Ce parerea aveti despre mentalitatea romanului...Sa moara capra vecinului

xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 13:08
Romanii se bucura de raului altuia....Si moare de ciuda atunci cand la aproapele lui ii merge mai bine ca lui..Si face tot posibilul ca sa il descurajeze si sa il traga in jos...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 13:25
draga, regret sa te dezamagesc: noua tendinta este sa asteptam sa moara vecinul, ca sa-i luam capra! daca tot e sa se prapadeasca un animal....
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:28
oooff doamne, poti sa vinzi topic-urile 3 la 1 leu, de ce deschideti dom'le atatea porcarii?
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:33
am putea, bre, da' cin' le cumpara!?
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:34
ca bine zici, e rau cand se mai si raspunde la asemenea prostii.... as propune moderatoriilor sa faca un test psiho la cei care deschid un topic si mai intai de toate sa li se ceara voie nu sa se deschida aberatii la infinit
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:36
hai, bre, ca daca e "dupe teste"... ne ridica la toti "cetatenia"!!!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:38
de ce irinuco trebuie sa existe in mintea ta de martor iehova, romanul si restul oamenilor?
tu ce papucu meu esti? cu ce esti tu mai diferita decat altii, cu ce esti tu mai credincioasa ca altii? tu stii ce inseamna sa fii credincios si sa-l slujesti pe domnul asa cum te lauzi tu? cu ce esti tu mai cu mot de cat noi restul?
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:39
oailiuuu, Laura mami, sunt absolut sigura ca nu vrem sa auzim raspunsul!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:40
o sa fac panza de paianjen pana primesc raspuns si mi se abureste monitorul la ce o sa zica... daca o sa zica ceva
cine-ti sopteste toate firimiturile care le spui tu credincioaso?
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:47
neee! sursa nu o poate dezvalui: "secretul profesional"... deontologia, deh!
moniq_
Postat pe 10 Iulie 2010 13:49
irinia draga, spune-mi si mie cum se bucura nemtii, americanii, japonezii si restul natiilor? de romani stii multe si nu stiu de ce papucu meu ai deschis topicul daca nu vb, ai scris doua randuri si gata topicul, foarte tare soro si uite asa mai avem unul
Laura_M
Postat pe 10 Iulie 2010 13:55
De la: Laura_M, la data 2010-07-10 13:39:21de ce irinuco trebuie sa existe in mintea ta de martor iehova, romanul si restul oamenilor?
tu ce papucu meu esti? cu ce esti tu mai diferita decat altii, cu ce esti tu mai credincioasa ca altii? tu stii ce inseamna sa fii credincios si sa-l slujesti pe domnul asa cum te lauzi tu? cu ce esti tu mai cu mot de cat noi restul?
Pai fata de altii eu nu sunt rea....Nu sunt invidioasa,,nu doresc raul nimanui..Eu sunt civilizata...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:12
De la: Laura_M, la data 2010-07-10 13:55:39irinia draga, spune-mi si mie cum se bucura nemtii, americanii, japonezii si restul natiilor? de romani stii multe si nu stiu de ce papucu meu ai deschis topicul daca nu vb, ai scris doua randuri si gata topicul, foarte tare soro si uite asa mai avem unul
Pai fata de romani..Nemtii sunt harnici si organizati...Sunt civilizati si stiu ce este respectul...mai sunt si corcituri.....
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:15
De la: Laura_M, la data 2010-07-10 13:47:04o sa fac panza de paianjen pana primesc raspuns si mi se abureste monitorul la ce o sa zica... daca o sa zica ceva
cine-ti sopteste toate firimiturile care le spui tu credincioaso?
Asa gandesc oamenii care traiesc in curatie trupeasca si sufleteasca..
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Iulie 2010 22:17
irinuco mama dar de ce nu te retragi cu aceste subecte,nu spun ca nu sunt bune sau ca nu ai avea dreptate in unele dar vazand ca jumatate de utilizatori de iau peste picior,vazand ca nu sunt de acord cu tine tu incerci sa insufli ceva....nu vei reusi.

suntem oameni cu totii dar diferiti in felul nostru,avem modalitati de exprimare diferite si nu ne putem asemana.si eu sunt credincioasa si cred in ceva dar nu ma exteriorizez in halul asta enervant si crede-ma esti suspect de suspecta ca facand parte dintr-o secta care incearca de zor sa atraga persoane.
anaROBERT
Postat pe 11 Iulie 2010 00:41
De la: anaROBERT, la data 2010-07-11 00:41:29 irinuco mama dar de ce nu te retragi cu aceste subecte,nu spun ca nu sunt bune sau ca nu ai avea dreptate in unele dar vazand ca jumatate de utilizatori de iau peste picior,vazand ca nu sunt de acord cu tine tu incerci sa insufli ceva....nu vei reusi.

