-08-09 19:22:36Hei, Irinuco, careia dintre ele te adresezi? Nu-s amandoua femei?
pai la cine a jignit...lui celeste apoi ai uitat ca acesta este un forum de hermafroditi si mincinosi...putini sunt sinceri,,,cei din vechii scriitori pe garbo
xenaprintesarazboinica
Postat pe 9 August 2010 19:35
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-08-09 19:35:30
De la: m_ada, la data 2010-08-09 19:22:36Hei, Irinuco, careia dintre ele te adresezi? Nu-s amandoua femei?
pai la cine a jignit...lui celeste apoi ai uitat ca acesta este un forum de hermafroditi si mincinosi...putini sunt sinceri,,,cei din vechii scriitori pe garbo
Aaa, nu stiam, sunt doar de putina vreme pe-aici si inca nu cunosc prea multa lume.
m_ada
Postat pe 9 August 2010 19:39
bre...
ce facurati acilea?
lasara-ti oile domnului fara porunci obladuincioase?

poi ne zdrobiram in zadar pe prima pagina?
tz,tz,tz...
preci
Postat pe 9 August 2010 22:00
Iote, bre veve, ma facu oaia Domnului, irina, hermafrodita...

Irino, stiu fata ca si tu esti din turma aia, doar ne-ai povestit ce tinereti zdruncinate ai avut prin germanica, si cum iti cumparau tie nemtii parfumuri pentru servicii. Stim.
Acu' fa pe sfanta, ca te prinde bine. Dar si mai bine te prinde cand faci pe proasta... ai un aer asa de natural, ce n-ai vazut...!!!

Tylly
Postat pe 9 August 2010 22:07
ce porunca era aia?

11 Sa ai mereu un aer de proasta natural...
preci
Postat pe 9 August 2010 22:12
Se vede treaba ca irina noastra are inclinatii spre habotnicie inca de la nastere... respecta porunca aia cu sfintenie.

Tylly
Postat pe 9 August 2010 22:25
mami,a ei v-a fi imparatia cerurilor...
preci
Postat pe 9 August 2010 22:28
lupty vezi ca-i una p'acilea care dadu cu dansa pe la un pusti vezi tu poate ii spui una din poruncile alea
tusi_Oli
Postat pe 9 August 2010 22:31
De la: preci, la data 2010-08-09 22:12:49ce porunca era aia?

11 Sa ai mereu un aer de proasta natural...



asta nu am auzit-o pana acu dar imi place
tusi_Oli
Postat pe 9 August 2010 22:32
De la: Celleste_, la data 2010-08-09 22:07:14Iote, bre veve, ma facu oaia Domnului, irina, hermafrodita...

Irino, stiu fata ca si tu esti din turma aia, doar ne-ai povestit ce tinereti zdruncinate ai avut prin germanica, si cum iti cumparau tie nemtii parfumuri pentru servicii. Stim.
Acu' fa pe sfanta, ca te prinde bine. Dar si mai bine te prinde cand faci pe proasta... ai un aer asa de natural, ce n-ai vazut...!!!

pai am fost ghid turistic...Ce credeai ca imi pierd timpul pe gratis cu un barbat....Si acum o sa fac la fel...o sa ies cu un barbat ca ghid turistic daca ies,,daca ii serios si ii baiat bun trecem la lucruri mai serioase....ca barbatii au bani,,,
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 22:15
Si apoi mie niciodata nu mia placut sa schimb barbatii...Dar ei au fost mincinosi si badarani,,,doar nu era sa stau cu ei...Apoi acum sunt mai exigenta nu mai mai incurc eu imbecili.....Dar la inceput sa fie relatie de serviciu...Ghid turistic,,,,daca vad ca ii baiat bun,,mergem mai departe..daca nu la revedere...ce crezi ca eu o sa ies gratis cu persoane care nu le cunosc....pt ca fac atunci o facultate...si o platesc,,ca sa ies mocca cu altliii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 22:19
irino, mare necaz mai ai cu banii astia

ai 3 probleme in viata banii, barbatii si propria lene

da, tu esti severa si exigenta.ce mai? o adevarata luptatoare
necazul e ca ,nu ai cu cine te lupta.
si_totusi
Postat pe 11 August 2010 23:18
totusico...macar tu ai inteles ce a vrut sa spuna....eu nu!!!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 23:19
walki, asa e irina. un fel de dan barbilian. mai ermetica
si_totusi
Postat pe 11 August 2010 23:23
aham.... ...deci rasufla greu!!!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 23:28
De la: si_totusi, la data 2010-08-11 23:18:01irino, mare necaz mai ai cu banii astia

ai 3 probleme in viata banii, barbatii si propria lene

da, tu esti severa si exigenta.ce mai? o adevarata luptatoare
necazul e ca ,nu ai cu cine te lupta.
din care stiu eu,,,eu nu sunt lenesa pt ca eu muncesc si nu cersesc la nimeni....apoi barbatii sunt lenesi,,si mie nu imi plac lenesii ca sa curat dupa ei si sa gatesc....si apoi nu imi place ca sa imi spuna un barbat ce sa fac...ca barbatii sunt barbati doar cu numele....ca nu sunt muncitori....sunt puturosi pt ca asa leau invatat mamele lor.....ca leau faut toate de-a gata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 23:47
hm...incep sa pricep ceva....
pai de aia nu esti maritata si nici nu te vei marita vreodata!!!
walkiria
Postat pe 11 August 2010 23:51
De la: walkiria, la data 2010-08-11 23:51:05hm...incep sa pricep ceva....
pai de aia nu esti maritata si nici nu te vei marita vreodata!!!
nu stiu..poate ca da,,,dar cu o alta rasa...pt ca eu sunt fata prea simtita ca sa imi iau un barbat roman....nu imi plac alcoolistii si curvarii....si puturosii sa ma chinui de pe o zi pe alta....eu sunt fata muncitoare dar nu sa muncesc pt altii...ci barbatii trebuie sa ajute femeia......pt ca daca romania s-a ajuns in halul asta...este si din cauza oamenilor....pt ca poate ca daca nu erau asa rai,,ii ajuta Dumnezeu si nu s-ar fii ajuns in halul asta tara asta...Nu din vina mea s-a ajuns tara asa....sau a oamenilor ca mine
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 August 2010 23:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compromisul....o necesitate? 133 De la: calla 22 Iunie 2010 19:25
tineretul din ziua de azi 40 De la: hypeople 17 Februarie 2010 17:36
Buna dimineata! 2 De la: tutankhamon 10 Mai 2010 11:52
va iubesc ...va doresc ...va vreau 190 De la: tutankhamon 3 Decembrie 2009 18:37
Ochelari de soare 12 De la: ema174 18 Aprilie 2013 15:40
Setari Cookie-uri