suntem oameni cu totii dar diferiti in felul nostru,avem modalitati de exprimare diferite si nu ne putem asemana.si eu sunt credincioasa si cred in ceva dar nu ma exteriorizez in halul asta enervant si crede-ma esti suspect de suspecta ca facand parte dintr-o secta care incearca de zor sa atraga persoane.
Pai poate nici nu ma intereseaza ce faci tu...Fiecare face cat il duce capul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Iulie 2010 18:10
De la: anaROBERT, la data 2010-07-11 00:41:29 irinuco mama dar de ce nu te retragi cu aceste subecte,nu spun ca nu sunt bune sau ca nu ai avea dreptate in unele dar vazand ca jumatate de utilizatori de iau peste picior,vazand ca nu sunt de acord cu tine tu incerci sa insufli ceva....nu vei reusi.

suntem oameni cu totii dar diferiti in felul nostru,avem modalitati de exprimare diferite si nu ne putem asemana.si eu sunt credincioasa si cred in ceva dar nu ma exteriorizez in halul asta enervant si crede-ma esti suspect de suspecta ca facand parte dintr-o secta care incearca de zor sa atraga persoane.
Apoi eu gandesc diferit fata de sectanti...Pe mine nu ma intereseaza religia unui om....Pt ca religia este un cult....Pe mine ma intereseaza relatia pe care o are omul cu Dumnezeu...Pt ca pt a avea o relatie cu Dumnezeu,,omul trebuie sa aiba,,credinta,,iubire,,smerenie,nadejde....Si apoi eu incerc sa fac fapte bune,,sa ifluentez oamenii pozitiv si sa ii ajut sa treaca mai usor prin viata...Ii ajut neconditionat,,,,pt ca degeaba un om este intelept,,daca nu imparte intelepciunea cu cei din jurul lui....Pt ca din moment ce trasmiti cunostintele tale si celorlanti oameni,,care le pot asimila pt ca sunt si oameni inteligenti..Char ler pot dezvolta si le pot trasmite mai departe....Pt ca eu nu vreau sa trasmit rautate mai departe..Ci vreau sa trasmit mai departe sinceritate,,gandire pozitiva si optimista
xenaprintesarazboinica
Postat pe 11 Iulie 2010 18:15
pai da luptatoare periculoasa fiecare face cat il duce capul doar ne arati zilnic

cat despre smerenia,credinta si relatia ta cu Dumnezeu daca o ai o ti pentru tine nu o etala pe internet ca sincer nu te crede si nimanui nu ii pasa.te contrazici singura facand diferente intre oameni si ajutand numai pe cine iti cade tie cu tronc si asta nu se cheama ajutor si nici smerenie ce egoismul in care te invarti.

vrei sa faci pe martira si pe bunul samaritean intinde o mana de ajutor acolo unde chiar este nevoie indiferent de persoana buna,rea,copil,barbat si nu te lauda ca ai facut ceva util.
anaROBERT
Postat pe 12 Iulie 2010 00:04
Mentalitatea romanului, vis-a-vis de ,,sa moara capra vecinului'', cred ca a evoluat putin dar in sens rau. Acum e mai de actualitate : ,,Sa moara vecinul, sa-i luam capra''.
m_ada
Postat pe 12 Iulie 2010 00:34
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-11 18:15:27
De la: anaROBERT, la data 2010-07-11 00:41:29 irinuco mama dar de ce nu te retragi cu aceste subecte,nu spun ca nu sunt bune sau ca nu ai avea dreptate in unele dar vazand ca jumatate de utilizatori de iau peste picior,vazand ca nu sunt de acord cu tine tu incerci sa insufli ceva....nu vei reusi.

suntem oameni cu totii dar diferiti in felul nostru,avem modalitati de exprimare diferite si nu ne putem asemana.si eu sunt credincioasa si cred in ceva dar nu ma exteriorizez in halul asta enervant si crede-ma esti suspect de suspecta ca facand parte dintr-o secta care incearca de zor sa atraga persoane.
Apoi eu gandesc diferit fata de sectanti...Pe mine nu ma intereseaza religia unui om....Pt ca religia este un cult....Pe mine ma intereseaza relatia pe care o are omul cu Dumnezeu...Pt ca pt a avea o relatie cu Dumnezeu,,omul trebuie sa aiba,,credinta,,iubire,,smerenie,nadejde....Si apoi eu incerc sa fac fapte bune,,sa ifluentez oamenii pozitiv si sa ii ajut sa treaca mai usor prin viata...Ii ajut neconditionat,,,,pt ca degeaba un om este intelept,,daca nu imparte intelepciunea cu cei din jurul lui....Pt ca din moment ce trasmiti cunostintele tale si celorlanti oameni,,care le pot asimila pt ca sunt si oameni inteligenti..Char ler pot dezvolta si le pot trasmite mai departe....Pt ca eu nu vreau sa trasmit rautate mai departe..Ci vreau sa trasmit mai departe sinceritate,,gandire pozitiva si optimista


Daca esti credincioasa asa cum spui,stiai ca "mandria" este pacat aducator de moarte?
am cautat special pentru tine niste intrebari,care ai putea sa ti le pui ,ca sa te poti cunoaste mai bine
"Mndria
Este izvorul tuturor rutilor sufleteti; ea este o lcomie spiritual pentru care i dracii au czut din darul lui Dumnezeu.
1. Nu eti mndru, flos, nchipuit?
2. Nu crezi prea mult n frumuseea sau averea ta, nu te-ai mndrit cu ele?
3. Cum te pori cu cei mari?
4. Nu dispreuieti pe nimeni?
5. Stai de vorb cu oricine?
6. Nu eti farnic, ipocrit (una spui, alta faci)?
7. Nu te-ai ludat prin fapte, vorbe?
8. Nu ai vorbit ceva spre a fi ludat?
9. Nu ai clevetit pe aproapele ca s-i njoseti cinstea i vrednicia i spre a te ridica pe tine?
10. Ai rbdat ocara celui ce te-a ocrt?
11. Ai iertat pe cei ce s-au suprat pe tine?
12. Nu te-ai mndrit cu tiina, cu cunotinele tale? "
bau
Postat pe 12 Iulie 2010 00:52
sper sa o ajute la ceva,desi....ma indoiesc fata asta este intr-o stare avansata de narcisism
anaROBERT
Postat pe 12 Iulie 2010 01:08
Slabe sperante de insanatosire, are nebuneala cronica fetelor. Tu care critici Romani ai uitat din ce neam te tragi? sau crezi ca daca laocuiesti in alta tara esti altfel? Romanca esti si vei fi pina la moarte, genele nu se pot schimba odata cu schimbarea domiciliului. Invidia exista in toata lumea, daca ai fi trait in mai multa tarii ai fi putut vedea asta.
garbo134266
Postat pe 22 Iulie 2010 12:51
De la: garbo134266, la data 2010-07-22 12:51:39Slabe sperante de insanatosire, are nebuneala cronica fetelor. Tu care critici Romani ai uitat din ce neam te tragi? sau crezi ca daca laocuiesti in alta tara esti altfel? Romanca esti si vei fi pina la moarte, genele nu se pot schimba odata cu schimbarea domiciliului. Invidia exista in toata lumea, daca ai fi trait in mai multa tarii ai fi putut vedea asta.[/qu


neee.......e doar ignoranta ...nu stie ce inseamna sa performezi in afara granitelor, acolo daca vii cu o asemenea gandire ..dispari in 30 de secunde...Irinuca, cum e cu Germania sau Austria ?? :-)) Alles Gute, pacat ca locuiesti in Moldova :-)
reyya
Postat pe 22 Iulie 2010 14:13
De la: bau, la data 2010-07-12 00:52:33
De la: luptatoareacurajoasa, la data 2010-07-11 18:15:27
De la: anaROBERT, la data 2010-07-11 00:41:29 irinuco mama dar de ce nu te retragi cu aceste subecte,nu spun ca nu sunt bune sau ca nu ai avea dreptate in unele dar vazand ca jumatate de utilizatori de iau peste picior,vazand ca nu sunt de acord cu tine tu incerci sa insufli ceva....nu vei reusi.

suntem oameni cu totii dar diferiti in felul nostru,avem modalitati de exprimare diferite si nu ne putem asemana.si eu sunt credincioasa si cred in ceva dar nu ma exteriorizez in halul asta enervant si crede-ma esti suspect de suspecta ca facand parte dintr-o secta care incearca de zor sa atraga persoane.
Apoi eu gandesc diferit fata de sectanti...Pe mine nu ma intereseaza religia unui om....Pt ca religia este un cult....Pe mine ma intereseaza relatia pe care o are omul cu Dumnezeu...Pt ca pt a avea o relatie cu Dumnezeu,,omul trebuie sa aiba,,credinta,,iubire,,smerenie,nadejde....Si apoi eu incerc sa fac fapte bune,,sa ifluentez oamenii pozitiv si sa ii ajut sa treaca mai usor prin viata...Ii ajut neconditionat,,,,pt ca degeaba un om este intelept,,daca nu imparte intelepciunea cu cei din jurul lui....Pt ca din moment ce trasmiti cunostintele tale si celorlanti oameni,,care le pot asimila pt ca sunt si oameni inteligenti..Char ler pot dezvolta si le pot trasmite mai departe....Pt ca eu nu vreau sa trasmit rautate mai departe..Ci vreau sa trasmit mai departe sinceritate,,gandire pozitiva si optimista


Daca esti credincioasa asa cum spui,stiai ca "mandria" este pacat aducator de moarte?
am cautat special pentru tine niste intrebari,care ai putea sa ti le pui ,ca sa te poti cunoaste mai bine
"Mndria
Este izvorul tuturor rutilor sufleteti; ea este o lcomie spiritual pentru care i dracii au czut din darul lui Dumnezeu.
1. Nu eti mndru, flos, nchipuit?
2. Nu crezi prea mult n frumuseea sau averea ta, nu te-ai mndrit cu ele?
3. Cum te pori cu cei mari?
4. Nu dispreuieti pe nimeni?
5. Stai de vorb cu oricine?
6. Nu eti farnic, ipocrit (una spui, alta faci)?
7. Nu te-ai ludat prin fapte, vorbe?
8. Nu ai vorbit ceva spre a fi ludat?
9. Nu ai clevetit pe aproapele ca s-i njoseti cinstea i vrednicia i spre a te ridica pe tine?
10. Ai rbdat ocara celui ce te-a ocrt?
11. Ai iertat pe cei ce s-au suprat pe tine?
12. Nu te-ai mndrit cu tiina, cu cunotinele tale? "
Pai sigur ca eu vorbesc cu toata lumea..Chiar si cu gunoierii,,chiar si cu oamenii foarte saraci...Ii tratez ca egalul meu....Daca ei ma respecta si imi vorbesc frumos si nu imi doresc raul.eu vorbesc cu toti oamenii sinceri si care nu ma barfesc pe la spate....Ca doar nu o sa vorbesc cu cei,,care ma trag de limba apoi rad de mine,,de rai ce sunt si invidiosi...Cu acei oameni impocriti nu vorbesc....Eu vorbesc doar cu oamenii pocaiti care il accepta pe Dumnezeu in viata lor si se feresc sa mai faca rau,,mie si celorlalti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iulie 2010 15:15
De la: garbo134266, la data 2010-07-22 12:51:39Slabe sperante de insanatosire, are nebuneala cronica fetelor. Tu care critici Romani ai uitat din ce neam te tragi? sau crezi ca daca laocuiesti in alta tara esti altfel? Romanca esti si vei fi pina la moarte, genele nu se pot schimba odata cu schimbarea domiciliului. Invidia exista in toata lumea, daca ai fi trait in mai multa tarii ai fi putut vedea asta.
Mie imi place de becali..Sigurul roman sincer si cu credinta in Dumnezeu,,de care romanii rad si sunt invidiosi de prosti ce sunt...Pt ca romanii considera bunatatea o prostie...Pt ca sunt saraci cu duhul....Mie imi plac romanii de genul lui Becali..Care nu ii pasa de ce zic romanii aia....Mi-ar placea sa ma urc un pic in capul la aia care rad de becali...pt ca el este un om bun si cu frica de Dumnezeu..Si pt asta il apreciez din tot sufletul....Pt ca admir oamenii care iubesc pe Dumnezeu
xenaprintesarazboinica
Postat pe 22 Iulie 2010 15:19
irinuco , fata , dar caprele tele s-au mai vindecat de raie ?
eu_vio
Postat pe 22 Iulie 2010 17:38
nu te-ai gandit vreodata sa iti imperechezi caprele cu ale lui Beeecali?poate rezulta niste luptatoare curajoase
anaROBERT
Postat pe 25 Iulie 2010 01:07
Buna. Acum nu mai e valabil - sa moara capra vecinului- este sa - moara vecinul sa-mi ramana mie capra. Cam asta e fuga asta dupa avere. Ela
garbo028809
Postat pe 25 Iulie 2010 08:42
Pai ial de barbat daca este asa de bun , sau inperecheativa caprele va iesi o specie noua capre pocaite
garbo134266
Postat pe 26 Iulie 2010 10:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs dormitorul de vis 1 De la: lebada24 28 Iunie 2010 08:56
Andrei Gheorghe da la toti... 8 De la: ella_a 17 Martie 2009 10:44
Ce poate sa faca un om,ca sa primeasca o minte clara si o gandire logica pozitiva? 10 De la: xenaluptatoareainimoasa 24 Septembrie 2010 09:58
Casatoria 29 De la: mirciulik78 11 Mai 2010 20:26
decor pentru interior din autocolant si tapet 1 De la: decotrends 11 Ianuarie 2010 10:50
Setari Cookie-uri